Nejlepší grily na dřevěné uhlí 2018

Mezi grily je jeden král, který vládne všem, a to je gril na dřevěné uhlí. I když popularita ostatních grilů, jako je např. plynový gril, roste rychlým tempem, stále grily na dřevěné uhlí si stále drží výsadní postavení. Jaký je ale nejlepší gril na dřevěné uhlí? Tuto otázku si pokládá spousta zájemců o zahradní grilování a dneska si ji zodpovíme. I když je předem nutné říci, že pro každého může být tím nejlepším grilem jiný model, proto se podíváme primárně na to, jak takový gril vybrat.

Nejprodávanější grily na dřevěné uhlí 2018

Násedující tabulka zobrazuje nejoblíbenější grily dle dat ze srovnávače cen Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Weber Master-Touch GBS 5796%7 799 - 9 990 KčRecenze
Tepro Toronto93%3 390 - 5 990 KčRecenze
Activa Wagon82%2 990 - 4 299 KčRecenze
Fieldmann FZG 100789%2 580 - 3 599 KčRecenze
Fieldmann FZG 100489%1 427 - 1 750 KčRecenze
Weber One-Touch Premium 4790%4 999 - 6 290 KčRecenze
Happy Green Soudek67%399 - 669 KčRecenze
G21 BBQ big86%3 978 - 4 599 KčRecenze
Weber ORIGINAL KETTLE 4789%3 690 - 4 999 KčRecenze
ESBIT BBQ300S97%1 423 - 2 039 KčRecenze

Jak vybrat gril na dřevěné uhlí?

Existuje řada faktorů, které je vhodné zohlednit při výběru nového grilu. Pojďme se na ně společně podívat.

Konstrukce

Gril by měl mít pevnou a stabilní konstrukci, která zajistí, že se gril nerozpadne nebo nepřevrhne a nepopálí tak vaší návštěvu. Gril by se tedy neměl kývat, což se bohužel běžně stává u levných modelů ze supermarketů.

V případě, že hledáte větší a tím pádem i těžší gril, měl by být vybaven kolečky, které zjednoduší proces přesunování grilu na jiné místo. Grily na uhlí sice nejsou tak těžké jako plynové grily, ale u některých modelů se bez koleček můžete docela zapotit.

Většina grilů se prodává ve volně stojícím stylu. Existují však také grily zabudované např. v zahradním krbu. Tento typ by však vydal na celý nový článek a proto se jim dnes věnovat nebudeme.

Velkou výhodou je, pokud má gril víko. Jednak slouží jako ochrana vašeho zdraví, a za druhé je víko využívané k zauzování a nepřímému grilování. Vězte, že maso ugrilované s víkem bude mít daleko lepší chuť s aroma dřevěného uhlí.

Materiál roštu

Grilovací rošty se vyrábějí z různě kvalitních materiálů. Mezi nejtradičnější materiály se řadí ocel s povrchovou úpravou z niklu. Méně kvalitní a levnější grily budou mít rošt buď bez povrchové úpravy anebo z pochromované oceli. Jako jedny z nejlepších roštů pak můžeme označit ty vyrobené z litiny, které však vyžadují větší údržbu než např. nerezová ocel.

Udržování žáru

Většina druhů dřevěného uhlí a lisovaných briket hoří maximálně hodinu. Pokud plánujete delší grilování, bude potřeba do grilu dosypat další palivo. Proto je vhodné, aby gril umožňoval pohodlné doplňování uhlí bez potencionální újmy na zdraví. Ideální přitom je, když nemusíte z roštu přendávat grilované potraviny.

Řešením bývají zpravidla separátní dvířka, které otevřete a uhlí doplníte, nebo rošt rozdělený na několik sekcí. Jednu část roštu poté sundáte a uhlí bez problému doplníte.

Záruka

V tomto směru není co řešit. Čím delší, tím lepší. Ze zákona máte samozřejmě dva roky, řada obchodů vám ale nabídne prodlouženou záruku na grily zdarma.

Jakou značku grilu zvolit?

Doporučujme při nákupu sáhnout po prověřené značce grilů. U kvalitních značek se můžete do jisté míry spolehnout na kvalitní zpracování a dlouhou životnost. Mezi nejlepší výrobce grilů se řadí např. Weber, Campingaz nebo Vetro.

Nejprodávanější grily na dřevěné uhlí

Následující tabulka shrnuje nejprodávanější grily na dřevěné uhlí pro rok 2018.

Nejlepší grily na dřevěné uhlí

Následující seznam zahrnuje 5 nejlepších grilů, které jsme pro vás vybrali podle kritérii výše. Neznamená to však, že by se každý z těchto grilů hodil pro každého, proto doporučujeme navštívit i web prodejce a podívat se na kompletní nabídku. Může se stát, že je např. model prodáván ve dvou velikostech a vám bude vyhovovat zrovna ta, kterou zde nemáme uvedenou.

Weber Master Touch GBS 57

Weber Master Touch GBS 57Gril Weber Master Touch GBS je novinkou roku 2015 a hned od počátku se těší velmi kladnými recenzemi z řad milovníků grilování.

Gril má průměr 57cm a grilovací plochu o velikosti 2550 cm2, což je dostačující velikost pro většinu zákazníků. Samotný rošt je pochromovaný, nicméně lze dokoupit i litinový střed. Master Touch disponuje poklopem s tepelným štítem, takže se o poklop nespálíte. Poklop je opatřen také vestavěným teploměrem.

Výhodou grilu je jeho systém GBS – Gourmet BBQ System – díky němu je možné vyměnit střed roštu za další litinové doplňky, jako jsou pánve Wok, atd.

K pohodlnému přesunu poslouží velká pogumovaná kola. Gril však váží 12 kg, takže by se v případě potřeby dal přenášet bez použití kol.

Většina obchodů vám nabídne 10 letou záruku. Vybrat si můžete ze dvou barev – krémové a černé.

Najít nejnižší cenu Koupit gril

Tepro Toronto

Tepro TorontoDalším na řadě je gril provedený v elegantním kufříkovém tvaru – Tepro Toronto. Gril se svou konstrukcí podobá plynovým grilů, ale je o něco menší a značně lehčí – váží 24 kg. Díky své váze se gril těší značné stabilitě. S pomocí velkých koleček přesunete gril, kamkoliv potřebujete.

Rošt grilu o rozměrech 54 x 24 cm je smaltovaný a rozdělený na dvě mřížky, doplněn je nerezovým ohřívacím roštem. Rošt můžete při grilování zakrýt poklopem s vestavěným teploměrem a zajistit tak rovnoměrné propečení pokrmů.

O pohodlné grilování se starají také dvě odkládací plochy. Jednu naleznete v horní části grilu vedle grilovacího poklopu a druhou ve spodní části. Vrchní plochu doplňují háčky na grilovací nářadí a otvírák na láhve, který ocení zejména milovníci piva.

Najít nejnižší cenu Koupit gril

Campingaz Bonesco QST S

Campingaz Bonesco QST STřetím v pořadí je gril populárního výrobce Campingaz  a to konkrétně model Bonesco QST S. I když je Campingaz známý především velmi kvalitními plynovými grily, i jejich grily na dřevěné uhlí se řadí mezi špičku.

Gril váží 17 kg a o snadnou přepravu se opět starají velká kolečka. Tento model je vybaven technologii Campingaz Quick Start, což defacto znamená, že uhlí je před zapálením nahříváno a až následně zapáleno. Tímto se dosáhne velmi rychlého rozžhavení uhlí blížící se 10 minutám. Aby tato technologie fungovala, je potřeba dokoupit plynovou kartuši Campingaz CV300 za cca 150 Kč. V mnoha obchodech ji však ke grilu dostanete zdarma. O snadné čištění se postará vyjmutelný popelník.

Gril disponuje nerezovým roštem s pochromovanu povrchovou úpravou o velikosti 1450 cm2. Výšku roštu není třeba upravovat, protože gril Bonesco pracuje s různými teplotními zónami, přičemž nejžhavější zóna je uprostřed roštu.

Bonesco QST S samozřejmě disponuje i víkem, které můžete v případě potřeby odklopit. Ve víku a spodní části grilu se nachází regulovatelné průduchy, s pomocí nichž lze dosáhnout komínového efektu a tím regulovat teplotu grilu. K odkládání náčiní a pokrmů slouží dvě postranní plochy.
Najít nejnižší cenu Koupit gril

Professor GRILIO X57

Gril Professor Grilio x57Professor Grilio x57 je levný gril na dřevěné uhlí, který je vhodný pro ty z vás, kteří si nemohou dovolit některý dražších grilů Weber nebo chtějí prostě jen ušetřit.

Gril je tradiční konstrukce s kvalitními použitými materiály. Kotel i poklop s vestavěným teploměrem jsou vyrobeny ze smaltu. Rošt je nerezový s chromovou povrchovou úpravou. Velikost roštu je velmi pěkných 2550 cm2.

K ulehčení přesouvání je gril opět vybaven velkými kolečky, která se při váze 14 kg hodí. Regulaci teploty je možné provádět pomocí průduchů ve víku i v kotli. O popel se hravě postará popelník pod kotlem, do kterého propadne jen drobný popel a tak využijete vaše uhlí do posledního zbytku.

Najít nejnižší cenu Koupit gril

Weber Go-Anywhere

Weber Go AnywhereJako pátý v pořadí vám představujeme speciální gril Weber určený na cesty a pro pohodlné přenášení – gril Weber Go-Anywhere. Cestovní grily na dřevěné uhlí jsou poměrně raritní, avšak se Go-Anywhere se svou rolí pere znamenitě. Váží pouhých 5,66 kg a přitom nabízí grilovací plochu o velikosti 1640 cm2, což je dostatek pro obsloužení 4-5 najednou. Gril je tak ideálním společníkem, pokud rádi vyrážíte na cesty, na pikniky, nebo jej lze využít i klasicky na zahradě.

Poklop s průduchem a kotel grilu je smaltovaný, rošt je vyroben z pochromované oceli. Na víku nalezneme madlo, jež je chráněné tepelným štítem. O stabilitu při grilování se starají dvě vyklápěcí nohy, které při převozu zbytečně nezabírají prostor.

Najít nejnižší cenu Koupit gril

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *