Domů » Dům a zahrada » Vybíráme nejlepší kompostéry pro rok 2023

Vybíráme nejlepší kompostéry pro rok 2023

Kompostování je přirozená recyklace. Kompost je produkt, který je bohatý na živiny, pomůže zlepšit strukturu půdy, udržet hladinu vlhkosti a udržet rovnováhu pH půdy. Vaše rostliny dostanou vše, co potřebují, včetně dusíku, fosforu a draslíku.

Organický odpad, jako je posekaná tráva, nebo zbytky od večeře tvoří 30 – 50 % odpadků, které každý rok člověk vyhodí. I když nebudete schopni zkompostovat veškerý organický odpad vaší domácnosti, kompostování výrazně sníží celkový objem odpadu, který každý rok vyhodíte.

Jako doplňkový bonus vytváří kompostování také vynikající potravu pro vaše rostliny. Zatímco spoustě lidí se myšlenka tradičního kompostování líbí, málokdo z nás už má čas na zrealizování tohoto nápadu. V tomto případě je investice do domácího kompostéru prospěšná. Kompostéry urychlují proces kompostování a eliminují potřebu udržovat nevzhlednou kompostovou hromadu. Protože se kompostování stalo populárnějším mezi zahradníky a majiteli domů, na trhu se objevilo velké množství druhů kompostéru. Některé modely se ovšem značně liší v designu a ceně, a tudíž výběr kompostéru, aby vyhovoval vašim potřebám může být značně obtížný.

Nejprodávanější kompostéry 2023

V tabulce níže naleznete nejoblíbenější kompostéry dle pořadí na Heureka.cz.

Jak vybrat nejlepší kompostér?

V následujících odstavcích vám popíšeme, na co byste se měli zaměřit při koupi domácího kompostéru.

Velikost a přenosnost – Pokud jde o rozměr, kompostéry jsou většinou vysoké okolo 1 metru a nezabírají moc místa na zahradě. Zpravidla platí, že na zahradu okolo 1000 m2 vám bude stačit kompostér o rozměrech 1 x 1 m s výškou 1,20 metrů. Protože má většina kompostéru otevřené dno, nejsou určeny pro přesun po tom, co jsou naplněny. Větší kompostéry mohou být obtížněji udržovatelné. Je těžší s kompostovaným materiálem pracovat, přehazovat, nebo promíchávat, abyste výsledný kompost provzdušnili. Na druhé straně menší kompostéry mohou rychleji vysychat a jsou více ovlivňovány vnějšími teplotami.

Materiál – Na trhu existují klasické kompostéry ze dřeva a nebo stále oblíbenější plastové kompostéry ve kterých se samotný kompost tvoří až sedmkrát rychleji, než v těch klasických dřevěných. Plastové kompostéry dostanete obvykle v zelené nebo černé barvě, která je ideální pro pohlcování tepla ze slunce a předcházení ztrátě vlhkosti. Plastové kompostéry jsou cenově dostupné a jsou odolné vůči povětrnostním vlivům.

Pokud se rozhodnete pořídit nebo vyrobit klasický dřevěný kompostér, měl by být konstruován s materiálem odolným proti hnilobě – jako je například cedr.

Větrací systém – Kompostér by měl obsahovat velké množství štěrbin a otvorů pro zajištění správné cirkulace vzduchu a také k přístupu žížal a různých brouků, které napomáhají rozkládání. Kyslík je rovněž vyžadován mnoha mikroorganismy, zodpovědnými za rozklad organické hmoty. Bez dostatečné ventilace se kompost pomalu rozkládá, následně zapáchá a ani bychom se nedivili, kdy by si na takový zápach stěžoval váš soused. V horní části kompostéru musí být umístěna dvířka na přidávání trávy, zbytků z kuchyně apod.

A co všechno lze zkompostovat?

Zkompostovat můžete spoustu věcí, počínaje zbytky z kuchyně – jako slupky ze zeleniny, čajové a kávové zbytky, skořápky z vajíček a ořechů a nebo posekanou trávu, větvičky, kůru a plevelnaté rostliny. Pozor si dejte na odřezky masa, kosti nebo chemicky ošetřené materiály, ty na kompost opravdu nepatří.

V závěru chceme říci, že ať si vyberete jakýkoliv kompostér, buďte si jisti, že vaše zahrada a rostliny vám za to poděkují.

Nejlepších 5 kompostéru za rozumnou cenu

Prosperplast Compogreen 800 l černý

Prosperplast Compogreen 800 l černýJako první kompostér jsme vybrali Prosperplast Compogreen, který byl v roce 2018 oceněn jako produkt roku. Kompostér je vyroben z modifikovaného polypropylenu, tudíž je odolný povětrnostním podmínkám. Samotný kompostér je vybavený víkem, bočními dvířky pro vyndávání hotového kompostu a spoustou otvorů určeným k provzdušňování. Kompostér vyniká pevnou konstrukcí, snadnou instalací a jeho objem je 800 l. Síla stěny plastu je 2 mm, výška kompostéru je 83 cm a délka 135 cm. Výhodou je absence dna, díky němuž se mohou mikroorganismy, žížaly apod. Snadněji dostat dovnitř kompostu.

Pro

 • Přístupnost ze všech stran
 • Dostatečný objem
 • Lehký a skladný

Proti

 • Slabší plast

Najít nejnižší cenu

Prosperplast BIOcompo 900 L

BIOcompo 900 L černýBiocompo je kompostér o objemu 900 litrů a rozměrech 116,5 cm – výška, 114,6 – šířka a sílou stěny 3 mm. Kompostér je vyrobený z plastového recyklovatelného materiálu, odolného vůči povětrnostním podmínkám a korozím. Kompostér je sestaven ze 4 dílů a jeho předností je jednoduchá instalace. Jako u předchozího, tak i tady je absence dna kvůli lepšímu přístupu mikroorganismů do nádoby. Odebírání kompostu je možné otvory, které jsou umístěné ve spodní části kompostéru. Hmotnost celého kompostéru je 9 kg.

Pro

 • Víko
 • Kvalitní plast
 • Snadno i znovu rozebíratelný

Proti

 • Spojky uložené ve víku je poměrně těžké vytáhnout

Najít nejnižší cenu

Prosperplast Compogreen Module 1200 L černý

Compogreen Module 1200 L černýJako další v pořadí jsme vybrali kompostér značky Compogreen Module o objemu 1200 l . Celý výrobek se skládá ze 3 kusů kompostéru v černé barvě, které jsou do sebe zapojeny. Tyto kompostéry jsou vyrobeny z modifikovaného polypropylenu, který je odolný proti povětrnostním podmínkám. Součástí kompostéru je víko, boční dvířka pro snadné vyjmutí kompostu a spousta otvorů určených k provzdušňování kompostu. Výška kompostéru je 83 cm, délka 198 cm a síla stěny plastu je 2 mm. Jak předešlé kompostéry, tak i tento nemá pevné dno. Je to z důvodu snadnějšího přístupu mikroorganismu a žížal do kompostu.

Pro

 • Pevná konstrukce
 • Jednoduchá montáž
 • Variabilita postavení jednoho, dvou, nebo tří kusů

Proti

 • Nepřehledný a nečitelný návod na sestavení

Najít nejnižší cenu

Al-ko Jumbo 800

Al-ko Jumbo 800Al-ko Jumbo je klasický kompostér bez víka vyrobený z recyklovatelného polyetylénu HDPE o objemu 800 l. Kompostér je vybavený 2 vybíracími otvory, 1 plnícím otvorem a 30 otvory pro přívod vzduchu. Díky jeho rozměrům – délka 1250 mm, šířka 1100 mm, výška 1000 mm nezabere spoustu prostoru na zahradě. Hmotnost celého výrobku je 16, 5 kg. Produkt vyniká rychlou montáži i demontáži a jednoduchou manipulaci.

Pro

 • Rychlost instalace
 • Prostorný a vzdušný
 • Pevná konstrukce

Proti

 • Absence návodu

Najít nejnižší cenu

Keter Mega 650 L

Keter 17184214 Mega 650 LJako poslední naši pětici uzavírá kompostér od Keteru o objemu 650 litrů. Kompostér má speciální tvar, který zabezpečuje účinnou cirkulaci vzduchu, což urychluje rozkládací proces. Rozměry tohoto produktu jsou 107 cm – výška, 87 x 87 cm – základna. Kompostér disponuje odnímatelnými dvířky ve spodní části, dále 28 větracími otvory a automaticky-otevíracím poklopem. Materiál kompostéru je plast HDPE, který je odolný k povětrnostním podmínkám. Síla stěny plastu je 3 mm. Kompostér se prodává pouze v černé barvě.

Pro

 • Jednoduchost sestavení
 • Kvalitní, silný plast
 • Automatické otevírání víka

Proti

 • Příčky uvnitř kompostéru, které znesnadňují vybírání kompostu

Najít nejnižší cenu