Domů » Dům a zahrada » Nejlepší grily na kempink pro sezónu 2024

Nejlepší grily na kempink pro sezónu 2024

Jste milovníkem grilování a rádi byste si grilování užili i na cestách po kempech? Pak právě pro vás jsou stvořené kempingové grily. V přírodě nebo v kempu nemusíte jíst jen nudné řízky s chlebem a paštiky. Zabalte si sebou na cestu i gril můžete si klidně ugrilovat chutný burger, steak nebo i zeleninu, pokud jste vegetarián.

Přenosných grilů je na trhu celá řada. Některé se však na kempování příliš nehodí a jsou určeny spíše na zahradu. V dnešním článku vám představíme 5 kvalitních grilů na kempink, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Pokud vám nebude náš výběr z nějakého důvodu vyhovovat, přinášíme vám rovněž pár tipů, jak vhodný kempingový gril vybrat.

Nejlepší plynové kempingové grily

Campingaz PARTY GRILL 200

Pro

  • Kompaktnost a hmotnost
  • Lze použít jako vařič
  • Piezo zapalování
Proti

  • Pro více než 4 osoby je malý

Jako první cestovní plynový gril tady máme opravdu malinký Campingaz Party Grill 200 (občas se setkáte i  s názvem Coleman 200 Stove Campingaz Party grill).

Tento gril má polokulovou vanu známou především z grilů na dřevěné uhlí. K vaně jsou připevněny tři nožky, které v případě potřeby můžete odpojit. Uprostřed vany se nachází samotný plynový hořák. Zapalování je jako obvykle typu piezo.

Plyn zajišťují jednorázové kartuše Campingaz. Konkrétně můžete využít modely CV 300 Plus a CV 470 Plus. Kartuše umožní grilovat 1h 40 minut, respektive 3 hodiny s větší kartuší. Výhodou je, že se kartuše mohou odpojit i když ještě nejsou prázdné. Nemusíte je tedy nutně před složením grilu vyčerpat.

Gril lze využít jak ke grilování, tak i jako klasický plynový vařič. Grilovací plocha není s 530 cm2 nijak závratná, ale pro občasné grilování na cestách by měla stačit.

S hmotností 2,8 kg by se dalo uvažovat i o tom, že byste gril vzali sebou na pěší výlet.

Campingaz Party Grill 400

Pro

  • Spousta muziky za poměrně málo peněz
  • Zajímavé vychytávky – např. víko slouží i jako pánev Wok
  • Skladnost
Proti

  • V nabídce jsou dvě verze, což může při nákupu zmást

Z názvu již řada z vás tuší, že tento gril je větším bráchou grilu představeného výše.  Party Grill 400 nabídne větší grilovací plochu a více užitečných vychytávek. Hned zkraje si ale uveďme, že tento gril se prodává ve dvou verzích – jedna s označením CV je určena pro použití s plynovými kartušemi a druhá, označená INT, je určená pro PB láhve. Verze na PB láhve samozřejmě nabídne delší výdrž, ale je to samozřejmě vykoupeno nutností cestovat s minimálně 5kilovou PB láhvi.

Gril je podobné konstrukce jako nižší model s tím rozdílem, že má i funkční poklop, který známe z větších zahradních grilů. Parádní vychytávkou poklopu je fakt, že jej můžete otočit a použít jej jako pánev Wok.

Kromě toho lze na grilu samozřejmě grilovat (jak jinak?), vařit jako na vařiči, a dokonce i smažit na grilovacím tálu. Součástí je také praktická přepravní brašna.

Stejně jako verze 200 i 400 má tři krátké nožky, které lze odmontovat. Grilovací plocha je samozřejmě o něco větší než u menšího modelu – konkrétně je to 660 cm2. Hmotnost však narostla téměř na 5 kg.

Weber Go-Anywhere

Pro

  • Kvalitní materiály
  • Na přenosný gril slušná grilovací plocha
  • Provoz na kartuše
Proti

  • Systém uchycení madla k poklopu by mohl být lepší
  • Kovové nohy se při grilování zahřívají

Jako další tady máme gril Weber Go-Anywhere. Název grilu můžete do češtiny přeložit jako “jdi kamkoliv”, z čehož jasně vyplývá, že se jedná o přenosný gril.

Gril svým tvarem připomíná dva přiklopené pekáče s nožkama a madlem :-). Nožky jsou sklapovací, takže při uložení nezabírá gril tolik místa. Jsou sice zajímavě řešeny, ale při grilování se dost zahřívají. Nedoporučujeme tedy gril stavět přímo např. na plastový stůl. Použijte nějakou podložku.

Weber Go-Anywhere nabídne grilovací plochu o velikosti 1092 cm2, což je více než předešlé dva grily. Vykoupeno je to ale vyšší hmotností a to konkretně 6 kg.

Hořák je stejně jako u jiných kompaktních modelů jen jeden, ale je přes celou délku vany. Jako zdroj plynu slouží kartuše a zapalování je typu Piezo.

Vana a poklop grilu jsou vyrobeny ze smaltované oceli a Weber na obojí dává 10-letou záruku. Na zbylé části grilu je klasická 2-letá záruka.

Zajímavosti je, že v nabídce naleznete i téměř identickou verzi na dřevěné uhlí.

Weber Q 1200

Pro

  • Kompaktnost
  • Kvalitní zpracování
  • Snadná obsluha a údržba
Proti

  • Cena grilu a příslušenství

Weber Q 1200 je přenosný gril, který není na našich stránkách žádným nováčkem. Představili jsme vám jej již v našem článku o plynových grilech a také jsme se na něj podívali blíže v naší recenzi. Takže zde se na něj podíváme jen krátce.

Jedná se přenosný gril s dvěma odkládacími plochami, které lze sklopit dovnitř grilu pod poklop, čímž dosáhnete maximální kompaktnosti. Standardně je gril dodáván s přípojkou na jednorázové kartuše – na cestování ideální.

Grilovací plocha je pro cestovní účely slušná – 1376 cm2. Gril váží 11 kg, čili rozhodně se nejedná o nejlehčí cestovní gril. Do karavanu se však dle nás hodí výborně.

Gril můžete používat buď na kempingovém stole, který v karavanu pravděpodobně stejně vozíte, nebo lze dokoupit originální stojan. Případně je v prodeji verze tohoto grilu rovnou se stojanem, která vyjde ve finále levněji než kdybyste stojan dokupovali zvlášť.

Weber Traveler – nejlepší cestovní gril pro fajnšmejkry

Pro

  • Integrovaný skládací vozík
  • Velká grilovací plocha
  • Odkládací stolek
Proti

  • Vysoká cena
  • Vysoká hmotnost

A jako poslední plynový cestovní gril jsme vybrali Weber Traveler. Jak vidno, tento gril má cestování přímo v názvu. Nejedná se však o žádného mrňouse. Naopak je to vcelku velký gril vážící 22 kg. Na pěší výlet ho tedy jistě tahat nebudete, nicméně v campervanu by si své místo najít mohl, protože ve složeném stavu je o poznání kompaktnější. Tělo grilu je připevněno k vozíku, který zajistí snadnou přepravu na místo grilování po vyložení z auta.

Weber Traveler je vybaven jedním hořákem, o jehož pohon se postarají jednorázové plynové kartuše. Samozřejmostí je Piezo zapalování, takže nebudete mít problém hořák zapálit i když doma zapomenete zápalky.

Grilovací plocha je na cestovní gril parádně velká – celkem má 2065 cm2 a bohatě tak postačí pro grilování pochoutek pro celou rodinu.

Má gril nějakou nevýhodu? Ano, jak to u grilů Weber bývá, co rozhodně nepotěší je vysoká cena. Nicméně za své peníze dostanete špičkový gril.

Nejlepší kempingové grily na dřevěné uhlí

Weber Smokey Joe Premium 37

Pro

  • Kvalitní zpracování
  • Prodloužená záruka na kotel a poklop
  • Na Weber příjemná cena
Proti

  • Neshledány

Jako první si opět představíme gril značky Weber. Konkrétně se jedná o typ Smokey Joe Premium 37. Jedná se o kompaktní gril určený např. na kempování nebo na piknik. Na pěší výlety jej kvůli kvůli klasickému kotlíkovému tvaru a hmotnosti cca 4 kg nejspíše nebude brát.

Svým designem se příliš neliší od klasických zahradních grilů Weber na dřevěné uhlí. Gril nabídne grilovací plochu dostatečně velkou pro 4-6 porcí grilovaného masa v závislosti na velikosti porce. Součástí je i velký poklop s madlem. Poklop i kotel jsou vyrobeny ze smaltované oceli a Weber na ně poskytuje záruku 10 let. Ke kotli jsou připevněny tenké nohy z poniklované oceli. K přenášení slouží velké “ucho” připevněné rovněž ke kotli. To zároveň slouží jako pojistka držící poklop. K dispozici jsou různá barevná provedení, nejčastěji se však setkáte s černou barvou, která je pro Webere typická.

Celkově se jedná o velmi kvalitně zpracovaný jednoduchý gril, který si své místo jistě najde v řadě obytných vozů. Nic však nebrání i jeho použití doma na zahradě nebo i na balkóně.  Gril lze použít i jako ohniště.

Outwell Cazal Portable Grill

Pro

  • Malé rozměry
  • Možnost gril složit
  • Nízká hmotnost
Proti

  • Mřížkou na dřevěné uhlí propadávají menší uhlíky

Outwell je světově známá firma z Dánska. Jejich gril Cazal Portable se těší značné oblíbenosti díky svému jednoduchému a funkčnímu designu a samozřejmě taky díky kompaktnosti podpořené možnosti gril pro transport složit.

Tento gril se prodává ve třech různých velikostech. Na cesty je nejzajímavější ten nejmenší s přízviskem Compact. Jeho hmotnost činí pouhých 2,1 kg a rozměry má 30 × 29 × 29 cm. Po složení jsou rozměry 30 × 23 × 4 cm a dovedeme si představit, že by se gril připevnil na batoh a mohli byste s ním vyrazit i na pěší výlet. Bonusem je, že se kromě grilu dá použít i jako přenosné ohniště.

Rozložení i složení grilu je extrémně rychlé a jednoduché a není k němu zapotřebí žádné nářadí . K přenosu je gril vybaven průřezy, které po složení grilu fungují jako madla.

Tělo je kvalitně zpracované a vyrobené je z ocelového plechu, nicméně plechy nejsou v zájmu snížení hmotnosti příliš tlusté. Potěší také velmi příznivá cena. Na občasné požití na cestách můžeme doporučit.

Tescoma Party Time 707210 Power gril

Pro

  • Kompaktnost
  • Nízká hmotnost
  • Ventilátor urychluje rozpálení dřevěného uhlí
Proti

  • Poklop se prodává zvlášť
  • Malá grilovací plocha

Posledním kompaktním grilem vhodným na kempování, který si dnes představíme je Tescoma Party Time Power gril. Je to malý gril na dřevěné uhlí, jehož zásadním prvkem, kterým se odlišuje od konkurence, je přítomnost turbo-ventilátoru. Ten se stará o vhánění vzduchu do zásobníku na dřevěné uhlí. Díky tomu se uhlí rychleji rozžhaví a horký vzduch je následně rozháněn po celé ploše grilovacího roštu. Dobrou zprávou je také to, že o pohon ventilátoru se starají tužkové baterie, takže zásuvku v kempu hledat nemusíte. Na baterie vydrží ventilátor v provozu až 10 hodin.

Gril není vybaven nožkami, takže jej budete muset na něco postavit. V Kempu je ideální kempinkový skládací stůl. Gril ale není vhodný jen na kempink. Skvěle se hodí i třeba do bytu na balkon.

Tělo grilu je vyrobeno z nerezové oceli. Nerezové části grilu lze umývat myčce, což oceníte u domácího grilování.

Jak vybrat nejlepší gril na kempink?

V této části jsme si pro vás připravili nákupního rádce, který vám pomůže s výběrem dobrého grilu. Zaměříme se především na specifika kempingových grilů.

Typ

V prvé řadě byste se měli rozhodnout, jestli chcete gril na dřevěné uhlí nebo plynový. Zvážit můžete samozřejmě i elektrické grily, ale v jejich případě budete omezení přítomností zásuvky v kempu nebo ve vašem obytném voze.

Nelze jednoznačně říci, který typ je lepší. Oba typy mají své pro i proti. Naše preference jsou spíše pro plynové grily. U plynového grilu oceníte fakt, že můžete prakticky okamžitě začít grilovat. Na druhou stranu budete muset sebou tahat plynové kartuše nebo PB láhve.

U grilů na dřevěné uhlí zase budete muset čekat na to, než se uhlí rozpálí. Uhlí nebo brikety samozřejmě budete také muset tahat sebou. Horší také může být čištění grilu. Řada lidí však preferuje vůni masa i zeleniny ze grilu na dřevěné uhlí. U některých modelů je pak výhodou možnost použití grilu jako přenosné ohniště.

Přenosnost, velikost a hmotnost

Přenosnost je u grilů vhodných na kempování jednou z předních vlastností, které by vás měly zajímat. Pokud hledáte gril, který je vytáhnete z obytného auta a nebudete jej daleko přenášet, pak vám nemusí vadit ani vyšší hmotnost, jakou má např. gril Weber Traveler. Pokud ale hledáte gril, který by měl posloužit i pro pěší výlety dále od auta, tak je rozhodně vhodné vybírat mezi nejlehčími grily.

Kromě hmotnosti a velikosti se zaměřte i na jak snadno lze gril přemisťovat – tedy jestli je vybaven madlem, kolečky, apod. Není nic horšího, než těžký grily, který není za co chytit.

Také nezapomeňte zohlednit to, kde se chystáte gril používat. Pokud nemá gril nohy budete nejspíše potřebovat kempingový stolek nebo alespoň rovnou podložku.

Velikost grilovací plochy

Grilovací plocha bývá u  grilů jeden z nejdůležitějších parametrů. U grilů na kempink je to však trochu o kompromisu. U kempinkového grilu většina uživatelů očekává kompaktní rozměry. Nelze tedy čekat, že takový přenosný gril nabídne grilovací plochu o 2000 cm2 jako některé z velkých zahradních grilů.

V nabídce přenosných grilů najdete zástupce, které stačí pro dva lidi, tak i zástupce s grilovací plochou klidně i pro 6 porcí. Záleží tedy na vás, jaké máte konkrétní představy.

Značka

U grilů obecně doporučujeme držet se ověřených značek, pokud vám to peněženka dovolí. Koupi grilů Weber nebo Campingaz chybu neuděláte. Ale neznamená to, že by ostatní výrobci nemohli nabídnout kvalitní výrobek.

Cena

Cena je vždy individuální záležitost. Co se jednomu může zdát drahé, bude pro jiného “za pakatel”.  V nabídce grilů vhodných pro kempování naleznete jak grily za pár stokorun, tak i značkové grily, které pod 10 000 Kč nepořídíte.

Často kladené otázky

Můžu grilovat na plynovém vařiči?

Prakticky na každém klasickém plynovém vařiči určeném pro kempování můžete grilovat s použitím grilovací pánve. Oproti grilu však pánve mívají menší grilovací plochu a přece jen je chuť trochu jiná než když, grilujete nad otevřeným ohněm/uhlím. Setkat se ale můžete i s vařičem s grilem. Většinou se jedná o dvouplotýnkové stolní vařiče.

Je pro kempování bezpečnější plynový gril nebo gril na dřevěné uhlí?

Bezpečnější je plynový gril, jelikož hořák jednoduše vypnete a máte hotovo. U uhlí musíte čekat než zbytky uhlí a popel vychladne. U některých grilů na dřevěné uhlí vám může žhavý uhlík vypadnout a při troše smůly založit požár.