Domů » Blog » Jakou má lednička životnost? (a jak ji prodloužit)

Jakou má lednička životnost? (a jak ji prodloužit)

Chladnička představuje poměrně drahý nákup, který chtě nechtě musí udělat prakticky každá domácnost. Při výběru nové chladničky byste měli být velmi pečliví. Koneckonců, vaše volba bude řadu let součástí vašeho života. V tomto článku se budeme zabývat průměrnou životností chladničky a tím, co můžete udělat pro její prodloužení.

Lednice sice mají tendenci mít dlouhou životnost, ale aby ji opravdu dosáhly, je nutné se o ně správně starat.

Jak dlouho průměrně vydrží lednička?

Na toto téma byla zpracována řada studií. Podle údajů Mezinárodní asociace certifikovaných inspektorů nemovitostí je průměrná životnost standardních chladniček 9-13 let. V jiných zemích se ale můžeme setkat s jinými hodnotami. Například v Británii dle studie na základě dotazování 2000 lidí vydrží lednice jen 7 let a 10 měsíců.

Chladničky jsou klasifikovány jako zboží dlouhodobé spotřeby, což znamená, že jejich životnost by měla být dlouhá. Jak přesně dlouhá? To vám samozřejmě přesně nikdo neřekne. Navíc vždy záleží na konkrétním kusu a podmínkách v jakých je provozován.

Servis ledničky

Podle studie americké Národní asociace stavitelů domů záleží také na typu a velikosti ledničky. Uváděná průměrná životnost je následující:

  • Chladnička (standardní) – 13 let
  • Chladnička (kompaktní) – 9 let
  • Mraznička – 11 let

Je potřeba samozřejmě vzít v potaz, že se jedná o průměrné hodnoty. Rozhodně to tedy neznamená, že vám lednička po 13 letech přestane fungovat. Na druhou stranu se ale klidně může stát, že lednička nevydrží ani těch 13 let. Rovněž berte v potaz, že toto jsou údaje z USA. Konkrétní hodnoty pro ČR nejsou k dispozici, ale některé zdroje uvádějí životnost ledniček v rozmezí 9 až 15 let.

Životnost spotřebičů se v posledních desetiletích zkracovala

Řada z vás si jistě pamatuje, že kdysi spotřebiče vydržely bezproblémově funkční klidně i desítky let. Stejně se klidně vsadíme, že bychom u řady členů starší generace v domácnosti stále ještě našli nějaké spotřebiče vyrobené za komunismu. Dlouhou výdrží se vyznačovaly například vysavače nebo kuchyňské roboty (sami máme v rodině stále funkční robot vyrobený před 40 lety).

S nástupem moderních spotřebičů se bohužel začala zhoršovat kvalita některých použitých materiálů. Součásti, které byly běžně vyráběny z kovu se v rámci šetření začaly vyrábět z plastu. A plast samozřejmě nevydrží tolik, co kov.

Kromě kratší životnosti bylo vcelku běžné, že výrobci nedrželi skladem po ukončení výroby náhradní díly potřebné k opravě spotřebičů. Klidně tak mohla nastat situace, že k opravě po několika málo letech prostě nebyly k dispozici náhradní díly a spotřebič jste tak mohli vyhodit. Situace se však pomalu začne obracet.

Právo na opravu

Situace s krátící se životností spotřebičů a elektroniky obecně se dlouhodobě nelíbila Evropské unii. Primárním důvodem bylo snižování dopadů na životní prostředí. Obrovské množství vyráběných a brzy i vyhazovaných spotřebičů má totiž za následek vznik značného množství špatně recyklovatelného odpadu.

V roce 2021 vstoupilo v platnost první část nových pravidel Evropské komise, podle kterých by měly spotřebiče mít delší životnost. Zároveň jsou pak výrobci povinni mít k dispozici náhradní díly po dobu 8 až 10 let od ukončení prodeje spotřebičů.

Nařízení se zatím netýká všech spotřebičů, ale dá se očekávat, že se se časem rozšíří. Aktuálně (2022) jsou novými pravidly ovlivněny ledničky, displeje (monitory i televize), myčky nádobí, pračky a pračky kombinované se sušičkou.

Jak zjistit rok výroby lednice?

Někteří z nás si jasně pamatují, kdy jsme si koupili významnou věc jako je například auto, nebo i velký domácí spotřebič, jako je chladnička. Pokud jste však zapomněli, kdy jste lednici koupili (nebo pokud jste ji koupili z druhé ruky), můžete získat vodítko pohledem na její sériové číslo.

Rok výroby lednice lze často vyčíst ze sériového čísla. Sériové číslo většinou obsahuje rok výroby a k tomu buď měsíc nebo i konkrétní týden v roce. Zpravidla jsou tyto údaje zaznamenané v několika prvních číslicích sériového čísla.

Sériové číslo naleznete nejčastěji na servisním štítku uvnitř lednice, ale umístění se může u konkrétních výrobců a modelů lišit. Nedívejte se na číslo, které občas můžete najít na samotném kompresoru v zadní části lednice. Kompresor totiž bývá často dodáván jinými firmami a mívá své vlastní sériové číslo.

Bohužel u sériového čísla neexistuje žádný standard a tak se způsob označení data výroby u jednotlivých výrobců liší. Někdy jsou použity pouze číslice, jindy jsou roky zakódovány pomocí písmen. Někteří výrobci uvádějí postup jak vyčíst rok výroby na svých oficiálních stránkách. Není to ale pravidlo a tak se může stát, že ze sériového čísla sami bez pomocí servisu nevyčtete nic.

Jak můžete prodloužit životnost chladničky?

Správná péče a pravidelná údržba pomohou prodloužit životnost vaší chladničky.

Jak přepravit ledničku, aby se nezničila?

Pokud je to možné, ledničku byste měli po koupi přepravovat ve stojaté poloze. Důvodem je za prvé konstrukce, kdy kompresor je často uchycen tak, aby nedocházelo k přílišným vibracím. A za druhé je to přítomnost oleje v kompresoru. Olej by se při nesprávné manipulaci mohl dostat chladícího obvodu a po zapnutí ledničky by mohlo dojít jejímu poškození.

Může se stát, že vám nezbude nic jiného než ledničku přepravit položenou na bok. Většinou to nezpůsobí žádný dlouhodobý problém, ale je potřeba po takovémto převozu nechat lednici stát a nezapínat ji. A to ideálně alespoň 24 hodin. Nikdy ledničku nepokládejte zadní nebo přední stranou dolů!

Zvláštní pozornost vyžadují velké ledničky jakou jsou např. americké ledničky. U těch nemusí být převoz na boku možný. Doporučujeme poradit se s prodejcem nebo přímo výrobcem.

Neumisťujte ledničku do blízkosti zdroje tepla

Kam nejlépe umístit ledničku? Zejména dbejte na to, aby v bezprostřední blízkosti nebyl zdroj tepla. Zdrojem tepla v kuchyni je kromě případných radiátorů zejména trouba. Moderní trouby jsou sice po stranách vcelku dobře izolované, ale i tak se v blízkosti trouby teplota vzduchu zvyšuje. Ledničku je tak lepší postavit alespoň „ob skříňku“.

Jestliže máte nebo plánujete podlahové vytápění, tak je samozřejmě vhodné, když nebude topit pod ledničkou.

Lednička potřebuje svůj osobní prostor

Kromě vestavných ledniček potřebují všechny lednice okolo sebe volné místo, aby kolem nich mohl cirkulovat vzduch a nedocházelo tak k přehřívání spotřebiče. Některým ledničkám stačí jen pár centimetrů volného prostoru vzadu. Jiné však potřebují volný prostor i po stranách. Konkrétní hodnoty naleznete vždy v návodu.

Nenastavujte příliš nízkou vnitřní teplotu

Většina moderních ledniček vám umožní nastavit si vnitřní teplotu dle potřeby. U kombinovaných ledniček je to možné zvlášť pro mrazák a zvlášť pro chladící část. Pokud teplotu nastavíte příliš nízko, tak se bude muset častěji spínat kompresor, což zkracuje jeho životnost a zvyšuje spotřebu elektřiny.

V chladící části se doporučuje nastavení 4-5 stupňů Celsia. Pokud nastavíte vyšší, tak vám potraviny příliš dlouho nevydrží. Pro mrazák je pak obecně doporučována teplota -18 stupňů. S vyšší nastavenou teplotou se opět značně zkracuje životnost uložených potravin.

Dodržujte zásady při vkládání nových potravin

Do ledničky není vhodné dávat horké potraviny. Před uložením je lepší nechat je vychladnout. Pokud byste je dali rovnou do ledničky, tak vám uvnitř ohřejí vzduch. To opět způsobí, že se zbytečně začne spouštět kompresor. Pokud to uděláte jednou, tak jej rozhodně nezničíte. Nicméně větší nebezpečí horkých potravin představuje zmiňované ohřátí vzduchu.

Vlivem nárůstu teploty v ledničce se na uskladněných potravinách mohou poměrně rychle začít množit bakterie a potraviny se tak mohou znehodnotit. Samozřejmě pokud do ledničky dáte jeden horký řízek, tak se nic moc nestane. Pokud byste do ní dali třeba celý hrnec s horkou polévkou, tak to může trvat až několik hodin než se teplota v lednici dostane zpět na bezpečnou úroveň.

Ledničku byste také neměli přeplňovat ani ji nechávat prázdnou. Oba stavy vedou ke snížení účinnosti chlazení. Při přeplněné lednici dochází ke zhoršení cirkulace vzduchu uvnitř lednice.

Pokud je lednička naopak prázdná, tak se bude častěji spínat kompresor. Důvodem je fakt, že uskladněné a zchlazené potraviny pomáhají v lednici udržet nízkou teplotu. Vzduch se totiž ohřívá rychleji než potraviny.

Provádějte řádnou údržbu ledničky

Ledničku pravidelně čistěte a to jak uvnitř, tak i zvenku. K čištění bohatě postačí navlhčený hadřík s neagresivním saponátem. Alternativou k saponátu je naředěný ocet. Vyvarujte se čištění s pomocí drátěnek, drsných houbiček a podobně. Moderní ledničky jsou náchylné na poškrábání.

Alespoň jednou ročně je vhodné očistit od prachu i zadní stranu ledničky a kompresor.

Ledničku, respektive mrazák byste měli pravidelně odmrazovat, protože silná vrstva námrazy zhoršuje účinnost chlazení a navíc vám led zbytečně zabírá místo. Jak často odmrazovat mrazák? Většinou stačí mrazák odmrazit zhruba dvakrát ročně. Pokud máte ledničku s NoFrost technologií, tak vám starost s odmrazováním odpadá.