Domů » Dům a zahrada » Vybíráme nejlepší zahradní drtiče a štěpkovače větví pro rok 2024

Vybíráme nejlepší zahradní drtiče a štěpkovače větví pro rok 2024

Zahradní drtič je ideálním a rychlým řešením pro odstranění zahradního odpadu. Je to výborný pomocník pro každého, kdo má zarostlou zahradu a „zbytky“ jako například větve nechce zbytečně pálit nebo vyhazovat, ale naopak jim chce dát ještě možnost, aby se zužitkovaly. Drtič se používá k drcení listů, trávy nebo větviček, které lze následně zpracovat na kompost. Vytvořením vlastního kompostového materiálu můžete ušetřit na nákladech za kupované hnojivo. Tento stroj vám také může poskytnout organický mulčovací materiál, který následně využijete k ochraně rostlin na vaší zahradě.

Před pořízením drtiče/štěpkovače zapřemýšlejte o svých potřebách. Zahradní drtič/štěpkovač lze použít celoročně. Mnoho zahrádkářů si myslí, že jeho využití je jen na podzim, když začne padat listí. Není to ovšem pravda. Zahradní drtič/štěpkovač lze použít také:

 • V zimě a brzy na jaře – vypořádá se s větvemi ze sezónního prořezávání stromů a keřů. Skvěle si poradí například s pruty z vrby nastříhanými zahradnickými nůžkami.
 • Na konci jara a v létě tyto stroje využijete k drcení a následnému zkompostování plevele a starších rostlinek, které už neplodí zeleninu.
 • Během podzimních měsíců je drtič větví využitelný k likvidaci listí, které můžete posléze snadněji zkompostovat.

Nejprodávanější drtiče a štěpkovače 2024

V tabulce níže naleznete nejoblíbenější drtiče a štěpkovače dle pořadí na Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
PARKSIDE PWH 2800 A1924 299 KčRecenze
Fieldmann FZD 5015-E924 390 – 6 324 KčRecenze
Makita UD2500927 490 – 11 790 KčRecenze
Parkside PWH 2800 B2864 299 KčRecenze
Fieldmann FZD 4020-E782 990 – 4 190 KčRecenze
Bosch AXT 25 TC 060080330C10011 707 – 15 879 KčRecenze
Riwall PRO RES 3044 B ES24A1901064B924 599 – 6 320 KčRecenze
Scheppach GS 60 5904403901984 999 – 7 987 KčRecenze
Fieldmann FZD 4010-E752 253 – 3 490 KčRecenze
VeGA CH10656019 986 – 27 350 KčRecenze

Typy drtičů

Zahradní drtiče se dělí na 2 základní typy, a to nožové drtiče a válcové drtiče.

Nožové drtiče

Tento typ drtičů je obvykle hlučnější než válcové drtiče a mají ostrý, rotující lopatkový mechanismus pro řezání zahradního materiálu. Listy a zelené větve nadrtí jemně, ale není až tak vhodný k drcení velkých kusů větví. Pokud se rozhodnete pro jeho koupi, koukněte se po takovém modelu s více než jednou čepelí. Nože se často opotřebovávají a tupí, proto je musíte častěji vyměňovat. Tento typ drtiče je obvykle levnější, než válcový drtič a vyznačuje se nižším výkonem.

Válcové drtiče

Na rozdíl od nožových drtičů jsou válcové výkonnější, tišší a snadno si poradí i se silnějšími větvemi. Další výhodu vidíme v tom, že se větve vtahují samovolně dovnitř stroje a ne jako u nožových drtičů, kdy musíte vyvíjet sílu a větve tlačit do drtiče.

Abychom Vám pomohli s výběrem zahradního drtiče/štěpkovače, sepsali jsme pár bodů, které byste měli vzít v úvahu před samotnou koupí stroje.

Jak vybrat nejlepší zahradní drtič větví?

Typ Pohonu – Na trhu existují dva typy zahradních drtičů/štěpkovačů a to elektrické a benzínové. Elektrické drtiče/štěpkovače jsou ekologičtější, ale za to méně výkonné. Nevýhoda je v tom, že je musíte někam zapojit, tudíž potřebujete mít při ruce elektrickou zásuvku. Za to benzínové drtiče/štěpkovače jsou výkonnější než elektrické drtiče a poskytují vám svobodu pohybu stroje po zahradě. Nevýhodu vidíme v tom, že vyžadují více údržby, pravidelné doplňování benzínem, jsou hlučnější a nejsou moc šetrné k životnímu prostředí.

Výkon – Výkon patří mezi nejdůležitější aspekty při pořízení zahradního drtiče. Čím vyšší výkon motoru, tím větší a silnější větve zvládne drtič zpracovat. V zásadě platí, že elektrické drtiče o výkonu okolo 1500 W zvládnou zpracovat větve o průměru maximálně 2 cm. Na větve o průměrů 3 – 3,5 cm by měl být výkon vyšší a to kolem 2500 W. Benzínové zahradní drtiče disponují vyšším výkonem a obecně platí, že zvládnou zpracovat větve o průměru až 8 cm.

Maximální průměr větví  – U každého zahradního drtiče by mělo být uvedeno, jaký maximální průměr větví zvládne zpracovat. Většina drtičů zpracuje větve s průměrem 4 cm, což ovšem není pravidlem. Před koupí se proto ujistěte, že je tato hodnota uvedena na výrobku.

