Domů » Elektronika a počítače » Vybíráme nejlepší WiFi zesilovače pro rok 2024

Vybíráme nejlepší WiFi zesilovače pro rok 2024

V dnešní době moderních technologií se již jistě každý z nás setkal se slabým signálem WiFi. Pokud se to stane někde mimo domov, tak s tím moc nenaděláme. Pokud se ovšem problém objeví doma nebo i v kanceláři vaší firmy, lze situaci vcelku jednoduše vyřešit pomocí kvalitního WiFi zesilovače. Nejlepší WiFi zesilovač nemusí nutně stát majlant. Naopak, kvalitní přístroj pro domácí použití pořídíte vcelku levně.

Kromě názvu WiFi zesilovač se můžeme setkat také s názvy WiFi extender, WiFi repeater nebo WiFi opakovač. Jedná se o přístroje, které se postarají o zlepšení dosahu WiFi sítě. Opakovač jen zapojíte do zásuvky, nakonfigurujete a můžete začít brouzdat po internetu i tam, kde to dříve nebylo možné.

WiFi extenderů je na trhu velké množství, a pro laika může být výběr složitý. Připravili jsme si pro vás průvodce, který vám poradí, na jaké parametry se při výběru zaměřit a doporučíme vám některé osvědčené modely.

Alternativou k WiFi zesilovačům mohou být tzv. Powerline adaptéry, které dokážou rozvést síť po domě přes elektrické rozvody.

Nejprodávanější WiFi zesilovače 2024

V tabulce naleznete přehled nejoblíbenějších zesilovačů dle pořadí na Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
TP-Link TL-WA854RE92311 – 853 KčRecenze
TP-Link RE20090577 – 1 199 KčRecenze
Xiaomi Mi Wi-Fi Range Extender Pro86339 – 499 KčRecenze
TP-LINK RE31595786 – 1 103 KčRecenze
TP-LINK RE33095767 – 1 152 KčRecenze
TP-Link RE30592766 – 1 152 KčRecenze
Mercusys MW300RE82298 – 556 KčRecenze
TP-Link TL-WA855RE89421 – 779 KčRecenze
TP-Link RE19087554 – 990 KčRecenze
TP-Link RE705X961 825 – 3 825 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší WiFi zesilovač?

Pojďme se spolu nyní podívat na důležité faktory, které je vhodné při výběru WiFi zesilovače zohlednit.

Vhodnost WiFi zesilovače

Jelikož si zákazníci velice často stěžují, že od zesilovače čekali více, doporučujeme v prvé řadě zvážit, zda je zesilovač pro vaší situaci to nejlepší řešení. Zesilovač sám o sobě WiFi signál pouze přijímá a posílá dále, čímž zvětšuje pokrytí v prostoru. Pokud zesilovač zapojíte někde, kde sám nemá signál, tak je vám prakticky k ničemu. Z toho vyplývá, že pro správnou funkci zesilovače je potřeba jej zapojit do zásuvky tam, kde ještě bude mít sám dobrý signál. Pokud například potřebujete signál dovést tam, kde vůbec není, může vhodnější variantou další WiFi router nebo adaptéry PowerLine.

Parametry routeru

Ano, čtete správně, při výběru WiFi zesilovače je nejdůležitějším faktorem váš router a jeho parametry, resp. parametry vaší sítě. Mezi tyto základní parametry patří frekvenční pásmo WiFi a podporovaný WiFi standard.

Frekvenční pásmo

Frekvenční pásma jsou dvě – 2,4 GHz a 5 GHz. 5 GHz pásmo obecně poskytuje stabilnější a rychlejší připojení. Jeho základní nevýhodou je však vyšší cena jednotlivých síťových komponent.

Při výběru zesilovače je tedy nutné zjistit na jaké frekvenci vaše bezdrátová síť pracuje. Na základě toho pak můžete dále vybírat.  Některé zesilovače nabízejí podporu obou frekvenčních pásem. Jiné, a to především ty levnější, nabídnou pouze podporu 2,4 GHz.

Váš router také může podporovat dual band technologii a vysílat tak v obou pásmech najednou. V tomto případě je opět vhodné zvolit zesilovač, který dual band podporuje.

Jestliže zakoupíte zesilovač nepodporující frekvenční pásmo vaší sítě, nebude schopen správně fungovat. 2,4 GHz zesilovač se k 5 GHz síti nepřipojí.

Kompabilita s WiFi standardy

WiFi standardy jsou do jisté míry spjaty s pracovní frekvenci WiFi. Opět je vhodné zjistit, v jakém módu běží vaše síť. V současné době se mezi nejběžnější standardy řadí standard 802.11n. Ten podporuje rychlý přenos dat a obě frekvenční pásma. U novějších 5 GHz sítí se můžete setkat s ještě rychlejším standardem 802.11ac.

U standardů je důležité si uvědomit, že jsou zpětně kompatibilní. To znamená, že pokud váš router podporuje jen standard 802.11b/g/n, zesilovač s podporou 802.11ac nebude mít problém se k němu připojit. Nicméně zbytečně si pak připlatíte.

