Domů » Blog » Kam nejlépe umístit ledničku?

Kam nejlépe umístit ledničku?

Výběr nejlepší chladničky je jedná věc. Výběr nejlepšího místa, kam ji umístit, je věc druhá. Umístění chladničky na nevhodné místo naruší funkční uspořádání kuchyně a může také snížit účinnost chladničky, což má za následek vyšší účty za elektřinu. Vytvořili jsme pro vás stručného průvodce, který vám pomůže najít ideální místo pro vaši chladničku.

Volba vhodného místa je samozřejmě snazší v případě, že plánujete celou novou kuchyň. Jestliže je kuchyň již zařízená, tak s umístěním ledničky v prostoru pravděpodobně nic moc nevymyslíte. Nicméně i tak by vám mohl přijít vhod část tohoto průvodce věnovaná velikosti ledničky.

Kam umístit chladničku

Místo, kam chladničku umístíte, do značné míry závisí na prostorovém uspořádání vaší kuchyně. V kuchyni uspořádané do tvaru U bude mít lednička jinou ideální polohu než u kuchyně ve tvaru L.

kam umístit ledničku

Kuchyňský trojúhelník

Již po několik desetiletí se při návrhu kuchyní využívá princip tzv. kuchyňského pracovního trojúhelníku. Kuchyňský trojúhelník je prostor tvořený chladničkou, dřezem a sporákem. Pokud umístíte tyto tři prvky blízko sebe, bude práce v kuchyni pohodlnější a efektivnější.

Byť doba pokročila a kuchyně jsou vybavovány celou řadou moderních spotřebičů, jako jsou myčky nádobí nebo kuchyňské roboty, kuchyňský trojúhelník stále zůstává aktuální.

Kuchyňský trojúhelník řeší to, abyste měli vše po ruce a nemuseli neustále běhat sem a tam. Kromě toho, abyste měli vše hezky po ruce, je také důležité, aby se daly všechny spotřebiče, skříňky a šuplíky bezproblémově otevřít a použít.

Netlačte tedy příliš vhodné spotřebiče tohoto trojúhelníku stavět příliš blízko k sobě. Ujistěte se, že máte dostatek místa pro skříňky a dostatečný prostor na pracovní desce.

Kuchyně ve tvaru U

Kuchyně uspořádané do tvaru písmene U jsou z hlediska implementace kuchyňského trojúhelníku vůbec nejsnazší. Vrcholy pomyslného trojúhelníku by se měly nacházet na jednotlivých stěnách tvořících U. Ideální pak je, když se dřez s případnou myčkou nachází mezi u stěny mezi lednicí a sporákem. Lednice a sporák umístěné naproti sobě umožňují pohodlné vytahování a uklízení potravin při vaření.

Kuchyně ve tvaru L

U kuchyní do L se obecně doporučuje umístění sporáku a dřezu k jedné stěně a lednici pak ke stěně druhé. Opět je vhodné, když dřez umístíte mezi lednici a sporák a ne někam na kraj.

Alternativou je kuchyně do L s ostrůvkem. Ostrůvek se často využívá jako pracovní plocha, ale pokud máte možnost, tak je ideálním místem buď pro dřez nebo pro varnou desku.

Rovné kuchyně

Bohužel ne vždy máme k dispozici dokonalé prostory pro zařízení kuchyně. Zejména u starších panelových domů se setkáváme s kuchyněmi, které jsou dlouhé a úzké. V tomto případě nezbude nic jiného než kuchyňskou linku zřídit podél jedné stěny.

S rovným uspořádáním kuchyně samozřejmě ergonomický trojúhelník nevytvoříte, ale i tak můžete docílit dobře fungujícího uspořádání. Vhodné je umístit lednici na kraj linky. Sporák pak umístíte na druhou stranu linky. Nemusí být nutně na kraji, klidně si můžete ponechat pracovní a odkládací prostor po obou stranách sporáku. Dřez pak umístěte mezi lednici a sporák.

Lednice nemají rády teplo

Byť se to může zdát logické, spousta lidí zapomíná na to, že by se lednice neměla stavět na místo, kde je příliš teplo. Teplo může narušit regulaci teploty v chladničce. Lednice se pak častěji spíná a účty za elektřinu rostou.

Je tedy vhodné umístit lednici v dostatečné vzdálenosti od zdrojů tepla. Co je zdrojem tepla v kuchyni? Zdrojů je celá řada.