Mimo jiné byste měli brát v potaz i délku větví. Čím delší větvě, tím větší výkon by měl zahradní drtič mít. Pokud do drtiče vložíte příliš dlouhé větve, může docházet k zasekávání.

Příslušenství – Před koupí samotného zahradního drtiče/štěpkovače větví se koukněte, jaké příslušenství nabízí. Zaměřte se také na reference uživatelů, jak snadné je například manévrování a zvedání. Těžký model může být těžko použitelný v nerovném terénu. Zkontrolujte také, jak snadný je přístup k nožům drtiče. Zaměřte se rovněž na:

 • Délka kabelu – pokud se rozhodnete pro koupi elektrického drtiče, hledejte drtič s kabelem, který je dostatečně dlouhý, aby dosáhl na celou plochu vaší zahrady.
 • Sběrný vak – váš výběr zaměřte na zahradní drtiče se sběrným vakem, ušetří vám to spoustu času s odklízením nadrceného odpadu. Kapacita vaku většinou bývá kolem 30 – 60 litrů.
 • Bezpečnostní pojistka – by měla být nedílnou součástí každého drtiče/stěkovače, která ihned vypne stroj v případě jakéhokoliv nebezpečí a nepovolí mu znovu-zapnutí.

Bosch AXT 25 TC

Bosch AXT 25 TCNaši pětici otevírá  zahradní, elektrický drtič Bosch AXT 25 TC s příkonem 2500 W. Je vhodný k drcení větví o průměru až 45 mm. Jedná se o válcový systém drcení s rychlostí řezu až 41 ot/min. Drtič je vybavený automatickým vtahováním a sběrným 53 litrovým košem. Výhodou drtiče je odnímatelný trychtýř, díky kterému je drcení snadnější a pohodlnější. Bonusem tohoto přístroje je bezpečnostní funkce záchytného boxu. Pokud není nasazen záchytný box, drtič se nespustí.

Pro

 • Bezpečnost
 • Robustnost
 • Velký otvor plnění

Proti

 • Horší transport po zahradě, vyšší váha

Najít nejnižší cenu

Fieldmann FZD 5015-E

Fieldmann FZD 5015-EFieldmann FZD 5015-E je elektrický štěpkovač s válcovým systémem drcení  a výkonem 2800 W. Tento produkt drtí bez-problémově větvě o průměru 44 mm. Štěpkovač disponuje praktickou 60 litrovou nádobou na štěpku a posuvnými kolečky pro snadnější transport. Z funkcí musíme vyzdvihnout samo-vtahování při kterém se tolik nenadřete a zpětný chod. Bonusem je přidaný plastový pěchovač a kolečka pro lepší transport.

Pro

 • Výkonný motor
 • Malý, ale skladný
 • Tichý chod

Proti

 • Absence madel

Najít nejnižší cenu

Hecht 626 SILENT

Hecht 626 SILENTHecht 626 Silent je elektrický drtič s válcovým systémem drcení o výkonu 2600 W. Drtič hravě zvládne nadrtit větve s průměrem 4 cm. Zahradní drtič disponuje automatickým natahováním větví, zpětným chodem a motorovou brzdou. Pro lepší přemístění stroje oceníte praktická plastová kolečka. Samozřejmostí drtiče je také 50 l vak na odpad. Váha samotného stroje 23,5 kg. Bonusem drtiče je integrovaná ochrana proti přetížení a tichý chod.

Pro

 • Jednoduchá obsluha
 • Tichý chod
 • Automatické natahování větví

Proti

 • Bezpečnostní mřížka se často ucpává

Najít nejnižší cenu

Riwall PRO RES 3044 B

Riwall PRO RES 3044 BDo našeho výběru jsme zařadili zahradní drtič Riwall Pro Res 3044 B s výkonným motorem o příkonu 3000 W. Díky vysokému výkonu si drtič snadno poradí i s větvemi o tloušťce 44 mm. Drtič se vyznačuje především velkým množstvím bezpečnostních prvků jako například elektronickou ochranou proti přetížení, motorovou brzdou nebo zpětným chodem pro odstranění zaseknuté větve. Samozřejmostí je přidaný sběrný box na větve o objemu 60 litrů, který je vyrobený z průhledného materiálu, tudíž vidíte, z jaké části je naplněn. Bonusem je samo-vtahování větví.

Pro

 • Snadná obsluha
 • Tichý chod
 • Silný motor

Proti

 • Hůře štěpkuje tenký čerstvě nastříhaný materiál

Najít nejnižší cenu

PROTECO 2800

PROTECO 2800Proteco 2800 je drtič větví s výkonným jednofázovým indukčním motorem o příkonu 2600 W. Motor je opatřen vratnou ochranou proti přetížení. V případě přetížení motoru, jistící prvek motor vypne. Drtič také disponuje bezpečnostním elektromagnetickým spínačem s možností reverzace. Pro lepší manipulaci využijete přidaná kolečka. Oceníte také sběrný box, který je posazen na nosném rámu. Pokud se stane, že se nožový válec zablokuje, můžete si pomoct změnou směru otáčení nožového válce za pomocí přepínače. Maximální průměr větví na zpracování je 4 cm.

Pro

 • Tichý chod
 • Rychlé zpracování odpadu
 • Zpětný chod

Proti

 • Ovladač hrubosti řezu je nejasně značený

Najít nejnižší cenu