Domů » Malé spotřebiče » Vybíráme nejlepší rýžovary pro rok 2024

Vybíráme nejlepší rýžovary pro rok 2024

Rýže se začala pěstovat přibližně 4000 let před naším letopočtem na území dnešního Thajska. V mnoha kulturách se považuje za základní surovinu. Lidé ji snídají, obědvají i večeří. V Evropě se objevila v roce 800 před Kristem a postupně se rozšířila do Španělska, Francie, Itálie a dalších zemí.

Pokud vaší nejoblíbenější přílohou je rýže, pak jedna z věcí, kterou musíte mít v kuchyni je určitě rýžovar. Nejen, že se s ním snadno pracuje, navíc je to pohodlné a co je nejdůležitější, rýže je uvařena automaticky a rychle, aniž byste se museli o cokoliv starat.

Přiznejme si, že všichni jsme zažili rýžové katastrofy, kdy se rýže buď převařila a stala se z ní lepivá mazlavá hmota. Popřípadě všechna voda se vypařila a rýže se připálila, nebo se naopak nedovařila a zrníčka vám křupaly mezi zuby. Odhadnout dobu vaření rýže je tak trošku umění. Ne všechny druhy rýže se vaří stejně dlouhou dobu.

Rýžovary byly poprvé představeny v Japonsku v roce 1955 a spousta lidí se domnívá, že japonské společnosti vyrábějí ty nejlepší rýžovary dodnes. Japonských rýžovarů však na českém trhu moc nenajdeme.

Jak už jsme se zmínili příprava rýže v rýžovaru je velice snadná. Stačí si jen odměřit množství rýže, několikrát propláchnout, nasypat do nádoby v rýžovaru, a zalít odměřenou vodou. Pak už stačí jen zapnout příslušné tlačítko a čekat. Až bude rýže hotová, rýžovar se automaticky vypne. Rýžovary také často disponuj funkci, která udržuje rýži teplou i po vypnutí.

Nejprodávanější rýžovary pro rok 2024

V tabulce níže naleznete nejoblíbenější rýžovary k lednu 2024.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Silvercrest SRK 400 C193399 – 599 KčRecenze
Sencor SRM 0601BK90479 – 730 KčRecenze
Lauben Low Sugar Rice Cooker 1500AT942 190 – 3 289 KčRecenze
Sencor SRM 0600WH90409 – 699 KčRecenze
Tefal RK102811911 222 – 1 499 KčRecenze
Lauben Low Sugar Rice Cooker 3000AT912 599 – 3 295 KčRecenze
Sencor SRM 0650SS90747 – 1 115 KčRecenze
Sencor SRM 3151BK?1 199 – 1 870 KčRecenze
Tefal RK103811921 295 – 2 299 KčRecenze
ETA Granellino 4131 90000991 037 – 1 649 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší rýžovar?

V následujících odstavcích vám stručně shrneme, na co se při výběru rýžovaru zaměřit.

Velikost – V první řadě byste měli zvážit, pro kolik lidí budete rýži vařit. Je zbytečné si pořizovat velký rýžovar, když v něm budete vařit jen jednu, maximálně dvě porce. Pokud máte větší rodinu, pořiďte si velký rýžovar. Při výběru velikosti nezapomeňte, že uvařené rýže je více, než v syrovém stavu.

Rýžovary rozdělujeme do tří kategorií.

 • Objem 0,5 litrů – je vhodný pro 2 – 3 osoby
 • Objem 1- 1,8 litrů – je vhodný pro čtyřčlennou rodinu
 • Objem 2 litry a více – doporučujeme pro vícečlennou rodinu, nebo pokud máte pravidelné návštěvy, které zůstávají na oběd.

Údržba – Pokud nechcete čištěním rýžovaru ztratit spoustu času, zaměřte se na takové, které mají odnímatelnou nádobu na rýži. Většinu těchto nádob můžete vložit bez-problému do myčky nádobí.

K údržbě se vztahuje také materiál nádoby. Zaměřte se na přístroje, jejíž nádoba na rýži je potažena speciálním teflonem. Jedná se o nepřilnavý povrch, který se nepřipaluje.

Funkce – Dalším aspektem při výběru rýžovaru jsou přídavné funkce. Spousta rýžovaru má jen jednu nebo dvě přídavné funkce. Jsou ovšem i takové přístroje, které jsou multifunkční.

 • Časovač – některé modely umožňují přednastavení rýžovaru, kdy můžete začít vařit rýži až 23 hodin předem. Je to především užitečné a nápomocné pro ty, jež přijdou domu po náročném dni a můžou si rovnou dát horkou přílohu k masu, které zbylo z předchozího dne.
 • Cyklus opětovného ohřevu – užitečná funkce, která ohřívá rýži zpět na správnou teplotu během 5 – 10 minut.
 • Funkce automatického vypnutí – jakmile je rýže dovařena, rýžovar se automaticky vypne
 • Funkce automatického udržování teploty – jakmile se rýže uvaří, senzor v přístroji udrží rýži teplou až po dobu 12 hodin
 • Napařovací zásobník – některé modely disponují zásobníky určenými k přípravě zeleniny v páře, masa, nebo ryb. Nad nádobu s rýži se vloží zásobník se zeleninou a další s masem, podle toho, kolik máte „přihrádek“. Proces napařování se obvykle provádí v momentě, kdy je rýže dovařena.

Pokud jste stále na vážkách, jestli má podle vás smysl pořídit si rýžovar, tak si vzpomeňte až budete příště seškrabávat spálenou rýži ze dna hrnce. Rýžovary jsou naprosto jednoduché přístroje, které vám usnadní práci. Z hlediska ceny jsou dostupné téměř pro každého.

Nejlepších 5 rýžovarů za rozumnou cenu

Sencor SRM 0600WH

Sencor SRM 0600WH - Nejlepší rýžovarPrvní rýžovar jsme vybrali Sencor SRM 0600WH s příkonem 300 W a objemem 0,6 W. V rýžovaru můžete uvařit až 0,45 kg rýže. Rýžovar disponuje funkcí Keep Warm, která udrží rýži teplou po dobu až 6 hodin od uvaření. Součástí rýžovaru je také skleněná poklička s otvorem na únik páry a protiskluzové nožičky pro lepší bezpečnost. Co oceňujeme u tohoto přístroje je, že výrobci přidali také trojnásobnou bezpečnostní pojistku proti přehřátí, proti vyvaření vody a automatické vypnutí po dovaření. V příslušenství najdete také špachtli a odměrku na vodu a rýži.

Pro

 • Nepřilnavý povrch nádoby na rýži
 • Jednoduché ovládání
 • Rychlost

Proti

 • Špatné čitelné označení odměrky

Najít nejnižší cenu

ETA Grano 2139 90000

ETA Grano 2139 90000ETA Grano je rýžovar o objemu 1 litru, respektive s kapacitou na 0,75 kg surovin. To je dostatečná kapacita i pro celou 4člennou rodinu. Kromě rýže lze v rýžovaru vařit i další pokrmy jako jsou např. polévky, luštěniny nebo cereálie.

Co se týče vlastností a funkcí, rýžovar nijak zvlášť nevybočuje z řady. Pro správnou funkci stačí do hrnce přidat rýži a vodu a o zbytek se hrnec postará sám. Po ukončení vařená rýžovar udržuje pokrm dále teplý.

Součástí balení je také plastová odměrka o objemu 160 ml a vodu a lžíce na hotovou rýži.

Z bezpečnostních funkcí u tohoto rýžovaru nalezneme bezpečnostní spínač nebo ochrana proti vyvaření vody. Bezpečnostní snímač se stará o to, že hrnec nelze zapnout, pokud není vložena vnitřní varná nádoba.

Příkon rýžovaru je 400 W.

Pro

 • Nízká cena
 • Snadná obsluha

Proti

 • Nedisponuje pokročilejšími funkcemi jako je např. odložení startu

Najít nejnižší cenu

Mi Induction Heating Rice Cooker

Mi Induction Heating Rice CookerDo našeho výběru jsme také museli zařadit rýžovar značky Mi s příkonem 1000 W. Objem rýžovaru je 3 litry, takže v něm uvaříte rýži pro celou rotu. Přístroj funguje na principu elektromagnetické indukce, kdy je dosaženo rovnoměrného uvaření rýže. Součástí rýžovaru je vnitřní nádoba na rýži, která je vyrobená z šedé litiny. Schopnosti tohoto materiálu jsou rovnoměrné prohřívání a lepší uchovávání tepla. Co se výrobcům vážně povedlo je propojení rýžovaru s chytrým telefonem. Po stáhnutí aplikace stačí nasnímat čárový kód z balení rýže a po prohledání databáze se automaticky nastaví nejvhodnější délka přípravy.

Pro

 • Indukční vaření
 • Jednoduchá údržba
 • Kvalitní konstrukce

Proti

 • Složitější instrukce na ovládání, chce to čas

Najít nejnižší cenu

Tefal Classic 2 RK102811

Tefal Classic 2 RK102811Tefal Classic 2 RK102811 je multifunkční rýžovar  s příkonem 500 W. V rýžovaru uvaříte až 6 porcí rýže. Přístroj disponuje režimem Keep Warm, který udržuje stálou teplotu jídla po dobu 2 hodin. Předností tohoto rýžovaru je jeho multifunkčnost. Proto je vybavený praktickým parním košem, díky kterému můžete kromě rýže uvařit také zeleninu a jiné potraviny podobně jako v parním hrnci nebo v hotdogovači. Jsme si jisti, že oceníte odnímatelné nádoby, které se dají bez-problému umýt v myčce. V příslušenství kromě samotnému rýžovaru najdete lžíci na vyndávání rýže, odměrnou nádobu a parní koš.

Pro

 • Velikost nádoby
 • Parní koš
 • Snadná údržba

Proti

 • Nepříliš přehledný návod

Najít nejnižší cenu

Gastroback 42507

Gastroback 42507Naší pětici uzavírá rýžovar Gastroback 42507 s příkonem 450 W. Kapacita hrnce je 3 litry. Rýžovar disponuje funkcí automatického vypnutí a funkcí udržování teploty. Samotná nádoba na rýži je potažena nepřilnavým povrchem. Díky přidáním nástavce pro napařování nemusíte v hrnci připravovat jen rýži. Je vhodný na vaření zeleniny nebo polévek. V balení najdete misku na přípravu v páře, lžíci na rýži a odměrku na rýži.

Pro

 • Jednoduchá obsluha
 • Přídavná miska na vaření v páře
 • Držadlo na přenášení

Proti

 • Do hrnce není při vaření vidět

Najít nejnižší cenu