Nejlepší zahradnické nůžky pro rok 2019

Jedním z nejdůležitějších nástrojů, a hlavně nejpoužívanějším nástrojem zahradníka jsou zahradnické nůžky. Je to jeden z těch nástrojů, který bude mít zahradník sebou pokaždé, když vyrazí na zahradu. Zahradnické nůžky slouží ke stříhání uschlých trvalek, bylinek, ke stříhání veškerých rostlin a také k prořezávání stromů a odstraňování suchých a nepotřebných větví. Využít je můžete prakticky na cokoliv.

Typy zahradnických nůžek

Na trhu existují 2 typy zahradnických nůžek – kovadlinkové a dvoubřité.

Kovadlinkové zahradnické nůžky

Tyto nůžky mají jednu hlavní čepel, která je naostřena, zatímco druhá je zploštěna. Přirovnat to můžeme ke krájení nože na prkénku. Vzhledem k tomu, že čepel při stříhání často drtí stonky (pokud není extrémně ostrá), je nejvhodnější použít tento typ nůžek na suché větve, suchou trávu apod. Nedoporučuje se použít kovadlinkové nůžky na živé rostliny a větvě.

Dvoubřité zahradnické nůžky

Jak už z názvu vyplývá, dvoubřité nůžky disponují dvěma ostrými břity. Dělají čisté a precizní řezy a na rozdíl od kovadlinkových nůžek nedrtí stonky ani větve. Hodí se na stříhání „živých“ rostlin a větví. Pokud máte v plánu pořízení jen jednoho typu zahradních nůžek, rozhodněte se pro dvoubřité, které jsou vhodné k všeobecnému použití.

Nejprodávanější zahradnické nůžky 2019

V tabulce naleznete nejoblíbenější zahradnické nůžky k červenci 2019.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Fiskars 102362895%499 - 956 KčRecenze
Fiskars P90 11196092%510 - 1 404 KčRecenze
FISKARS 100056792%229 - 419 KčRecenze
FISKARS 102363090%535 - 820 KčRecenze
Fiskars 120740 Xsharp92%250 - 478 KčRecenze
Fiskars SOLID P32 Nůžky zahradní dvoučepelové 102019184%209 - 314 KčRecenze
Fiskars 11144094%340 - 820 KčRecenze
EXTOL PREMIUM Nůžky roubovací 215mm 887216571%539 - 590 KčRecenze
KDS SEDLČANY 4525100%99 - 707 KčRecenze
Fiskars 11161090%399 - 651 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší zahradnické nůžky?

Na trhu neexistuje jen jeden typ zahradních nůžek, které by byly ideální pro každého. Nůžky si ideálně vybírejte podle velikosti a tvaru vaší ruky, síle přilnavosti, typu, dále se rozhodněte, jak často chcete nůžky využívat a v neposlední řadě jaký je váš rozpočet.

Při výběru nůžek jakéhokoliv druhu se poohlédněte také po těchto funkcích:

 • Dobrá ergonomie
 • Lehkost
 • Snadné uzamknutí jednou rukou
 • Odolnost čepelí
 • Možnost nabroušení

Teď přejdeme ke konkrétnějším bodům, podle čeho si vybrat ať už kovadlinkové nůžky nebo dvoubřité zahradnické nůžky.

Ergonomický design – Stříhání větví na zahradě může pořádně potrápit ty, kteří mají problém s karpálními tunely, nebo artritidou. Proto doporučujeme se při koupi zaměřit na ergonomický tvar rukojeti zahradnických nůžek. Přece jen při stříhání nejvíc zatěžujeme zápěstí a prsty. Některé modely jsou proto navrženy tak, aby snížily tlak na zápěstí a ruka zůstala v neutrální poloze. Samozřejmě výrobci nezapomněli ani na leváky. Ve specializovaných prodejnách byste měli najít i modely určené právě pro ně.

Mechanismus zamykání – Většina zahradnických nůžek jsou vybaveny mechanismem, který vám je dovolí zamknout v zavřené poloze. Nejen, že je to bezpečnější – nemůžete se náhodně pořezat, ale především to chrání ostří nůžek, když se nepoužívají. Některé mechanismy však fungují lépe, než jiné. Poohlédněte se po západce, která se snadno otevírá a zavírá.

Silná pružina – Mnoho zahradnických nůžek disponuje pružinkou mezi oběma držadly, která posouvá rukojeti/čepele od sebe. To má za následek snižování pracovní zátěže a únavy rukou.

Existují dva běžné typy pružin: spirálová pružina a drátěná pružina. Porozhlédněte se po takové, která je pevně přichycena k rukojeti tak, že při náhodném prostříhávání stromů nebo keřů náhodně nevyskočí.

Dostupnost náhradních dílů – Ne všechny zahradnické nůžky umožňují vyměnit díly, které se zlomí, opotřebují nebo poškodí. Obecně řečeno, kvalitnější nůžky bývají vybaveny náhradními díly (obvykle dostupné přímo u výrobce nebo distributora), zatímco ty levnější tuto možnost nemají.

