Domů » Malé spotřebiče » Vybíráme nejlepší mlýnek na kávu – jaro 2024

Vybíráme nejlepší mlýnek na kávu – jaro 2024

Umíte si kávu skutečně vychutnat a zvažujete, že byste pozvedli svůj každodenní rituál na vyšší úroveň a měli z ní skutečný požitek? Pak je tento článek právě pro vás. Budeme se totiž zabývat mlýnky na kávu, které jsou nedílnou součástí pro přípravu lahodné čerstvé kávy. Společně se podíváme na druhy mlýnků, jak takový mlýnek vybírat a klasicky si představíme 5 nejlepších mlýnků na kávu na trhu, které hodnotili sami uživatelé.

Některým lidem se může zdát mlýnek naprosto zbytečný. Kávu si můžete koupit pomletou anebo existují i automatické kávovary, které kávová zrna namelou samy. To vše je samozřejmě pravda, ale žádná káva nechutná tak dobře jako ta právě umletá, protože káva na vzduchu rychle oxiduje. Kávovary se zabudovaným mlýnkem bývají zase dosti drahé. Káva pomletá vlastním mlýnkem je vhodná na všechny typy káv – pro kávu překapávanou, do french pressu, do moka konvičky, na espresso, cappuccino atd.

Nejprodávanější mlýnky na kávu roku 2024

V následující tabulce naleznete přehled nejoblíbenějších mlýnků na kávu roku 2024.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Silvercrest SKME 180 B186369 KčRecenze
Hario Mini-Slim Plus96550 – 849 KčRecenze
Silvercrest SKMS 180 A1 černá83369 KčRecenze
Bosch TSM6A013B96420 – 774 KčRecenze
Sencor SCG 1050BK92279 – 540 KčRecenze
ETA Aromo 0064 9000095299 – 436 KčRecenze
Krups GVX242881 336 – 2 038 KčRecenze
Domo DO42440KM971 184 – 1 399 KčRecenze
Bosch TSM6A017C96399 – 763 KčRecenze
DeLonghi KG 89871 351 – 2 435 KčRecenze

Elektrický anebo ruční mlýnek?

Ruční a elektrické mlýnky na kávu se liší především ve vynaloženém úsilí při samotném mletí, v rychlosti umletí, ale taky určitě i v kvalitě umleté kávy.

Ruční mlýnky se opět těší narůstajícímu zájmu a na trhu se objevuje celá škála funkčních a zároveň designově vyšperkovaných kousků, které se stanou ozdobou vaší kuchyně. Ruční mlýnky jsou skvělé pro ty, kteří kávu berou jako obřad, protože mimo jiné dodávají i patřičnou atmosféru.

Tyto mlýnky fungují jednoduše. Nasypete kávová zrna do horní nádobky a pak jen točíte kličkou. Tím se otáčejí mlecí kameny, které kávová zrna drtí, a rozemletá káva pak padá do spodní nádobky. Výhodou je, že vše máte zcela ve své režii a pod kontrolou a káva nemůže být nikdy přepálená.

Hrubost mletí sami nastavujete jednoduchým mechanismem, pomocí něhož oddalujete nebo přibližujete mlecí kameny. Nevýhodou těchto mlýnků pak je, že mletí se může stát fyzicky a časově náročnější v situaci, kdy přijde početná návštěva. V těchto případech je dobré mít při ruce i mlýnek elektrický.

Elektrický mlýnek na kávu najdeme na trhu ve dvou podobách. Těmi jsou mlýnky s mlecími kameny a mlýnky s tříštivými noži. Ty s noži jsou podstatně levnější, nicméně nože se pří mletí zahřívají a tudíž se od nich káva často přepálí, což degraduje její kvalitu a chuť. Určitě v tomto případě doporučujeme investovat do mlýnku s mlecími kameny. Výhodou těchto mlýnků je rychlost a nulová námaha.

Jak vybrat nejlepší kávomlýnek a na co se při výběru zaměřit?

Typ – Jak už bylo zmíněno výše, vybíráme mezi ručními a elektrickými mlýnky a pak mlecími kameny a noži, výhody a nevýhody jsme si již sdělili. Ale určitě je třeba zmínit, že i mlecí kameny mohou být vyrobeny z různých materiálů. Nejčastěji keramické anebo ocelové. U ocelových pak můžeme narazit na stejný problém, jako u tříštivých nožů. Rychle se přehřejí a mohou kávu v elektrickém mlýnku lehce spálit. Pro elektrický mlýnek jsou tedy určitě nejvhodnější keramické kameny.

Design – Co se designu týče, ruční mlýnky se nabízejí v mnoha krásných podobách a stylech, některé ač nové mohou vypadat i jako starožitnost, nabídka je pestrá. U těch elektrických je také pestrá nabídka, ovšem převažuje styl především moderní, plast, sklo a chrom.

Hrubost mletí – Každý typ kávy vyžaduje jinou hrubost mletí, a proto, abyste si opravdu mohli dopřát přesně takovou, na jakou máte momentálně chuť, doporučujeme vybírat takový kávomlýnek, který umožňuje nastavení hrubosti mletí.

Velikost a objem – Velikost a objem jsou také důležitým faktorem, který je třeba si rozmyslet. Pokud sebou budete mlýnek tahat na chalupu a podobně, určitě volte menší, jednodušší. V opačném případě není velikost úplně podstatná a můžete si pořídit i mlýnek, přímo s velikou nádobou, kde se kávová zrna rovnou i uchovávají. Objem samozřejmě volíme podle potřeby, pro kolik lidí se káva doma bude asi vařit.

Údržba – Mlýnek je třeba i pravidelně čistit, jinak by zbytky kávy mohly nadělat neplechu. Vybírejte proto takový, který jde jednoduše rozebrat a vyčistit, popřípadě i umýt. Mlýnky, které rozebrat nejdou, nejsou příliš vhodné.

Cena – Jako vždy jedním z důležitých faktorů je cena. Cena se odvíjí hodně od typu mlýnku. Levnější bývají mlýnky ruční, dražší pak mlýnky elektrické s mlecími kameny. Středem jsou pak elektrické mlýnky s mlecími noži. Dále záleží na velikosti, designu apod. Obecně můžeme říci, že pořizovací cena začíná někde na 270 korunách. Kolik chce kdo investovat, je pak čistě individuální.

Nejlepší ruční kávomlýnky

Hario Mini Mill Slim Plus

Ruční kávomlýnek Hario Mini Mill Slim PlusHario Mini Mill Slim Plus je, jak již název napovídá malý, ale šikovný ruční mlýnek. Jako u každého ručního mlýnku, namletí není bez práce, ale nemusíte se bát, že byste se při mletí nějak extrémně nadřeli. Klasické staré ruční mlýnky představovaly daleko větší dřinu.

Tento mlýnek je se svou velikostí (16×5 cm) i hmotností (200 g) ideální volbou jak na doma, tak i na cesty. Do násypky se vejde cca 24g kávy, což odpovídá zhruba dvěma šálkům kávy, pokud neholdujete zrovna double shot espressům.

Hrubost nebo chcete-li jemnost namletí se dá regulovat pomocí nastavovacího šroubu, nicméně žádná stupnice hrubosti není na mlýnku k dispozici, a tak je hrubost nutné vyzkoušet. Celý mlecí strojek lze z těla vyjmout, což umožňuje snadné čištění.

Pro

 • Kvalitní zpracování
 • Lehký a skladný
 • Keramické mlecí kameny

Proti

 • Požadovanou hrubost je potřeba nastavit zkoušením
 • Vyšší cena

Najít nejnižší cenu

Hario Skerton

Hario SkertonHario Skerton je ruční mlýnek na kávu od japonského výrobce, na kterém si lze nastavit hrubost mletí díky otočné matici, která je umístěna ve spodní části mlýnku. Kónické keramické kameny zaručí rychlejší mletí při nastavení jemnějšího mletí. Do plastové nádobky mlýnku se vejde až 100 g namleté kávy. Prodává se pouze v černé barvě.