Další technologie

Routery mohou disponovat dalšími technologiemi, které by měly podporovány i vámi vybraným extenderem, jinak hrozí, že nebudou při připojení k extenderu fungovat. Příkladem může být například technologie MU-MIMO, kdy router dokáže komunikovat najednou s několika zařízeními.

Provedení

WiFi zesilovače se vyrábí ve dvou provedeních. Bud’ můžete zakoupit malý zesilovač bez kabelů, který se zapojí rovnou do zásuvky. Nebo existují i zesilovače samostatně stojící, které postavíte např. na pracovní stůl. Ty vypadají většinou jako klasický router.

Daleko rozšířenější je u nás první varianta. Nevýhodou je, že u některých modelů zesilovač svou konstrukcí zablokuje i vedlejší zásuvky.

Specialitou jsou pak zesilovače přenosné, které lze napájet i například z powerbanky, což lze využít například na zahradě.

Antény

Anténa samozřejmě patří do výbavy každého WiFi zesilovače. Rozdíl je v jejich provedení. Antén může být více a mohou být buď integrovány uvnitř zesilovače nebo mohou být externí. Zesilovač s extérními anténami zabere o něco více místa, nicméně je to vyváženo zpravidla lepším výkonem.

Porty

Většina moderních WiFi zesilovačů nabídne alespoň jeden nebo dva ethernetové porty pro kabelové připojení k síti. Najdou se však i modely, zejména ty levnější, které ethernetový port nenabídnou. Ethernetový port využijete zejména u zařízení, které se nemohou připojit přes WiFi. Příkladem mohou být starší desktopové počítače, tiskárny nebo i televize.

Některé modely jsou rovněž vybaveny USB porty. Díky nim můžete například sdílet data po síti.

Zabezpečení

U zabezpečení nás zajímá především použité šifrování. Dobrou zprávou je, že naprostá většina aktuálních modelů podporuje šifrování WPA2-PSK, což představuje jedno z nejlepších zabezpečení sítě při domácím použití.

Snadnost instalace

Instalace WiFi extenderu v domácích podmínkách není nijak náročná. Jednoduše jej zapojíte do vhodné zásuvky a nakonfigurujete. Většina modelů na českém trhu podporuje WPS. Pokud WPS podporuje i váš router, je celá konfigurace záležitostí jen stisknutí dvou tlačítek.

Jestliže WPS podporováno není, tak vás čeká ruční nastavení pomocí počítače, telefonu nebo tabletu. Nastavením vás zpravidla provede jednoduchý průvodce.

Cena

Cena je samozřejmě pro většinu z nás důležitým faktorem, který musíme zvážit při věru jakékoliv techniky. Dobrou zprávou je, že WiFi zesilovače nejsou nijak extrémně drahé a základní model pořídíte již od několika set korun.

WiFi zesilovače do 500 Kč

V kategorii nejlevnějších WiFi zesilovačů nalezneme modely, které sice většinou neoslní výbavou, provedením, ani rychlostí, ale na druhou stranu mohou výt pro většinu uživatelů plně dostačující. Typickým zástupcem této kategorie je např. TP-Link TL-WA854RE, což je velmi jednoduchý model s integrovanou anténou a bez jakýchkoliv vymožeností navíc.

WiFi zesilovače od 500 Kč do 1500 Kč

Do této kategorie spadá naprostá většina extenderů na trhu a běžný zákazník si z těchto modelů zcela jistě dokáže vybrat. Přístroje již zpravidla podporují i 5Ghz frekvenci a nabídnou rychlejší a stabilnější připojení a s větším dosahem.

WiFi zesilovače nad 1500 Kč

Do této kategorie se řadí nejvybavenější modely, které ocení spíše pokročilí uživatelé. Samozřejmostí bývá podpora 2,4 i 5 GHz frekvencí. Zároveň u těchto modelů téměř s jistotou můžete očekávat vyšší přenosové rychlosti díky podpoře standardu 802.11ac.

Doporučené WiFi zesilovače

Na následujících řádcích se podíváme na některé kvalitní WiFi zesilovače z různých cenových kategorií.

TP-Link TL-WA854RE

TP-Link TL-WA854RETento model společnosti TP-Link se dlouhodobě drží na špici oblíbenosti u českých uživatelů. Jedná se o levný WiFi extender, který rozhodně neoslní bohatou výbavou, ale pro většinu uživatelů je plně dostačující.

Za cenu okolo 400 Kč dostanete zesilovač s podporou 2,4 GHz frekvenčního pásma s podporou standardů 802.11 b/g/n. Maximální rychlost udávaná výrobcem je pak 300 Mbit/s.

Zesilovač není vybaven žádnými doplňujícími porty. O přenos signálu se starají 2 integrované antény. Pro účely co nejjednoduššího nastavení je na přístroji WPS tlačítko, díky němuž se zesilovač sám nakonfiguruje. Alternativou je pak konfigurace pomocí aplikace v telefonu nebo přes webový prohlížeč.

