Domů » Sport a zdraví » Vybíráme nejlepší ústní sprchy pro rok 2024

Vybíráme nejlepší ústní sprchy pro rok 2024

V této zvláštní době, kdy spousta lidí nemůže v řadě českých měst nalézt zubaře, který by přijímal nové pacienty, je obzvláště důležité se o své zuby dobře starat. Základem je samozřejmě pravidelné čištění zubů klasickým nebo elektrickým zubním kartáčkem. Každý zubař a ústní hygienik Vám pak zcela jistě doporučí rovněž používaní mezizubního kartáčku anebo zubní niti. Pokud byste chtěli péči o zuby posunout ještě dále, můžete zvážit také kvalitní ústní sprchu.

Ústní sprcha u nás sice ještě není tolik rozšířená jako jinde ve světě, ale pomalu si své příznivce nachází.

Co je to ústní sprcha?

Ústní sprcha nebo také ústní irigátor je malý přístroj vybavený tryskou, ze které je pod tlakem vystřikován proud vody. Tento proud vody pak zajišťuje čištění jak mezizubních prostorů, tak i prostorů kolem zubů, a to zejména kolem dásní. Hned na úvod však je potřeba zmínit, že ústní sprcha zcela nenahradí mezizubní kartáček a zubní nit. Měli byste ji vnímat spíše jako doplněk pro ještě kvalitnější péči, a ne jako náhradu stávajících pomůcek.

Ústní sprcha si velmi pochvalují taktéž nositelé rovnátek, protože díky ní dokážou snadněji vyčistit prostory, kam se s kartáčkem nebo nití nedostanou.

Jak funguje ústní sprcha?

Jak jsme již nastínili v předcházejícím odstavci, ústní sprcha funguje na principu vystřikování proudu vody pod tlakem. Proud vody, který u řady ústních sprch obsahuje taktéž mikroskopické bublinky vzduchu, se pak postará o narušení zubního plaku a zachycených zbytků jídla a odplaví je pryč. Tlak je možné u většiny přístrojů nastavit tak, aby Vám jednak vyhovoval, co se týče komfortu a tak, aby bylo zajištěno kvalitní vyčištění. Vyšší tlak je například potřeba pro čištění mezizubní prostorů.

Jak používat ústní sprchu?

Na úvod je důležité uvést, že postup se může u různých modelů lišit a měli byste si tedy určitě projít návod svého konkrétního přístroje.

Používaní ústní sprchy není nikterak složité a zabere Vám jen pár minut. Než se však naučíte správnou techniku, je pravděpodobné, že budete mít vodu i tam kde to neplánujete.

V rámci čištění zubů zařaďte ústní sprchu před čištění kartáčkem stejně jako by tomu mělo být při použití nitě i mezizubního kartáčku.

Při používaní sprchy se obecně doporučuje nemít ústa otevřené dokořán jako při zubní prohlídce, ale naopak mít rty lehce přivřené. Důležité je se nahnout nad umyvadlo, tak aby do něj mohla voda z úst vytékat. Následně stačí tryskou pomalu přejíždět podél hranice dásní a vždy se na pár okamžiků zastavit mezi jednotlivými zuby. Nejlepší je začít od zadních zubů a postupně postupovat dopředu. Po dokončení čištění z vnější strany a přesuňte na stranu vnitřní.

Zuby
Zdroj: Pixabay

Nejprodávanější ústní sprchy 2024

Zajímá vás, které ústní sprchy jsou mezi uživateli nejoblíbenější? Prohlédněte si tabulku níže, která zobrazuje sprchy dle oblíbenosti na srovnávači Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Nevadent NMD 3.7 B680699 – 749 KčRecenze
TrueLife AquaFloss Compact C300951 450 – 1 965 KčRecenze
Waterpik Ultra WP100E901 744 – 3 599 KčRecenze
Philips Sonicare HX3911/401003 470 – 4 399 KčRecenze
TrueLife AquaFloss Compact96852 – 1 815 KčRecenze
TrueLife AquaFloss Station951 119 – 2 665 KčRecenze
Philips Sonicare 3000 HX3806/33941 990 – 2 799 KčRecenze
Oral-B Oxyjet MD20851 399 – 2 899 KčRecenze
Philips Sonicare 3000 HX3806/31871 729 – 2 799 KčRecenze
Nevadent NMD 3.7 B873589 – 699 KčRecenze

Nejlepších 5 ústních sprch

Následující odstavce jsou věnovány ústním sprchám, které se těší výbornému hodnocení od samotných uživatelů.  Sprchy nejsou řazeny dle hodnocení.

Waterpik Ultra WP100E

Model Ultra je jedním z nejoblíbenějších modelů v nabídce společnosti Waterpik. A nejen to. Jedná se celosvětově o jednu z nejoblíbenějších ústních sprch vůbec. Na srovnávači Heureka.cz se v době psaní tohoto průvodce držela na prvním místě oblíbenosti s hodnocením 90 % a s více než 300 uživatelskými recenzemi.

Ultra WP100E je ústní sprcha vodní stanicí, což znamená, že zabere v koupelně o něco více místa než například sprchy ve stylu Philips Sonicare Airfloss. Nádržka pojme 600 ml vody, což je množství, které vystačí zhruba na 90 sekund provozu při použití maximálního tlaku. Tlak lze regulovat v 10 úrovních s pomocí otočného voliče.

Rukojeť sprchy je s tělem přístroje spojena kroucenou hadičkou. Ta měří zhruba 75 cm a delší hadičky se neprodávají, což může problém, pokud nemáte nádržku na vodu poblíž umyvadla kde postavit. Řešením je například speciální držák na stěnu, který se prodává za 400 – 500 Kč.

V balení naleznete celkem 6 různých trysek. Klasickou trysku pak v balení naleznete dvakrát.

Pro

 • Léty prověřená ústní sprcha
 • 6 různých trysek v balení
 • 10 úrovní tlaku vody

Proti

 • Hadička by mohla být delší
 • Zabere dost místa v koupelně
 • Systém spouštění proudu vody – voda po zapnutí okamžitě tryská z trysky ven

Najít nejnižší cenu

Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8438

Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8438Mezi v současnosti nejpopulárnější ústní sprchy se řadí také model Sonicare Airfloss Ultra HX8438 společnosti Philips. Jedná se o ústní sprchu, která ke pro svou funkci nepotřebuje vodní stanici. Vše, co v balení najdete jsou trysky, rukojeť podobná rukojetím elektrických kartáčků Philips, a samozřejmě nabíječka. Ústní sprchy tohoto typu jsou kompaktní a nezaberou v koupelně mnoho prostoru. Výhodou oproti klasické sprše je také bateriový provoz. Baterii stačí dobít zhruba co 2 až 3 týdny.

Co se týče použití, tak vězte, že je velice snadné. Stačí naplnit nádržku vodou nebo zředěnou ústní vodou, zvolit si frekvenci dávkování a následně přidržením tlačítka automatické dávkování spustit. Případně můžete vystřikování vody ovládat manuálně s každým stiskem tlačítka.

Co může zamrzet, je fakt, že tlak vystřikovaného proudu vzduchu a mikrokapiček nelze regulovat. Pro někoho tak může být tlak příliš nízký a pro jiného zase naopak příliš vysoký.

V balení obdržíte 2 trysky, u kterých výrobce doporučuje výměnu každého půl roku.  Ceny náhradních trysek se pohybují zhruba okolo 300 Kč za pár.

Pro

 • Snadná obsluha
 • Nezabere mnoho prostoru
 • Provoz na baterii

Proti

 • Nelze regulovat tlak
 • Poměrně vysoká cena

Najít nejnižší cenu

Oral-B Oxyjet MD20

Oral-B Oxyjet MD20Jako dalšího máme na řadě zástupce oblíbené značky Oral-B a to konkrétně model Oxyjet MD20. Jedná se o ústní sprchu klasického provedení, přístroj je tedy složen z nádobky na vodu, pumpy, hadičky rukojeti s tryskou. Je tedy nutné pořítat s tím, že tato ústní sprcha zabere více místa než například modely AirFloss firmy Philips. K provozu je rovněž potřeba zapojení do zásuvky. Bateriový provoz se nekoná.