Nejvíce tepla vyprodukuje pravděpodobně pečící trouba. Zvažte tedy, zda opravdu musíte postavit lednici hned vedle trouby. Ty jsou sice již z boku poměrně dobře izolované, ale i tak se bude při chodu trouby a otevření dvířek lednice zbytečně oteplovat vzduch uvnitř lednice.

Podobný zdroj tepla, byť ne až tak silný, je sporák.

Nevhodné je rovněž umístění tam, kam přes okno dopadá přímé sluneční světlo. Zejména u moderních černých chladniček může sluneční svit spotřebič značně zahřívat. Chladničku tedy raději postavte tam, kde ji před sluncem chrání třeba stěna.

Více se životnosti a údržbě ledniček věnujeme v našem článku:

Jakou má lednička životnost? (a jak ji prodloužit)

Nezapomeňte na rozměry chladničky

Máte již představu, kam ledničku umístíte? Pak je na čase se začít zaobírat výběrem konkrétního modelu. Extrémně důležité je dobře změřit prostor, který máte pro ledničku k dispozici. Není nic horšího než si bezhlavě objednat spotřebič a pak doma zjistit, že se na určené místo nevejde.

Poté, co si volný prostor změříte, tak si můžete začít vybírat konkrétní model. V dnešní době je velmi snadné v eshopech nebo srovnávačích zboží vyfiltrovat ledničky podle požadovaných rozměrů.

Takto si můžete začít sestavovat seznam vhodných chladniček, které se do vámi zvoleného prostoru vejdou. Chladničku nemusíte hned kupovat online. Klidně se na konkrétní modely zajděte podívat do prodejny osobně.

Rozměry ledničky udávají její šířka, výška a hloubka. Šířka bývá u jednodveřových ledniček většinou do 60 cm.

Pozor si ale dávejte na hloubku a to zejména, pokud nechcete, aby vám lednička “vyčuhovala” z kuchyňské linky. U kuchyní od truhláře “na míru” to sice problém nebývá, ale například kuchyně IKEA mají skříňky pouze s hloubkou 60 cm.

Velké množství ledniček tuto hloubku překračuje a navíc ještě potřebují vzadu volný prostor. Kvůli tomu se vám pak může stát, že lednička bude mít přesah klidně i 10 cm. Na kraji linky to nemusí vadit, ale pokud byste ledničku postavili mezi dvě vysoké skříňky, tak to bude působit divně.

U rozměrů chladničky myslete i na to, zda ji budete schopni sami přepravit nebo zda si budete muset zaplatit dopravu. Jestliže nemáte dodávku, tak s největší pravděpodobností budete muset ledničku přepravit na boku, což není ideální.

Lednička potřebuje dýchat

Každá lednička kolem sebe potřebuje určitý prostor, aby dobře fungovala ventilace a lednička se nepřehřívala. Pokud má lednička nedostatečný prostor pro ventilaci, může se značně zvýšit její spotřeba.

Požadavky na volný prostor okolo ledničky jsou u jednotlivých modelů různé a vždy se musíte orientovat podle návodu konkrétního modelu. Některé ledničky potřebují volný prostor po stranách, vzadu i nahoře. Jiným nevadí, když po stranách volný prostor není. Zcela jistě ale neexistuje volně stojící lednička, která by nepotřebovala prostor vůbec nikde.

Pozor na dvířka

Dávejte si pozor na dvířka mrazáku a ledničky. Jednak se může stát, že by při nevhodném naplánování kuchyně mohly narážet do protějších skříněk. A druhým problém může nastat, pokud ledničku umístíte do rohu příliš blízko ke stěně.

Tam hrozí, že by se nedaly dvířka dostatečně otevřít. Překážet může například madlo dvířek. I u ledniček, které nemají madlo bývá občas problém v tom, že je dvířka nutné otevřít více než od 90 stupňů, abyste mohli vysunout šuplíky na zeleninu. Máte-li obavy, že by podobná situace mohla u vás nastat, tak se na vyhlédnutou ledničku zajděte podívat osobně a systém otevírání dvířek si pozorně prohlédněte.

Nezapomeňte na zásuvky

Lednička samozřejmě potřebuje k chodu zásuvku. K zapojení spotřebičů se nedoporučují prodlužovací kabely. Ledničku tak umístěte poblíž zásuvky nebo si nechte novou zásuvku udělat pokud je to možné.

Není příliš vhodné, aby byla zásuvka přímo za ledničkou, protože každý spotřebič byste měli mít možnost odpojit, aniž byste ho museli přesouvat. Ideální tak je, když se zásuvka umístí do vedlejší skříňky. V zadní stěně skříňky samozřejmě musí být vyřezaný otvor, abyste se k zásuvce dostali.