Díky světelným diodám je možné snadno rozpoznat, zda je zesilovač umístěn ve správné vzdálenosti od routeru. Signalizaci lze vypnout, takže vás v noci nebude rušit.

Pro

 • Cena
 • Snadná instalace
 • Minimalistický design

Proti

 • Prakticky žádné funkce a vybavení navíc
 • Pouze 2,4 GHz frekvence
 • Menší dosah ve srovnání s dražšími modely

Najít nejnižší cenu

TP-Link RE200

TP-Link RE200O něco dražší model společnosti TP-Link je pak TP-Link RE200. Oproti svému levnějšímu sourozenci se liší především v podpoře standardu 802.11ac a fungování v dvoupásmovém režimu, tj. 2,4 GHz i 5 GHz. Maximální přenosová rychlost je u tohoto zesilovače až 750 Mbit/s.

Na rozdíl od svého méně vybaveného kolegy, má RE200 k dispozici také ethernetový port. Není tedy problém přístroj použít i k připojení zařízení bez WiFi.

Ke konfiguraci lze použít WPS tlačítko, pokud je jim váš router vybaven. V případě problému lze zařízení nakonfigurovat i přes webové rozhraní.

Z hlediska designu je tento model velmi podobný dříve zmiňovanému TL-WA854RE. Design je minimalistický, moderní a zesilovač nezabírá mnoho místa.

Pro

 • Podpora 2,4 GHz i 5 GHz
 • Stále slušná cena
 • Ethernetový port

Proti

 • Dosah nemusí každému stačit
 • Zesilovač se dost zahřívá

Najít nejnižší cenu

TP-LINK RE300

TP-LINK RE300TP-Link RE300 je malý WiFi zesilovač, který zaujme podporou technologie OneMesh. Hlavní výhodou této technologie je fakt, že zesilovače a WiFi router spolu pracují tak, aby vytvářily jednotnou síť s jediným názvem. Klientské zařízení jako např. tablet nebo telefon se pak automaticky přepínají mezi extenderem a routerem tak, aby byla zajištěna co nejvyšší rychlost. Aby tato technologie fungovala, musí ji podporovat i váš router

Zesilovač funguje v duálním režimu, díky němuž rozšiřuje 2,4 GHz i 5 GHz frekvenční pásmo. Maximální rychlosti přenosu jsou pak 300 Mbit/s u 2,4 GHz pásma a 867 Mbit/s u 5 GHz pásma.

S kompatibilním routerem stačí pro nakonfigurování zmáčknout WPS tlačítko. Volbu vhodné zásuvky vám pak usnadní indikátor síly signálu.

Zesilovač doporučujeme zejména pokud vlastníte router, jenž podporuje technologii OneMesh.

Pro

 • Podpora OneMesh technologie (s odpovídajícím routerem)
 • Duální pásmo
 • Jednoduchá konfigurace

Proti

 • Absence portů
 • Nelze ztlumit LED indikátory

Najít nejnižší cenu

TP-Link RE650

TP-LINK RE650Ano, opět tady máme TP-Link. Tentokrát se jedná o model RE650, který se řadí do nejvyšší cenové kategorie.

RE650 disponuje čtyřmi externími anténami, díky nimž dokáže (dle výrobce) rozšířit stávající síť až o 1300 m2. Extender pracuje v duálním režimu s maximální přenosovou až 2533 Mbit/s.

Zařízení podporuje technologii MU-MIMO, díky čemuž je v případě použití kompatibilních zařízení citelně zlepšen výkon WiFi sítě. To platí zejména v případě, kdy je k WiFi připojeno více klientských zařízení.

Nastavení se tradičně provádí buď s pomocí WPS nebo přes mobilní aplikaci. Případně lze použít i webové rozhraní.

Zesilovač dokáže fungovat taktéž v režimu access point.

Pro

 • 4 externí antény – velký dosah
 • Podpora technologie MU-MIMO
 • Ethernetový port

Proti

 • Cena

Najít nejnižší cenu

Asus RP-N12

Asus RP-N12Asus RP-N12 je malý zesilovač, pracující pouze v 2,4 GHz pásmu. Kolegovi TP-Link TL-WA854RE konkuruje především dvěma externími MIMO anténami. Díky nim nabídne o něco větší dosah.

Maximální teoretická rychlost WiFi sítě je s tímto zesilovačem 300 Mbit/s. Konfiguraci můžete tradičně provést pomocí WPS, pokud tuto technologii váš router podporuje. Při výběru vhodné zásuvky vám pak pomůže LED dioda indikující sílu signálu.

Zařízení dokáže pracovat ve 3 různých režimech. A to jako klasický WiFi extender, dále v režimu přístupového bodu (AP) a také jako mediální most.

Pro

 • 2 externí antény – větší dosah
 • Cena
 • LAN port

Proti

 • Pouze 2,4 GHz / 802.11 b/g/n

Najít nejnižší cenu