V balení nalezneme celkem 4 trysky. Ty je možné označit barevnými kroužky, díky čemuž si každý člen domácnosti bez problému pozná svou trysku. Trysky mají na těle přístroje svůj úložný prostor, a tak se nemusí válet různě na umyvadle, pračce a podobně. Nezapomeňte, že trysky je nutné pravidelně měnit. Většinou je doporučený interval výměny uváděn v rozmezí 3-6 měsíců.

Tlak vody lze regulovat pomocí otočného voliče a vybírat lze z 5 úrovní tlaku. Tlak je jeden z mála nešváru tohoto modelu. I na nejvyšší stupeň může být pro řadu uživatelů nízký. Pokud tedy s ústními sprchami již máte zkušenosti a víte, že Vám vyhovuje spíše vysoký tlak, zvažte raději jiný model.

Podobně jako jiné moderní ústní sprchy, i tento model pracuje s technologií mikrobublinek vzduchu, díky čemuž je čištění mezizubních prostor účinnější.

Co se týče ceny, v době poslední aktualizace článku se tato ústní sprcha řadila mezi levnější modely.

Pro

 • Možnost regulace tlaku
 • Relativně příznivá cena
 • 4 trysky v balení

Proti

 • Design působí zastaralým dojmem
 • Nelze vyměnit pouze hadičku
 • Tlak vody nemusí být pro všechny dostatečný

Najít nejnižší cenu

TrueLife AquaFloss Station

TrueLife AquaFloss StationDalší z uživateli pozitivně hodnocených ústních sprch je TrueLife AquaFloss Station. Jde o klasickou ústní sprchu s nádržkou, která pojme 600 ml čisté vody nebo naředěné vody ústní. Podobně jako řada jiných modelů, i tato sprcha pracuje s technologii mikrobublinek, které vznikají mísením vody se vzduchem.

Tlak vody je samozřejmě regulovatelný a to v 10 úrovních. U některých sprch se můžete setkat s relativně nízkým tlakem i když si nastavíte maximální výkon. To ovšem není problém tohoto modelu. Ten se naopak řadí mezi nejsilnější sprchy na trhu.

Součástí balení jsou 2 základní trysky. Pokud tedy chcete, aby sprchu využívala vícečlenná rodina, bude nutné další trysky dokoupit. Balení 4 trysek stojí v akci něco málo přes 100 korun. Kromě základních trysek se dají zakoupit i další specializované trysky. Příkladem může být tryska pro nositele rovnátek. Trysky lze uschovat do úložného prostoru nad nádržkou.

Co se týče designu, nikoho nejspíš vyloženě neoslní, ale na druhou stranu najdou se i daleko hůře vypadající přístroje. Oproti jiným modelům můžete ocenit fakt, že na spodní straně naleznete přísavky, která velmi dobře přístroj stabilizují na kluzkém povrchu jako je např. umyvadlo.

Pro

 • Dobrý poměr cena/výkon
 • Vysoký tlak
 • Snadná obsluha

Proti

 • Design neoslní
 • Hlučnější chod

Najít nejnižší cenu

TrueLife AquaFloss Compact

TrueLife AquaFloss CompactPokud by Vám nevyhovovala klasická stolní ústní sprcha nebo sháníte sprchu na cesty, můžete sáhnout po modelu TrueLife AquaFloss Compact.

Tato sprcha má, podobně jako dříve představený model Philips Sonicare, má nádržku integrovanou přímo v rukojeti přístroje. Nádržka pojme 150 ml vody, což teoreticky postačí na vyčištění všech mezizubních prostor. Než si používání pořádně nacvičíte, nejspíše budete muset vodu během čištění minimálně jednou doplnit.

Sprchá je vybavena baterii a dobíjení je bezdrátové. Pro dobití stačí přístroj postavit do dobíjecího docku.

V balení naleznete 2 trysky, přičemž další se dají samozřejmě dokoupit.  Na výběr jsou celkem 3 režimy čištění. Režim normal slouží ke každodennímu čištění. Režim soft je určen pro citlivé zuby a dásně. A do třetice, režim pulse je určen k masírování dásní.

Pro

 • Kompaktní rozměry
 • 3 čistící režimy
 • Tenký proud vody

Proti

 • Malá nádržka – nutnost doplňovat vodu

Najít nejnižší cenu

Jak vybrat nejlepší ústní sprchu?

Na následujících řádcích se blíže seznámíme s faktory, které bychom při výběru kvalitní ústní sprchy doporučili zohlednit.

Provedení

V první řadě byste si měli rozmyslet, jaký typ ústní sprchy si chcete pořídit. Sprchy můžeme rozdělit do 3 kategorií dle provedení:

Stolní – Tyto sprchy jsou ideální, jestliže máte v koupelně dostatek prostoru. Vybaveny jsou obvykle velkou nádržkou na vodu, díky čemuž nemusíte v průběhu čištění vodu doplňovat. Z nádržky je voda pod tlakem vháněná hadičkou do hlavice sprchy. Stolní sprcha zpravidla nenabízí bateriový provoz a tak je potřeba mít v dosahu umyvadla také elektrickou zásuvku.

S integrovanou nádržkou / cestovní – Tyto sprchy disponují nádržkou na vodu umístěnou přímo v rukojeti. Díky tomu nezabírají mnoho místa a jsou tak vhodné i na cesty. Jejich provoz zajišťuje většinou dobíjecí akumulátor, který zajistí na jedno nabití bezproblémový chod i na několik dnů. Nevýhodou je samotná nádržka, která bývá poměrně malá a je tak někdy potřeba ji doplňovat i během čištění.

S připojením k vodovodní baterii – Toto je nejzákladnější a také nejlevnější řešení. Sprcha se s pomocí speciálního filtru jednoduše připojí k vodovodní baterii a tlak si pak regulujete s pomocí kohoutku, resp. páky na vaší baterii. Byť tyto sprchy nejsou špatné, doporučili bychom spíše první dvě zmíněné varianty, jejichž použití je snazší a nabídnou více funkcí.

Regulace tlaku

Možnost regulovat intenzitu proudu vody považujeme za důležitou vlastnost ústní sprchy. Každý je jiný a každému tedy bude vyhovovat jiný tlak. Příliš vysoký tlak může být pro někoho i poměrně nepříjemný. Nižší intenzitu oceníte při použití sprchy k masáži dásní.

Trysky / Koncovky

Ústní sprchy mohou být vybaveny různými tryskami. Ty bývají navrhnuté pro konkrétní účely. Samozřejmostí je, že v balení naleznete základní trysku pro čištění mezizubních prostor. Z dalších trysek, které můžeme zmínit jsou například trysky pro čištění rovnátek nebo trysky na čištění povrchu jazyka.

Čistící programy

Sprcha může být vybavena několik různými čistícími programy. Může se jednat například o program určený pro masáž dásní nebo na čištění rovnátek. Specialitou je pak třeba i program pro bělení zubů.

Časovač

Některé sprchy mohou být vybaveny časovačem, podle který vám bude stopovat optimální délku čištění. Zpravidla se jedná o 2 minuty. Pokud vámi vybraná ústní sprcha časovač nemá, nevěšte hlavu, protože časovač je sice dobrá vychytávka, ale není kriticky důležitý.

Použití ústní vody

Opět se nejedná o extrémně důležitou vlastnost, ale někomu se může možnost použít v ústní sprše naředěnou ústní vodu namísto obyčejné vody může líbit. Zároveň máte při takto používané ústní vodě jistotu, že se dostane i do mezizubních prostor.

Značky

Na českém trhu nalezneme vodní sprchy řady výrobců. Pojďme se na některé doporučené značky podívat.

Waterpik

Waterpik je pravděpodobně celosvětově nejznámější výrobce ústních sprch. Výrobky této značky se těší obrovské popularitě zejména ve Spojených státech. Oproti jiným výrobců nabízí Waterpik nejvíce různých nástavců a druhé trysek.

Oral-B

Značku Oral-B jistě není nutné obšírně představovat, jelikož se jedná o jednoho z hlavních hráčů na poli ústní hygieny. Oral-B nabízí jak sprchy se stanicí, tak i sprchy s integrovanou nádržkou. Ceny se pohybují okolo 2 000 Kč.

Philips

Značka Philips Sonicare je z pohledu ústní hygieny známá především díky vynikajícím sonickým elektrickým kartáčkům.  V nabídce ústních sprch Philips nalezneme pouze ústní sprchy bez stanice s nádržkou na vodu integrovanou v rukojeti. U aktuálních modelů se ceny pohybují něco málo nad 2 000 Kč.

Panasonic

Panasonic není na poli ústní hygieny žádným nováčkem. Co se týče ústních sprch, nalezneme v jejich nabídce primárně přístroje s integrovanou nádobkou na vodu podobně jako u značky Philips. Ceny ústních sprch Panasonic se pohybují převážně v rozmezí 1 000 – 2 000 Kč.

Další značky

Z dalších značek můžeme uvést například Truelife se dvěma velmi populárními sprchami, na které se podíváme níže v článku. Populární jsou rovněž sprchy značek Dr. Mayer, Sencor nebo také Nevadent z Lidlu.

Cena

Jsme si vědomi, že cena je důležitým parametrem pro většinu zákazníků. Ústní sprchy nejsou úplně nejlevnější přístroje, ale myslíme si, že se jejich koupě vyplatí. A to zejména pro ty, kteří chtějí pro své zuby tu nejlepší péči.

Ústní sprchu pořídíte již za cenu od několika stokorun. Pokročilejší a kvalitnější modely vás pak vyjdou i na několik tisíc korun.

Do 1000 Kč

Nejlevnější ústní sprchy většinou nenabídnou tak kvalitní zpracování jako sprchy renomovanějších výrobců. Nicméně, pokud si dobře vyberete, mohou předvést hodně muziky za málo peněz. V této kategorii je v době psaní tohoto článku velmi populární ústní sprcha z Lidlu – Nevadent Aku NMD 3.7 B4. Alternativou mohou být také sprchy SoWash, které se napojují přímo na vodovodní kohoutek. Občas můžete v této cenové kategorii narazit na dražší modely ve slevě nebo výprodeji.

1 000 – 2 500 Kč

Do této kategorie spadá většina ústních sprch na našem trhu a nalezneme v ní velmi kvalitní zástupce. Jestliže nepotřebujete nutně šetřit, doporučili bychom Vám vybírat si právě z této cenové kategorie.

2 500 Kč a více

V nejvyšší cenové kategorii nalezneme především výrobky značky Waterpik, ale také speciální sady, resp. ústní centra, jejichž součástí je jak ústní sprcha, tak i elektrický zubní kartáček. Pokud tedy elektrický kartáček ještě nevlastníte, mohla by to být zajímavá volba.

Ústní sprchy – Často kladené dotazy

Nahrazuje ústní sprcha zubní kartáček?

 • Ústní sprcha rozhodně není náhradou zubního kartáčku.

Může více členu domácnosti používat jednu ústní sprchu?

 • Ano, jednu ústní sprchu může klidně používat celá rodina, nicméně z hygienických důvodů by každý člen měl mít svou vlastní hlavici s tryskou. Některé sprchy jsou již prodávány s několika stejnými tryskami, u jiných není problém trysky dokoupit. Některé modely mají dokonce jednotlivé trysky barevně odlišeny, aby nedocházelo k záměně.

Mám ústní sprchu používat před nebo po čištění zubů kartáčkem?

 • V této otázce se názory rozcházejí a řídili bychom se tak tím, co vám doporučí váš zubní lékař. V našem případě je to použití ústní sprchy nebo nitě před čistěním zubním kartáčkem.

Musím ústní sprchu čistit?

 • Ano, ústní sprchu je nutné pravidelně čistit a odvápňovat. Pokud sprchu čistit nebudete může dojít k ucpání komponent vodním kamenem. K čištění lze zakoupit specializované produkty jako je např. přípravek Redesept.
 • V případě, že v ústní sprše používáte ústní vodu, měli byste nádržku propláchnout čistou vodou po každém použití.