Vybíráme nejlepší parní hrnec

Parní hrnec, slyšeli jste o něm? Parní hrnce se objevují na trhu už nějakou řadu let, svůj velký boom ale zažily až docela nedávno a to s trendem zdravého životního stylu. Čím více se stává zdravá strava moderní, tím více stoupají parní hrnce na oblibě. Tento typ hrnce určitě nepatří mezi domácí spotřebiče, které by neměly v žádné domácnosti chybět, může se ale stát užitečným a velmi oblíbeným pomocníkem.

Jak nám napovídá samotný název, jedná se o vaření v páře, a tedy o nejzdravější styl vaření vůbec. Potraviny připravované v páře si totiž zachovávají své nutriční hodnoty a s nimi i většinu vitamínů. Tento typ hrnce osloví tedy především ty, co chtějí žít zdravě anebo ty, kteří touží po úbytku na váze.

V parním hrnci si můžeme připravit daleko více, než jen zeleninu, jak se většina lidí domnívá. Můžeme v něm připravovat i všechny druhy masa, ryby, brambory, rýži, knedlíky nebo vejce a dokonce i vynikající dezerty.

Nejprodávanější parní hrnce 2019

V tabulce naleznete nejpopulárnější parní hrnce dle Heureka.cz k březnu 2019.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
AVENT 4v193%2 809 - 4 643 KčRecenze
Tefal Convenient plastic VC14013192%719 - 1 299 KčRecenze
RUSSELL HOBBS 1927089%799 - 1 599 KčRecenze
Morphy Richards 4878089%2 939 - 4 274 KčRecenze
Phillips Avent100%2 770 - 4 459 KčRecenze
SILVERCREST® SDG 950 C3100%599 KčRecenze
Tefal VC 300891%1 710 - 2 999 KčRecenze
ESPERANZA EKG 009?443 - 749 KčRecenze
ETA Steampot 013479%1 260 - 1 850 KčRecenze
Tefal VitaCuisine Compact VS40033087%2 239 - 2 999 KčRecenze

Parní hrnec ano nebo ne?

Před samotnou koupí je třeba se zamyslet, zda budeme mít pro tento hrnec využití. Jídlo z něj totiž nechutná úplně jako takové, na jaké jsme zvyklí. Vše se dochucuje až na závěr, tudíž je zvýrazněna samotná chuť zeleniny či masa. A právě díky dodatečnému dochucování, nemůžeme očekávat hotový ohňostroj chutí, na jaký jste zvyklí. Jídla se mohou někomu zdát tak trochu mdlá a „na jedno brdo“. To ale neznamená, že se do něj nakonec nezamilujete. Jídla z tohoto hrnce jsou neobyčejně zdravá a rychle připravená, téměř bez práce a bez nádobí. V hrnci se totiž dá připravit i více pokrmů najednou.

Pojďme se nyní společně podívat na to, jak si parní hrnec vybrat, a které hrnce jsou dle testu uživatelů nejlepší.

Jak vybrat nejlepší parní hrnec?

Velikost – Velikost parního hrnce obyčejně vybíráme podle počtu strávníků. Kromě rozměrů ji posuzujeme podle počtu nádobek a objemu v litrech. Nejmenší počet nádobek je dvě a nejběžnější počet pak tři. Pro některé hrnce se dají přikoupit i nástavce, které prostor na vaření rozšíří. Co se litrů týče, dají se sehnat hrnce od zhruba tří až do dvanácti litrů.

Funkce a vybavení – I parní hrnce nabízejí různé funkce. Mohou mít digitální displej s odpočítáváním času do konce vaření, odložený začátek, udržování teploty, automatické vypnutí nebo ukazatel hladiny vody a podobně. Co se vybavení týče, jedná se o speciální nástavce pro vaření různých druhů pokrmů jako například nástavec na vaření rýže nebo vajec.

Materiál a design – Materiál a design je věc čistě osobní. Podobně jako většina kuchyňských spotřebičů i parní hrnce se vyrábějí ve variantách průhledný a bílý plast anebo moderní chrom. Dávejte si ovšem pozor na nápadně levné výrobky, nádobky mohou být vyrobeny z nekvalitního plastu, který po chvíli používání popraská.

Spotřeba energie a příkon – Nezapomeňte se při výběru podívat také na spotřebu energie. Často se stává, že na první pohled levné přístroje se ve finále prodraží více než ty, jejichž pořizovací cena byla vyšší. Příkon, a tedy energie, kterou spotřebovává, se pohybuje v rozmezí 400-2000W. Samozřejmě záleží i na funkcích, vaření minutek a vaření na vysokou teplotu si vybere svou daň na účtu za elektřinu.

Cena – Cena hrnců se odvíjí samozřejmě jako u všech spotřebičů především od jejich velikosti a počtu funkcí. Cena nejlevnějších parních hrnců začíná někde na 600 korunách a postupně se může vyšplhat až na 6000 korun a i mnohem více. Průměr, který vystačí nenáročnému běžnému uživateli, je okolo 1500-2000 korun.

Délka kabelu – Pokud vaše kuchyň nedisponuje zásuvkami na každém rohu, určitě před samotnou koupí zkontrolujte i délku kabelu. I mnohé dražší modely mají dle recenzí uživatelů tento nedostatek.

Nejlepších 5 parních hrnců za rozumnou cenu

Tefal VC 3008

Tefal VC 3008Parní hrnec od Tefalu VC 3008 je vybaven 6 programy a každý je označen jinou barvou světla. Najdete u něj také automatickou funkci Keep warm, která udržuje potraviny stále teplé, nebo nastavení pro mražené potraviny. Parní hrnec je dále vybaven 3 nádobami s odnímatelnými rošty a formou na muffiny. Jako bonus dostanete i nádobu na vaření rýže. Každý určitě ocení časovač, který je nastavitelný do 60 minut. Příkon tohoto parního hrnce je 900 W. Parní hrnec je vyroben z kombinace chromu a plastu.

Pro

 • Rychlá tvorba páry
 • Udržování teploty po dovaření
 • Snadná údržba

Proti

 • Absence zvukového signálu, když dochází voda

Najít nejnižší cenu

Morphy Richards 48780

Morphy Richards 48780Parní hrnec Morphy Richards 48780 s příkonem 1600 W má 3 oddělené komory, kde můžete připravit všechny potraviny najednou, aniž by na sebe převzaly pachy. I tady najdete funkci pro udržení teploty pokrmu. Co především oceníte je automatické odstavení při absenci vody. Díky modře podsvícenému LCD displeji bude pro vás nastavení parního hrnce mnohem přehlednější. Výhodou jsou přeprogramované časy přípravy různých druhů jídel. Všechny nádoby parního hrnce se hodí do myčky, tudíž odpadává ruční mytí, což je velmi přínosné.

Pro

 • Digitální displej
 • Lehce omyvatelný
 • Jednoduchá manipulace

Proti

 • Absence odloženého startu

Najít nejnižší cenu

Tefal Convenient Plastic VC140131

Tefal Convenient plastic VC140131 - nejlepší parní hrnceParní hrnec od Tefalu Convenient plastic VC140131 získal ocenění jako produkt roku 2016. Je vybaven dvěma nádobami na zeleninu, ryby či maso, dvěma rošty a navíc nádobou na rýži. Výhodou je nastavitelný časovač až do 60 minut. Příkon tohoto parního hrnce je 900 W. Použité materiály na výrobu parního hrnce jsou kombinace plast a nerez. Celkový objem parního hrnce je 6 l. Výhodou je automatické vypnutí po dokončení vaření.

Pro

 • Cena/Výkon
 • Jednoduché mytí
 • Rychlá a snadná manipulace

Proti

 • Menší miska na rýži

Najít nejnižší cenu

Philips HD 9140

Philips HD 9140Předposlední jsme vybrali značku Philips, model HD 9140 s příkonem 900 W. U tohoto parního hrnce musíme vyzdvihnout funkci jako ukazatel nutnosti odstranění vodního kamene, kdy vám dá zvukový signál.  Další pomocnou funkcí je udržování teploty. Parní hrnec má 3 nádoby na potraviny + nádobu na rýži či polévku a držák na vejce. Digitální časovač vám dá signál, kdy je parní hrnec připraven k práci a funkce automatického vypnutí vypne parní hrnec, když je jídlo dovařeno. Velkou výhodou je úložný prostor pro šňůru hrnce, což vám ušetří spoustu místa v kuchyni. Parní hrnec je vyroben z plastu a nerezové oceli. Prodává se jak v černé, červené nebo kovové barvě. Jeho váha je 2,3 kg.

Pro

 • Rychlost vaření
 • Nízká cena
 • Zvukový signál po dovaření

Proti

 • Absence kuchařky s českými recepty

Najít nejnižší cenu

RUSSELL HOBBS 19270

RUSSELL HOBBS 19270Poslední parní hrnec jsme vybrali od značky Russell Hobbs 19270. Celkový objem tohoto parního hrnce je 9 l a příkon je 800 W. Můžete vařit až s 3 nádobami a určitě využijete i bonusovou misku na rýži s litrovým objemem a držáky na vajíčka. Parní hrnec je vybaven 60 minutovým časovačem s automatickým vypnutím. Zvuková signalizace vás upozorní, když je jídlo dovařeno. Bočními otvory pohodlně dolijete vodu a výhodou je i tácek pro zachytávání přebytečné vody.

Pro

 • Časovač
 • Automatické vypnutí po uplynutí doby vaření
 • Příznivá cena – výkon

Proti

 • Absence receptů či kuchařky

Najít nejnižší cenu

Závěr

Test parních hrnců je u konce. Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *