Nejlepší plynové grily 2020

Léto se pomalu, ale jistě blíží a teploty vzduchu přímo vybízejí k zahájení grilovací sezóny. Jestliže jste se rozhodli letos zainvestovat do nového grilu a zalíbily se vám zahradní grily plynové, tak jste zde správně. V tomto článku vám přinášíme informace o výběru těch nejlepších plynových grilů na českém trhu. V článku se nebudeme věnovat tomu, co je na plynovém grilu lepší než na grilu na dřevěné uhlí nebo elektrickém grilu, protože by tato debata s přehledem postačila na jeden samotný velký článek.

Jak vybrat plynový gril?

Výkon

Plynové a elektrické grily mají oproti klasickým grilům na dřevěné uhlí výhodu v tom, že lze regulovat jejich výkon. A výkon grilu je jeden z důležitých parametrů, které se vyplatí při nákupu prozkoumat. Grily na českém trhu mají výkon zpravidla uváděný v kilowattech. Můžete se však setkat i s hodnotami BTU (British Thermal Unit). Neplatí zcela pravidlo, že by měl být výkon co nejvyšší. Důležité však je, aby měl gril dostatečný výkon vzhledem ke své grilovací ploše. Pro zjednodušení lze říci, že by se výkon grilu měl pohybovat v rozmezí 6 – 10 kW. Takto výkonný gril pro běžné rodinné použití bude zcela dostatečný.

Přenosnost

Jedním z faktorů, které je potřeba při výběru plynového grilu zohlednit, je i jeho přenosnost. A to zejména v případech, kdy neplánujete mít gril po celou sezónu na stejném místě. Pokud tedy vyžadujete časté přesouvání grilu, vyberte si takový model, který bude opatřen kolečky a nebude příliš těžký. Některé plynové grily mohou s přehledem vážit i 70 kg a ty se na častý přesun určitě nehodí. Na druhou stranu, většina grilů se bude pohybovat v rozmezí 10 – 30 kg a s jejich přesunem nebudete mít větší problém.

Vybavení

Přídavné boční hořáky jsou jedním ze základních prvků vybavení. jistě je oceníte při přípravě různých omáček nebo jiných pokrmů zatímco se bude grilovat vaše maso či zelenina. Mezi další prvky vybavení lze zařadit různé odkládací poličky, elektrické zapalování grilu, individuální teploměry pro každý hořák a jiné.

Cena

Cena je samozřejmě pro většinu lidí jeden z hlavních faktorů ovlivňujících výběr jakéhokoliv zboží. Kvalitní plynové grily jsou dražší než obyčejné grily na dřevěné uhlí. Jejich cena startuje na zhruba 2 000 Kč, přičemž se jedná o ty nejjednodušší grily se základní výbavou. Ty nejlepší plynové grily pak zatíží peněženku i desetitisícovými částkami. My jsme se pro vás snažili vybrat takové grily, které vám nabídnou dobrý poměr cena – výkon.

Nejprodávanější plynové grily 2020

V tabulce naleznete 10 nejprodávanějších plynových grilů za rok 2020.

Nejlepších 5 plynových grilů

Weber Q 3000

Zahradní plynový gril Weber Q 3000Grily Weber patří dlouhodobě mezi nejpopulárnější grily vůbec, přičemž nezáleží na tom, zda se jedná o gril na dřevěné uhlí, či na plyn. Model Weber Q 300 je gril s dobrým poměrem cena – výkon, který vám nabídne výborné vlastnosti a vybavení za rozumnou cenu.

S výkonem 6,3 kW a grilovací plochou 63 x 45 cm je plně dostačující pro běžné rodinné grilování. Váha grilu je cca 28 kg a pro snažší přesouvání je doplněn velkými kolečky. Lepší možnosti uskladnění zajišťují sklápěcí poličky. Vyklápěcí grilovací rošt má nepřilnavý porcelánem smaltovaný povrch a je složen ze dvou dílu. Jeden díl lze nahradit litinovým tálem, pokud preferujete kontaktní grilování. O odkapávající tuk se postará vyjímatelná nádoba. V poklopu grilu je umístěná teplotní sonda, která umožňuje nepřetržitou kontrolu teploty při grilování.

Gril má velmi dobré hodnocení zákazníků na webu Heureka – 92%.
Najít nejnižší cenu

Weber Spirit II E-320 GBS

Weber Spirit II E-320 GBSWeber Spirit II E-320 GBS je plynový gril vybavený 3 hořáky, které rovnoměrně rozprostírají teplo. Díky kvalitnímu výkonu, což je 8,8 kW je vhodný na větší grilovací události pro 8-10 lidí. Gril disponuje smaltovaným roštem, dále flavorizéry, které zachycují odkapávanou šťávu, víkem s integrovaným teploměrem a sklápěcím levým postranním stolkem. Součástí tohoto grilu je také ohřívací rošt. Šířka grilu je 132 cm a jeho hloubka je 69 cm. Výhodou je postranní hořák, který se hodí pro přípravu omáček, k uvaření přílohy apod. Bonusem tohoto grilu je Grease management systém, který zcela automaticky odvádí tuk pryč.

Najít nejnižší cenu

G21 California BBQ Premium line

G21 California BBQ Premium linePlynový gril G21 California BBQ je zástupcem střední cenové třídy s pokročilejší výbavou než základní levné modely. Gril je vybaven 3 hlavními hořáky s výkonem 3,15 kW/h a 1 bočním hořákem pod pravou odkládací plochou. Odkládací plochy jsou po obou stranách grilu, přičemž pod levou se nachází nádobka např. na marinované maso.

Gril je vybaven systémem Flame Tamer, který zabraňuje odkapávání tuku přímo do hořáků a zajišťuje rovnoměrné nahřívání grilovací mřížky. Grilovací plocha grilu je 2816 cm2. Samozřejmostí je odklápěcí víko a teploměr, díky němuž můžete precizně nastavit požadovanou teplotu při grilování.

Vzhledem k vysoké hmotnosti grilu – 34 kg – při přesouvání oceníte kolečka, ty jsou celkem 4. 2 větší vepředu a 2 menší vzadu. Není tedy potřeba gril při přesouvání příliš zvedat tak jako u grilu se 2 kolečky.

Najít nejnižší cenu

Compass Party Point Flame Tamer

Compass Gril PARTY POINT Flame TamerDalším grilem v pořadí je gril nepříliš známé značky Compass a to konkrétně model Party Point – Flame Tamer. Jedná se o plynový gril se dvěma hořáky s celkovým výkonem 5,5 kW/h. Grilovací plocha grilu je 1819 cm2.

Slovní spojen Flame Tamer v názvu grilu odkazuje na systém nahřívání – nad hořáky se nachází kovový profil, který zabraňuje odkapávajícímu tuku dostat se do plamene. Místo toho tuk stéká po stranách grilu do odkapávací misky ve spodní části grilu.

Co se týče dalšího vybavení, gril je vybaven 2 kolečky pro snazší přesun, odkládacími poličkami po stranách a samozřejmě také sklopným víkem.

Tento gril je dobrou volbou především pokud hledáte opravdu levný plynový gril. Materiály a zpracování nedosahují kvalit několikanásobně dražších grilů, což vzhledem k rozdílu ceně nelze brát jako zásadní minus.
Najít nejnižší cenu

Campingaz 3 Series RBS L

Zahradní gril Campingaz 3 RBS LDo třetice tady máme opět zahradní plynový gril značky Campingaz. Tentokrát se jedná o vyšší model s cenou přesahující 10 000 Kč. Keramické hořáky jsou umístěny po stranách grilovací vany. Výkon grilu dosahuje slušných 9,4 kW, což je na grilovací plochu 2800 cm2 dostačující hodnota. Plocha je rozdělena na rošt a tál.

S grilem obdržíte také litinový rošt Culinary Modular, na němž snadno připravíte různé pokrmy jako např. pizzu, paellu nebo asijské pokrmy. Jednotlivé součástí grilovací vany lze mýt v myčce. Z dalších doplňků můžeme zmínit elektronické zapalování, boční stolky, úložný prostor nebo tepelné čidlo.

Hmotnost grilu je obrovská – 70 kg. K přesunu vám však pomohou 4 zabudovaná kolečka. Na tento zahradní gril si připravte dostatek místa, protože po rozložení má na délku 170cm.
Najít nejnižší cenu

Závěr

Pro dnešek tento článek končíme, nicméně se k venkovním plynovým grilům ještě vrátíme a podíváme se na další grily jako např. grily z nabídky Mountfield, Barbecook, Char Broil, Avenberg a další.