Domů » Velké spotřebiče » Nejlepší sušičky prádla pro rok 2024

Nejlepší sušičky prádla pro rok 2024

Sušení prádla s pomocí sušiček se pomalu, ale jistě stává nedílnou součástí našich pracích aktivit. Pokud máte doma sušičku, používáte ji prakticky každý týden, ne-li den. Jsou stejně důležitou součástí celého pracího procesu jako samotná pračka, protože bez nich bychom museli stále věšet prádlo na šňůru a modlit se za slunečné počasí.

Zorientovat se v široké nabídce českých obchodů může být složité, a tak jsme pro vás vybrali nejlepší sušičky prádla na českém trhu a zároveň připravili i nákupního rádce, který vám případně s nákupem sušičky pomůže.

Nejprodávanější sušičky za rok 2024

Následující tabulka vám blíže představí nejprodávanější sušičky na českém trhu. Tabulce dominují modely firmy Beko.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Beko DPS 7405 G B5957 990 – 17 017 KčRecenze
Beko DPY 8506 GXB19310 390 – 21 370 KčRecenze
LG RC91V5AV6N9512 970 – 17 187 KčRecenze
Beko FDS75242CSH4A10010 990 – 11 443 KčRecenze
LG RC8TV9AVHN9814 390 – 17 990 KčRecenze
Bosch WTW87467CS9613 990 KčRecenze
Beko EDF85241CSH1W979 690 – 11 490 KčRecenze
AEG TR938H2C9915 990 – 29 323 KčRecenze
LG RC81V5AV7N9012 289 – 16 501 KčRecenze
Beko B5T672490WCSHBC10012 390 – 14 990 KčRecenze

5 doporučených sušiček prádla

Následující řádky článku se věnuji těm nejlepším sušičkám pro rok 2023, které si můžete dle nás v dnešní době vybrat. Ať už jsou vaše potřeby jakékoliv, jistě najdete model, který je uspokojí. Nevynechejte průzkum široké nabídky sušiček a najděte si také uživatelské recenze a testy, které bývají nejlepším zdrojem informací, jenž vám prodejce nesdělí.

Nyní se spolu podíváme na nejlépe hodnocené sušičky. Ke každé si uvedeme, co je její předností a na co je naopak dobré dát si pozor.

AEG AbsoluteCare T8DEE68SC

AEG AbsoluteCare T8DEE68SCDo naší pětice jsme jako první zařadili sušičku od AEG s tepelným čerpadlem, která se řadí do energetické třídy A+++, tudíž se jedná o velice úspornou sušičku. Díky inteligentnímu programu AbsoluteCare je vaše oblečení chráněno před poškozením. Sušička disponuje také programem ProSense, který za pomocí senzorů upravuje cyklus sušení a tím šetří čas i vaše peníze.

Z technických věcí musíme také vyzdvihnout dětskou pojistku, odložený start, nebo funkci Refresh. Díky časovači si snadno nastavíte samovolné spuštění sušičky v době, kdy nejste zrovna doma. Maximální náplň sušičky je 8 kg a třída sušení se udává písmenkem B.

Pro

 • Tichý chod
 • Kvalita provedení
 • Dostatek programů

Proti

 • Slabý zvukový signál po skončení sušení

Přečtěte si podrobnější recenzi sušičky AEG AbsoluteCare T8DEE68SC.

Najít nejnižší cenu

LG RC82EU2AV4Q

LG RC82EU2AV4QTato kondenzační sušička od LG spadá do energetické třídy A+++. Vybavena je tepelným čerpadlem, díky kterému ušetříte elektrickou energii a čas. Technologie Eco Hybrid Vám nabízí možnost volby rychlého sušení prádla nebo ušetření více energie. Program pro alergiky zaručuje odstranění až 99,9 % všech alergenů ze sušeného prádla.

Výhodou je automatické čištění kondenzátoru, nebo komunikace přes WiFi, kdy přes chytrý telefon můžete sledovat například zbývající čas do konce sušícího programu. Sušička disponuje 14 sušícími programy.

Maximální náplň je 8 kg. Samozřejmostí je dětská pojistka, LCD displej a vnitřní osvětlení bubnu.

Pro

 • Tichý chod
 • Nízká spotřeba
 • Kvalitní zpracování

Proti

 • Některé příslušenství je potřeba dokoupit zvlášť – např. koš na obuv nebo hadice k připojení na odpad
 • Větší hloubka než u konkurenčních modelů

Najít nejnižší cenu

Bosch WTW87467CS

Bosch WTW87467CSSušička Bosch WTW87467CS patří do energetické třídy A+++ a pyšní se označením ECARF, to znamená, že je vhodná pro alergiky. Systém Sensitive Drying suší prádlo teplým vzduchem rovnoměrně ze všech stran a díky zakřiveným unašečům s měkčeným povrchem je prádlo velice jemně nadnášeno.

Výhodou je samočistící kondenzátor. Během sušení se kondenzátor vyčistí až 4x. Maximální náplň sušičky je 7 kg a její hlučnost je 64 dB. Docela důležitý parametr je spotřeba elektrické energie, což je 1,27 kWh.

Na LCD displeji si můžete vybrat až z 9 sušících programů. Bonusem je odložený start.

Pro

 • Snadná obsluha
 • Nízká spotřeba
 • Samočistící kondenzátor

Proti

 • Krátký napájecí kabel
 • Nelze připojit k odpadu – nutnost pravidelně vylévat zásobník

Najít nejnižší cenu

Beko HDF 7439CSSX

Beko HDF 7439CSSXBeko HDF 7439CSSX je kondenzační sušička s tepelným čerpadlem, která spadá do energetické třídy A++. Jedná se o volně stojící sušičku s maximální náplní 7 kg, která disponuje 15 programy. Výhodou této sušičky oproti modelům jiných výrobců je její slim provedení – hloubku má jen 52,9 cm. Šířka je standardních 60 cm.

Z programové nabídky jistě oceníte program na sušení péřového oblečení a přikrývek, který zabraňuje vzniku žmolků a chucvalců. Kdo nerad žehlí, tak ocení automatický systém proti zmačkaní prádla. Součástí sušičky je přehledný LCD displej, který informuje o době sušení či nastavení vlhkosti apod.

Pro

 • Vnitřní osvětlení
 • Program na sušení péřového oblečení a dek
 • Slim provedení

Proti

 • Stručný návod
 • Nelze prohodit stranu otevírání dvířek

Najít nejnižší cenu

Beko DPY 8506 GXB1

Beko DPY 8506 GXB1Volně stojící sušička prádla Beko DPY 85506 získala ocenění Produkt roku 2020. Spadá do energetické třídy A+++. Průměrná spotřeba elektrické energie udávána výrobcem je 176 kWh za rok. Vysušíte s ní až 8 kg prádla. Využít můžete až 16 programů. Například uvedeme programy jeans, denní, xpress, noční, bavlna na žehlení a další.

Senzor FlexySense je funkce, kdy si vyberete stupeň sušení a sušička se zastaví, když dosáhne požadované úrovně. Přehledný displej ukazuje vše o průběhu sušení.

Sušička umožňuje i připojení k odpadu. Tím pádem není potřeba vylévat vodu ze zásobníku. Dětský zámek na sušičce zabrání nechtěné změně programu.

Byť se jedná o již starší model, stále je na českém trhu velice populární.

Pro

 • Dobrý poměr cena výkon
 • Úsporný chod
 • Snadná obsluha

Proti

 • Nepatří mezi nejtižší sušičky prádla
 • Jedná se již o starší model

Najít nejnižší cenu

Nejlevnější sušičky s rozumnou kvalitou

Na následujících řádcích si představíme několik levných sušiček prádla, které si nebudou konkurovat dražším modelům, ale mohou být dobrou volbou pro zákazníky, kteří chtějí nebo potřebují ušetřit.

Beko DPS 7405 G B5

Beko DPS 7405 G B5Za cenu pohybující se okolo 8 500 Kč pořídíte kvalitní sušičku prádla s tepelným čerpadlem a kapacitou 7 kg, což je je mnohdy dostačující kapacita i pro 4člennou domácnost. U sušičky potěší kromě nízké ceny také fakt, že na rozdíl od podobně naceněných sušiček, je i poměrně úsporná. Spadá do energetické třídy A++ a na jeden cyklus spotřebuje průměrně 1,3 kWh elektrické energie. Se současnými cenami tak jeden cyklus vychází na zhruba 6 Kč.

V době aktualizace se dle Heureka.cz jednalo o vůbec nejoblíbenější sušičku na českém trhu.

Pro

 • Skvělý poměr cena/výkon
 • Třída A++
 • Snadná obsluha

Proti

 • Třída účinnosti sušení – B
 • Patří mezi hlučnější sušičky
 • Chybí pokročilejší funkce

Najít nejnižší cenu

Amica SUPF 810 W

Amica SUPF 810 WAmica SUPF 810 W je kondenzační sušička, která zaujme především svou extra nízkou cenou, která se pohybuje okolo 6 500 Kč. Čím už však nezaujme, je její spotřeba a hlučnost. Sušička není vybavená tepelným čerpadlem a spadá do energetické třídy B s průměrnou roční spotřebou 561 kWh.

Tuto sušičku bychom doporučili, pokud potřebujete počáteční náklady opravdu co nejvíce srazit k zemi. Počítejte však s tím, že provozní náklady budou vysoké a např. jen 2 000 Kč dražší sušička Beko DPS 7405 G B5 vyjde cenově lépe za velmi krátkou dobu.

Pro

 • Nízká cena
 • Snadné ovládání
 • Kapacita 8 kg

Proti

 • Vysoká spotřeba – energetická třída B
 • Bez pokročilých funkcí
 • Vysoká hlučnost

Najít nejnižší cenu

PHILCO PD 7

PHILCO PD 7Philco PD 7 je levná sušička, kterou pořídíte běžně za cenu okolo 8 000 Kč. U některých prodejců však bývá poměrně často k dispozici i za výrazně nižší cenu a to okolo 6 500 Kč. Cena je příjemná, se sušičkou se to má však podobně jako u předcházejícího modelu od společnosti Amica. Její největší nevýhoda je prostě a jednoduše její vysoká spotřeba.

