Domů » Blog » Je možné ledničku položit na bok?

Je možné ledničku položit na bok?

Chladničky se prakticky vždy přepravují ve vzpřímené poloze. Vzhledem k různým okolnostem ale nemusí být jiná možnost než chladničku během přepravy položit na bok. Typickým případem je, že si pěknou ledničku vyhlídnete někde v obchodě s elektrem a nechce se vám platit za profesionální přepravu. Do obyčejného osobního auta ledničku samozřejmě nastojato „nenarvete“.

Dotazy ohledně možnosti přepravy na boku se objevují velmi často.  Časté jsou také dotazy, zda takovýto převoz později nezpůsobí problémy s chodem ledničky.

Převoz na boku na ledničku má negativní vliv. Pokud dodržíte určité zásady, tak bude tento vliv pouze dočasný. Zcela zásadní je nechat ledničku po převozu na boku stát a nezapínat ji. Doporučuje se počkat alespoň 24 hodin a až pak ledničku zapnout. Neblahé účinky převozu na boku se tímto krokem minimalizují.

Stěhování ledničky

Na dalších řádcích tohoto článku se na tento problém podíváme blíže.

Jak funguje lednička?

Chladničky fungují na principu kontinuálního odpařování a kondenzace chladiva. Tím se uvnitř lednice vytváří chladicí efekt. Naprostá většina moderních ledniček používá jako chladivo plyn s označením R600a (izobutan). Chladivo samo o sobě chladit nebude. Aby vše fungovalo, potřebuje lednička kompresor, který chladivo rozhání skrz chladící okruh.

Kompresor k bezproblémové práci potřebuje olej, který jej promazává a zároveň chladí. Bez oleje se kompresor zadře a často nevratně poškodí. A právě tento olej často způsobuje problémy, když ledničku položíte na bok.

Co se stane s ledničkou, když ji položíte na bok?

Když položíte ledničku na bok, může se stát, že olej zateče do chladícího okruhu. Protože je olej hustý a viskózní, může rozvody ucpat. Kvůli toho pak skrz okruh nemůže proudit chladivo a lednička tak nechladí.  

Zároveň se může stát, že se poškodí nebo přehřeje samotný kompresor, protože bude mít pro správnou funkci nedostatek oleje.

Kompresor je navíc v lednici uchycen tak, aby se minimalizovaly vibrace. Většinou je to řešeno s pomocí pružin. Jakmile lednici položíte na bok, tak se může stát, že se pružiny poškodí nebo vyvléknou. Pokud byste lednici následně zapnuli, tak by v tom lepším případě produkovala daleko větší hluk a vibrace, než je obvyklé. V tom horším, by se kompresor opět mohl poškodit.

Lze chladničku přepravovat na boku?

V ideálním případě by se chladničky měly přepravovat ve svislé poloze, aby se minimalizovalo narušení uzavřeného chladicího systému a zabránilo se poškození vnitřních částí.

Obvykle se ale uvádí, že v případě nutnosti můžete na co nejkratší dobu položit chladničku na bok. A to pouze za předpokladu, že ji po převozu před zapnutím necháte dostatečně dlouho stát ve svislé poloze.

Díky tomu dostane olej, který se s položením ledničky mohl dostat do chladícího okruhu, šanci opět stéct tam, kam patří.

Upozorňujeme, že ne všechny chladničky lze položit na bok.  Zvláštní obezřetnost vyžadují zejména velké ledničky jako jsou třeba americké ledničky, u kterých by mohlo dojít k poškození kvůli jejich vysoké hmotnosti.

Pokud návod neříká jinak, tak lednici rozhodně nepokládejte na zadní stranu. Na zadní straně se obvykle nachází černá chladící mřížka a ta by váhu lednice nevydržela a došlo by k jejímu poškození. Stejně tak není vhodné lednic pokládat na zem přední stranou. U přední strany hrozí poškození mechaniky dvířek, madel nebo promáčknutí.

Pokud si nejste jisti, poraďte se s manuálem nebo se zákaznickou linkou značky, kde vám poradí nejlepší postup.

Co dělat po převozu nové ledničky na boku

Negativní dopady toho, že byla lednička přepravovaná na boku jsou v naprosté většině případu jen dočasné. Zde jsou kroky, které je třeba učinit před zapnutím chladničky po její přepravě v horizontální poloze.

  • Lednici postavte nastojato a vybalte ji z přepravního obalu. Většinou jsou v dnešní době lednice přepravovány v hrubé igelitové folii s polystyrenovými výztuhami na spodní a horní straně a také na rozích.
  • Lednici nechte ideálně alespoň 24 hodin stát, aniž byste ji zapojovali do sítě. To umožní ustálení provozních kapalin a zejména olej se bude moci usadit zpět do kompresoru. Důležité je lednici nezapojovat do sítě, protože tím většinu lednic rovnou uvedete do chodu.
  • Po uplynutí alespoň 24 hodin lednici umístěte na její místo a zapojte ji do sítě. Nechejte ji několik hodin chladit bez vložených potravin tak, jak uvádí návod.
  • Hotovo. Nyní můžete do chladničky a mrazáku vložit potraviny.

Shrnutí

Pokud jste v rychlosti přeskočili celý článek, tak závěr je následující:

  • Ano, obecně je bezpečné položit chladničku při přepravě na bok.
  • Ne, není to ideální.
  • Před zapnutím chladničky byste měli nechat olej v kompresoru usadit.