Domů » Dům a zahrada » Vybíráme nejlepší strunové sekačky – jaro 2024

Vybíráme nejlepší strunové sekačky – jaro 2024

Věnujete spoustu času údržbě zahrady a sečení trávníku? Tak jistě víte, že taková údržba trávníku není zcela tak jednoduchá, jak si každý myslí. Nejen, že k tomu potřebujete kvalitní sekačku na trávu, ale pro dokončení práce také nejlepší strunovou sekačku. Jakmile skončíte se sečením trávy vašeho trávníku, přichází na řadu zneškodnění trávy a plevele podél obrubníků, plotů, kolem stromů, keřů, zkrátka tam, kde jste se nedostali s obyčejnou sekačkou.

Bez strunové sekačky je tato práce polovičatá a nedokončená. Strunové sekačky jsou také skvělou volbou pro udržování skalnatých svahů, kde těžko vyjedete se zahradní sekačkou.

Nejprodávanější strunové sekačky 2024

V tabulce naleznete nejoblíbenější strunové sekačky dle dat z Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
PARKSIDE PRTA 20-Li D389999 – 1 599 KčRecenze
PARKSIDE PRTA 20-Li D3 4 Ah912 099 KčRecenze
Makita DUR193Z941 880 – 4 690 KčRecenze
Parkside PRT 550 B689799 KčRecenze
PARKSIDE PRTA 20-Li D3 2 Ah791 599 KčRecenze
PARKSIDE PRTA 20-Li D3 Smart 4 Ah952 299 KčRecenze
Stihl FS 55795 289 – 6 840 KčRecenze
Bosch EasyGrassCut 18V-26 0.600.8C1.C04961 690 – 2 391 KčRecenze
PARKSIDE PRT 300 B272449 – 499 KčRecenze
Bosch EasyGrassCut 18V-230 0.600.8C1.A03932 299 – 3 528 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší strunovou sekačku?

Na trhu si můžete vybrat ze 3 typů strunových sekaček a to: akumulátorové, benzínové a elektrické.

Benzínové sekačky jsou zpravidla dražší a výkonnější s dvoutaktním nebo čtyřtaktním motorem a hodí se na větší plochy nebo vysokou trávu.

Elektrické strunové sekačky jsou vybaveny kabelem, který musíte připojit do zásuvky elektrického napětí.

Akumulátorové strunové sekačky mají výhodu rychlého nabíjení, jsou lehčí než benzínové sekačky a zaručují tichý provoz.

Při výběru strunové sekačky musíte zvážit velikost trávníku a dostupnost zásuvek. Pokud nemáte přístup k zásuvkám, doporučujeme koupi akumulátorové sekačky s možnosti dobití, nebo benzínové strunové sekačky. Pokud zase dáváte přednost tiššímu a čistějšímu sekání a plánujete sekačku používat jen občas kolem domu, pak elektrická strunová sekačka je vhodnou volbou.

V následujícím textu vám poradíme, na co dalšího se u výběru strunové sekačky zaměřit.

Bezpečnostní funkce – Stejně jako sekačky na trávu jsou strunové sekačky nebezpečnými nástroji. Ochranný štít nebo ochranný kryt sekačky by měl být navržen tak, aby poskytoval dostatečnou ochranu před létajícími „nečistotami“. I při nejlepším zpracování štítu je vždy vhodné nosit ochranné brýle, ochranné boty, dlouhý rukáv a kalhoty, které chrání před poškozením létajícími „nečistotami“. Také by měla být sekačka vybavena zámkem proti náhodnému spuštění.

Další možnosti a funkce – Při výběru strunové sekačky byste měli myslet i na dostupné možnosti. Například:

 • Transparentní palivová nádrž – umožňuje na první pohled vidět, kolik paliva Vám ještě zbývá.
 • „Vegetační stráž“ – umožňuje seřezání trávy a zároveň chrání květinové záhony před poškozením.
 • Ramenní postroj – mnoho těžkých strunových sekaček má volitelný ramenní popruh pro snadné přenášení a manipulaci
 • Všestranné použití – u některých typů strunových sekaček si můžete přikoupit různé příslušenství, které přeměňuje sekačku například na řezací stroj, pilu nebo plotové nůžky na střihání živých plotů.

Cena – Cenově se strunové sekačky pohybují v řádu stovek až tisíců, záleží na preferencích. Snažte se vybírat strunové sekačky přímo od výrobce, než neznačkové. U super levných sekaček dochází častěji k poškození než u těch dražších, značkových. Při koupi se soustřeďte také na delší záruku, alespoň 5 let.

Snadná údržba – Všechny strunové sekačky vyžadují správnou údržbu, aby fungovaly tak jak mají. Vyžadují základní péči, jako čištění, kontrola a výměna struny. Bezdrátové modely potřebují péči o baterie – pravidelné dobíjení. Benzínové bezdrátové sekačky potřebují údržbu motoru, jako je výměna vzduchových filtrů, výměna oleje a další.

