Domů » Malé spotřebiče » Vybíráme nejlepší výrobníky sody pro rok 2024

Vybíráme nejlepší výrobníky sody pro rok 2024

Sifonové láhve se v 80 letech minulého století staly naprostým hitem a musela je mít každá domácnost. Byly to přístroje na výrobu domácí perlivé vody. Stačila k tomu jen skleněná sifónová láhev, bombičky plněné plynem a obyčejná voda z vodovodního kohoutku. Pak už jen stačilo za pomoci bombiček natlakovat oxid uhličitý do vody a zázrak jménem soda byl hotový. Po revoluci ovšem tento boom upadl a na trh se dostaly sodovky v plastových láhvích. Jak už to tak ale bývá, lidé se ke starým a osvědčeným věcem rádi vracejí a tak se sodovky vyrobené doma znovu vrátily na scénu. Teď už se přístrojům vyrábějící sodu neříká sifonová láhev, ale výrobník sody. Další rozdíl je ten, že na výrobu domácí sody nepotřebujete žádné malé bombičky. V přístroji najdete obvykle jednu větší nádrž plynu, která vydrží podstatně delší dobu a nemusí se po každém procesu výroby vyměňovat.

Velké plus k návratu výrobníku sody patří také omezení plastu. Nejen, že už se nemusíte tahat s těžkými balíky vody z obchodu domů, ale odpadá také nadměrná spotřeba plastu. Musíme myslet také na ekologii, nemyslíte? U ekologie ještě zůstaneme. Všechny výrobníky sody pracují na mechanickém principu. Ptáte se co to znamená? Nevyužívají žádnou elektrickou energii ani baterie.

V dalších odstavcích se zaměříme na to, jak vybrat výrobník sody a na co se zaměřit při koupi tohoto přístroje.

Nejprodávanější výrobníky sody 2024

V tabulce níže naleznete přehled nejoblíbenějších výrobníku sody dle pořadí na Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Sodastream Terra černá761 426 – 2 650 KčRecenze
SodaStream ART Černá972 315 – 4 304 KčRecenze
SodaStream JET Black and White891 499 – 2 160 KčRecenze
Sodastream TERRA černá Ice Tea Megapack?1 781 – 2 600 KčRecenze
Sodastream Spirit One Touch černá932 399 – 3 299 KčRecenze
SodaStream Spirit Black921 819 – 2 742 KčRecenze
SodaStream Spirit White961 490 – 2 470 KčRecenze
SodaStream JET WHITE PARTY PACK 2023841 799 KčRecenze
SodaStream JET White891 398 – 2 079 KčRecenze
SodaStream Duo Titan782 279 – 4 026 KčRecenze

Jak vybrat výrobník sody?

V první řadě byste se měli zaměřit na:

Materiál láhve – Na výběr máte ze dvou typů materiálů. První typ je plastová láhev. Začneme tedy vyzdvižením jejích plusů. Výrobník sody s plastovou láhví se prodává zpravidla za nižší cenu než výrobník se skleněnou láhví. Plastová láhev je samozřejmě lehčí, než její konkurent ve skle a pokud k ní máte uzávěr, můžete si jí s sebou brát kamkoliv, ať už do práce, tak na výlet. Jestliže vám upadne na zem, nic se s ní nestane, na rozdíl od skleněné láhve, která se rozbije. Mínusy vidíme především v tom, že je to plast, tudíž se nabízí i ekologická otázka – Chceme plast i v této moderní době stále podporovat? Hlavní mínus vidíme v tom, že nemá takovou životnost jako láhev ze skla.

Skleněná láhev je sice těžší, než plast ale co se týče údržby, tak ta je naprosto bez-problematická. I když jsou výrobníky se skleněnými láhvemi dražší, odmění se vám delší životností a po ekologické stránce jsou samozřejmě lepší než plastové láhve.

Intenzita sycení vody – Lepší přístroje jsou zpravidla vybaveny 3 stupni intenzity sycení vody. Laicky řečeno, jak moc chcete mít bublinek ve vodě. U levnějších přístrojů se ale můžeme setkat jen se dvěma stupni sycení vody. Před koupí se tedy rozhodněte, kolik stupňů intenzity sycení vody vám stačí.

Systém uchycení láhve – Existují 2 typy systému uchycení láhve na výrobník sody. Jsou to:

 • Šroubovací systém
 • Bajonetový systém

Šroubovací systém je klasika, kterým je vybavena většina přístrojů. Zkrátka láhev našroubujete pomocí závitu k přístroji.

Výhoda bajonetového systému je, že vám zabere sotva desetinu času než systém šroubovací. Jednoduše uchopíte láhev, otočíte, následně uslyšíte CVAK a láhev je připravena pro výrobu sody. Tomuto systému se také říká Click and Fix.

Příslušenství

 • Sirupy – K výrobníkům sody si můžete zakoupit také kvalitní sirupy, se kterýma uděláte výborné ochucené sodovky. Vybírat můžete z velké škály chutí, jako jahoda, cola, zelený čaj, citrón a jiné.
 • Uzávěry – Lepší přístroje jsou vybaveny uzávěry láhví, aby z nich neunikal oxid uhličitý. Takovou láhev, která je opatřena uzávěrem si můžete brát s sebou třeba i na výlet.
 • Přetlakový ventil – Je bezpečnostní prvek, který by měl mít každý výrobník sody, ovšem není to pravidlem. V případě dosažení nadměrného nasycení v láhvi, přetlakový ventil vypustí přebytečný plyn do vzduchu.

Z našeho článku byste měli vědět všechny potřebné informace pro koupi domácího výrobníků sody. Jsme rádi, že jsme vám mohli pomoci s výběrem.

Doporučené výrobníky sody

SodaStream Spirit Black

SodaStream Spirit BlackJako první výrobník sody jsme vybrali SodaStream Spirit Black, který nejenže získal ocenění Reddot Award 2017, ale zvítězil také v nezávislém spotřebitelském testu časopisu dTest. Kohoutková voda je sycena CO2, který vám vystačí až na 80 litrů osvěžujícího pití. Výhodou je, že pokud vám najednou plyn v bombičce dojde, dá se vyměnit v mnoha prodejnách, které jsou po celé ČR. Dojdete si na prodejnu, vyměníte bombičku za novou a zaplatíte pouze za náplň, čili plyn. Láhev je vyrobená z plastu a jednoduše ji zacvaknete do těla přístroje. Tím odpadá otravné šroubování. Nápoj si sytíte sami podle potřeby, pomocí jediného tlačítka umístěného na vrchní straně přístroje.

Pro

 • Žádné šroubování
 • Tichý přístroj
 • Snadná manipulace s upínáním láhve

Proti

 • Vyšší pořizovací cena vyměnitelných bombiček

Najít nejnižší cenu

SodaStream JET White

SodaStream JET WhiteSodaStream JET White byl v roce 2018 oceněn jako produkt roku. Výrobník sody je vybavený láhví o objemu 0,9 litrů, která je vyrobena z odolného plastu. Láhev se do přístroje upevňuje šroubováním. Jako u předchozího produktu, tak i tady si množství „bublinek“ regulujete pomocí tlačítka. Kapacita bombičky s CO2 je až na 80 litrů nápoje, což i při denním používání vystačí na týdny až měsíce. Výhodou je výměna prázdné bombičky za plnou na autorizovaném místě.

Pro

 • Jednoduchá manipulace
 • Výměna prázdné bombičky za plnou
 • Žádný odpad jako plastové láhve z obchodu

Proti

 • Vyšší pořizovací cena doplňkových SodaStream sirupů

Najít nejnižší cenu

Limo Bar Elixír Turbo

Limo Bar Elixír TurboLimo Bar Elixír Turbo je našlapaný výrobník sody. Tento „sodovkovač“ dokáže z jedné bombičky CO2 vyrobit až 135 litrů perlivé vody. Přístroj disponuje litrovou láhví z odolného plastu, která se upevňuje pomocí bajonetovému systému Click and Fix. Co především oceníte je bezpečnostní přetlakový ventil. Fajn je dekompresní tlačítko, kterým si ovlivňujete tlak v láhvi. Regulátorem velikosti bublinek si sami nastavíte, jak velké bublinky právě chcete. Výhodou je použití bombiček s plynem od konkurenčních značek. Třešnička na dortu je jeho krásný červený design.

Pro

 • Snadná obsluha
 • Regulátor velikosti bublinek
 • Přetlakový ventil

Proti

 • Na nic jsme nepřišli

Najít nejnižší cenu

Tescoma MyDrink 308610

TESCOMA MyDRINK 308610Jako poslední výrobník sody jsme vybrali značku Tescoma, MyDrink 308610. Ten jako jediný z naší testovací pětice zvládne kromě sody vyrobit také i sycené nápoje z čerstvého citrusového ovoce, šumivý sekt, vinné střiky a spoustu dalšího. Zajímá vás jak je to možné? Přístroj je totiž vybavený 2 odvzdušňovacími ventily. Modrý ventil má za úkol rychlé odvzdušnění sody, která při otevření ventilu nepění a šedý ventil je určený pro pomalé odvzdušnění všech ostatních nápojů, které nikdy nevypění. Součástí výrobníku sody je praktická nálevka na čerstvou šťávu se kterou se u jiných konkurentů nesetkáte.

Pro

 • Spousta možností co „perlit“
 • Lehká obsluha
 • Integrovaný lis na citrusy

Proti

 • Slabší sycení, bublinky rychle vyprchají

Najít nejnižší cenu

LISS Nerezová sifonová láhev SODA 2 l

LISS Nerezová sifonová láhev SODA 2 lJako další v pořadí jsme vybrali klasiku, a to nerezovou sifonovou láhev Liss o objemu 2 litry. Příprava sifonu probíhá velice snadno. Do láhve se nalije studená kohoutková voda, která se následně nasytí pomocí sifonových bombiček s CO2, protřepe se – voda se tímto prosytí a celý proces přípravy je hotov. Lepší chuti dosáhnete, pokud sifonovou láhev s obsahem lahodné tekutiny umístíte do lednice. Materiál těla láhve je z nerezu, hlava je plastová. Pro nasycení 1 litru vody radíme používat vždy jen jednu bombičku.

Pro

 • Dostatečný objem
 • Snadná manipulace
 • Pěkný a vkusný vzhled

Proti

 • Plastová páčka

Najít nejnižší cenu