Domů » Elektronika a počítače » Nejlepší mobilní telefony pro seniory pro rok 2024

Nejlepší mobilní telefony pro seniory pro rok 2024

Všichni toužíme po tom, aby naši staří rodiče, prarodiče nebo dokonce praprarodiče byli v pořádku, a kdyby se něco dělo nebo něco potřebovali, aby se nám ozvali. Ale jak už víme, starší lidé a technika si navzájem (až na technické nadšence nebo výjimky) moc nerozumí, a právě proto se na trhu objevily tak zvané – telefony pro seniory.

Telefony pro seniory byly vyvinuty a uzpůsobeny speciálně pro staré lidi. Jejich ovládání není nijak složité, mají obvykle pouze pár jednoduchých funkcí a velká tlačítka s displejem.

Patříte-li k těm, kteří se staršími členy rodiny nežijí nebo je nemohou mít neustále pod dohledem, a tudíž zvažujete koupi telefonu pro seniory, pak se s námi pojďte podívat, jak takový telefon vybrat a co od něj očekávat a samozřejmě také na žebříček nejlepších telefonů pro seniory podle testu uživatelů, na jejich pro a proti.

Nejprodávanější telefony pro seniory 2024

V tabulce naleznete nejprodávanější telefony pro seniory dle Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
ALIGATOR A675 Senior86883 – 1 377 KčRecenze
Nokia 3310 2017 Dual SIM871 190 – 2 920 KčRecenze
Evolveo EasyPhone XD92890 – 1 538 KčRecenze
Aligator A321 Senior88662 – 1 231 KčRecenze
Aligator A900 GPS Senior831 303 – 2 479 KčRecenze
Aligator A670 Senior89845 – 1 580 KčRecenze
Aligator D210 Dual SIM78397 – 703 KčRecenze
CPA Halo 1185941 – 1 290 KčRecenze
CPA Halo 1889990 – 1 290 KčRecenze
ALIGATOR D950 Dual sim811 011 – 1 895 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší nejlepší telefon pro seniory?

I přesto, že výběr telefonu pro seniory není žádnou složitou záležitostí, bychom vám rádi doporučili pár věcí, na které se při výběru primárně soustředit.

Výdrž baterie – Jeden z klíčových prvků. Vybírejte telefon s co nejdelší výdrží baterie. I nás samotné obtěžuje dávat telefon neustále na nabíječku a seniory to bude obtěžovat daleko více, protože pokud se telefon bude vybíjet příliš často, nebude se jim chtít jej pořád připojovat a myslet na něj. Doba, kterou by pak měl takový telefon pro seniory vydržet na jedno nabití, se pohybuje od 100 do 800 hodin.

Klávesnice – Je samozřejmě důležité, aby tlačítka byla dost velká a měla na sobě zřetelně napsáné číslo a písmenka. To ale ovšem ještě není vše. Tlačítka by měla mít také větší rozestup, aby senior nepomačkal najednou omylem všechno možné a nevystavovali jste jej tak zbytečnému stresu, že se něco pokazilo a jak to teď spravit. Dále by se měla dát také dobře stlačit, aby to zvládl například i člověk s artritidou.

Displej – Je dobré, aby byl displej dosti velký, aby starší člověk mohl bez problémů přečíst, co na něm stojí. Někdy ovšem je displej velký, ale písmo malé. Proto, pokud si telefon nemáte možnost někde osahat, doporučujeme vybírat takový, kde se dá v nastavení změnit i velikost písma.

SOS tlačítko – Určitě doporučujeme vybírat pouze mezi takovými telefony pro seniory, které mají SOS tlačítko. Po stlačení tohoto tlačítka telefon automaticky odešle textovou vybraným kontaktům a ty tak upozorní na nebezpečí. Některé telefony dokáží automaticky odeslat i přesnou lokaci na záchrannou službu.

Hlasitost – Starší lidé mívají více než často problém se sluchem, proto by se na telefonu pro seniory mělo dát manipulovat s hlasitosti vyzvánění. Měli byste se ujistit, že maximum půjde dobře slyšet. Pokud není možnost jej vyzkoušet, koukejte po recenzích. Uživatelé se často vyjadřují i k tomuto faktoru.

Cena – Cena v tomto případě nehraje velkou roli, ale i tak bychom rádi zmínili, jak nákladné pořízení telefonu pro seniory může být. Úplně nejzákladnější telefony pořídíte už od 600 korun do zhruba 1000 korun. Telefony nad 1000 korun pak už jsou trochu vybavenější a mají tedy i více funkcí.

Další funkce – Další funkce jsou pak spíše jakýmsi nadstandardem. Záleží, jak dalece seniorní osoba telefon bude používat a také jak dalece je tato osoba technicky zdatná nebo náročná.

Mezi další funkce pak řadíme třeba budík a rádio, ale také fotoaparát, MP3 přehrávač, hry nebo funkci bluetooth. Nezapomínejte, že i v případě, že telefon bude podobnými funkcemi disponovat, pořád se bude jednat o telefon pro seniory, a tak i kvalita těchto funkcí jim bude přizpůsobena.

Nejlepších 5 telefonů pro seniory za rozumnou cenu

Nokia 3310 2017 Single SIM

Nokia 3310 2017 Single SIMJako první mobilní telefon pro seniory jsme vybrali Nokii 3310, který patřil před léty k nejoblíbenějšímu mobilu. Výrobci mu dali lepší design v podobě zaoblených hran, ale funkce zachovali. Mobilní telefon disponuje uhlopříčkou 2,4 palců s rozlišením displeje 320 x 240. Senioři ocení především dlouhou výdrž Li-Ion baterie s pohotovostní dobou 744 hodin. Jako každý telefon, tak i Nokia 3310 je vybavena 2Mpix fotoaparátem a diodovým bleskem. Vybrat si můžete až ze 4 barevných možností. Na závěr nechybí ani legendární hra Had ještě v lepším provedení.

Pro

 • Výdrž baterie
 • Lehký
 • Rychlý

Proti

 • Poněkud menší písmo

Najít nejnižší cenu

Evolveo EasyPhone XD

Evolveo EasyPhone XDEvolveo EasyPhone XD je mobilní telefon určený pro seniory, který disponuje přehledným velkým 2,3“ displejem. Samozřejmostí jsou také velká a přehledná písmenka a číslice vyobrazená na displeji  Dále je mobil vybavený velkými oddělenými tlačítky, z toho 3 tlačítka jsou vyhrazena pro telefonování na oblíbená čísla. Na zadní straně telefonu je umístěno SOS tlačítko, které v případě zmáčknutí začne automaticky vytáčet předvolená čísla a zároveň na ně odešle SMS zprávu. Praktická svítilna, nabíjecí stojánek nebo hlasitý reproduktor jsou takovou třešničkou na dortu.

Pro

 • Dostatečně velké písmo
 • Jednoduchý na ovládání
 • Podsvícení kláves

Proti

 • Problematičtější odnímání zadního krytu.

Najít nejnižší cenu

Aligator V650 Senior

Aligator V650 SeniorAligator V650 Senior je stylový mobil véčkové konstrukce určený primárně pro seniory. Díky véčkové konstrukci se při telefonování lépe drží v ruce. Odklopit lze pohodlně jednou rukou a sám se zamyká po uzavření.

Tlačítka jsou od sebe oddělená a jsou dostatečně velká. Displej je barevný, dobře čitelný a nezobrazuje žádné zbytečnosti.  Po zavření zůstává funkční druhý vnější displej, který zobrazuje aktuální datum a čas. Nad displejem nalezneme barevné diody, které signalizují zmeškané události a nutnost telefon dobít. Ke klávesám M1 a M2 lze přiřadit rychlé vytáčení konkrétních čísel. Stačí pak zmáčknout tlačítko a hned voláte.

K dobíjení slouží stojánek, do které stačí mobil uložit, pokud se zrovna nepoužívá. Na jedno nabití vydrží telefon v provozu klidně i týden.

Na zadní straně telefonu se nachází SOS tlačítko, které odešle zprávu předem uloženým kontaktům.

Telefon je vybaven také fotoaparátem. Byť na dnešní poměry už rozlišení 1,3 Mpx není nijak ohromující.

Pro

 • Jednoduché ovládání
 • Výdrž baterie
 • SOS tlačítko

Proti

 • Písmenka by na klávesách mohla být větší
 • Nekvalitní fotoaparát

Najít nejnižší cenu

CPA Halo 11

CPA Halo 11CPA Halo 11 je mobilní telefon pro seniory, který vyniká svou jednoduchostí. Senioři jistě ocení vysokokapacitní baterii, která vydrží v pohotovostním režimu až 10 dní, nebo také přehledný displej s uhlopříčkou 2,4 palců. Mobilní telefon také nabízí LED svítilnu, foto-kontakty, kdy ke každému číslu uložíte fotografii a pak snadno poznáte, kdo vám volá, nebo praktický nabíjecí stojánek. Samozřejmostí je SOS tlačítko, nebo také budík.

Pro

 • Velké oddělené tlačítka
 • Tlačítko SOS
 • Dlouhá výdrž baterie

Proti

 • Venku je horší čitelnost displeje

Najít nejnižší cenu

Aligator A670 Senior

Aligator A670 SeniorAligator A670 Senior je mobilní telefon pro seniory a uživatelé preferující klasickou tlačítkovou konstrukci. Telefon disponuje velkými klávesami a také SOS tlačítkem, po jehož zmáčknutí dojde k odeslání SMS zprávy s aktuální polohou uživatele na předem vybrané telefonní číslo.

Telefon nabízí pouze základní funkce jako je FM rádio, MP3 přehrávač, svítilna nebo Bluetooth připojení. Vnitřní paměť lze rozšířit microSD kartou.  Na zadní straně najdeme i fotoaparát, nicméně kvalita výstupu moc vysoká není.

Samozřejmostí u tohoto typu telefonu je dlouhá životnost baterie na jedno nabití. Telefon se nabíjí pomocí stojánku nebo klasické microUSB nabíječky.

Telefon je k dispozici v několika různých barevných odstínech.

Pro

 • Přehlednost
 • Jednoduché ovládání
 • Dobrá čitelnost displeje

Proti

 • Pokud je jméno kontaktu dlouhé, musí se čekat, než se zobrazí celé
 • Jen 5 vyzváněcích melodií
 • Úvodní nastavení je složitější

Najít nejnižší cenu

Závěr

Na závěr doporučujeme výběr telefonu pro seniory nepodceňovat. Jednak jim tento telefon může zachránit život a jednak víme dobře, jak těžké to se seniory občas může být. Proto se s nimi určitě před samotnou koupí poraďte nebo je vezměte do obchodu, ať si zkusí telefony ohmatat. Z vlastní zkušenosti také doporučujeme napsat k telefonu krátký jednoduchý manuál nebo plánek, co se čím a jak ovládá a neškodí také navolit na čísla klávesnice rychlou volbu volání.