Vybíráme nejlepší OLED televizory pro rok 2019

Jestliže kvalita obrazu je pro vás hlavní priorita, OLED televize by pro vás měla být jasnou volbou. Žádná jiná technologie podobně kvalitní obraz momentálně nenabídne. Ještě před pár lety byly televize osazené OLED panely dostupné pouze pro ty z nás, kteří rozhodně neměli hluboké kapsy. Nyní se však situace o mnoho zlepšila a základní OLED televize pořídíte i za poměrně příznivé ceny, přičemž jejich kvalita je ve většině případů stále vynikající.

OLED displeje jsou defacto dalším vývojovým stupněm LCD displejů. Na rozdíl od LCD nepotřebují podsvícení, díky čemuž mohou být extrémně tenké. Každý pixel obrazovky může být individuálně vypnut, a tak tyto televize nabídnou neskonale lepší úrovně černé barvy než běžná LCD televize. Zároveň jsou OLED panely energeticky efektivnější než LCD. Všechny tyto vlastnosti jsou bohužel vykoupeny vyšší pořizovací cenou.

Na trhu lze vybírat z celé řady modelů od různých výrobců a s rozmanitými parametry. V dnešním článku se podíváme na některé z nejlepších modelů z různých cenových kategorií a zároveň si povíme, na co se při výběru zaměřit.

Nejprodávanější OLED televize 2019

V tabulce níže naleznete 10 nejoblíbenějších OLED TV dle Heureka.cz v době publikace článku.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
LG OLED55B895%26 414 - 31 999 KčRecenze
LG OLED55C897%30 299 - 44 990 KčRecenze
LG OLED65B893%37 777 - 59 990 KčRecenze
Panasonic TX-55FZ800E90%26 520 - 30 247 KčRecenze
LG OLED55C9100%41 574 - 59 990 KčRecenze
LG OLED55E8100%34 990 - 50 228 KčRecenze
Philips 55OLED80393%30 299 - 32 990 KčRecenze
Sony Bravia KD-55AF895%34 990 - 49 990 KčRecenze
LG OLED65C897%50 294 - 64 990 KčRecenze
Panasonic TX-55GZ950E?44 980 - 52 990 KčRecenze

Nejlepších 5 OLED TV v různých cenových kategoriích

LG OLED55C8

LG OLED55C855-palcová OLED televize LG C8 je jednou z vůbec nejoblíbenějších na českém trhu. LG C8 je modelem pro rok 2018 a na trhu je již i model C9 pro letošní rok, nicméně rozdíl v cenách je tak obrovský, že C8 prostě musíme zařadit. Za cenu okolo 30 000 Kč dostanete velice kvalitní televizi s 4K rozlišením, moderními chytrými funkcemi a líbivým designem. Okolo displeje prakticky není žádný rámeček, jak jej známe ze starších televizí. Horní část televize je pouze několik milimetrů tlustá (resp. tenká). Spodní část je pak tlustší, protože jsou zde zabudovány reproduktory, elektronika a konektory. Ve spodní části je samozřejmě také umístěn prohnutý stojan, který stará i o odraz zvuku z dolů směřujících reproduktorů směrem k sledujícím.

Z konektorů u této OLED TV nalezneme 4 HDMI porty, z nichž 3 jsou po straně televize a jeden směřuje dozadu. K dispozici jsou dále 3 USB porty z nichž 1 je po straně televize a 2 směřují dozadu. Samozřejmostí jsou vstupy pozemního a satelitního vysílání, dále je k dispozici LAN vstup, CI vstup, Line vstup, výstup pro sluchátka a digitální optický audio výstup. Co se týče bezdrátových technologií, televize podporuje WiFi, WiDi a Bluetooth.

Ovládání televize je velice povedené i díky dálkovému ovladači LG Magic Remote, který kombinuje kurzor na obrazovce a scrollovací kolečko, které umožňuje snadnou navigaci v menu a pohodlné ovládání chytrých funkcí.

O „chytrou“ stránku televize se stará systém WebOS, který se od předchozích modelů příliš nezměnil. Vzhledem k tomu, že fungoval docela dobře, tak v LG ani neměli důvod k velkým změnám. K dispozici máte řadu streamovacích služeb jako HBO GO nebo Netflix, webový prohlížeč nebo třeba Galerii sloužící k prohlížení fotek a videí.

Co se týče obrazové kvality, není televizi LG C8 prakticky co vytknout. V LG si se svými OLED panely dali záležet, a tak se problémy z minulosti, jako např. špatná uniformita, již neopakují. Obraz je krásně čistý s přirozenými barvami. O zpracování a upscalování obrazu do nativního 4K rozlišení se stará nový procesor Alpha 9. Výsledky jsou velmi dobré, zejména pokud je původní HD zdroj kvalitní.

Televize nabídne také podporu HDR formátů jako je HDR10, Hybrid Log-Gamma nebo Dolby Vision.

Zvuk je na takto tenkou televizi poměrně dobrý, nicméně pokud chcete docílit lepších výsledků, doporučujeme zvážit koupi soundbaru.

Najít nejnižší cenu

Panasonic TX-55FZ800E

Panasonic TX-55FZ800EJako zástupce značky Panasonic tady máme 55-palcovou OLED televizi Panasonic TX-55FZ800E. Cena této televize je zhruba na stejné úrovni jako dříve zmíněný 55-palcový model C8 od LG.

Celkový design této OLED TV je značně minimalistický. Nenajdete zde nic, co by vybočovalo z řady. U této TV na první pohled zaujme fakt, že je extrémně tenká i na poměry OLED televizí. Vrchní část obrazovky je snad ještě o polovinu tenčí než u LG C8. Samotná obrazovka je poměrně lehká. Dokonce se zdá, že dodávaný stojan je těžší než obrazovka. Kovový stojan je opět klasického vzezření s černým povrchem ladícím se zbytkem TV.

Vstupy a výstupy jsou k dispozici ve víceméně klasickém zastoupení. Mimo jiné jsou k dispozici 4x HDMI (z nichž 2 podporují 4K rozlišení), 3x USB, digitální optický audio výstup, LAN port, výstup na sluchátka. Co potěší, je i přítomnost čtečky SD karet. Co v dnešní době překvapí, je pak přítomnost komponentního video vstupu. Samozřejmostí je WiFi.

Dálkový ovladač je lehký a spoustu tlačítek, která vám umožní efektivně ovládat tuto televizi. Nicméně s LG Magic Remote se srovnávat nemůže.

Chytrou platformu zde zastupuje systém My Home Screen, který je původně založen na Firefox OS. Systém je jednoduchý a intuitivní na ovládání. Po stisknutí Home tlačítka dostanete na výběr 3 možnosti – TV, aplikace a připojené zařízení. Vaše oblíbené aplikace si pak můžete i připnout na domovskou stránku, což k nim značně zrychlí přístup.

Televize nabízí excelentní obraz a věrné podání barev jak v HD tak ve 4K. OLED panel samozřejmě vyrábí LG, ale Panasonic subjektivně nabízí vůbec nejlepší zpracování obrazu ze všech výrobců OLED televizí.  Z HDR jsou podporovány formáty HDR10, HLG a HDR10+. Podporován naopak není formát Dolby Vision.

Zvukově televize sice neoslní, ale i tak podávají 40W reproduktory na OLED TV dobrý výkon. Soundbar samozřejmě nabídne mnohem lepší zvukový zážitek.

Celkově se jedná o velmi povedenou OLED televizi, nicméně pokud bychom měli volit mezi tímto modelem a o něco málo dražší LG C8, pravděpodobně bychom volili LG.

Najít nejnižší cenu

LG OLED55B8

LG OLED55B855-palcový model B8 od LG je parametry velmi podobný vyššímu modelu C8. Cenově přitom v době psaní tohoto článku vycházel o několik tisíců lépe. Nebudeme se detailně zabývat jednotlivými parametry, ale podíváme se právě na rozdíly oproti C8.

