Ovoce je obecně známé tím, že patří mezi nejzdravější potraviny. Nesprávným zacházením však tento zdroj vitamínů snadno zničíte. Jednou z nejhorších věcí, kterou můžete některým druhům ovoce udělat, je to, že je uložíte do lednice.
I když se lednice zdá být ideálním místem pro skladování všech potravin, nízká teplota může některé druhy ovoce znehodnotit.
Připravili jsme si pro vás seznam 11 druhů ovoce, které do lednice nepatří. Ne všechno ovoce se skladováním v lednici vysloveně zničí, ale některé z nich by se prostě mělo raději nechat na kuchyňské lince.
Vodní meloun
Celý vodní meloun není třeba uchovávat v chladničce. Příliš nízká teplota může způsobit, že meloun ztratí svou křupavost a může urychlit proces zkažení. Melouny vydrží většinou bez problémů při pokojové teplotě kolem dvou týdnů. Chcete-li jejich životnost prodloužit, skladujte je na chladnějším místě, ale ne v lednici.
Jakmile meloun rozkrojíte, musí být naopak uchováván v lednici a i tak vydrží jen několik dní, než se začne kazit.
Meloun lze také zmrazit. Ne že byste měli do mrazáku hodit celý meloun, ale pokud vám zbyly nějaké zbytky, můžete je nakrájet na kostky a ty pak zmrazit. Po zmražení lze kostky melounu použít do nápojů místo kostek ledu. Případně lze s pomocí odšťavňovače ze zmrzlého melounu vyrobit výborný sorbet.
Banány
Většina banánů prodávaných v obchodech není zcela zralá. Ona zelenožlutá barva znamená, že byly sklizeny dříve, než byly zralé, a budou potřebovat několik dní, aby na vzduchu při pokojové teplotě dozrály. Jakmile je vložíte do lednice, proces zrání se zastaví.
Zralé banány sice můžete uchovávat v chladničce, ale zhnědnou mnohem rychleji, než kdybyste je skladovali při pokojové teplotě.
Avokádo
Pokud nekupujete vyloženě zralé avokádo připravené ke konzumaci, je pravděpodobné, že avokádo, které jste koupili v obchodě, je tvrdé jako kámen.
Není se čeho bát, znamená to jen, že potřebuje několik dní, aby při pokojové teplotě dozrála. Nedělejte tu chybu, že je dáte do lednice, protože tím se proces zrání téměř úplně zastaví. Dozraje avokádo v lednici? Nakonec ano. Bude to ale trvat dlouho a nakonec nebude však chutnat tak dobře, jako kdyby dozrálo při pokojové teplotě.
Jakmile avokádo dozraje, můžete ho uložit do chladničky, abyste prodloužili jeho životnost. Po nakrojení slupky dokonce musíte avokádo v lednici skladovat, protože jinak se velmi rychle zkazí.
Broskve
Mírně nezralé broskve budou dále zrát, pokud je necháte při pokojové teplotě. Nečekejte, že budou tak sladké, jako kdyby byly sklizeny na vrcholu zralosti, ale i tak budou chutnat docela dobře. Po dozrání je můžete dát do lednice, ale pouze na několik dní, protože se poměrně rychle kazí.
Švestky
Podobně jako broskve jsou i švestky nejvhodnější ke konzumaci, když jsou zralé a sklizené na vrcholu sezóny. Pokud je koupíte nebo utrhnete nezralé, nechte je ležet na lince, dokud nebudou na dotek měkké. Tento proces můžete urychlit tím, že je vložíte do papírového sáčku společně s banánem nebo jablkem.
Po dozrání je klidně uložte do lednice, kde vydrží několik dní.
Ananas
Většina ananasů se prodává nezralá. Jsou zelené a na dotek tvrdé. Pokud chcete nezralý ananas v dohledné době sníst, neukládejte jej do chladničky. Nejlepší způsob, jak nechat ananas dozrát, je nechat ho při pokojové teplotě. Jakmile ananas dozraje, jeho barva se změní na zlatavou nebo hnědožlutou a na dotek bude měkký. Plně zralý ananas by se měl ihned sníst, protože během několika dní se začne kazit.
Zbytky ananasu můžete několik dní skladovat v lednici.
Kiwi
Kiwi se sklízí nezralé, a proto potřebuje několik dní, aby na pultu změklo a dozrálo. Jakmile kiwi dozraje, můžete ho (ne to novozélandské :-)) dát do lednice, kde vydrží asi týden.
Umístění nezralého kiwi do lednice mu sice příliš neuškodí. Kiwi v ní ale pořádně nedozraje a nezralé kiwi není zrovna pochoutka.
Zajímavost: Sběračům v sadech je výslovně nakázáno, aby zralé kiwi nedávali do sběrných beden. Důvod je prostý, kiwi se sbírá nezralé a nezralé, aby se snadněji transportovalo po celém světě. Nezralé kiwi by to zralé a měkké kiwi snadno rozmačkalo a zničilo by se tak velké množství ovoce. Místo toho si sběrači obvykle mohou zralé kiwi ponechat pro sebe. A nebo také končí na zemi, kde se nechá shnít.
Jablka
U jablek je skladování složitější. Některé odrůdy vydrží při skladování ve sklepě měsíce, jiné shnijí během několika dnů.
Většina jablek prodávaných v supermarketech nepotřebuje uložení v lednici. Některým z nich by ale mohlo prospět, pokud byste je chtěli uchovat co nejdéle. Nevidíme v tom však velký smysl. Raději si kupte várku jablek, o které víte, že ji zvládnete během několika dní sníst, a když budou jablka pryč, kupte si novou várku čerstvých jablek. Příliš dlouho skladovaná jablka postupně ztrácejí svou křupavost a mají tendenci přezrávat a „moučnatět“.
Pokud se i tak rozhodnete skladovat jablka v lednici, mějte na paměti, že produkují poměrně velké množství ethylenu. Tedy plynu, který u některých druhů ovoce a zeleniny urychluje zrání. Pokud tedy urychlit zrání, resp. zkažení jiných produktů v lednici nechcete, uchovávejte jablka v uzavřeném sáčku. Produkci ethylenu lze výborně využít k urychlení zrání např. avokáda.
Hrušky
Hrušky jsou opět ovoce, které dozraje i po oddělení od stromu. Ve skutečnosti dokonce většina odrůd na stromě ani nedozrává a svou výbornou chuť získá až po sběru. V závislosti na odrůdě dozrají během několika dní po utržení. Po dozrání je můžete skladovat v chladničce.
Pomeranče
Skladování pomerančů v chladničce jim nijak zásadně neuškodí, kromě toho, že by je moderní „no freeze“ ledničky mohly vysušit (na sušení raději použijte sušičku ovoce). Podle našeho názoru je však takové skladování pomerančů jen plýtvání drahocenným místem v lednici.
Na mnoha stránkách se dočtete, že pomeranče vydrží při pokojové teplotě pouze týden, ale často míváme pomeranče, které byly naprosto v pořádku i po měsíci válení se na lince.
Tip: Na rozdíl od mnoha jiných druhů ovoce, pomeranče a další citrusy po utržení nedozrávají.
Citrony
Citrony jsou co se týče skladování velmi podobné pomerančům. Není problém je nechat ležet na s ostatním ovocem na lince.
Jakmile však citron rozkrojíte, uložte jej do lednice. Skladování ve vzduchotěsné nádobě nebo uzavíratelném sáčku prodlouží jeho životnost a zabrání vysychání.