Budeme se opakovat, ale vzhledem k daleko úspornější nabídce konkurence s jen o něco málo vyšší cenou, sušičku doporučujeme jen když potřebujete ušetřit za každou cenu.

Pro

 • Bezproblémové sušení
 • Nízká cena

Proti

 • Vysoká spotřeba
 • Relativně hlučná

Najít nejnižší cenu

Jak vybrat sušičku prádla?

V této části článku najdete celou řadu tipů a faktorů, které byste měli zohlednit při výběru sušičky. Byť se obliba sušiček stále zvyšuje, zcela jistě neplatí, že každý, kdo má doma pračku, tak má i sušičku. Sušičky prádla najdeme spíše u těch, kdo bydlí ve vlastním domě. Důvod je prostý – v bytě jednoduše nebývá na další velký spotřebič dostatek prostoru.

Nejprve se spolu podíváme na to, jaké druhy sušiček u nás vlastně můžete koupit.

Druhy sušiček prádla

Byť je druhů sušiček více, u nás jsou rozšířeny prakticky jen druhy dva. A to jsou sušičky kondenzační a sušičky ventilační. Oba druhy mají své výhody i nevýhody. Hned na úvod je potřeba zmínit, že na českém trhu zcela dominují kondenzační sušičky.

Ventilační sušičky prádla

Ventilační sušičky fungují tak, že v bubnu dochází k ohřevu vzduchu, čímž dochází k vysoušení vypraného prádla. Tento horký a vlhký vzduch je pak vyfukován ohebnou vývodovou hadicí pryč ze sušičky. A to je právě kámen úrazu.

Ventilační sušičky mají jednu velkou nevýhodu. Pro jejich správnou funkci je potřeba zajistit vývod ven. Tím prakticky odpadá možnost jejich využití v bytě. Těžko budete přesvědčovat majitele domu, že nutně potřebujete do zdi vytvořit díru pro odvod vzduchu.

Alternativní řešení je vyvézt hadici ven oknem vždy, když potřebujeme prádlo vysušit. Praktické toto řešení ovšem není vůbec, jelikož sušičku většina z nás používá právě v době, kdy je špatné počasí, za kterého určitě nechceme mít otevřené okno.

Ve vlastním domě situaci samozřejmě lze vyřešit snadněji, ale i tak si myslíme, že ventilační sušička je prostě a jednoduše horší volbou a v námi doporučených produktech tak žádnou nenajdete.

Kondenzační sušičky prádla

Kondenzační sušičky, žádný vývod ven z domu nepotřebují. Jak již z názvu jistě uhodnete, kondenzační sušičky fungují na principu kondenzace páry. Princip je jednoduchý. Prádlo je opět uvnitř sušičky zahříváno horkým vzduchem. Tím se z něj začne uvolňovat pára. Vlhký vzduch se následně ochlazuje čímž dochází ke kondenzaci páry ve vodu a ta je pak zachycena do sběrné nádoby. Jakmile je nádoba plná, vyjmete ji a vodu vylijete. A máte hotovo.

Oproti ventilačním sušičkám je instalace kondenzační sušičky naprosto jednoduchá a bezproblémová. Jistě, pořizovací náklady mohou být o něco vyšší, ale myslíme si, že v dnešní době se za takovouto sušičku vyplatí připlatit.

Co se týče umístění sušičky v bytě nebo domě, nejste nijak vázaní na nutnost mít sušičku u obvodové stěny nebo přímo u okna. Samozřejmě je vhodné, aby v místnosti nějaká ventilace byla, ať už okno nebo ventilace do stoupaček v paneláku. Jinak vám ale nic nebrání umístit spotřebič klidně i do sklepa rodinného domu.

Co se týče zahřívání vzduchu uvnitř spotřebiče, máme v zásadě dva typy kondenzačních sušiček. A to kondenzační sušičky s topným tělesem a kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem.

Kondenzační sušičky s topným tělesem jsou běžnější a levnější, ale na druhou stranu je ale jejich provoz méně úspornější. Prádlo se v nich zpravidla suší rychleji.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem naopak mají vyšší pořizovací náklady, ale provozní náklady jsou pro změnu nižší. Dle kalkulace EON.cz jsou provozní náklady oproti topnému tělesu až třikrát nižší. Díky tepelnému čerpadlu rovněž není potřeba vzduch zahřívat na tak vysokou teplotu jako topného tělesa, a tak je sušení vůči prádlu šetrnější. Na druhou stranu však sušení většinou trvá o něco déle.

Pračka se sušičkou nebo raději zvlášť?

Speciálním typem sušičky je pračka kombinovaná se sušičkou. Dá se říct, že tak máte dva spotřebiče v jenom. To zní skvěle, ne? Skvěle to sice zní, ale stoprocentní výhra to rozhodně není, protože takovéto řešení je o kompromisech.

Předně jde samotné sušení, které je u samostatné sušičky rychlejší a méně energeticky náročné. Jako další nepříjemný kompromis je fakt, že na sušit můžete zpravidla méně prádla, než kolik h o můžete ve stejném bubnu vyprat. Například máte pračku se sušičkou, která dokáže vyprat najednou 9 kg prádla. Vy jej chcete po praní hned vysušit a ejhle, maximu pro sušení je 6 kg. Takže buď část prádla pověsíte, což může být v zimě v bytě problém nebo vyperete prádla méně.

Má pračka se sušičkou oproti samostatným sušičkám nějaké výhody? Ale samozřejmě že má. Hlavní a prakticky jediná výhod, kterou doporučujeme zohlednit je úspora místa. Do menších bytu se prostě a jednoduše dva velké spotřebiče nemusí vejít.

Co rovněž může někoho zviklat na stranu 2v1, je nižší pořizovací cena ve srovnání s koupi pračky a sušičky zvlášť.

Rovněž bychom neměli zapomenout na fakt, že pračka se sušičkou je vhodná i pro ty, kteří nechtějí mít práci navíc. Jednoduše zvolíte program, který prádlo vypere a následně i vysuší. Není tak potřeba prádlo vyndávat a přehazovat do samostatné sušičky.

Pokud vás tento typ více zajímá, doporučujeme si přečíst náš podrobnější článek o pračkách se sušičkou.

Provedení sušičky

Sušičky v nabídkách obchodů naleznete ve dvou provedeních – samostatně stojící a vestavné. Samostatně stojící sušičky představují naprostou většinu u nás prodávaných sušiček. Jejich výhoda spočívá především v jednoduchosti instalace. Sušičku prostě koupíte a postavíte do koupelny nebo jiné místnosti.

U vestavné sušičky je instalace složitější. Aktuálně se vestavné sušičky téměř nevyrábějí, a tak se jim dopodrobna dále nebudeme věnovat.

Poměrně časté je řešení, kdy se samostatná sušička umístí nad pračku. V tomto případě je se využívá takzvaného mezikusu, který se umístí na pračku a na něj se pak postaví sušička. Díky tomuto řešení spotřebiče nezabírají zbytečně moc horizontálního prostoru.

Velikost sušičky

Sušičky, stejně jako automatické pračky, jsou k dispozici v několika velikostech.

Standardní rozměry bývají 60 cm na šířku, 60 cm do hloubky a 85 cm na výšku. Najdou se však modely, které mají rozměry trochu jiné, proto je nutné si dobře promyslet a proměřit, jaké rozměry potřebujete. Není nic horšího, když si koupíte sušičku a doma pak zjistíte, že se vám na zamýšlené místo nevejde. Nedej bože, aby dokonce nešly otevřít dvířka.

Na trhu naleznete také sušičky ve slim provedení. Ty mají menší hloubku, než je oněch dříve zmíněných 60 cm. Nejmenší hloubku aktuálně nabízejí sušičky značek Candy a Hoover. A to konkrétně 46,5 cm. Hloubku větší než 60 cm mívají některé sušičky s větší kapacitou prádla. Konkrétně se jedná o modely s kapacitou od 8-9 kg. Nicméně není to pravidlem. Hlubší bývají například sušičky AEG nebo LG.

Co se týče šířky, zde velké rozdíly nenajde, téměř všechny sušičky jsou široké 60 cm +- 1 cm. Užší jsou jen sušičky s horním plněním, ale ty se u nás prakticky neprodávají.

Při přeměřování rozměrů je potřeba si uvědomit i to, že sušičku nemůžete namáčknout ke stěně.  Kolem sušičky musí být dostatek volného prostoru, aby bylo zajištěno správné chlazení. Konkrétní hodnoty se zpravidla dozvíte od výrobce v návodu. Obecně se uvádí 5-10 cm volného prostoru po stranách a 10-15 cm za sušičkou.

Kapacita

Jak již bylo předestřeno v předcházející kapitole, sušičky, stejně jako pračky, jsou vyráběny s různou kapacitou sušeného prádla, respektive maximální náplní. Stejně jako u praček je výrobci kapacita uváděna v kilogramech prádla.

Nejmenší kapacitou je v současné době cca 6 kilogramů prádla. Tyto malé sušičky se hodí do spíše jen do malých domácností. Pokud je vaše rodina tří a více členná, doporučili bychom vám spíše sušičku s větší kapacitou.

Nejprodávanější sušičky mají kapacitu zhruba v rozmezí 7 – 9 kilogramů prádla. Tyto modely bývají zcela dostačující pro většinu domácností.

Vybírat samozřejmě můžete i ze sušiček s ještě větší kapacitou. Výběr už je ale o poznání skromnější. Sušičky s kapacitou 10 a více kilogramů bychom doporučili spíše jen pro domácnosti čítající více než 4 členy.

Při výběru správné kapacity byste měli zohlednit také kapacitu vaší pračky. Pokud si pořídíte sušičku s větší kapacitou, než má vaše pračka, tak nic nezkazíte. Pokud ovšem bude mít sušička naopak menší kapacitu, budete se potýkat s problémem, kdy se vám do sušičky všechno vyprané prádlo nemusí vejít. Vybírejte tedy sušičku, která má stejnou nebo větší maximální náplň jako vaše stávající nebo plánovaná pračka.

Na závěr je ke kapacitě ještě potřeba uvést, že uváděná hodnota se zpravidla týká běžného prádla ušitého z bavlny. Pro jiné materiály a některé programy se kapacita může lišit. Například 8kg polštářů do sušičky opravdu nevměstnáte.

Funkce, programy a další vlastnosti

Při výběru zohledněte také další funkce a vlastnosti, které od sušičky vyžadujete nebo které se vám mohou hodit. Například někdo ocení chytré funkce a ovládání prostřednictvím mobilního telefonu. Někoho jiného naopak takové funkce neocení vůbec a ocení například, že je sušička vybavena program na sušení outdoorového oblečení.

Dětská pojistka – Jestliže máte male děti, jistě víte, jak dokážou být zvídavé. Kvůli tomu by měla být sušička vybavena dětskou pojistkou, která zabrání úrazu dítěte. Přinejmenším by dítě nemělo být schopno sušičku za chodu otevřít. V opačném případě by mohlo dojít k opaření dítěte. Dítě by rovněž nemělo být schopné se v bubnu samo zavřít.

Množstevní automatika – Některé sušičky dokážou přizpůsobit svůj provoz na základě množství prádla nacházejícího se v bubnu. Defacto si sušička prádlo zváží a podle hmotnosti si sama určí délku programu a teplotu potřebnou k vysušení. Někomu se může tato funkce zdát zbytečná, ale je možné díky ní ušetřit čas i náklady. Jednotliví výrobci tuto funkci označuji různě. Setkat se můžeme například s označením 6. smysl nebo fuzzy logic.

Kromě schopnosti odhadnout množství sušeného prádla mohou být sušičky vybaveny i dalšími senzory, díky, kterým mohou proces sušení dále korigovat. Mohou to být například čidla vlhkosti nebo teploty. Pokud třeba sušička vyhodnotí, že je prádlo stále ještě vlhké, dokáže program prodloužit nebo v opačném případě i zkrátit.

Smart funkce – Pokročilejší (a samozřejmě dražší) sušičky můžete propojit s vaším chytrým telefonem nebo tabletem a ovládat je tak na dálku. Kromě ovládání máte například k dispozici informace o aktuálně probíhajícím programu. Můžete na svůj telefon přijímat notifikace a případně může sušička poskytnout i diagnostická data v případě poruchy. Chytrými funkcemi bývají vybaveny například sušičky společností LG, Samsung, AEG, ale i dalších výrobců.

Žehlící funkce – Pokud neradi žehlíte, tak vězte, že některé sušičky disponují žehlící funkcí, díky níž se žehlení můžete částečně zbavit. Nejčastěji žehlení v sušičce probíhá s pomocí horké páry. Díky ní se záhyby na prádle vyrovnají a vám pak jen zbývá prádlo složit nebo pověsit na ramínka. Úspěšnost tohoto programu je však často závislá na tom, z jakého materiálu je sušené prádlo ušito. Zároveň je nezbytné usušené prádlo ihned po skončení programu z bubnu vytáhnout, jinak opět dojde k pomačkání.

Odložený start – Odložený start je oblíbená funkce, kterou nalezneme u celé řady spotřebičů. Díky ní můžete sušící program načasovat tak, aby skončil v takový čas, kdy vám to nejvíce vyhovuje. Typicky můžete sušičku načasovat tak, aby bylo prádlo připravené, když ráno vstanete nebo třeba když se vrátíte z práce.

Refresh – Refresh nebo také „občerstvení“ je unikátní funkce, díky které můžete prádlo zbavit zápachu, prachu, nebo alergenů, aniž byste jej museli prát. Načichlo vaše oblečení cigaretovým kouřem po setkání s kuřákem? Pak vám právě tato funkce rychle a účinně pomůže.

Bonusové programy – Sušičky různých výrobců jsou zpravidla vybaveny řadou programů, které najdeme i konkurence. Může se jednat například o programy na bavlnu nebo vlnu. Najdou se však i programy, které jinde nenajdete, a přitom by se vám mohly hodit. Outdooroví nadšenci například mohou ocenit program, který je šetrný k outdoorovému oblečení. Dalším podobným příkladem může být program na sušení hedvábí.

Možnost změnit směr otevírání dvířek – Některé sušičky- např. AEG ProSense T6DBG28SC – vám umožní změnit směr otevírání dvířek, což se může hodit v případech, kdy máte sušičku umístěnou v menší místnosti. Zmíněna sušička dokonce umožní změnu polohy madla.

Hlučnost

Hlučnost je parametr, který byste měli řešit zejména pokud se chystáte sušit prádlo i v noci nebo pokud bydlíte v bytě. Pokud má být sušička umístěna mimo klidovou zónu ve vlastním domě, tak hlučnost až tak důležitým parametrem pro většinu z nás není.

Nejtišší sušičky prádla na českém trhu mají dle výrobců hlučnost okolo 62 dB. Najde se i několik ještě tišších modelů, ale jejich cena je už poměrně vysoká. Obecně se dá říct, že tiché sušičky jsou o něco dražší než ty hlučnější.

Nejhlučnější sušičky na trhu pak mají hlučnost až 69 dB. Mezi nejhlučnější modely se řadí například sušičky značky Candy. Ty jsou na druhou stranu zároveň jedny z nejlevnějších.

Spotřeba a účinnost

Každá sušička prádla prodávána v Evropské unii musí být vybavena energetickým štítkem. Ze štítku zákazník vyčte několik důležitých údajů, z nichž jeden z nejdůležitějších je energetická třída spotřebiče. Pojďme se spolu na energetický štítek podívat blíže.

Jako příklad jsme vybrali energetický štítek sušičky LG RC91U2AV3W, kterou pozitivně hodnotil magazín dTest.

Z energetického štítku můžete vyčíst následující údaje:

Výrobce – Představuje výrobce sušičky, případně dodavatele na trh. V našem příkladu je výrobce samozřejmě LG.

Model – Název nebo číslo modelu.

Energetická třída – Energetická třída zohledňuje energetickou účinnost spotřebiče. Nejlepší třídu účinnosti, a tedy i nejmenší provozní náklady, představuje třída A+++. Plusové znaménka představují 10%, to znamená, že sušička třídy A+++ bude o 30% účinnější než sušička třídy A. Některé modely společnosti Beko mají dokonce energetické označení A+++ (-10%).

V ideálním světě by každý vlastnil jen nejúspornější spotřebiče, problém je ale v tom, že úspornější spotřebiče mají vyšší pořizovací cenu, a ne každý si může dovolit připlatit např. 5 000 Kč za úspornější model. Je však potřeba si uvědomit, že méně úsporný, ale zato levnější spotřebič, vás z dlouhodobého hlediska bude výsledně stát více peněz než spotřebič úsporný. Jednoznačně tedy můžeme doporučit koupi té nejúspornější sušičky, kterou si můžete dovolit.

Průměrná roční spotřeba elektrické energie – Jako průměrná roční spotřeba je na štítku uváděna hodnota vážené spotřeby elektřiny za 160 sušících cyklů. Z uvedené hodnoty si můžete snadno vypočítat, kolik vás bude stát roční provoz konkrétní sušičky. Stačí vynásobit hodnotu spotřeby cenou za kWh elektřin. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že se jedná o velmi hrubý odhad. Konkrétní spotřeba se bude odvíjet především od toho, jak často budete prádlo sušit, s jakou náplní a na jaký program.

Nezapomeňte rovněž, že sušička je parťák vaší pračky a pokud pračka nedokáže řádně vyždímat, bude muset její práci „odmakat“ sušička.

Typ sušičky – V ČR u sušiček najdete jen symbol elektrické sušičky z našeho příkladu, jelikož plynové a elektrické ventilační sušičky na našem trhu prakticky nejsou k dispozici.

Doba trvání jednoho cyklu sušení – Tento údaj představuje délku jednoho cyklu v minutách, a to konkrétně standardního cyklu na bavlnu a s plným naplněním sušičky.

Kapacita – Množství prádla v kilogramech, které je sušička na jeden cyklus vysušit.

Hlučnost – Představuje hlučnost sušičky v decibelech při sušení.

Účinnost kondenzace – Účinnost kondenzace je rozdělena do několika tříd podle toho, jak dobře dokáže sušička kondenzovat a zachycovat vlhkost. Sušička vyšší třídy dokáže lépe vysoušet prádlo a zároveň lépe zabraňuje úniku vlhkosti do místnosti. Třídy jsou značeny hodnotami od A do g, kdy A představuje nejlepší účinnost. V nabídce českých prodejců nalezneme sušičky převážně s třídami A a B.

Cena

Cena je mnohdy nejdůležitější faktor, který zákazníci musí při výběru jakéhokoliv zboží zohlednit. Sušičky prádla nepatří mezi nejlevnější spotřebiče, nicméně i tak na trhu najdeme spoustu relativně levných modelů. Na druhou stranu, pokud máte na utrácení spoustu peněz, není problém najít i luxusní sušičky s moderními funkcemi za několik desítek tisíc korun.

Do 10 000 Kč – V této cenové relaci nalezneme nejlevnější sušičky, které zpravidla nenabídnou tak bohatou programovou nabídku a funkce jako jejich dražší konkurence. Rovněž nelze od této cenové kategorie očekávat nějakou velkou energetickou úspornost. Většina modelů bude spadat do energetických tříd B až A+. Některé modely s cenou okolo hranice 10 000 pak nabídnou energetickou třídu A++ a výjimečně i A+++. Jedná se ale spíše o modely, které zrovna za takovou cenu může nabízet některý z eshopů se slevou. Typickými zástupci této kategorie jsou sušičky Beko nebo Candy.

10 000 – 20 000 Kč – V této kategorii nalezneme sušičky, které jsou plně dostačující pro naprostou většinu zákazníků.  Dle dat ze srovnávačů zhruba 75 % všech sušiček dostupných na českém trhu spadá do této cenové kategorie. Najdeme zde již převážně úsporné modely energetické třídy A++ a A+++. Pokud nemusíte vyloženě šetřit, doporučujeme vám zaměřit se právě na tuto cenovou kategorii.