Pokud tyto dva modely nepostavíte vedle sebe, velkých rozdílů si nejspíše ani nevšimnete. Základním rozdílem mezi B8 a C8 je použitý procesor. B8 používá starší procesor a7 a C8 používá nový procesor a9. To vám samozřejmě o praktických rozdílech příliš neřekne. A9 je výkonnější procesor, který lépe zpracovává, respektive potlačuje šum.

Výkon procesoru se promítá také do funkcí HDR a HFR (high frame rate). Model C8 dokáže díky vyššímu výkonu používat obě funkce najednou, kdežto B8 dokáže použít pouze jednu z nich. Praktické využití obou funkcí najednou je však zatím nulové.

V HDR módu rovněž dokáže C8 dosáhnout lepšího maximálního jasu.

Z designového hlediska je zásadním rozdílem oproti C8 použitý stojan. Ten je na rozdíl od svého dražšího sourozence užší a není tvarován tak, aby lépe odrážel zvuk vycházející z reproduktorů směrem do prostoru před televizi. Rozdíl ve zvuku ale není nijak extrémní a pokud se chystáte použít např. soundbar, může vám být tento nedostatek ukradený.

I když jsme zmínili několik parametrů, ve kterých je model B8 horší než C8, nenechte zmást a nemyslete si, že tato OLED TV není dobrou volbou. Naopak, je volbou skvělou, pokud chcete, co nejvíce ušetřit. Rozdíl v obrazové kvalitě je oproti C8 minimální a obraz je stále na míle lepší než u klasických LED televizí.

Pokud nutně potřebujete ušetřit několik tisícikorun, určitě můžeme LG B8 před LG C8 doporučit. Jestliže pro vás cenový rozdíl nehraje moc velkou roli, zvolte raději LG C8.

Najít nejnižší cenu

Philips 55OLED803

Philips 55OLED803Jako čtvrtou v pořadí jsme vybrali OLED televizi společnosti Philips (resp. TP Vision). Konkrétně se jedná a 55-palcový model Philips 55OLED803. Pojďme se ve zkratce podívat, co vám tento televizor nabídne.

Design je opět minimalistický s úzkými kovovými rámečky okolo displeje. Na spodní části vzadu se nachází box s elektronikou a konektory. Stojan je tvořen dvěma nožkami z kovu. Ty je nutné nasadit zespodu a zajistit šroubem, což upřímně není úplně ideální řešení, jelikož při tom musíte televizi položit naplocho na zem. Na stojanu televize sedí poměrně nízko, což dále znesnadňuje manipulaci s televizí.

Co se týče konektorů, nalezneme zde víceméně standardní sestavu. K dispozici jsou 4 HDMI vstupy, z nichž 2 podporují 4K HDR (podporovány jsou formáty HDR10 a HLG). Dále zde máme 2 USB porty, sluchátkový výstup, digitální optický audio výstup, LAN a CI slot. Integrována WiFi je samozřejmostí.

S televizí dostanete rovnou dva dálkové ovladače. Jeden je klasický s QWERTY klávesnicí na druhé straně, kterou oceníte zejména při využívání chytrých funkcí a aplikací. Druhý je stylově minimalisticky laděný ovladač s malou dotykovou ploškou, která funguje jako touchpad.

Televize Philips bývají v posledních letech vybaveny technologii Ambilight a ani OLED řada není výjimkou. Ambilight je tvořen barevnými LED diodami, které osvětlují pozadí za televizí podle zobrazovaného obsahu. Toto osvětlení dokáže nabudit správnou atmosféru při sledování TV a zároveň snižuje rychlost únavy očí, ke které dochází při sledování displejů ve tmě. Ambilight je u modelu 803 na 3 stranách – nahoře a po stranách. Aby správně fungoval, je potřeba mít mezi televizí a stěnou za ní dostatečnou mezeru. Umístění natěsno přímo na zeď tedy vhodné není, pokud chcete Ambilight využívat.

O chytrou stránku televize se stará systém Android TV. V době uvedení na trh se jednalo o verzi 7., na níž se snesla lavina kritiky. Dnes je však již k dispozici aktualizace na verzi 8.0, která je daleko lepší a rozhodně lze aktualizaci jen doporučit (pokud k vám TV nedorazí již s předinstalovanou verzí 8).

Obrazová kvalita televize je skvělá. O zpracování obrazu se stará procesor P5 s novou technologii nazvanou Perfect Natural Reality. V tomto módu je dynamicky optimalizován jas, ostrost a kontrast zobrazovaných scén u SDR zdrojů.

Zvuková stránka je na poměry ultra tenkých televizorů velmi dobrá. O reprodukci zvuku se stará systém 2.1 s dvěma reproduktory a jedním subwoofrem, který se nachází na zadní straně televize. I tak ale lepšího zvuku docílíte s externími reproduktory nebo soundbarem.

Na některých webech se ve specifikacích objevil mylný údaj, který tvrdil, že televize váží 51 kg. Vězte, že tolik opravdu neváží. Hmotnost televize je okolo (pro 55-palcové OLED tradičních) 20 kg.

Najít nejnižší cenu

LG OLED55C9

LG OLED55C9Jako poslední pátý televizor jsme vybrali letošní novinku od LG – inovovaný model OLED55C9, který se nese ve znamení AI – umělé inteligance. Ano, jak správně asi tušíte, je to nástupce dříve zmíněného modelu C8. Pojďme se spolu nyní podívat na to, v čem se tyto dva modely liší a zda se vyplatí si za nový model připlatit téměř 20 000 Kč.

Z hlediska designu se u modelu C9 nezměnilo téměř nic, což není nutné brát jako zápor, protože minimalistický design OLED televizím sluší.

Nabízené konektory rovněž zůstávají víceméně nezměněné. Novinkou je HDMI verze 2.1, což umožní mimo jiné rychlejší datový tok (až 48Gbps), vyšší frame rate nebo dynamická metadata pro HDR. Žádný jiný výrobce televizí u svých modelů pro rok 2019 HDMI ve verzi 2.1 nenabízí. Nutno podotknout, že tato technologie bude reálně využitelná spíše v budoucnosti.

Malých změn se dočkal tak systém webOS, poskytující chytré funkce. Jako první si nejspíše všimnete druhého pruhu s nabídkami. Umělá inteligence se stará o sledování a vyhodnocování vašich sledovacích návyků a následně vám nabízí různá doporučení. A to nejen na základě toho, co sledujete nebo používáte, ale i na základě času. To znamená, že na příklad večer vám nabídne něco jiného než ráno. Součástí AI systému je i Google Assistant a s aktualizací firmwaru by měla být dostupná i Amazon Alexa.

Co se týče obrazu, není televizi prakticky co vytknout. O zpracování obrazu se stará druhá generace procesoru Alpha 9. Vylepšení oproti předchozímu modelu představuje opět AI. Ta se stará o analýzu zobrazovaného obrazu a jeho následnou optimalizaci. Ačkoliv se to tak nemusí zdát, tento systém opravdu funguje na výbornou a výsledek oceníte např. i při zobrazování médií s nižším rozlišením. U těch se systém postará o kvalitní škálování, potlačení šumu nebo anti aliasing.

Hráči ocení vylepšený input lag, který je v game módu okolo 13 ms, což je vynikající výsledek. U loňského modelu se input lag pohyboval okolo 21 ms.

Zvuková stránka televize je rovněž vylepšená o prvky AI. Jako příklad uvedeme schopnost optimalizovat zvuk na základě zobrazovaného obsahu.

Z cenového hlediska už LG C9 velkou výhrou (zatím) není. V době psaní tohoto článku se cena pohybovala okolo 50 000 Kč, což je téměř o 20 000 Kč více než LG C8. Pokud jste fanouškem nových technologií a potřebujete mít každou novinku, pak lze LG C9 jistě doporučit, protože ve střední třídě OLED televizí nic lepšího není. Nicméně pokud novinky oproti loňskému modelu LG C8 příliš nevyužijete, je starší model vzhledem k uspořeným prostředkům rozumnější volbou.

Najít nejnižší cenu

Jak vybrat nejlepší OLED televizor?

Na následujících řádcích se podíváme na některé faktory, které je dobré zohlednit při výběru nejlepší OLED televize.

Hned na úvod je vhodné zmínit, že na rozdíl od LCD televizí nemusíte momentálně řešit rozlišení, protože se OLED televize vyrábějí pouze s 4K panely (rozlišení 3840×2160 pixelů).

Uhlopříčka – Aneb větší je opravdu lepší. Když si někdo kupuje novou televizi, tak si po čase nejčastěji stěžuje na to, že si koupil televizi s příliš malou uhlopříčkou. Pokud natrefíte na dvě stejně drahé televize, přičemž ta menší má o něco „lepší“ výbavu, tak bychom stejně doporučili tu větší. Naštěstí se OLED televize momentálně vyrábějí jen ve velkých uhlopříčkách startujících na 55 palcích, takže váš výběr je z tohoto pohledu usnadněn.

Troufáme si tvrdit, že 55 palců je dost velká uhlopříčka pro naprostou většinu uživatelů. Pokud by se vám to stále zdálo málo, můžete sáhnout i po monstrech se 77palcovými displeji. Je však nutno počítat s obrovským nárustem ceny. Například jedna z nejlepších OLED TV na trhu – LG C8 – stojí v 55palcové variantě okolo 30 000 Kč, ale v 77palcové verzi už to je závratných 125 000 Kč.

Obraz – OLED televize všech prodejců sice všechny používají panely vyrobené firmou LG, ale i tak u nich naleznete rozdíly kvalitě obrazu. Dáno je to tím, že každý výrobce používá ke zpracování obrazu svoje vlastní řešení. Rozdíly sice většinou nejsou příliš velké, ale přesto tam nějaké jsou. Můžete si sice na internetu najít výsledky různých testů, ale lišící se čísla vám nic moc neřeknou. Ideální je navštívit nejbližší showroom a podívat se na televizi hezky osobně. Nicméně všechny OLED televize mají obraz lepší než klasické LED televize.

Chytré funkce – Většina výrobců používá u svých televizí jiný operační systém, nicméně základní nabízené funkce bývají dost podobné. Podrobné popisování jednotlivých systémů by vydalo celý nový článek, proto doporučujeme projít si detailní recenze jednotlivých modelů, které vás zajímají. Ideální je pak navštívit kamennou prodejnu a systém si vyzkoušet, protože každý z nás bude mít jiné preference.

Umístění televize – Všechny OLED televize je možné postavit na dodávaný stojan nebo pověsit na zeď s pomocí dokoupeného držáku. I když OLED televizím poloha na zdi sluší, je dobré si předem zjistit, zda některé funkce nefungují lépe, když televize stojí na svém stojanu. Příkladem může být např. LG C8 nebo C9, které mají stojan tvarovaný tak, aby odrážel zvuk z reproduktorů směrem do místnosti. Druhým příkladem, kde je nutné popřemýšlet o tom, zda je televize vhodná pro plánované umístění, mohou být televize Philips. Ty jsou vybaveny technologii Ambilight. Pro zajištění optimální funkce této technologie je potřeba mít kolem televize dostatek volného prostoru a zároveň „nenalepit“ televizi přímo ke zdi.

Design – Na televizi se budete dívat většinou několik hodin denně. Vybrat si televizi, která se vám po designové stránce vyloženě příčí tedy není příliš šťastným krokem. OLED televize mají v naprosté většině případů minimalistický vzhled, který by neměl valnou většinu uživatelů urazit.

Cena – Cena OLED televizorů byla okrajově zmíněná již výše. V době psaní tohoto článku bylo možné nejlevnější OLED TV pořídit za zhruba 27 000 Kč. Nejdražší televize, kterou jsme v nabídce českých prodejců našli pak vyšla na cca 325 000 Kč. Cenové spektrum je tedy velmi široké a záleží tak na vašich finančních možnostech. Pokud je i nejlevnější OLED TV mimo váš rozpočet, můžete zvážit i koupi QLED televize, která sice obrazových kvalit OLED televizí nedosahuje, ale je i tak lepší než klasická LED televize.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *