Domů » Blog » Jak přestěhovat a převážet ledničku?

Jak přestěhovat a převážet ledničku?

Ledničky jsou velké a neskladné spotřebiče, které se obtížně přemísťují. Pokud se stěhujete do nového domu nebo bytu, pravděpodobně budete muset přestěhovat i chladničku. Pokud si ovšem nekupujete novou. Ale v tom případě byste tento článek nečetli, že?

Ještě než začneme, dovolte mi, abych vám řekl, že nejjednodušší způsob stěhování lednice je zavolat profesionály. Přesto se mnoho lidí rozhodne, že to udělají sami. Není na tom nic špatného, ale trochu se zapotíte.

Pokud se do tohoto projektu pustíte sami, budete potřebovat pomoc. Určitě si na pomoc přizvěte kamaráda nebo člena rodiny. Nesnažte se ledničku stěhovat sami.

Příprava stěhování lednice

Průvodce stěhováním lednice krok za krokem

Krok 1 – Čištění chladničky

Nejprve vyčistěte lednici. Chladničky jsou už tak dost těžké, takže si určitě nechcete přibrat další kila tím, že v nich necháte potraviny.

K dočasnému uskladnění potravin během stěhování můžete použít chladicí box. Můžete se také rozhodnout, že před stěhováním sníte všechny potraviny v lednici. Není to nejideálnější situace, ale v nouzi to funguje.

Když už jste u toho, je dobré vyčistit také vnitřní část chladničky. Díky tomu nebudete muset vnitřek čistit po přestěhování. Čistá lednice je důležitou prevencí vzniku zápachu.

Krok 2 – Odpojte chladničku od napájení

Poté odpojte chladničku ze zásuvky a případně odpojte i přívod vody. Pokud vaše chladnička nemá výrobník ledu nebo dávkovač vody, můžete tento krok samozřejmě vynechat.

Po odpojení ze zásuvky můžete začít připravovat spotřebič na přepravu.

Nejprve přilepte napájecí kabel k zadní straně chladničky. Šňůra má nepříjemný zvyk překážet kdykoli je to nejméně vhodné – třeba na schodech. Přilepením k chladničce také zabráníte poškození nebo utržení kabelu během stěhování.

Poznámka: Pokud je zásuvka na elektřinu nebo vodu umístěna za chladničkou (což by správně nemělo nastat), je třeba nejprve vysunout dále od zdi (krok 5).

Krok 3 – Zabezpečte vnitřek

Tento krok lze provést dvěma způsoby. Buď můžete z chladničky vyjmout všechny police a zásuvky a převézt je zvlášť, nebo je můžete ponechat na místě.

Pokud se je rozhodnete ponechat na místě, musíte zajistit, aby se při přepravě nepoškodily. Vaším nejlepším přítelem je opět lepicí páska. Doporučujeme zvolit lepicí pásku, která nezanechává žádné zbytky lepidla.

Krok 4 – Zabezpečení dveří

Jedná se o důležitý krok, který zabrání otevírání a zavírání chladničky během přepravy.

Dveře utěsněte pevnou páskou. Případně můžete dveře zajistit stahovacím popruhem.

Krok 5 – Vysunutí chladničky

Je čas vysunout ledničku z jejího současného umístění. Než tak učiníte, ujistěte se, že vám lednička nepodře podlahu. Pomoci si můžete například kusem kartonu.

Nyní začněte velmi opatrně vysouvat chladničku. Buďte opatrní a postupujte pomalu, abyste nepoškodili podlahu nebo nepoškrábali boky chladničky. Těžší ledničku je nejjednodušší vysouvat ve dvou lidech, přičemž každý z nich stojí na opačné straně.

Některé chladničky jsou vybaveny kolečky, které tento krok značně usnadňují.

Krok 6 – Uvolněte cestu

Před naložením chladničky do stěhovacího vozu je třeba uvolnit cestu od chladničky k vozu. Změřte chladničku a zkontrolujte dveře, abyste se ujistili, že se chladnička vejde do všech dveří.

Odstraňte všechny překážky, které vám mohou stát v cestě. Je snazší a méně stresující udělat to teď než později, když je těžká lednice naložená na rudlu nebo ji nesete v rukách.

Krok 7 – Čas na stěhování

K samotnému přesunu se lze postavit různě. Můžete použít rudl, stěhovací háky nebo popruhy, a nebo lednici prostě vzít do rukou. Nejjednodušší však je pravděpodobně varianta s rudlem.

Pod lednici zasuňte rudl a zajistěte jej pomocí popruhů. Mějte na paměti, že vozík by měl být na boku chladničky. Ne vpředu ani vzadu.

Nyní, když je lednice na rudlu, ji můžete začít přesouvat. Nakloňte chladničku směrem k sobě tak, aby kola rudly nesla většinu její hmotnosti. Pak ji začněte tlačit na místo určení.

Osoba obsluhující rudl by měla udržovat náklad stále v klidu a být obzvláště opatrná při jízdě po schodech nebo po nerovném terénu. Chladnička by neměla být nakloněna dozadu o více než 45 stupňů, protože to obsluhu vozíku zbytečně zatěžuje.

Druhá osoba by měla být před lednicí, navigovat a případně uvolňovat cestu.

Tip: Pokud potřebujete ledničku snést po schodech, existují speciální schodišťové rudly určené přesně pro tento účel. Lze použít i běžný rudly, ale je to o něco obtížnější.

Krok 8 – Naložení chladničky do vozidla

Nyní, když jste se dostali ke stěhovacímu vozu, je čas naložit lednici dovnitř.

V závislosti na typu vozu může být nutné lednici zvednout, abyste ji mohli naložit dovnitř. V takovém případě si zajistěte dostatek lidí, kteří vám s tím pomohou.

Vždy je snazší, když má auto nakládací rampu. V takovém případě stačí ledničku vytlačit na rampu.

Jakmile ledničku dostanete dovnitř, zajistěte ji na místě pomocí popruhů nebo lan. Jistě nechcete, aby se během přepravy pohybovala a poškodila sebe nebo ostatní předměty uvnitř.

Chladnička by měla být během přepravy pokud možno ve svislé poloze. Pokud ji však potřebujete položit, ujistěte se, že je položena na boku. Ne na zadní nebo přední stranu. To se týká klasické kombinované lednice. U amerických lednic může být postup jiný a proto si prostudujte návod nebo kontaktujte prodejce.

Tohle je samozřejmě postup při převozu větším autem. Lednice se dá převézt i menším autem, ale u něj vám pravděpodobně nezbyde nic jiného něž položit lednici na bok. Není to ideální, ale v nouzi je většinou možné takový způsob použít.

Převoz na vozíku doporučit nelze, protože u něj hrozí poškození lednice, ale najdou se i tací, kteří lednici na vozíku převáží.

Krok 9 – Konečné místo určení

Když dorazíte na místo určení, je čas vyložit chladničku z nákladního auta a přesunout ji na místo určení. V podstatě můžete postupovat v opačném pořadí, abyste dostali chladničku tam, kam potřebujete.

Mějte na paměti, že chladnička by neměla být zapojena ihned po přepravě, zejména pokud jste ji položili na bok. Dejte jí nějaký čas, aby se chladivo a olej usadily, a předejděte tak možnému poškození chladničky, na které se zcela jistě nebude vztahovat záruka.

Obvykle se doporučuje 24 hodin klidu po převozu. Konkrétní doporučení většinou naleznete v návodu.

Často kladené dotazy

Existují nějaké alternativy k rudlám?

Stěhovací popruhy a háky jsou dobrou alternativou k vozíkům, ale vyžadují, aby obsluha byla fyzicky silnější než při použití vozíku.

Poslední možností je lednici přenést, ale to se doporučuje pouze v případě, že jste dostatečně silní, protože některé lednice mohou vážit více než 100 kg. Pokud takovou váhu upustíte, tak si koledujete o vážné zranění a lednice pravděpodobně poputuje do šrotu.

Mohu lednici přestěhovat sám?

Někdy je možné lednici přemístit svépomocí, ale nedoporučuje se to. Pokud není lednice velmi malá a vy nejste velmi silní, je vždy lepší, když vám někdo pomůže.