Domů » Blog » Kde je nejchladnější místo v lednici?

Kde je nejchladnější místo v lednici?

Pro většinu z nás jsou chladničky záhadnými stroji. Víme, že udržují potraviny v chladu, ale netušíme jak přesně to dělají.

Chladničky chladí potraviny tak, že uvnitř cirkuluje chladný vzduch. Ten je udržován na konstantní teplotě, obvykle mezi 1 a 4 stupni Celsia. Spousta lidí si klade otázku, která část lednice je nejchladnější.

Nejchladnější částí chladničky jsou obvykle spodní police a zásuvky, protože studený vzduch klesá a teplý stoupá.  Chladnější bývá také prostor v zadní části ledničky, protože jsou zde obvykle větrací otvory pro cirkulaci studeného vzduchu. Zadní část také není tolik ovlivněna teplým vzduchem, který se do chladničky dostává při otevírání a zavírání dveří.

Pokud tedy chcete udržet potraviny co nejchladnější, skladujte je na spodních policích v zadní části chladničky. Maso a další potraviny citlivé na teplo skladujte ideálně v zásuvkách nulové zóny pokud vaše lednička touto funkcí disponuje.

Námraza v lednici se zmrzlinou

Proč jsou spodní police v ledničce obvykle nejchladnější?

Pokud jste si mysleli, že spodní police jsou nejchladnější, protože jsou blíže k mrazáku, mýlili jste se.

Je to dáno fyzikou! Přesněji řečeno dynamikou tekutin. Studený vzduch je hustší než teplý, a proto klesá ke dnu chladničky. Teplý vzduch naopak stoupá do horní části chladničky.

V ideálním případě by měl vzduch v chladničce stejnou teplotu a hustotu. V reálném světě však vždy budou některé oblasti chladnější nebo teplejší než jiné.

To je způsobeno několika faktory, například umístěním větracích otvorů, četností otevírání dveří a typem  a množstvím potravin, které jsou v chladničce uloženy. Menší teplotní rozdíly v chladničce mohou být žádoucí, protože pomáhají udržet různé potraviny déle čerstvé. Ideální teplota se totiž může pro některé potraviny lišit.

Záleží na tom, kam přesně ukládáte potraviny?

Koneckonců, nakonec vše uvnitř ledničky vychladne, ne? No, zcela to neplatí.

Všechny chladničky mají oddíly s různými teplotami. Jak už jsme si řekli, chladnější části jsou obvykle dole a v zadní části chladničky, zatímco teplejší části jsou obvykle nahoře a vepředu.

Některé potraviny jsou na teplotu citlivější než jiné. Například maso a mléčné výrobky by měly být uchovávány při nižších teplotách.

Zelenina obvykle zůstává čerstvější a křupavější, pokud je uložena v zásuvkách pro ně určených. Ideálně s mírně zvýšenou vlhkostí, protože ta zabraňuje jejich vysychání. Kdo by měl chuť na oschlou pomačkanou papriku nebo zvadlý salát podobající se kusu hadru, že?

Dvířka jsou obvykle jednou z nejteplejších částí chladničky, protože jsou při každém otevření vystaveny pokojové teplotě. Ve dveřích je proto nejlepší skladovat předměty, které snesou vyšší teploty, jako je třeba kečup, limonády nebo alkohol.

Správná organizace chladničky je věda a detailnější tipy si nechme na jiný článek.

Na jakou teplotu nastavit ledničku?

Nastavení správné teploty je důležité jak pro optimální výkon chladničky, tak pro bezpečnost vašich potravin.

Jako ideální teplota v lednice se uvádí 4 stupně Celsia. Tato teplota je běžně doporučována, protože teplota pod 4 stupně zpomaluje množení bakterií a jiných patogenů.

V dnešní době, kdy se závratně zvyšuje cena elektřiny by vás mohlo napadnout nastavit teplotu na vyšší hodnotu. Nicméně, pokud to uděláte,  potraviny vám v lednici nevydrží příliš dlouho čerstvé a riskujete tak zdravotní problémy.

Nastavovat nižší teplotu než zmíněné 4 stupně zpravidla nemusíte. Naopak, příliš nízká teplota v ledničce může výrazně zvýšit vaše účty za energii a dokonce některým potravinám ani neprospěje.

Některé lednice jsou vybaveny přesným ovládáním teploty, které umožňuje nastavit chladničku na konkrétní teplotu.

Jiné, zejména starší, lednice mohou mít k regulaci určené kolečko nebo posuvník s méně přesným nastavením. Může se například jednat o kolečko s nastavením v rozmezí 1 až 5. Vyšší číslo většinou znamená nižší teplotu, nicméně mohou se najít výjimky. Jakou teplotu představují konkrétní hodnoty většinou naleznete v návodu.

Jak udržet ledničku stále chladnou?

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste zajistili, že vaše lednice bude vždy chladná.

  1. Ujistěte se, že je správně nastavena teplota. Jak již bylo zmíněno, ideální teplota v chladničce je okolo 4°C.
  2. Nenechávejte zbytečně otevřené dveře. Při každém otevření dveří se do chladničky dostane teplý vzduch, který zvýší teplotu uvnitř chladničky. Kvůli tomu se musí častěji spouštět kompresor, aby se v lednici udržela správná teplota, což zbytečně spotřebovává více energie a může i zkrátit životnost vaší chladničky.
  3. Ledničku nepřeplňujte. Pokud v chladničce není dostatek prostoru pro cirkulaci vzduchu, musí chladnička pracovat intenzivněji, aby udržela správnou teplotu.
  4. Zkontrolujte těsnění na dveřích chladničky. Pokud těsnění netěsní, může dovnitř pronikat teplý vzduch.
  5. Nenechávejte chladničku poloprázdnou. Prázdná chladnička je méně účinná než plná, protože je v ní více vzduchu, který je třeba ochladit. Uložené a vychlazené potraviny fungují jako zároveň jako ochrana před velkými změnámi teploty.
  6. Nevkládejte horké potraviny přímo do chladničky. Horké potraviny způsobí, že se vzduch uvnitř chladničky zahřeje, a chladnička se zase bude muset více snažit udržet správnou teplotu.
  7. Při vkládání většího množství nových potravin do chladničky používejte funkci „Super Cooler”. Tato funkce rychle sníží teplotu v chladničce, aby pomohla udržet potraviny v chladu. Ne všechny chladničky jsou touto funkcí vybaveny, proto pokud si nejste jisti, nahlédněte do návodu k obsluze vaší chladničky.
  8. Neumisťujte chladničku do blízkosti zdrojů tepla, jako jsou trouby, radiátory nebo přímé sluneční světlo.

Dodržováním těchto tipů pomůžete zajistit, aby vaše chladnička byla vždy chladná a fungovala efektivně.

Slovo závěrem

Takže to byly fakta o teplotě v chladničkách. Spodní police jsou nejchladnější částí chladničky, takže právě tam byste měli ukládat potraviny, které je třeba udržovat v největším chladu.

Dvířka a horní police jsou nejteplejší částí chladničky, proto do nich ukládejte položky, které snesou vyšší teploty, například kečup nebo plechovky s limonádou, nebo potraviny určené k rychlé spotřebě.

Vyzbrojeni těmito znalostmi můžete nyní přistupovat ke své chladničce s novým porozuměním pro její vnitřní fungování. Takže se pusťte do chlazení.