Domů » Dům a zahrada » Nejlepší grily na dřevěné uhlí 2024

Nejlepší grily na dřevěné uhlí 2024

Mezi grily je jeden král, který vládne všem, a to je gril na dřevěné uhlí. I když popularita ostatních grilů, jako je např. plynový gril, roste rychlým tempem, stále grily na dřevěné uhlí si stále drží výsadní postavení. Jaký je ale nejlepší gril na dřevěné uhlí? Tuto otázku si pokládá spousta zájemců o zahradní grilování a dneska si ji zodpovíme. I když je předem nutné říci, že pro každého může být tím nejlepším grilem jiný model, proto se podíváme primárně na to, jak takový gril vybrat.

Nejprodávanější grily na dřevěné uhlí 2024

Násedující tabulka zobrazuje nejoblíbenější grily dle dat ze srovnávače cen Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Cattara KEG921 598 – 2 629 KčRecenze
Cattara Royal Partner892 690 – 4 390 KčRecenze
Tarrington House Memphis1002 999 KčRecenze
Outwell Cazal Portable Grill95780 – 1 476 KčRecenze
Cattara Royal Classic 13040833 590 – 5 090 KčRecenze
Fieldmann FZG 100395449 – 583 KčRecenze
Weber Master-Touch GBS E-5750 14701004 černý977 478 – 10 000 KčRecenze
Weber Master-Touch GBS Premium SE E-5775 17401004 Černá969 499 – 11 290 KčRecenze
Klarstein Prince Size1005 199 – 7 189 KčRecenze
Weber Performer Deluxe GBS 57 cm černý9513 490 – 18 690 KčRecenze

Jak vybrat gril na dřevěné uhlí?

Existuje řada faktorů, které je vhodné zohlednit při výběru nového grilu. Pojďme se na ně společně podívat.

Konstrukce

Gril by měl mít pevnou a stabilní konstrukci, která zajistí, že se gril nerozpadne nebo nepřevrhne a nepopálí tak vaší návštěvu. Gril by se tedy neměl kývat, což se bohužel běžně stává u levných modelů ze supermarketů.

V případě, že hledáte větší a tím pádem i těžší gril, měl by být vybaven kolečky, které zjednoduší proces přesunování grilu na jiné místo. Grily na uhlí sice nejsou tak těžké jako plynové grily, ale u některých modelů se bez koleček můžete docela zapotit.

Většina grilů se prodává ve volně stojícím stylu. Existují však také grily zabudované např. v zahradním krbu. Tento typ by však vydal na celý nový článek a proto se jim dnes věnovat nebudeme.

Velkou výhodou je, pokud má gril víko. Jednak slouží jako ochrana vašeho zdraví, a za druhé je víko využívané k zauzování a nepřímému grilování. Vězte, že maso ugrilované s víkem bude mít daleko lepší chuť s aroma dřevěného uhlí.

Materiál roštu

Grilovací rošty se vyrábějí z různě kvalitních materiálů. Mezi nejtradičnější materiály se řadí ocel s povrchovou úpravou z niklu. Méně kvalitní a levnější grily budou mít rošt buď bez povrchové úpravy anebo z pochromované oceli. Jako jedny z nejlepších roštů pak můžeme označit ty vyrobené z litiny, které však vyžadují větší údržbu než např. nerezová ocel.

Udržování žáru

Většina druhů dřevěného uhlí a lisovaných briket hoří maximálně hodinu. Pokud plánujete delší grilování, bude potřeba do grilu dosypat další palivo. Proto je vhodné, aby gril umožňoval pohodlné doplňování uhlí bez potencionální újmy na zdraví. Ideální přitom je, když nemusíte z roštu přendávat grilované potraviny.

Řešením bývají zpravidla separátní dvířka, které otevřete a uhlí doplníte, nebo rošt rozdělený na několik sekcí. Jednu část roštu poté sundáte a uhlí bez problému doplníte.

Záruka

V tomto směru není co řešit. Čím delší, tím lepší. Ze zákona máte samozřejmě dva roky, řada obchodů vám ale nabídne prodlouženou záruku na grily zdarma.

Jakou značku grilu zvolit?

Doporučujme při nákupu sáhnout po prověřené značce grilů. U kvalitních značek se můžete do jisté míry spolehnout na kvalitní zpracování a dlouhou životnost. Mezi nejlepší výrobce grilů se řadí např. Weber, Campingaz nebo Vetro.

Nejprodávanější grily na dřevěné uhlí

Následující tabulka shrnuje nejprodávanější grily na dřevěné uhlí pro rok 2024.

Nejlepší grily na dřevěné uhlí

Následující seznam zahrnuje 5 nejlepších grilů, které jsme pro vás vybrali podle kritérii výše. Neznamená to však, že by se každý z těchto grilů hodil pro každého, proto doporučujeme navštívit i web prodejce a podívat se na kompletní nabídku. Může se stát, že je např. model prodáván ve dvou velikostech a vám bude vyhovovat zrovna ta, kterou zde nemáme uvedenou.

Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775

Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775Gril Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775 je novinkou roku 2019 a hned od počátku se těší velmi kladnými recenzemi z řad milovníků grilování.

Gril má grilovací plochu o velikosti 2342 cm2, což by měla být dostačující velikost pro většinu zákazníků. Samotný rošt je vyroben z nerezu, nicméně součástí je i litinový střed Sear Grate Gourmet BBQ s klasickým mřížkovaným vzorem.

Poklop i kotel jsou smaltovány porcelánem. U poklopu oceníte nově přidaný pant s pružinou. Nemusíte už tedy řešit, kam poklop odložit. V případě potřeby však není problém poklop odpojit.

Výhodou grilu je jeho systém GBS – Gourmet BBQ System – díky němu je možné vyměnit střed roštu za další litinové doplňky, jako jsou pánve Wok, atd.

Novinkou oproti starším verzím je deflektor s děrovanou obručí na palivo. S jeho pomocí můžete pokrmy vyudit nebo grilovat při nízkých teplotách.

Jelikož gril váží 24 kg, jistě oceníte, že je vybaven velkými kolečky, které usnadní přesouvání na jiné místo.

Záruka je u tohoto grilu rozdělena podle jednotlivých částí. Například samotný kotel nebo poklop mají záruku 10 let a plastové komponenty 5 let.

Najít nejnižší cenu

Weber Performer GBS Gourmet

Weber Performer GBSJako další gril na dřevěné uhlí jsme vybrali Weber Performer GBS Gourmet. Poklice grilu a černý kotel jsou vyrobeny z porcelánem smaltované oceli. Madla jsou vyrobena z žáruvzdorného materiálu a odolávají povětrnostním vlivům. Gril je vybavený chromovaným roštem s grilovací plochou 2550 cm2, dále postranní lištou s madlem na odkládání nádobí, nebo poklicí s teploměrem. Výhodou je velký odnímatelný popelník, který zachytává popel a zabraňuje rozfoukávání popela. Hmotnost celého grilu je 24 kg. Teto gril je vhodný až pro 8 osob.

Pro

  • Odkládací plocha vedle samotného grilu
  • Kolečka – snadná manipulace
  • Jednoduchá montáž

Proti

  • Vyšší cena

Najít nejnižší cenu

Fieldmann FZG 1004

Fieldmann FZG 1004Fieldmann FZG 1004 je cenově dostupný gril na dřevěné uhlí s oblíbeným designem ve tvaru kotle s poklopem. Nabídne grilovací plochu o velikosti 2290 cm2 tvořenou pochromovaným roštem. Pod kotlem grilu se nachází popelník, který zachytává zbytky spáleného dřevěného uhlí. Rošt na uhlí je poměrně řídký, a tak mají drobnější části uhlí tendenci propadávat.

Přesun po zahradě usnadňují dvě kolečka upevněné na nohách grilu. K nohám je poměrně nízko u země připevněná drátěná polička, na kterou můžete uschovat např. pytel s dřevěným uhlím. O něco výše pak naleznete podlouhlý koš na uschování grilovacího náčiní.

Kvalitu zpracování jako u grilů Weber zde nemůžeme očekávat, ale nenáročným uživatelům tento gril může dobře posloužit.

Najít nejnižší cenu

G21 BBQ big

G21 BBQ bigG21 BBQ big je gril s udírnou na dřevěné uhlí, přezdívaný jako Lokomotiva o váze 35 kg. Nejedná se tedy o žádného drobečka. Na grilu můžete kromě grilování také udit, péct, pomalu vařit, nebo jen udržovat teplotu. Gril disponuje dvěma topeništi a pečícími plotnami. Gril můžete roztápět jak dřevěným uhlím, tak tvrdým dřevem – buk, dub, bříza, nebo dřevěnými pilinami ze švestky, jabloně nebo hrušky. Gril je vyrobený z ocelového plechu o tloušťce 1-1,2 mm a je ošetřený ohnivzdornou barvou. Součástí grilu je také vestavěný teploměr, pojezdová kolečka, praktická odkládací mřížka a dřevěné rukojeti víka pro bezpečné otevírání.

Pro

  • Dostatečná velikost
  • Dobrá manipulace
  • Možnost topit také kusovým dřevem

Proti

  • Teploměr jen do 200 stupňů

Najít nejnižší cenu

Weber Go-Anywhere

Weber Go AnywhereJako pátý v pořadí vám představujeme speciální gril Weber určený na cesty a pro pohodlné přenášení – gril Weber Go-Anywhere. Cestovní grily na dřevěné uhlí jsou poměrně raritní, avšak se Go-Anywhere se svou rolí pere znamenitě. Váží pouhých 5,66 kg a přitom nabízí grilovací plochu o velikosti 1640 cm2, což je dostatek pro obsloužení 4-5 najednou. Gril je tak ideálním společníkem, pokud rádi vyrážíte na cesty, na pikniky, nebo jej lze využít i klasicky na zahradě.

Poklop s průduchem a kotel grilu je smaltovaný, rošt je vyroben z pochromované oceli. Na víku nalezneme madlo, jež je chráněné tepelným štítem. O stabilitu při grilování se starají dvě vyklápěcí nohy, které při převozu zbytečně nezabírají prostor.

Najít nejnižší cenu