Kvalitní ocelové čepele – Obecně čepele u zahradnických nůžek jsou vyrobeny z oceli. V některých případech jsou potaženy nelepivou látkou, která odolává míze a dalším lepkavým materiálům. Poohlédněte se po čepelích vyrobených z vysoce kvalitní, kalené nebo uhlíkové ocele, které vydrží déle a nemusí se často ostřit. Čepele v nižší kvalitě nemají dost ostrý okraj, a proto je stříhání docela pracný úkol, který poškozuje rostliny.

Nejlepších 5 zahradnický nůžek

Fiskars 1023628

Fiskars 1023628Fiskars 1023628 jsou zahradnické nůžky, které jsou vhodné na stříhání čerstvých větví a rostlin. Díky převodovému mechanismu PowerGear vám až 3x ulehčí práci než obyčejné zahradnické nůžky. Čepele nůžek jsou vyrobeny z extra tvrdé korozivzdorné oceli a navíc potaženy PTFE povrchem, který snižuje tření a zaručuje maximální výkon. Nůžky se vyrábějí pouze pro praváky a hodí se pro velké a středně velké ruce. Co nás nadchlo, tak jsou madla SoftGrip, které zaručují snadné stříhání. S nůžkami hravě přestřihnete větvě až do průměru 26 mm.

Pro

 • Výrazně šetří námahu ruky při stříhání
 • Snadná manipulace
 • Ostré čepele

Najít nejnižší cenu

Felco 2

Felco 2Felco 2 jsou dvoubřité zahradnické nůžky, které slouží ke stříhání větví, keřů a jiných rostlin. Vynikají lehkou a naopak robustní rukojeti z kovaného hliníku. Čepele jsou vyrobeny z vysoce kvalitní tvrzené oceli a zajišťují čistý přesný střih. Ergonomie rukojeti výrazně šetří ruce a zápěstí a protiskluzová úprava zaručuje především bezpečnost. Hmotnost nůžek je 240 g a délka 215 mm. Nůžky jsou také vybaveny drážkou pro odvod šťáv a zářezem pro odstřihávání drátu. Bonusem je vyměnitelnost všech dílů.

Pro

 • Ostrý střih
 • Dlouhá životnost
 • Zoubek na stříhání drátu

Proti

 • Vyšší pořizovací cena

Najít nejnižší cenu

Fiskars P90 111960

Fiskars P90 111960Fiskars P90 111960 jsou zahradnické nůžky, které byly v roce 2017 oceněny jako produkt roku. Ergonomicky tvarovaná rukojeť zaručí pohodlí během práce. Čepele jsou vyrobeny z karbonové oceli a vynikají především výbornou ostrostí. U těchto zahradnických nůžek nás zaujala boční vyztuženost čepelí, která zaručuje pohodlné stříhání i opravdu silných větví. Nůžky jsou dále vybaveny regulovatelným přítlakem čepelí se zámkem a zářezem pro stříhání drátů. Příjemným bonusem je možnost výměny všech dílů.

Pro

 • Robustní
 • Ostrost
 • Kvalitní zpracování

Proti

 • Poměrně široké rozevření

Najít nejnižší cenu

Gardena SmartCut comfort 8798-20

Gardena SmartCut comfort 8798-20Jako další v pořadí jsme vybrali kovadlinkové zahradnické nůžky Gardena SmartCut comfort. Zaujal nás především ráčnový mechanismus, který je vhodný na stříhání silných větví. Jelikož se jedná o kovadlinkový typ nůžek, hodí se především ke stříhání suchých větví a rostlin. Výhodou je bezpečnostní zámek s jednoruční obsluhou, díky kterému nůžky pohodlně zajistíte. Ostrý horní břit, který je potažen antiadhezivním povlakem snadno prochází větvičkami. Ergonomie rukojeti šetří zápěstí a nezatěžuje ruku.

Pro

 • Ráčnový mechanismus
 • Kvalita materiálu
 • Dobře sednou do ruky

Proti

 • Horší „začišťování“

Najít nejnižší cenu

Fiskars 111440

Fiskars 111440Jako poslední jsme vybrali dvoubřité zahradnické nůžky v nižší cenové kategorii s chráničem prstů, které jsou vhodné pro menší především ženské ruce. Samozřejmostí je ergonomicky tvarovaná rukojeť, která je vyrobena z extra pevného polyamidu vyztuženého skelnými vlákny. Čepele jsou vyrobeny ze zakalené nerez oceli, které jsou v nepracovní poloze bezpečně kryty zámkem. Jelikož se jedná o dvoubřité nůžky, tak jsou vhodné především na čerstvé dřevo a rostliny.

Pro

 • Jsou vhodné na menší ruce
 • Kvalitní provedení
 • Chrániče prstů

Najít nejnižší cenu

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *