Domů » Dům a zahrada » Vyberte si nejlepší nůžky na živý plot na sezónu 2023

Vyberte si nejlepší nůžky na živý plot na sezónu 2023

Přerostlé a neupravené křoviny budí dojem zanedbané zahrady a nepořádku. Ti, kdo mají zahradu se živým plotem a keři, ví, že za krásným a zdravým živým plotem, stojí kvalitní nůžky na živý plot.

Stříhání živého plotu a keřů není hračka, je to náročná záležitost, z časového i fyzického hlediska. Pokud si ovšem vyberete opravdu dobré a kvalitní nůžky na stříhání živého plotu, můžete si ušetřit mnoho práce a také času. Váš plot pak bude vypadat dokonale uhlazeně a vaše zahrada vás bude reprezentovat.

Každý živý plot ovšem není stejný, jak si vybrat nejlepší nůžky na živý plot pro svou zahradu? Na tuto otázku odpovíme níže. Uvedeme kritéria důležitá pro výběr nejlepších nůžek na plot a také přidáme pár tipů na nejlepší nůžky na živý plot dle recenzí uživatelů.

Nejprodávanější nůžky na živý plot 2023

V tabulce naleznete nejoblíbenější nůžky na živý plot dle Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Parkside PGSA 4 A287499 KčRecenze
PARKSIDE PHSA 20-Li B293999 – 1 099 KčRecenze
Makita DUH523Z951 980 – 5 990 KčRecenze
PARKSIDE PTHSA 20-Li C4931 599 KčRecenze
Parkside PHSA 20-Li B2 4 Ah942 199 – 2 399 KčRecenze
PARKSIDE PHSA 12 B193799 – 1 599 KčRecenze
PARKSIDE PHS 450 A188799 KčRecenze
Makita DUN461WZ983 380 – 4 590 KčRecenze
PARKSIDE PHS 650 A1931 999 KčRecenze
PARKSIDE PHSL 710 A1881 999 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší nůžky na živý plot?

Před samotnou koupí si odpovězte na následující otázky, které vám napomohou zjistit, jaké nůžky na živý plot budou pro vás nejspíš ty pravé.

Jak velké prostranství mám? Jak často budu nůžky používat? Jak moc své energie jsem ochoten obětovat?

Typ pohonu – Existují 4 základní typy nůžek na živý plot dle pohonu:

 • Mechanické – mechanické nůžky na plot jsou klasické nůžky. Jediným jejich pohonem je vaše síla a jsou vhodné zejména pro ty, kteří stříháním živého plotu nahrazují posilovnu. Stříhání s nimi je náročné a zdlouhavé. Jsou dostačující pro údržbu malých porostů. Ušetříte s nimi dost peněz.
 • Benzínové – nejběžnější typ nůžek. Nůžky jsou poháněny motorem, který běží na benzín. Tento typ nůžek je velmi výkonný a vhodný na velká prostranství a také k ořezávání opravdu tvrdých dřevin. Pozor ovšem, tyto nůžky bývají výrazně těžší a vyžadují pravidelnou údržbu v podobě, dolévání oleje a benzínu. Zároveň jsou poměrně dražší než ostatní typy nůžek.
 • Elektrické – elektrické nůžky jsou dokonalou variantou pro lidi s menší zahradou nebo pro ty, kteří nůžky budou využívat pouze svátečně a na měkké dřeviny. Tyto nůžky jsou obvykle lehké, a tudíž umožňují snadnou manipulaci, ale jsou o něco méně výkonné než ty benzínové. Jsou poháněny elektrickou energií ze zásuvky, před koupí se tedy ujistěte, že budete mít elektřinu k dispozici. Cenově jsou mnohem dostupnější než nůžky benzínové.
 • Akumulátorové – nůžky na baterie. Akumulátorové nůžky jsou vhodné pro občasné používání a nenáročné uživatele. Jejich výhoda spočívá v absenci kabelu, takže si je můžete vzít, kam chcete. Ovšem pracujete pouze, než se baterie vybije.

Výkon  – Jako u všeho je dalším důležitým prvkem výkon. Pokud budete živý plot zastřihovat pouze výjimečně nebo ji máte malou s měkkými dřevinami, pak vám postačí výkon do 400 W. V opačném případě vybírejte výkon vyšší. Vyšší výkon budete zaručeně potřebovat na rozlehlé ploty, pokud budete nůžky používat často a pokud s nimi chcete řezat už starší a hodně zdřevnatělé ploty.

Délka stříhací lišty – Délka stříhací lišty se obvykle pohybuje v rozmezí 40 – 70 centimetrů. Čím je lišta kratší, tím jsou nůžky lehčí a jsou snazší na manipulaci. Ovšem méně zaberou. Délku tedy volte podle velikosti živého plotu. Pokud chcete nůžky pouze pro drobné úpravy, doporučujeme si pořídit pouze malé zastřihovací akumulátorové nůžky.

Rozestup nožů – Tento faktor nám udává, jaký největší průměr větví jsou nůžky schopny zpracovat, aniž by došlo k jejich přehřátí, zaseknutí nebo deformaci. Nože obvykle mívají rozestup 15 – 35 centimetrů. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat jejich opotřebení.

