Nejlepší vysavače listí – jaro 2019

Máte-li vlastní zahradu, víte, že péče o ni není vždy příjemná zkušenost. To platí zvláště na podzim, kdy vám trávník zavalí tuny listí. Pokud si však za pomocníka zvolíte nejlepší vysavač listí, můžete dát sbohem dřině s hráběmi a košťaty, a přesto mít krásně čistou zahradu bez listí. A právě na nejlepší vysavače a fukary se spolu dnes podíváme.

Co je to vysavač listí?

Ve skutečnosti není vysavač listí jen obyčejným vysavačem. Ve většině provedeních tento stroj provádí několik funkcí, jako je vysávání, foukání a u některých modelů i mulčování. I když ne všechny modely nabídnou tři zmíněné funkce, toto zařízení se rychle stane nenahraditelným pomocníkem pro vaši zahradu. Pomocí tohoto přístroje můžete snadno nakupit listy na jednu hromadu a případně je přeměnit přírodní hnojivo díky mulčovací funkci.

Princip fungování vysavače je jednoduchý. Po nasátí jsou listy a drobné větvičky rozdrceny na menší části (pokud tuto funkci vysavač nabízí) a následně nahnány do sběrného koše. Naplněný koš poté jen vyprázdníte do kompostu a můžete pokračovat v práci.

Nejoblíbenější vysavače listí 2019

V tabulce naleznete nejoblíbenější vysavače listí 2019 dle srovnávače Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Gardena ErgoJet 300088%2 026 - 2 821 KčRecenze
Fieldmann FZF 4030-E68%799 - 1 099 KčRecenze
HECHT 330391%1 499 KčRecenze
Bosch ALS 2584%1 863 - 2 790 KčRecenze
Fieldmann FZF 4010-E84%777 - 1 064 KčRecenze
Riwall PRO RPBV 3178%3 398 - 3 778 KčRecenze
MAKITA UB110396%1 580 - 3 220 KčRecenze
Black & Decker GW305084%2 790 - 3 390 KčRecenze
Black & Decker GW303084%2 198 - 3 100 KčRecenze
Makita DUB182Z100%1 180 - 1 818 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší vysavač listí?

Při výběru vysavače se zaměřte na několik důležitých vlastností, které si přiblížíme na následujících řádcích tohoto průvodce.

Typ – Předně je důležité si promyslet, zda budete pořizovat vysavač elektrický nebo benzínový. Obecně lze říci, že benzínové vysavače jsou výkonnější a efektivnější. Velkým plusem je i fakt, že s benzínovým přístrojem nebudete vázání na zdroj elektřiny. Jednoduše stroj nastartujete a můžete začít pracovat. Samozřejmě budete muset kupovat a doplňovat benzín.

Elektrické vysavače listí jsou dále rozděleny na akumulátorové a kabelové. Tento typ není sice tak výkonný jako benzínový, ale pro menší až středně velkou zahradu je stále dostačující. Elektrický vysavač skýtá několik výhod. Předně je ekologičtější, protože se za chodu nespaluje benzín. Oproti benzínovým modelům jsou také lehčí a méně hlučné.

Výkon – Výkon vysavače či fukaru volte podle velikosti vaší zahrady. Pro menší zahrádky budou bohatě stačit i méně výkonné modely. Zohledněte samozřejmě i množství stromů. Jestliže je na podzim vaše zahrada zcela zaplněná listím, výkonnější vysavač vám ušetří čas.

Výrobci výkon udávají v podobě sacího výkonu a rychlosti foukání. Sací výkon udává, kolik litrů listí dokáže vysavač vysát za 1 sekundu. Někdy je výkon udáván i v metrech krychlových za hodinu. Rychlost foukání je pak udávána v kilometrech za hodinu.

Regulace výkonu – Doporučujeme zvolit si takový model, který regulaci výkonu umožňuje. Ne vždy je potřeba, aby vysavač běžel na maximální výkon. Naopak je někdy příliš vysoká rychlost na obtíž. Příkladem může být foukání listí mezi záhony nebo u nižšího porostu, kde by vzduch proudící rychlostí 350 km/h napáchal nepěkné škody.

Velikost sacího otvoru – Většina expertů doporučuje zvolit vysavač s kulatým vstupním otvorem větším než 15 cm. Menší a případně i čtvercový otvor je náchylný k ucpání, což vás bude zbytečně zdržovat.

Ergonomie – Pro delší práci je zásadní také ergonomie přístroje. Práce s přístrojem by neměla být příliš namáhává a neměla by bolet. Vysavače bývají často vybaveny kolečky umístěnými u ústí vysávací trubice, které ulehčují práci a odlehčují vašim rukám. Pro komfortní práci je důležitá také nízká váha fukaru.

