Domů » Auto - moto » Průvodce výběrem nejlepší kamery do auta pro rok 2023

Průvodce výběrem nejlepší kamery do auta pro rok 2023

Hledáte kameru do auta, ale zatím nejste si jisti, který model je pro vás nejlepší? Tento článek vám pomůže při rozhodování bez ohledu na to, zda je váš rozpočet velký nebo malý a podíváme se i na nejlepší autokamery na českém trhu.

Co je to kamera do auta?

Autokamery jsou užitečnými pomocníky pro řidiče, kteří chtějí zaznamenat, co se děje na silnici před jejich vozem. Jsou obzvláště užitečné, pokud máte obavy z toho, že se stanete obětí nehody a chcete mít k dispozici záznamy, které byste mohli poskytnout pojišťovně nebo policii pro účely soudního nebo trestního řízení.

Možná o kameře do auta uvažujete minulé kolizi nebo proto, že jste se nehodám v minulosti jen těsně vyhnuli.

S nahranými záběry můžete samozřejmě pomoci i ostatním účastníkům provozu např. když se nehoda stane vozu před vámi nebo někdo před vámi srazí chodce či cyklistu.

Dále můžete sledovat, jak řídí váš mladý potomek (s jeho vědomím) s čerstvým řidičským průkazem a na základě záznamu usoudit, zda už je zralý na delší cesty v hustším provozu a případně ho upozornit na chyby.

A samozřejmě lze zaznamenávat jízdu jen tak pro radost a sdílet zajímavé okamžiky na sociálních sítích.

Mezi nejzajímavější příklady použití záběrů z autokamer z poslední doby se řadí např. pád meteoru v Rusku nebo pád letadla na Taiwanu.

Nejprodávanější kamery do auta 2023

V tabulce naleznete nejprodávanější kamery do auta dle Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
70Mai 1S93899 – 1 319 KčRecenze
70Mai Dash cam Pro Plus791 745 – 4 316 KčRecenze
LAMAX S9 Dual GPS91749 – 7 579 KčRecenze
Eltrinex LS500 GPS894 478 – 6 041 KčRecenze
Mio MiVue C335961 333 KčRecenze
LAMAX T1089789 – 5 990 KčRecenze
TrueCam M7 GPS Dual851 089 – 5 290 KčRecenze
TrueCam H5 WiFi89429 – 4 076 KčRecenze
Niceboy PILOT XR Radar933 090 – 4 188 KčRecenze
LAMAX C9 GPS922 490 – 5 709 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší kameru do auta?

Na následujících řádcích se zaměříme na funkce a výbavu autokamer, které byste měli zohlednit při výběru.

Rozlišení a snímač – Obrazová kvalita autokamer se stejně jako u jiných kamer neustále zlepšuje. Dříve bylo standardem rozlišení 720p (1280×720 pixelů) a top modely se mohly pyšnit rozlišením 1080p (1920×1080 pixelů). Dnes už je defacto standardem rozlišení 1080p a začínají se objevovat i autokamery s vyšším rozlišením.

Výhoda vyššího rozlišení spočívá v detailnějších záběrech. U modelů s nižším rozlišením můžete mít například problém s přečtením dopravních nebo poznávacích značek.

Většina kvalitních kamer do auta vám umožní nastavit si nižší rozlišení záznamu, pokud zrovna nepotřebujete natáčet v maximálním podporovaném rozlišení.

S vyšším rozlišením samozřejmě roste i velikost zaznamenaných videi. Proto může být nutné zainvestovat do větší paměťové karty.

Snímač nebo chcete-li senzor kamery se stará o zachycení obrazu, který je následně zpracován procesorem kamery. Rozdíly mezi kvalitním (a zpravidla dražším) a nekvalitním senzorem poznáte zejména v dynamickém rozsahu, který je senzor schopen zachytit. Senzory s vyšším dynamickým rozsahem nabídnou více detailů v tmavých i světlých částech záznamu. Typickým příkladem špatného dynamického rozsahu je bílé vykreslená obloha za jasného dne.

Úhel záběru – Úhel záběru nebo zorné pole se odvíjí od ohniskové vzdálenosti použitého objektivu. U kamer do auta pohybuje v rozmezí 110 až 180 horizontálních stupňů.

Nejlevnější modely nabídnou většinou hodnoty pohybující se kolem 110 stupňů.

Výhodou širšího úhlu je fakt, že kamera zaznamenává i dění více do stran. Nevýhodou jsou pak horší detaily v záznamech situací odehrávající se přímo před vašim autem. Zároveň je potřeba zdůraznit, že u většího úhlu záběru dochází k velkému zkreslení obrazu a vytváří se nepěkný efekt rybího oka, který můžete znát např. z akčních kamer GoPro. Doporučujeme vybírat z kamer se záběrem do 150 stupňů.

Uchycení – Většina kamer se montuje na čelní sklo automobilu jedním ze dvou způsobů: s pomocí přísavky nebo adhesivní plochy. Některé modely vám dají na výběr, zatímco jiné mají pouze jednu nebo druhou možnost uchycení.

 • Samolepící držáky jsou často připevněny přímo ke kameře, což snižuje celkovou velikost zařízení. Tento design zpravidla umožňuje diskrétnější umístění, takže autokamera nenarušuje váš rozhled a zároveň není tak nápadná zvenčí. Avšak lepicí držáky se složitěji odstraňují, rozhodnete-li se třeba pro prodej auta nebo pokud držák nalepíte nepřesně. Odstranění lepidla ze skla často vyžaduje pevné nervy.
 • Přísavné držáky jsou dle nás lepší volbou, protože mají dvě klíčové výhody: Můžete je jednodušeji a přesněji usadit a zároveň je můžete i rychle odstranit. To se hodí zejména v případech, kdy potřebujete kameru v různých autech. Příkladem může být cesta na dovolenou, kde si v destinaci půjčíte auto.

Velikost – Kamera by neměla být příliš velká, aby vám nezacláněla ve výhledu při řízení. Nejlepší autokamery jsou dle nás malé a zároveň jsou i přes malou velikost vybaveny displejem.

Displej – Většina kamer do auta nabídne displej o velikosti 1,5 až 2,7 palců. Můžete však narazit i na modely bez displeje. Většina uživatelů však v dnešní době preferuje kamery s displejem, jelikož umožňuje snadné a rychlé změny nastavení a můžete si přímo na kameře prohlédnout zaznamenaná videa a snímky. Bez displeje je obtížné odhadnout správnou polohu kamery, tak abyste zaznamenávali to, co skutečně chcete.

Ideální je velikost displeje kolem 2 palců. Displej je dostatečně velký, aby se daly přečíst hodnoty nastavení a letmo prohlédnout záznam a zároveň není kamera zbytečně velká.

Duální záznam – Některé kamery umožňují snímat ze dvou pohledů zároveň. Tyto kamery jsou označovány jako duální autokamery. Kamera je vybavená dvěma snímači s optikou a snímá pohled před vůz a dovnitř vozu. Vhodné jsou například pro řidiče taxi nebo Uber.

Variací na duální záznam je druhá kamera umístěna u zadního okna vozu. Snímá se tak pohled před vůz a za vůz, což může být přínosné v případech, kdy do vás někdo narazí zezadu.

Paměť – Moderní autokamery zaznamenávají video na paměťové MicroSD karty. Některé modely jsou s kartou dodávány, ale většinou se jedná o karty s kapacitou 8 GB. Ačkoliv se to někomu může zdát jako dostatečná velikost, opak je pravdou. Pokud budete zaznamenávat jízdu v rozlišení 1080p (full hd), tak vám tato karta většinou vystačí maximálně na 2 hodiny záznamu.

Autokamery většinou zaznamenávají video ve smyčce. To znamená, že pokud se paměťová karta zaplní, kamera začne přepisovat stávající záznam. Proto doporučujeme dokoupit ke kameře větší paměťovou kartu. Karty jsou v dnešní době levné a za 64 GB MicroSD kartu dáte několik málo stovek korun.

Napájení – Kamery jsou v naprosté většině případu napájeny z 12 V zásuvky – tj. ze zdířky zapalovače. Výjimečně se setkáte s modely, které mohou být připojeny „na pevno“ ke zdroji z baterie. Kabely byte měli vést interiérem vozu tak, aby vám nepřekážely ve výhledu. Typicky se kabel vede kolem vrchního okraje předního skla a přes sloupek.

Většina autokamer je zároveň vybavena vlastní baterii. Ta umožňuje udržet kameru v chodu i po zaparkování. Případně můžete kameru odpojit z držáku a natočit si záběry zvenku auta. U baterii je nutno podotknout, že bývají citlivé na extrémní teploty. Pokud necháte auto stát na v létě na slunci, je pravděpodobné, že baterie bude po chvíli přehřátá a neumožní vám pořizování záznamu, dokud nevychladne. V zimních mrazech naopak může být nutné nechat baterii chvíli zahřát.

Funkce – Na dalších řádcích se podíváme na některé zajímavé funkce, které mohou kamery nabídnout.

 • Automatická detekce nárazu – Téměř všechny autokamery jsou vybaveny G-senzorem detekujícím náraz vozu. Pokud se tak stane, kamera automaticky uloží záznam a chrání jej proti přemazání, abyste nepřišli o důkazná materiál při nehodě.
 • GPS – Kamery vybavené GPS přijímačem dokáží k videu pořizovat i záznam geografické polohy a rychlosti auta, což může být užitečné při určování přesného místa nehody. GPS přijímač vás ovšem nedokáže navigovat při jízdě. K tomu potřebujete dedikovanou GPS navigaci.
 • Bezpečnostní funkce – Některé kamery jsou vybaveny bezpečnostními funkcemi. Kamera vás dokáže například varovat, že jste příliš blízko autu před vámi, nebo že opouštíte váš jízdní pruh.

Nejlepších 5 kamer do auta za rozumnou cenu

Yi Dashboard Camera

Yi Dashboard Camera - nejlepší kamera do auta 2018Jako první kameru jsme vybrali Yi Dashboard Camera od čínské společnosti Xiaomi, která navrhuje, vyvíjí a prodává spotřební elektroniku. Kamera není vybavena dotykovým displejem, ale ovládá se 4 hardwarovými tlačítky, která jsou umístěná pod displejem. Kromě ovládacích tlačítek na přístroji najdete také slot pro microSD karty (až 64 GB), tlačítko reset a micro USB konektor.

Výhodou je snadná odnímatelnost kamerky. Kamera dokáže natáčet 1296p videa při 30 FPS nebo 1080p (FullHD) videa se snímkovací frekvencí 60 FPS. Kapacita baterie je pak 240 mAh. Rozměry kamery jsou 74 x 19,4 x 52,4 mm. Kamera nabízí široký 165 stupňový úhel záběru.

Pro

 • Kvalita obrazu
 • Přehrávání videí přes mobil
 • Dlouhý kabel v balení

Proti

 • Nemožnost nastavení délky sekvence

Najít nejnižší cenu

Eltrinex LS500 GPS

Eltrinex LS500 GPSKamera od Eltrinexu obdržela v roce 2017 ocenění „Produkt roku“. Tato „věcička“ je vybavena detekci rychlostních radarů, GPS přijímačem a také detekcí jízdních pruhů. Výhodou je magnetický rychloupínací držák, který je vybaven napájením. Kameru stačí jen zasunout do držáku a automaticky je zahájeno napájení a taktéž se spustí nahrávání. Bonusem je ochrana proti přepsání videa zmáčknutím jednoho tlačítka.

Kamera disponuje také funkcí „nočního vidění“, kdy zvyšuje kvalitu obrazu v místech, kde se nachází špatné osvětlení, například při průjezdech v tunelech.

Pro

 • Magnetický držák na sklo
 • Spousta funkcí
 • Noční záznam

Proti

 • Slabší integrovaná baterie

Najít nejnižší cenu

LAMAX Drive C7

LAMAX Drive C7Lamax Drive C7 je autokamera, která disponuje Full HD rozlišením a úhlem záběru 150 stupňů. Díky přísavce s úchytem ji můžete pohodlně nacvaknout k čelnímu sklu. Kamera je vybavena LED přisvětlením, funkcí časosběrného záznamu, detekcí pohybů v okolí vozidla a senzorem nárazu.

Výhodou je funkce WDR, která zvyšuje optickou kvalitu záznamu. Autokamera nahrává údaje v tzv. smyčce, kdy odmazává nejstarší zaznamenané nezamčené nahrávky.

Pro

 • Jednoduché ovládání
 • Malé rozměry
 • Snadné upevnění

Proti

 • Bez kabelu brzy vybitá baterie

Najít nejnižší cenu

MIO MiVue C330

MIO MiVue C330 - Test autokamerMIO MiVue C330 je záznamová kamera, která vytváří jak videozáznamy ve Full HD kvalitě, tak fotografie díky CMOS snímači ve 4MPx rozlišení. Kamera nabízí úhel záběru 130 stupňů. Vybavena je dvoupalcovým LCD displejem, nočním režimem nebo také zabudovanou GPS. Dále disponuje automatickou detekcí nehody a automatickým nahráváním. Stačí jen otočit klíček v zapalování a kamera se automaticky spustí.

Balení obsahuje samotnou kameru, dlouhý napájecí kabel do auta, otočný držák na sklo a návod. Balení naopak neobsahuje potřebnou micro SD kartu, kterou je nutno dokoupit.

Pro

 • Malá velikost kamery a dostatečně dlouhý kabel k napájení
 • Dostatečné rozlišení obrazu
 • Jednoduché ovládání

Proti

 • Přísavný držák na sklo, který má občas tendenci se odlepit

Najít nejnižší cenu

TrueCam A5s

TrueCam A5sJako poslední autokameru jsme vybrali TrueCam A5s. Tato kamera nahrává na paměťovou kartu ve formátu Micro SD, která pojme až 32 GB video nahrávku. Také u této kamery se provádí nahrávání ve smyčce, kdy se začne odmazávat nejstarší neuzamčená nahrávka a tím nedochází k úplnému zaplnění paměti autokamery.

Kamera disponuje přehledným LCD displejem, který je velký 2,7 palců, vestavěným GPS modulem a G-senzorem, který v případě autonehody uzamkne nahrávku proti přepsání a tím nepřijdete o důkazná materiály. Kamera disponuje rovněž režimem nočního vidění.

Pro

 • Noční režim
 • Dobrá světelnost objektivu
 • GPS modul

Proti

 • Filtry UV nejsou součástí příslušenství

Najít nejnižší cenu

Závěr

Test kamer do auta je pro dnešek u konce. Doufáme, že vám náš nákupní průvodce pomohl a vy jste si vybrali tu nejlepší kameru do auta pro vaše potřeby.