Hmotnost – Hmotnost nůžek se pohybuje zhruba od 2,5 – 7 kilogramů. Závisí na délce lišty a typu nůžek, takže nůžky benzínové a s delší lištou jsou vždy těžší.

Funkce a příslušenství – Je dobré se také podívat, jestli mají nůžky nějaké funkce nebo příslušenství navíc, které by pro vás mohly být užitečné, například: tlumení vibrací, teleskopický nástavec, kryt přední ruky nebo zámek.

Nejlepších 5 nůžek na živý plot dle hodnocení uživatelů

HECHT 611

HECHT 611 - test nůžek na živý plotHecht 611 jsou nůžky na živý plot s elektrickým 230 V motorem a výkonem 750 W. Díky silnému výkonu zvládá stříhat i silnější větve. Délka lišty je 68 cm s maximálním průměrem střihu 24 mm. Nůžky jsou určeny především pro muže, pro ženy mohou být poněkud těžší, protože váha těchto nůžek je 3,6 kg. Při delší manipulaci oceníte možnosti otočné rukojeti, která vám uleví v krkolomných polohách. Výhodou je odlehčení pnutí kabelu.

Pro

 • Otočná rukojeť
 • Vysoký výkon
 • Délka lišty

Proti

 • Těžší pro ženy

Najít nejnižší cenu

HECHT 655

HECHT 655Další elektrické nůžky na živý plot jsme vybrali opět značku Hecht. Nůžky disponují výkonným 600 W motorem, velkým bezpečnostním spínačem, ochranným předním krytem rukojeti a protiběžnou stříhací lištou vyrobenou z oceli. Lišta dlouhá 62 cm má záběr až 55 cm. Ergonomické madlo s protiskluzovou úpravou, nebo pojistka spouštění zajištuje bezpečnou práci. Příjemným bonusem je omezovač pnutí přívodního kabelu. Překvapila nás nízká hmotnost těchto nůžek a to konkrétně 2,7 kg, což oceníte především při dlouhé práci.

Pro

 • Dlouhá lišta
 • Nízká váha
 • Kvalita zpracování

Proti

 • Hlučnější

Najít nejnižší cenu

Makita UH5570

Makita UH5570Makita UH5570 jsou elektrické nůžky na živý plot s příkonem 550 W, délkou lišty 550 mm a tloušťkou řezu 21 mm. Nůžky disponují motorovou brzdou, kluznou spojkou, která chrání nože a převodovkou proti zablokování. Nůžky jsou vybaveny 3 vypínači, které jsou umístěny v horní, spodní a přední rukojeti spustí se na základě zmáčknutí alespoň dvou vypínačů. Váha přístroje je 3,7 kg. V balení najdete hák na kabel, držák kabelu a kryt lišty.

Pro

 • Tichý chod
 • Větší rozestup nožů, které si poradí se silnějšími větvemi
 • Dostačující výkon

Proti

 • Vyšší váha

Najít nejnižší cenu

Güde GHS 690 L

Güde GHS 690 LGüde GHS 690 L jsou elektrické plotové nůžky s délkou lišty 690 mm a výkonem 710 W. Nůžky disponují broušeným ostřím, které se nachází po obou stranách. Dále jsou nůžky vybaveny kovovou převodovkou, která zajišťuje maximální životnost a otočnou rukojetí, která je nastavitelná do 5 poloh. Co se nám líbí, tak je funkce rychlého zastavení. Hmotnost nůžek je 3,6 kg. Délka záběru je 600 mm a hladina akustického výkonu 102 dB.

Pro

 • Robustní výrobek s dostatečným výkonem
 • Délka lišty
 • Možnost natočení rukojeti

Proti

 • Těžší

Najít nejnižší cenu

Fieldmann FZN 6005 E

Fieldmann FZN 6005 ETyto elektrické nůžky na živý plot jsou vybaveny lištou o délce 46 cm a s 16 mm rozestupy mezi noži. Maximální průměr stříhané větve je dán právě rozestupy a je tak také 16 mm. Nůžky jsou vybaveny teleskopickou násadou s rozsahem 1,85 až 2,45 m, hodí se tak na úpravu vysokých živých plotů a keřů. Hlavu se stříhací části lze naklonit do 8 různých úhlů. Díky tomu je možné zastřihnou horní část vysokého plotu i ze země bez nutnosti použit žebřík. Před nákupem je nutné si ale uvědomit, že teleskopické madlo nejde z nůžek odmontovat. Proto dobře zvažte, zda takto dlouhé nůžky potřebujete. Na nízké ploty se najdou menší a lehčí nůžky, s nimiž se bude lépe manipulovat.

Pro

 • Velký dosah
 • Možnost naklonit stříhací hlavu
 • Cena

Proti

 • Vyšší hmotnost
 • Nevhodné na malé ploty a keře

Najít nejnižší cenu

Závěr

Na závěr bychom doporučili, abyste si vždy pořádně pročetli návod k použití a dodržovali bezpečnostní pokyny, aby se eliminovalo riziko úrazu.

Doufáme, že náš článek byl přínosný a pomohl vám s výběrem.