Nejlepších 5 doporučených vysavačů listí

Bosch ALS 25

Bosch ALS 25Bosch ALS 25 je lehký, výkonný vysavač listí s elektrickým motorem, příkonem 2 500 W a váhou 3,2 kg – jako foukač na listí a 4,4 kg jako zahradní vysavač.  Sběrný vak o obsahu 45 l je vyroben ze speciálního, nepropustného, textilního materiálu. Zip na vaku slouží k snadnému vyprazdňování. Pro větší pohodlnost je vybaven vycpaným ramenním popruhem a držadlem, které si můžete podle vaší libosti nastavit. Z funkcí musíme vyzdvihnout možnost drcení, například listí, a to v poměru 10:1.

Pro

 • Silné sání
 • Velký koš na listí
 • Nízká váha

Pro

 • Poněkud hlučný

Najít nejnižší cenu

McCULLOCH GBV 345

McCULLOCH GBV 345 - jak vybrat nejlepší vysavač listíMultifunkční foukač McCULLOCH GBV 345 s benzínovým motorem a výkonem 750 W je vhodný na všechny úklidové práce na zahradě. Používá se jako foukač listí nebo posečené trávy, vysavač a drtič. To vše v jednom stroji. Jeho hmotnost je 4,7 kg. Rychlost foukání je 345 km za hodinu a maximální otáčky motoru při zatížení stroje je 8000 otáček za minutu. Bonus tohoto stroje spočívá v antivibrační rukojeti pro pohodlnou manipulaci. Objem sběrného vaku je 45 l. Pro snadné a rychlé startování je foukač vybaven palivovou pumpičkou.

Pro

 • Lehký
 • Skvělý výkon jak při sání, tak při foukání
 • Jednoduché startování

Proti

 • Při změně funkcí (vysávání, foukání) částečná demontáž a montáž potrubí

Najít nejnižší cenu

Gardena ErgoJet 3000

Gardena ErgoJet 3000Gardena ErgoJet 3000 je elektrický zahradní vysavač / foukač s výkonem 3000 W a hmotností 5.802 kg. Je vhodný i na drcení listí ze zahrady v poměru 16:1. Do sběrného koše se vejde až 45 l. Pokud vás zajímá sací výkon tohoto vysavače, tak je to 170 l/s. Ergonomicky tvarovaná rukojeť s měkkým držadlem zaručí větší pohodlí při práci. Rychlost foukání je 310 km/h. Změna ze sání na vysávání je poměrně jednoduchá bez použití nářadí díky funkci ClickFit.

Pro

 • Možnost regulace rychlosti sání a foukání
 • Ergonomická rukojeť
 • Snadné přepínání z foukání na vysávání

Proti

 • Vysoká váha vysavače listí

Najít nejnižší cenu

Fieldmann FZF 4010-E

Fieldmann FZF 4010-E - vítěz testu produkt roku 2016Fieldmann FZF 4010-E je vysavač listí s výkonem 2600 W. V roce 2016 byl označen produktem roku. I tento vysavač je dělaný jako 3 v 1, protože nejen, že vysává listí, on ho navíc odfouká nebo rovnou rozdrtí. Pak už jen stačí listí zkompostovat. Pro lepší pohodlí je vysavač listí vybaven ramenním popruhem a kolečky pro snadné přemísťování. Vak, do které padá listí má objem 45 litrů. Hmotnost vysavače je 3,5 kg. Ergonomicky tvarovaná rukojeť je příjemným bonusem. Rychlost foukání je 250 km/h a sací výkon 178 l /s.

Pro

 • Nízká cena
 • Jednoduché přepínání sání – foukání
 • Nízká hmotnost

Najít nejnižší cenu

Riwall PRO REBV 3000

Riwall PRO REBV 3000Tento vysavač listí s extra silným 3000 wattovým motorem je taktéž konstruovaný jako 3 v 1. Vysává, drtí a mulčuje v poměru 12:1. Váží 6 kg, tudíž to není žádný drobeček. Do objemného vaku se vleze až 45 l listí. Pro lepší manipulaci je nástavec s kolečky velkým plusem. Oceníte taky jednoduchost vysavače. Pouhým otočením spínače přepnete funkce z foukání na vysávání. V případě nasátí například kamínku se nemusíte bát žádného prasknutí ventilátoru, protože je vyrobený z pružného nylonu, který je extra odolný. Rychlost foukání je 270 km/h.

Pro

 • Vysoký výkon
 • Možnost regulace sání a foukání
 • Robustní

Proti

 • Poměrně silná vibrace celého stroje

Najít nejnižší cenu

Závěr

Test vysavačů listí je u konce a my se na vás těšíme u dalších článků. Pokud máte jakýkoliv dotaz, neváhejte se zeptat.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *