Domů » Dům a zahrada » Nejlepší vysavače listí – aktualizace pro rok 2024

Nejlepší vysavače listí – aktualizace pro rok 2024

Máte-li vlastní zahradu, víte, že péče o ni není vždy příjemná zkušenost. To platí zvláště na podzim, kdy vám trávník zavalí tuny listí. Pokud si však za pomocníka zvolíte nejlepší vysavač listí, můžete dát sbohem dřině s hráběmi a košťaty, a přesto mít krásně čistou zahradu bez listí. A právě na nejlepší vysavače a fukary se spolu dnes podíváme.

Co je to vysavač listí?

Ve skutečnosti není vysavač listí jen obyčejným vysavačem. Ve většině provedeních tento stroj provádí několik funkcí, jako je vysávání, foukání a u některých modelů i mulčování. I když ne všechny modely nabídnou tři zmíněné funkce, toto zařízení se rychle stane nenahraditelným pomocníkem pro vaši zahradu. Pomocí tohoto přístroje můžete snadno nakupit listy na jednu hromadu a případně je přeměnit přírodní hnojivo díky mulčovací funkci.

Princip fungování vysavače je jednoduchý. Po nasátí jsou listy a drobné větvičky rozdrceny na menší části (pokud tuto funkci vysavač nabízí) a následně nahnány do sběrného koše. Naplněný koš poté jen vyprázdníte do kompostu a můžete pokračovat v práci.

Nejoblíbenější vysavače listí 2024

V tabulce naleznete nejoblíbenější vysavače listí roku 2024 dle srovnávače Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
PARKSIDE PLSA 40-Li C2 2x 4 Ah1004 299 KčRecenze
Parkside PLS 2600 B293899 KčRecenze
PARKSIDE PLSA 40-Li C2861 999 KčRecenze
Makita DUB185Z971 380 – 2 389 KčRecenze
Stihl SH 86978 695 – 10 490 KčRecenze
Black & Decker GW3031BP913 190 – 3 686 KčRecenze
PARKSIDE PLSBA 40-Li A1?1 599 KčRecenze
Fieldmann FZF 4030-E82873 – 1 290 KčRecenze
PARKSIDE PKM 103 A1841 399 – 1 999 KčRecenze
Stihl SHA 561005 885 – 6 450 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší vysavač listí?

Při výběru vysavače se zaměřte na několik důležitých vlastností, které si přiblížíme na následujících řádcích tohoto průvodce.

Typ – Předně je důležité si promyslet, zda budete pořizovat vysavač elektrický nebo benzínový. Obecně lze říci, že benzínové vysavače jsou výkonnější a efektivnější. Velkým plusem je i fakt, že s benzínovým přístrojem nebudete vázání na zdroj elektřiny. Jednoduše stroj nastartujete a můžete začít pracovat. Samozřejmě budete muset kupovat a doplňovat benzín.

Elektrické vysavače listí jsou dále rozděleny na akumulátorové a kabelové. Tento typ není sice tak výkonný jako benzínový, ale pro menší až středně velkou zahradu je stále dostačující. Elektrický vysavač skýtá několik výhod. Předně je ekologičtější, protože se za chodu nespaluje benzín. Oproti benzínovým modelům jsou také lehčí a méně hlučné.

Výkon – Výkon vysavače či fukaru volte podle velikosti vaší zahrady. Pro menší zahrádky budou bohatě stačit i méně výkonné modely. Zohledněte samozřejmě i množství stromů. Jestliže je na podzim vaše zahrada zcela zaplněná listím, výkonnější vysavač vám ušetří čas.

Výrobci výkon udávají v podobě sacího výkonu a rychlosti foukání. Sací výkon udává, kolik litrů listí dokáže vysavač vysát za 1 sekundu. Někdy je výkon udáván i v metrech krychlových za hodinu. Rychlost foukání je pak udávána v kilometrech za hodinu.

Regulace výkonu – Doporučujeme zvolit si takový model, který regulaci výkonu umožňuje. Ne vždy je potřeba, aby vysavač běžel na maximální výkon. Naopak je někdy příliš vysoká rychlost na obtíž. Příkladem může být foukání listí mezi záhony nebo u nižšího porostu, kde by vzduch proudící rychlostí 350 km/h napáchal nepěkné škody.

Velikost sacího otvoru – Většina expertů doporučuje zvolit vysavač s kulatým vstupním otvorem větším než 15 cm. Menší a případně i čtvercový otvor je náchylný k ucpání, což vás bude zbytečně zdržovat.

Ergonomie – Pro delší práci je zásadní také ergonomie přístroje. Práce s přístrojem by neměla být příliš namáhává a neměla by bolet. Vysavače bývají často vybaveny kolečky umístěnými u ústí vysávací trubice, které ulehčují práci a odlehčují vašim rukám. Pro komfortní práci je důležitá také nízká váha fukaru.

Nejlepších 5 doporučených vysavačů listí

BOSCH UniversalGardenTidy 06008B1000

BOSCH UniversalGardenTidy 06008B1000BOSCH UniversalGardenTidy je fukar, vysavač a drtič v jednom. Mezi jednotlivými režimy lze snadno přepínat bez potřeby jakéhokoliv nářadí. Pohon fukaru je elektrický a je tak nutné mít dostatečně dlouhý prodlužovací kabel, abyste pokryli celou zahradu. Výrobce uvádí, že je fukar mimořádně tichý a uvádí hlučnost 99 dB. To sice může být pěkná hodnota ve srovnání s některými jinými fukary, ale i tak je to hlučnost cca na úrovni sbíječky, takže ochrana sluchu je jistě na místě.

Pro potřeby vysávání listí je přístroj vybaven sběrným vakem s objemem 45 litrů. Díky nadrcení dochází k redukci objemu listí v poměru 12:1.

Maximální rychlost vyfukovaného vzduchu je 285 km/h.

Pro

 • Dobré zpracování
 • Funkce 3v1
 • Pohodlný popruh

Proti

 • Nutnost mít dostatečně dlouhý prodlužovací kabel

Najít nejnižší cenu

VeGA VE 51310

VeGA VE 51310VeGA VE 51310 je elektrický fukar/vysavač listí, který poháněn motorem s výkonem 3000 W. Díky jeho univerzálnosti jej využijete jak na podzim při práci se spadaným listím, tak i v zimě, kdy si hravě poradí s čerstvým prašanem.

Rychlost foukání lze nastavit v rozmezí 165–275 km/h. K vysávání je přístroj vybaven sběrným vakem s objemem 45 litrů. Ten disponuje velkým otvorem na vysypávání nadrceného listí. Otvor se uzavírá zipem. Při vysávání listí dochází i k jeho mulčování, a to vede k redukci objemu v poměru až 10:1.

Vysávací/foukací tuba je teleskopická a lze ji doplnit o nástavec s kolečky, což snižuje námahu při použití fukaru.

Pro

 • Vysoký výkon
 • Slušné zpracování

Proti

 • Při vysávání většího listí může občas docházet k ucpání výstupní trubice

Najít nejnižší cenu

Gardena ErgoJet 3000

Gardena ErgoJet 3000Gardena ErgoJet 3000 je elektrický zahradní vysavač / foukač s výkonem 3000 W a hmotností 5.802 kg. Je vhodný i na drcení listí ze zahrady v poměru 16:1. Do sběrného koše se vejde až 45 l. Pokud vás zajímá sací výkon tohoto vysavače, tak je to 170 l/s. Ergonomicky tvarovaná rukojeť s měkkým držadlem zaručí větší pohodlí při práci. Rychlost foukání je 310 km/h. Změna ze sání na vysávání je poměrně jednoduchá bez použití nářadí díky funkci ClickFit.

Pro

 • Možnost regulace rychlosti sání a foukání
 • Ergonomická rukojeť
 • Snadné přepínání z foukání na vysávání

Proti

 • Vysoká váha vysavače listí

Najít nejnižší cenu

Fieldmann FZF 4010-E

Fieldmann FZF 4010-E - vítěz testu produkt roku 2016Fieldmann FZF 4010-E je vysavač listí s výkonem 2600 W. V roce 2016 byl označen produktem roku. I tento vysavač je dělaný jako 3 v 1, protože nejen, že vysává listí, on ho navíc odfouká nebo rovnou rozdrtí. Pak už jen stačí listí zkompostovat. Pro lepší pohodlí je vysavač listí vybaven ramenním popruhem a kolečky pro snadné přemísťování. Vak, do které padá listí má objem 45 litrů. Hmotnost vysavače je 3,5 kg. Ergonomicky tvarovaná rukojeť je příjemným bonusem. Rychlost foukání je 250 km/h a sací výkon 178 l /s.

Pro

 • Nízká cena
 • Jednoduché přepínání sání – foukání
 • Nízká hmotnost

Najít nejnižší cenu

Riwall PRO REBV 3000

Riwall PRO REBV 3000Tento vysavač listí s extra silným 3000 wattovým motorem je taktéž konstruovaný jako 3 v 1. Vysává, drtí a mulčuje v poměru 12:1. Váží 6 kg, tudíž to není žádný drobeček. Do objemného vaku se vleze až 45 l listí. Pro lepší manipulaci je nástavec s kolečky velkým plusem. Oceníte taky jednoduchost vysavače. Pouhým otočením spínače přepnete funkce z foukání na vysávání. V případě nasátí například kamínku se nemusíte bát žádného prasknutí ventilátoru, protože je vyrobený z pružného nylonu, který je extra odolný. Rychlost foukání je 270 km/h.

Pro

 • Vysoký výkon
 • Možnost regulace sání a foukání
 • Robustní

Proti

 • Poměrně silná vibrace celého stroje

Najít nejnižší cenu

Závěr

Test vysavačů listí je u konce a my se na vás těšíme u dalších článků. Pokud máte jakýkoliv dotaz, neváhejte se zeptat.