Nejlepších 5 strunových sekaček za rozumnou cenu

BLACK & DECKER GLC 3630L20

BLACK & DECKER GLC 3630L20Black & Decker GLC 3630L20 je bezkabelová strunová sekačka, která na jedno nabití poseká 3750 m plochy. Baterie typu Li-Ion má kapacitu 2,0 Ah a napájecí napětí je 36 V. Sekačka je vybavena režimem Power Select, kde si zvolíte maximální provozní dobu nebo maximální výkon. Hmotnost sekačky je 4,6 kg. Záběr strunové hlavy je 30 cm. Výhodou je teleskopická tyč, kde si nastavíte délku tyče, podle vaší výšky. Průměr struny je 1,5 mm. Doporučujeme používat pouze náhradní cívky a struny A6481-XJ Black and Decker.

Pro

 • Nízká hmotnost
 • Bez vibrací
 • Rychle se nabíjí

Proti

 • Absence popruhu

Najít nejnižší cenu

Fieldmann FZS 2505-E

Fieldmann FZS 2505-EFieldmann FZS 2505-E je elektrická strunová sekačka o výkonu 550 W. Sekačka je vybavena žací hlavou s dvěma strunami, jejíž záběr sečení dosahuje až 30 cm. Zaujala nás teleskopická rukojeť, která se dá nastavit od 105 mm do 125 mm. Pro lepší bezpečnost je rukojeť potažena protiskluzovou úpravou. Jsme si jisti, že oceníte poloautomatické ovládání vysouvání struny – stačí jen lehce poklepat strunovou hlavou o zem. Výhodu vidíme v rotačním kloubu hlavy, díky kterému si nastavíte úhel sečení a navíc se dostane do těžko dostupných míst.

Pro

 • Nastavitelná výška i sklon
 • Snadné poloautomatické vysouvání struny
 • Výkon

Proti

 • Vyšší hmotnost

 

Najít nejnižší cenu

EXTOL PREMIUM strunová aku

EXTOL PREMIUM strunová aku sekačkaExtol Premium je akumulátorová strunová sekačka vybavena ukazatelem stavu baterie. Práci si tedy můžete v klidu rozvrhnout. Baterie typu 18V Li-ion má kapacitu 1500mAh. Výhodou je pogumovaná rukojeť, která se vám nikdy nevysmekne, tudíž je tato sekačka velice bezpečná. Sekačka je vhodná i pro vyšší postavy, protože je vybavena teleskopickým prodloužením až od 20 cm. Hmotnost sekačky je 2 kg. Bonusem je sklopitelný distanční oblouk, který umožňuje pohodlné sekání podél plotů a stromů. Záběr struny je 25 cm.

Pro

 • Pogumovaná rukojeť – pohodlně se drží
 • Cena/výkon
 • Nastavení rukojeti

Proti

 • Menší výdrž baterie

Najít nejnižší cenu

BOSCH UniversalGrassCut 18-260 0 600 8C1 D00

BOSCH UniversalGrassCutTato strunová sekačka s komplikovaným názvem je poháněná lithium-iontovou baterii a dle výrobce dokáže na jedno nabití zvládnout začistit okraje osmi tenisových hřišť. To je poněkud zavádějící informace, jelikož ne každý je schopen si představit, jak velkou plochu takové hřiště představuje. S přiloženou nabíječkou se baterie dobíjí něco přes 80 minut. Samotnou sekačku můžete používat jak k vyžínání, tak i k úpravě okrajů trávníku. Pokud budete sekat trávu okolo rostlin, které nechcete poškodit, využijte při tom ochranný oblouk. Hlavu sekačky lze otáčet sešlápnutím pedálu a pootočením teleskopické rukojeti. Záběr hlavy je 26 cm.

Pro

 • Dobrý poměr cena/výkon
 • Nízká hmotnost

Proti

 • Vhodná jen pro praváky
 • Určená na menší plochy

Najít nejnižší cenu

AL-KO GTE 550 Premium

AL-KO GTE 550 PremiumAL-KO GTE 550 Premium je elektrická strunová sekačka se šířkou záběru 30 cm. Sekačka není akumulátorová, a tak je potřeba ji zapojit do sítě. Je tedy nutné počítat s koupi prodlužovacího kabelu.

Sekačka váží 3 kg a ergonomicky je poměrně slušně řešená. Hliníková teleskopická tyč zajišťuje snadné použití jak pro menší, tak i vyšší postavy. Rukojeť je rovněž nastavitelná.

Hlavici lze naklopit ve třech různých stupních. Díky tomu je možná posekat trávu i v hůře přístupných místech. Jako většina strunových sekaček i tato disponuje ochranným obloukem, díky kterému můžete bez obav sekat trávu i podél zdí nebo okrasných rostlin.

Pro

 • Nízká cena
 • Slušný výkon
 • Dobrá ergonomie

Proti

 • Jedná se o kabelovou sekačku, není tak vhodná pro velké a členité zahrady
 • Na vzrostlejší rostliny nedisponuje dostatečně silnou strunou

Najít nejnižší cenu

Závěr

Doufáme, že jsme vám s výběrem strunové sekačky pomohli. Zmínili jsme tady několik tipů, jak a podle čeho si nejlépe vybrat strunovou sekačku, ale teď už záleží čistě na vás a vašich preferencích, jakou si ve finále vyberete. Test strunových sekaček je pro dnešek u konce.