20 000 – 30 000 Kč – Tato cenová kategorie je již podstatně menší a nalezneme v ní zejména sušičky s pokročilejšími funkcemi a velkou kapacitou. Typickými zástupci jsou sušičky značky Miele.

30 000 Kč a více – Tato kategorie je určena pro náročné zákazníky a případně i pro profesionální použití. Opět typickým zástupcem bude sušička značky Miele.

Značky

Pro někoho je značka výrobku velmi důležitá a někoho značka nezajímá vůbec a rozhoduje se pouze na základě konkrétního modelu. Někdy ovšem není na škodu, když máte doma většinu spotřebičů a elektroniky od stejného výrobce. Platí to zejména u moderních chytrých výrobků, které pak můžete jednoduše ovládat z prostředí jedné aplikace na vašem mobilním telefonu. Příkladem může být rodina výrobků ThinQ společnosti LG.

AEG – Spotřebiče AEG patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější a nejlépe hodnocené na českém trhu. Mnoho zákazníků může odradit vyšší pořizovací cena sušiček AEG, která většinou pohybuje nad 15 000 Kč. V nabídce se však najdou i některé levnější modely. Pro AEG je typický líbivý design jejich výrobků.

Bosch – Společnost Bosch měla v době poslední aktualizace tohoto článku na českém trhu vůbec nejvíce různých modelů sušiček (dle srovnávačů cen). Sušičky Bosch se těší velké popularitě a v nabídce prodejců najdeme modely s cenou podobnou sušičkám AEG případně o něco nižší.

Beko – Beko je turecký výrobce domácích spotřebičů. Výrobky Beko se v ČR těší poměrně velké popularitě, a to pravděpodobně i díky relativně nižší pořizovací ceně než u konkurence. V době poslední aktualizace tohoto článku mělo Beko 6 zástupců v žebříčku 10 nejoblíbenějších sušiček prádla dle pořadí na Heureka.cz a to včetně prvních dvou míst. Podobně jako u značky Candy, i sušičky Beko patří obecně mezi ty hlučnější.

Candy – Candy je italský výrobce, jenž spadá pod nadnárodní čínský koncern Haier Group Corporation. Nabídka sušiček Candy na českém trhu je poměrně bohatá a nalezneme v ní převážně levnější modely s cenou okolo 10 000 – 12 000 Kč, ale i méně. Jednu z nevýhod sušiček Candy může pro některé zákazníky představovat jejich o něco vyšší hlučnost.

Miele – Miele je německá společnost, která si zakládá na nejlepší možné kvalitě. Sušičky, ale i pračky této značky se řadí mezi nejlépe hodnocené, ale zároveň také ty nejdražší. U nás se zatím netěší takové popularitě jako např. ve Spojených státech nebo Velké Británii.

LG – Korejský výrobce, v jehož nabídce nalezneme řadu kvalitních sušiček, a to především v cenové kategorii 10 000 – 20 000 Kč. Sušičky LG tradičně zaujmou moderním atraktivním designem. Výhodou je fakt, že většina modelů tohoto výrobce je krytá 10letou zárukou na motor a kompresor.

Samsung – Další z korejských gigantů, Samsung, má ve své aktuální nabídce především sušičky s cenovkou startující na úrovní cca 14 000 Kč. Řadí se tak mezi dražší značky. Podobně jako LG se v posledních letech výrazně zaměřuje na chytré funkce a umělou inteligenci. V době poslední aktualizace tohoto článku dle srovnávačů cen nepatřily sušičky Samsung mezi ty nejoblíbenější na českém trhu.

Siemens – Siemens je původem německá nadnárodní společnost, která se řadí mezi největší výrobce elekroniky na světe. V nabídce sušiček Siemens nalezneme modely napříč cenovými kategoriemi. Kromě těch nejlevnějších. Dle počtu zákaznických recenzí se u nás tyto sušičky netěší až tak velké oblibě jako např. sušičky LG.

Whirlpool – Whirlpool je nadnárodní výrobce původem ze Spojených států. V nabídce Whirlpool nalezneme i levnější modely. Ty by mohly zaujmout zákazníky, kteří nechtějí za sušičku utratit příliš mnoho peněz. Pod společnost Whirlpool spadá i italský a u nás stále poměrně oblíbený výrobce Indesit.

Z dalších výrobců můžeme zmínit například Electrolux, Gorenje, Philco nebo Hoover.

Výhody sušení prádla v sušičce

Prádlo na šňůře
Foto: Peggy_Marco / Pixabay

Ptáte se, zda má sušení prádla v sušičce výhody oproti klasickému sušení na vzduchu? Odpověď je zcela jasná – ano. A výhod je celá řada.

Díky sušičce můžete prádlo bez problému sušit za jakéhokoliv počasí. Pokud venku prší nebo mrzne, tak prádlo na balkón nejspíš nepověsíte, protože by neuschlo. Jasně, můžete si říct, že v tomto případě pověsíte prádlo dovnitř na sušák. Řešení to samozřejmě je, ale přináší to sebou nesporné nevýhody. Z prádla se v místnosti bude uvolňovat vlhkost, kvůli které můžete mít problémy s plísněmi na zdech, pokud správně nevětráte nebo nedisponujete kvalitním odvlhčovačem vzduchu. Při sušení v místnosti se navíc bude na čistě vyprané prádlo prášit a pokud máte doma například kočku, nejspíš na prádle velmi rychle objevíte i její chlupy. Kromě toho je potřeba řešit, kam sušák umístit, aby doma nepřekážel.

Se sušičkou je sušení prádla daleko rychlejší než sušení volně na vzduchu. Při sušení venku na prádle ulpívá také velké množství alergenů. U sušičky tento problém odpadá, což jistě oceníte, máte-li doma silného alergika. Některé modely dokonce nabízejí programy, při kterých dojde prakticky ke sterilizaci prádla. Zbavíte se tak i všemožných choroboplodných zárodků.

Rovněž pokud prádlo sušíte na slunci, může vám velice rychle vyblednout. To při použití sušičky nehrozí.

Pokud si ceníte svého času, tak vězte, že se sušičkou spoustu času ušetříte. Prádlo jednoduše vyjmete z pračky a dáte jej do sušičky. Následně jen vytáhnete suché prádlo, které často ani není potřeba žehlit. Odpadá tak nudné a zdlouhavé věšení prádla na sušák.

Nevýhody sušení prádla v sušičce

Sušička samozřejmě není zcela dokonalý spotřebič. Oproti sušení na vzduchu, které je zdarma, sušení v sušičce stojí peníze. Počáteční náklady mohou být pro řadu rodin dost vysoké. Provoz sušičky také něco stojí, a proto je vhodné – pokud s to můžete dovolit – zvolit energeticky méně náročnou sušičku.

Při sušení v sušičce se může prádlo rychleji opotřebovávat. Nicméně pokud zvolíte kvalitní sušičku a správný program, je opotřebovávaní minimalizováno. Sušení na vzduchu je však k prádlu stále citlivější.

Často kladené otázky

Na následujících řádcích se podíváme na dotazy, na které zákazníci často hledají odpověď. Tato sekce bude průběžně rozšiřována.

Musí být sušička umístěná v místnosti s odpadním potrubím?

Nemusí. Sušičky jsou vybaveny kondenzační nádobou, sloužící k zachycování vody. Poté, co je sušící program u konce stačí zásobník vyjmou a vodu vylít. Sušičku tak můžete postavit víceméně kdekoliv, kde ji můžete zapojit do zásuvky. Na druhou stranu napojení na odpad je komfortnější řešení, protože s ním nutnost vylévání kondenzátu odpadá.

Mohu v sušičce sušit jakékoliv prádlo?

Nikdo vám sušení čehokoliv zakazovat nemůže, nicméně u některých textilií může sušení v sušičce způsobit nevratné poškození. Ve svém vlastním zájmu byste se tak měli řídit pokyny v návodu. Rovněž na štítku u prádla by měly být uvedeny symboly, které deklarují vhodnost, či nevhodnost sušení v sušičce.

Mohu sušičku umístit na koberec?

Sušičku prádla na koberec sice umístit můžete, ale optimální řešení to rozhodně není. Důvodem je fakt, že sušička do jisté míry bude uvolňovat vlhkost i ven. Tím pádem může docházet k navlhnutí koberce pod sušičkou a eventuálně by koberec mohl začít i plesnivět.

Lze v sušičce sušit i obuv?

Obecně řečeno ano lze. Záleží však na konkrétní obuvi a zejména na tom, z jakého materiálu je vyrobena. Některé sušičky jsou dodávány se speciálním košem na sušení obuvi.

Mohu sušičku použít k odstranění zvířecích chlupů z oblečení?

Ano, sušička si s chlupy domácích mazlíčků, ale prachem a uvolněnými žmolky, poradí daleko lépe než pračka.

Je lepší samostatná sušička nebo pračka se sušičkou?

O tomto tématu jsme se podrobněji zmiňovali v článku. Zjednodušená odpověď je, že pokud máte doma dost prostoru pro dva velké spotřebiče, tak je lepším řešením samostatná sušička.

Může být sušička zadní části postavena na těsno ke zdi?

Pro zajištění správné funkce musí být mezi sušičkou a stěnou dostatek volného prostoru. Velikost mezery se může v závislosti na výrobci a konkrétním modelu lišit. Přesné hodnoty naleznete v návodu sušičky, který je často možné najít i online před samotnou koupi spotřebiče. U některých sušiček má vrchní část sušičky přesah, čímž je znemožněno postavit sušičku na těsno ke zdi a je tak zajištěn dostatek volného prostou.

Závěr

Doufáme, že se vám náš nákupní rádce a test sušiček prádla líbil a pomohl vám s výběrem té pravé sušičky pro vaše potřeby. Sušička prádla je zcela jistě skvělým pomocníkem pro každou domácnost.