Pro

 • Možnost nastavení hrubosti mletí
 • Snadné čištění
 • Jednoduchá manipulace

Proti

 • Po rozebrání při čištění se musí nastavit znovu hrubost mletí

Najít nejnižší cenu

Lodos Temp

Lodos TempPro ty, kteří si potrpí na české výrobce jsme vybrali český ruční mlýnek na kávu Lodos Temp. Mlecí mechanismus je vyroben z kalené oceli, zbytek mlýnku je vyroben z plastu. Nechybí ani nastavení hrubosti mletí kávy pro různé způsoby přípravy kávy. Cestovatelé zajisté ocení snímatelnou kliku a menší rozměr pro případné cestování nebo přenášení.

Pro

 • Nízká cena
 • Regulace hrubosti
 • Skladnost

Proti

 • Plastové tělo

Najít nejnižší cenu

Nejlepší elektrické kávomlýnky

Graef CM 702

Graef CM 702 - vybíráme nejlepší kávomlýnekKávomlýnek německé značky Graef, model CM 702 je vyroben z kvalitního plastu a prodává se v černé barvě. Mletí kávy funguje na základě tvrdých mlecích kamenů, kde si pohodlně nastavíte hrubost mletí od 1 do 24. Příkon kávomlýnku je 128 W a váha 3,2 kg. Do zásobníků se vejde až 250 g kávy. Součástí balení je i čistící kartáček a násypka na 95 g mleté kávy.

Pro

 • Tichý
 • Dobře nastavitelná hrubost mletí
 • Velký zásobník na zrnkovou kávu

Proti

 • Absence návodu v čestině

Najít nejnižší cenu

Krups GVX 242

Krups GVX 242Předposlední jsme vybrali kávomlýnek značky Krups, který je předním výrobcem přístrojů pro přípravu kávy. Kávomlýnek s příkonem 110 W má 17 možností nastavení hrubosti mletí díky mlecím kamenům. Kávomlýnek je vyroben z černého plastu, doplněný nerezovou ocelí. Zásobník pojme až 225 g kávy. Výhodou je nastavení množství kávy a to od 2 až do 12 šálků. Váha mlýnku na kávu je 1,3 kg.

Pro

 • Možnost nastavení počtu šálků
 • Možnost nastavení hrubosti a času mletí
 • Relativně tichý

Proti

 • Horší citlivost předního tlačítka

Najít nejnižší cenu

Sencor SCG 5050BK

Elektrický mlýnek na kávu Sencor SCG 5050BKSencor SCG 5050BK je výkonný elektrický kávomlýnek, který se těší ze značného množství pozitivních recenzí uživatelů. Mlýnek vzhledově působí tak trochu retro, což nemusí vyhovovat úplně všem.

Kávomlýnek disonuje násypkou na 180 gramů kávových zrn. Na přední straně mlýnku se nachází otočný regulátor, kterým volíte kolik kávy chcete namlít. Minimum je množství na 2 šálky kávy, maximum pak na až 12 šálků, respektive 100 g kávy. Na straně přístroje nalezneme regulátor stupně hrubosti namleté kávy. Volit můžeme z celkem 17 úrovní, byť na espresso by mohla být namletá káva ještě jemnější. O namletí se stará plochý mlecí kámen vyrobený z oceli. Samotné mletí se spouští stisknutím tlačítka na horní straně přístroje.

Pro

 • Poměrně nízká cena
 • Snadná obsluha
 • Nastavení množství namleté kávy (byť by byla vhodná i volba pro 1 šálek)

Proti

 • Ani na nejjemnější nastavení není káva ideálně jemná na espresso
 • Kovové mlecí nože

Najít nejnižší cenu

Závěr

Test mlýnků na kávu je pro dnešek za námi a my se na vás těšíme u dalších článků.