Domů » Blog » Jak se zbavit zápachu v lednici – Tipy a triky

Jak se zbavit zápachu v lednici – Tipy a triky

Lednice je, co se týče pořádku, často jednou z nejvíce zanedbávaných částí domácnosti. Ale to, že není na očích, neznamená, že byste se o ni neměli starat. Zapáchající lednice, se může rychle proměnit v zapáchající kuchyni. A to jistě nikdo nechce.

Proč vaše lednice zapáchá?

Existuje několik různých důvodů, proč může vaše chladnička nepříjemně zapáchat.

Nejčastějším důvodem je prostě to, že jídlo v ní skladované samo o sobě zapáchá. Některé potraviny dokáží svým pachem doslova zahltit lednici. Nepříjemným pachem pak mohou „načichnout“ i další potravin, které pak nejenže páchnou také, ale většinou i divně chutnají.

Nepříjemný zápach může být také kombinací různých příčin, mezi které patří zkažené potraviny, bakterie a plísně.

Dalším poměrně častým zdrojem problémů je ucpaný odtokový kanálek. Tento otvor se většinou nachází v zadní části chladničky a slouží k odvádění vody z vnitřku chladničky do odkapávací misky vzadu. Pokud se ucpe, může se voda začít hromadit ve spodní části chladničky a nakonec i začít zapáchat.

Žena držící se za nos kvůli zápachu v lednici

Jak odstranit nepříjemné pachy v lednici?

I vaše lednice se změnila z chladivé a osvěžující oázy na smrdutou kobku? Zde je několik tipů, jak zápach odstranit a vrátit lednici její původní lesk.

Krok 1 – Vyčištění chladničky

Nemá smysl snažit se maskovat nebo neutralizovat pachy, pokud vaše lednice nutně potřebuje pořádně vyčistit. Proto je prvním krokem její pořádné vydrhnutí.

Začněte tím, že z chladničky vyjmete vše, včetně všech polic a zásuvek. Hloubkové čištění je snazší v zimě, kdy můžete potraviny dočasně skladovat venku. V opačném případě budete možná muset použít chladicí box nebo, pokud ji máte, jinou chladničku k uskladnění potravin během úklidu.

Všechny odnímatelné části umyjte vhodným prostředkem a poté je důkladně opláchněte a osušte.

Zkontrolujte, zda není ucpaný odtokový kanálek. Pokud zjistíte, že je ucpaný, tak můžete buď zavolat odborníka nebo se jej pokusit vyčistit sami. K tomuto účelu se dá zakoupit speciální čistící nástroj, který vypadá jako malý kartáč na flexibilním drátu. Cena je nízká, takže se nemusíte bát.

Krok 2 – Zbavte se zkažených potravin

Dalším krokem je projít všechny potraviny, které jste vyndali z lednice, a zbavit se všeho, co má to nejlepší za sebou. Patří sem třeba staré zbytky jídel, dochucovadla a vše ostatní, co už není v nejlepší kondici.

Zkažené potraviny jsou nejen nechutné, ale jsou také jednou z nejčastějších příčin nepříjemného zápachu v lednici.

Mějte na paměti, že prošlé nenačaté potraviny nemusí být nutně špatné. Například jogurty ve většině případů bývají v pořádku i několik dní po uplynutí data minimální trvanlivosti.

Krok 3 – Vyzkoušejte přírodní pohlcovače zápachu

Pokud i po vyčištění chladničky a odstranění všech zkažených potravin přetrvává zápach, je čas přivést posily.

Pokud jde o pohlcovače zápachu, existuje několik různých možností, ale jednou z nejúčinnějších je jedlá soda.

Jedlá soda je přírodní deodorant, který dokáže pohlcovat nejrůznější pachy. Pro dosažení maximální účinnosti nasypte jedlou sodu na talíř nebo do mělké misky a dejte ji do lednice. Aby jedlá soda správně a rychle působila, vyžaduje velkou kontaktní plochu se vzduchem. Pokud do ledničky dáte jen malinké množství sody, tak pravděpodobně moc velký efekt mít nebude.

Existují také další přírodní možnosti, jako je třeba aktivní uhlí, které lze použít v podstatě stejným způsobem jako jedlou sodu.

Kávová sedlina může také fungovat jako absorbér, ale je třeba ji měnit častěji než předcházející pohlcovače, protože většinou rychle plesniví.

Krok 4 – Vyzkoušejte komerční pohlcovače zápachu

Pokud všechno ostatní selže, je poslední možností zvolit komerční produkty, které jsou speciálně navrženy pro pohlcování pachů z lednic. Ty se dodávají v různých formách, včetně gelů, krystalů nebo prášků.

Jak zabránit vzniku zápachu v chladničce?

Prevence je vždy nejlepší lék, pokud jde o udržení svěží vůně vaší lednice.

Uchovávejte zapáchající potraviny v uzavřených obalech

Ano, francouzské sýry chutnají úžasně, ale jejich vůně, která prostupuje celou lednicí, už tak skvělá není. Pokud máte potraviny, které silně zapáchají (aniž by byly zkažené), nezapomeňte je důsledně zabalit nebo ještě lépe uložit do vzduchotěsné nádoby s víkem.

Kromě plastových nádob jsou skvělou volbou také uzavíratelné sáčky, které lze kdykoliv znovu otevřít a uzavřít, když se k potravinám potřebujete dostat.

Mezi potraviny, které jsou hlavními kandidáty na zasmrádnutí vaší lednice i v čerstvém stavu, patří:

  • Některé druhy sýrů
  • Syrové ryby
  • Česnek
  • Cibule

Nenechávejte v lednici prošlé potraviny

Tohle je jasná věc. Pokud vám něco leží v ledničce měsíce (nedej bože roky), je čas to vyhodit.

I když potraviny samy o sobě zpočátku nezapáchají, mohou být živnou půdou pro bakterie a plísně, které se o vznik zápachu zaručeně postarají.

Pravidelné čištění chladničky

Na to mnoho lidí zapomíná. Chladničku je třeba čistit stejně jako každý jiný spotřebič v domácnosti.

Pořádně ho vydrhněte čisticím roztokem podle vlastního výběru. Odstraníte tak nahromaděnou špínu a zabráníte vzniku zápachu.

Zkontrolujte, zda je teplota v lednici správně nastavena

Pokud je vzduch v lednici příliš teplý, potraviny se rychleji kazí a začínají zapáchat. Proto je důležité zkontrolovat nastavení teploty a ujistit se, že je nastavena správně.

Ideální teplota v chladničce je okolo 4 stupňů Celsia. Nejchladnější místo bývá zpravidla v dolní části, proto tam ukládejte potraviny, které se rychle kazí jako např. maso nebo ryby.

Shrnutí

Pryč se smradlavou lednicí! Díky výše uvedeným tipům můžete dát sbohem nepříjemnému zápachu a užívat si svěží a čistou lednici.

Udržovat lednici čistou a bez nepříjemných pachů není tak obtížné, jak se může zdát, a rozhodně to stojí za vynaloženou námahu.

Často kladené dotazy

Pomůže citron se zapáchající lednici?

Ano, citron může pomoci odstranit nepříjemné pachy z lednice. Citrusová vůně účinně maskuje jiné pachy a citron může také některé pachy pohltit.

Nakrájejte citron na tenké plátky a položte je do mísy nebo na talíř. Citron nechte několik hodin v chladničce, aby mohl působit.

Pohltí cibule pachy v lednici?

Cibule může pomoci pohlcovat pachy v lednici, ale problém je, že je prostě cítit jako cibule. Pokud tedy hledáte příjemnější vůni, nemusí to být ten nejlepší způsob, jak se zbavit nepříjemných pachů.

Pokud chcete tuto metodu vyzkoušet, jednoduše vložte nakrájenou cibulí do misky a nechte ji v lednici.