Domů » Recenze » Orava HM-01 – recenze hotdogovače

Orava HM-01 – recenze hotdogovače

Orava HM-01 je další z kompaktních hotodogovačů určených pro domácí použití. Model se řadí mezi nejoblíbenější na českém i slovenském trhu a my se na něj blíže podíváme v krátké recenzi.

Parametry

Počet trnů:1
Průměr trnu:2,5 cm
Kapacita nádoby:6 párků
Materiál nádoby:Plast
Materiál těla:Plast
Nezávislé ovládání ohřevu:Ano, ale nelze ohřívat obojí najednou
Pojistka proti přehřátí:Ano
Příkon:350/15 W
Rozměry:24,5 x 27,2 x 13 cm
Hmotnost:0,77 kg

Foto

Líbí se nám

  • Příznivá cena
  • Kompaktní rozměry
  • Snadná obsluha
  • Rychle nahřátí vody
Nelíbí se nám

  • Nelze ohřívat párky a pečivo najednou – ohříváte buď to nebo ono
  • Absence držáku na vaření vajec

Nádoba na ohřev párků

Hotdogovač Orava HM-01 je vybaven plastovou ohřívací nádobou s nepřilnavým povrchem, takže se vám nestane, že by se ohřívané párky „připálily“ ke stěnám nádoby. Setkali jsme se s recenzí jednoho zákazníka, který si stěžoval, že se mu nepřilnavá vrstva oloupala hned při prvním ohřevu. Nicméně vypadá to, že to byl spíše ojedinělý problém.

Celkem se do nádoby vměstná až 6 nožek párků. To je sice poloviční kapacita, než nabídnou dříve recenzované hotdogovače Gallet, ale i tak to může být pro většinu domácností plně dostačující kapacita.

Trny na ohřev pečiva

Hotdogovač je vybaven jen jedním ohřívacím trnem z nerezu, ale Orava má ve své nabídce i další modely, které nabídnou trnů více.

Orava HM-01 hotdogovač

Ovládání

Ovládání je jednodušší než u hotdogovačů Gallet, protože zde najdeme jen jeden jediný spínač, kterým se vše ovládá.

Z principu třípolohového spínače je jasné, že ořívat budete moci buď párky nebo pečivo. Na ohřev obou najednou bohužel musíte zapomenout. A to jeden z hlavních nedostatků tohoto hotdogovače, protože mezitím, co budete nahřívat pečivo budou párky pomalu chladnout.

Ohřev párků

Ohřev párků probíhá stejně jako u jiných hotdogovačů. Naplníte misku na vodu až po vyznačenou rysku. Následně nad misku nasadíte nádobu s párky tak, aby pevně zapadla úchytů. Nádobu přiklopíte víkem a zapnete spínač do polohy I.

Voda v misce začne vařit poměrně rychle – zhruba za 2 minuty. Časovač zde stejně jako u jiných hotogovačů této cenové kategorie nenajdeme. Výrobce doporučuje párky ohřívat po dobu 6-8 minut. Ohřívat můžete i párky mražené. Ty budou potřebovat o něco více času.

Ohřev pečiva

Jak jsme již zmínili, ohřev trnu nelze spustit zároveň s ohřevem vody. Nejprve tak musíte ohřát párky.

Ohřev trnu poté zahájíte přepnutím spínače do polohy II. Délku ohřevu si určujete sami podle toho, jaké pečivo ohříváte a jak moc jej chcete mít prohřáté.

Další funkce

Výrobce neuvádí, že by bylo možné hotdogovač použít i přípravě jiných jídel, nicméně v zásadě vám v tom nic nebrání. Na rozdíl od hotdogovačů Gallet, není tento model vybaven speciálním držákem na vejce. Pokud byste si tedy chtěli vejce připravit, museli byste je naskládat přímo do ohřevné nádoby.

Bezpečnost

Jak bývá běžné, hotodogovač je vybaven pojistkou proti přehřátí.

Výrobce zmiňuje, že unikající pára může poškodit věci umístěné nad hotdogovačem. Proto byste jej měli provozovat tak, aby volnému úniku páry nic nebránilo. Dobrým řešením je například postavení hotdogovače pod zapnutou digestoř.

Údržba

Údržba hotdogovače je bezproblémová. Tělo přístroje a misku na vodu stačí otřít navlhčeným hadříkem. Trn na pečivo rovněž otřete hadříkem. Můžete použít i trochu saponátu. Za žádných okolností nesmíte tělo přístroje omývat pod tekoucí vodou nebo jej dokonce do vody ponořit.

Ohřevnou nádobu s víkem můžete umýt ručně ve dřezu s pomocí houbičky a saponátu. Vyvarujte se použití abrazivních prostředků, protože jimi můžete poškodit nepřilnavý povrch nádoby. Výrobce možnost mytí těchto částí v myčce nezmiňuje, takže jej doporučit nelze.

Závěr

Jednoduchý, kompaktní a levný. Tak by se dal charakterizovat hotdogovač Orava HM-01. Není to přístroj, který by vyloženě oslnil, ale pro občasné domácí použití jej rozhodně doporučit lze. Jedna z věcí, která u něj zamrzí je nemožnost ohřevu párků i pečiva najednou.

Alternativu, kterou můžete zvolit, je například model Gallet Dijon MAH 50. Z větších modelů z více trny se nabízí například Orava HM-03 nebo Gallet Gourmet MAH 502.

Najít nejnižší cenu na Heureka.cz

Hodnocení
4

Jednoduchý a levný

Orava HM-01 je jednoduchý hotodogovač vhodný pro nenáročné uživatelé. Zamrzí nemožnost ohřívat párky a pečivo najednou.