Domů » Malé spotřebiče » Vybíráme nejlepší kuchyňský kráječ pro rok 2024

Vybíráme nejlepší kuchyňský kráječ pro rok 2024

Potřebujete v kuchyni často nakrájet potraviny na pěkné rovné plátky? Nekamarádíte se však s noži a místo rovného plátku ukrojíte něco ve stylu zarážky pod dveře? Samozřejmě poněkud přeháníme, ale rovnoměrné a rychlé krájení někdy opravdu není jednoduché. Někdy je dokonce téměř nemožné například pokud potřebujete nakrájet zmrzlé potraviny. V těchto případech by se Vám mohl hodit kvalitní kuchyňský kráječ.

Kuchyňské kráječe nejsou rozhodně žádnou novinkou. V kuchyni jsou používány nespočet let. Dříve se však jednalo především o kráječe manuální, kdy jste ke ukrojení plátku potraviny museli točit klikou. Doba pokročila a dnes již na trhu zcela dominují kráječe elektrické, díky nímž je krájení ještě snazší než dříve.

Zorientovat se v nabídce kráječů není zcela triviální, pokud o nich nic nevíte a nemáte jasnou představu o tom, co by měl kráječ umět. Proto jsme dali dohromady tohoto nákupního rádce, který Vám s výběrem toho nejlepšího kuchyňského kráječe pomůže. Kromě samotného rádce na následujících řádcích naleznete také tipy na velmi dobré, ne-li nejlepší kráječe na českém trhu.

Nejprodávanější kuchyňské kráječe 2024

V tabulce naleznete kuchyňské kráječe seřazené dle pořadí v oblíbenosti na srovnávači Heureka.cz k datu poslední aktualizace článku.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Silvercrest SAS 120 C1931 299 KčRecenze
Silvercrest SAS 120 D1951 299 KčRecenze
Silvercrest SAS 100 A188799 KčRecenze
Sencor SFS 4050851 419 – 1 968 KčRecenze
Gorenje R 506891 276 – 2 090 KčRecenze
Gorenje R 401901 329 – 1 565 KčRecenze
Sencor SFS 100174678 – 940 KčRecenze
Domo MS17187500 – 1 189 KčRecenze
ETA 1094 90000921 147 – 1 599 KčRecenze
Graef G 50982 616 – 3 799 KčRecenze

Nakrájené potraviny

Jak vybrat nejlepší kuchyňský kráječ?

I když si v dnešní době můžete velice jednoduše vybrat kráječ dle recenzí ostatních uživatelů, je stejně dobré si o kráječích předem něco nastudovat. Předejdete tak klasickému problému, kdy si sice pořídíte obecně dobrý přístroj, ale ne zcela vhodný pro vaše potřeby.

V následujících několika odstavcích se spolu podíváme na důležité faktory a vlastnosti, které byste měli při výběru nejlepšího manuálního nebo elektrického kráječe zohlednit.

Motor

Kvalitní a výkonný motor je základem dobrého kuchyňského kráječe. Spolu s krájecím kotoučem rozhodují o tom, zda bude krájení rychlé a bezproblémové nebo zda narazíte na problémy. Problém je, že jako kupující nemáte moc šanci rozpoznat, zda je motor opravdu kvalitní a výkonný. Alespoň orientačně se můžete zaměřit na příkon motoru, který výrobci v parametrech kráječů uvádějí. U domácích kráječů se pohybuje zhruba od 120 W až po 200 W. S vyšším příkonem se téměř nesetkáte. Je však potřeba vzít v potaz, že některé kvalitní motory zvládnou krájení zcela bez problémů i bez vysokého příkonu.

Kromě výkonu se můžete zaměřit také na maximální dobu provozu. Většina levnějších kráječů vám umožní mít motor v provozu maximálně po dobu 5 minut. Pak již může docházet k přehřátí motoru. Proto je důležité spotřebič vypnout a nechat motor vychladnout. Některé dražší modely umožňují delší kontinuální provoz. Záleží samozřejmě čistě na Vašich potřebách. Pokud potřebujete nakrájet kousek chleba ke snídani, tak Vám 5-minutové omezení nejspíš nebude vůbec vadit.

Většina kráječů určených pro neprofesionální používání neumožňuje nastavení rychlosti otáček. Nicméně některé modely Vám to umožní. Příkladem mohou být kráječe značky Philco.

Alternativou jsou pak kráječ manuální, kdy k rotaci kotouče slouží páka.

Krájecí kotouče

Krájecí kotouč je po motoru druhou nejdůležitější součásti kráječe. V domácích kuchyňský kráječích nejčastěji bývají osazeny kotouče o průměru 170 až 190 mm. Tento rozměr bohatě dostačuje pro krájení většiny potravin.

Zaměřit byste se měli také na ostří kotouče. Ve většině případů narazíte na vroubkované nebo vlnkovité ostří, které dobře poslouží pro krájení většiny potravin. Na problém můžete narazit tam, kde byste s takovým ostřím chtěli krájet velmi tenké plátky. Typicky se může jednat například o krájení italské šunky prosciutto nebo při krájení plátku carpaccio. V těchto případech může vroubkovaný nůž plátky trhat, a proto se zde hodí spíše hladké ostří. Kotouč s hladkým ostřím bývá u některých kráječů již součástí balení nebo se dá dokoupit zvlášť. Neplatí to však pro všechny modely kráječů, a tak je důležité si dostupnost ověřit před samotnou koupi kráječe.

Co se týče materiálu, pak je naprostá většina kotoučů vyráběná z nerezové oceli. Setkat se můžete dokonce se značkovou oceli.

Aby kotouč vydržel dlouho ostrý, je nezbytné se o něj dobře starat. Po každém použití byste měli nůž očistit od zbytků krájených potravin. Rozhodně byste neměli používat agresivní čistící prostředky a na myčku nádobí rovnou zapomeňte.

Tloušťka řezu

Všechny kuchyňské kráječe Vám umožní regulovat tloušťku řezu. Regulace většinou řešena otočným voličem se stupnicí. Minimální tloušťka plátků je jasná – začíná se na 0. Kde se kráječe liší, to je maximální tloušťka, kterou kráječ zvládne ukrojit. U levnějších modelů se nejčastěji setkáte s tloušťkou 15 mm, což může být pro většinu zákazníků plně dostačující. Na trhu však narazíte i na modely s maximální tloušťkou 20, 22 a více mm. Takový model bude vhodný pro zákazníky, kteří preferují silnější krajíce chleba.

Bezpečnostní prvky

Nesprávně používaný nebo špatně navržený kráječ může být velmi nebezpečný a rozhodně byste jej neměli umožnit používat dětem. Kráječe naštěstí bývají vybaveny bezpečnostními prvky, které před poraněním chrání.

Předně se jedná o systém posuvné plochy, na kterou krájený produkt umístíte. Následně posouváte pouze onou plochou, díky čemuž se Vaše prsty nedostanou do blízkostí rotujícího ostří. Samotná plocha je zpravidla ještě vybavena chráničem.

Nastat mohou i situace, kdy kráječ nechtěně zapnete vy nebo vaše ratolesti. Proti tomu může být spotřebič vybaven pojistkou, která nechtěné spuštění neumožní. Může se jednat například o systém dvojitého spínače.

Hlučnost

I když to nemusí zdát, elektrické kuchyňské kráječe jsou poměrně hlučné spotřebiče. Jestliže špatně tolerujete hluk, měli byste se zaměřit na kráječe, které nejsou příliš hlučné. Výrobci naštěstí hlučnost u kráječů zpravidla uvádějí, a to samozřejmě v decibelech.

Příslušenství

Z hlediska příslušenství je dle nás nejdůležitější tác nebo miska na odpadávající nakrájené plátky potravin. Asi málokdo by chtěl potraviny sbírat z pracovní desky. Dražší přístroje jsou sběrnými tácy zpravidla vybaveny. U těch levnější už tak časté nejsou. Samozřejmě k záchytu potravin můžete použít i vlastní tác nebo talíř, ale u těch dodávaných máte výhodu v tom, že je ke kráječi snadno napasujete.

Z dalšího příslušenství můžeme uvést například odnímatelné chrániče nožů nebo držák na méně rozměrné potraviny.

Cena

Stejně jako jakékoliv jiné spotřebiče, tak i kráječe můžete nalézt v různých cenových hladinách. Ty nejlevnější kuchyňské kráječe začínají s cenou pod 1 000 Kč. Ty nejdražší prémiové přístroje pak mají cenovku přesahující i 5 000 Kč. Rozdíly naleznete v použitých materiálech, kvalitně motorů, ale i v dodávaném příslušenství.

Kráječe do 1000 Kč

V této cenové kategorii nalezneme základní kráječe, které toho příliš nenabídnou, nicméně pro občasné krájení mohou být pro nenáročné zákazníky dostačující. Z materiálů převažuje plast. Osazený motor nebývá příliš výkonný a maximální tloušťka řezu nebývá větší než 15 mm. Design těchto kráječů většinou nikoho příliš neoslní.

Kráječe od 1000 do 3000 Kč

V této kategorii již nalezneme velmi dobře použitelné kráječe, které, troufáme si tvrdit, budou plně dostačující pro většinu zákazníků. Nabídka v této kategorii je vůbec nejrozsáhlejší a těžko se zde generalizuje. Těšit se ale můžete na výkonnější motory, silnější řez a rovněž ubývá plastů.

Kráječe od 3000 Kč a výše

V této kategorii již nalezneme většinou velmi kvalitní značkové kráječe, které bývají vybaveny výkonnými motory. Co se týče materiálů, tak již převládá celokovové provedení. Ze značek zde má hojné zastoupení Ritter, Graef nebo Guzzanti.

Doporučené kuchyňské kráječe

Graef SKS 12100

Kuchyňský kráječ potravin Graef SKS 12100Pokud si potrpíte na německé kvalitě, tak je kráječ Graef SKS 12100 zajímavou volbou. Jedná se o elektrický kuchyňský kráječ vyšší třídy vybavený úsporným, ale výkonným elektromotorem Eco Power Motion.

Krájecí plocha je nakloněná o 15 stupňů. Díky tomu tenké plátky snadněji odpadávají od nože kráječe. Kromě toho náklon umožňuje i přesnější a stejnoměrné krájení.

Přístroj má ve srovnání s konkurencí poměrně kompaktní rozměry a nabídne i moderní líbivý design. To je něco, na co můžete u nejlevnějších kuchyňských kráječů zapomenout. Co se týče použitých materiálů, tak převládá kov. Trochu zamrzí plastový kryt motoru. Pod samotným kráječem najdeme opěrnou desku z černého skla, na níž jsou uchyceny protiskluzové nožky.

Krájecí nůž z kvalitní nerezové oceli vyrábí RSG Solingen. Průměr má 170 mm a je vybroušeno do vlnité podoby, což je pro kráječe standard. K noži je dodáván také bezpečnostní kryt. Tloušťku řezu lze plynule regulovat pomocí otočného voliče v rozmezí 0 až 20 mm.

Pro

  • Úsporný motor
  • Kvalitní zpracování
  • Kompaktní rozměry

Proti

  • Vyšší cena
  • Plastový kryt motoru

Najít nejnižší cenu

Silvercrest SAS 120 C1

Silvercrest SAS 120 C1 - kráječ z LidluKuchyňský kráječ Silvercrest SAS 120 C1 pochází ze stáje společnosti Lidl a jediným místem, kde si jej můžete pořídit tak je kamenná pobočka nebo lidl-shop.cz. Stejně jako je tomu u jiných spotřebičů této značky, kráječ nemusí být dostupný po celý rok. Teď se již však pojďme věnovat samotnému kráječi.

Kráječ je poháněn motorem s příkonem 120 W a určen je výhradně na potraviny. Maximální tloušťka ukrojeného plátku je 20 mm, což je srovnatelné s ostatními kráječi na trhu. Tloušťka řezu se nastavuje pomocí velkého otočného voliče s vyznačenou stupnicí.

Kráječ je dodáván s jedním kotoučovým nožem s vroubkovaným, respektive vlnitým ostřím. Pracovní deska kráječe je nakloněná tak, aby plátky potraviny od nože odpadávaly do sběrné misky.

I když řada lidí výrobkům z obchodních řetězců příliš nevěří, tak je tento kráječ jedním z nejoblíbenějších na srovnávači Heureka.cz, kde měl v době psaní tohoto článku 140 uživatelských recenzí. V naprosté většině byly tyto recenze kladné.

Na co si někteří zákazníci v recenzích stěžovali, byly nespolehlivé přísavky, které slouží k přichycení kráječe k pracovní desce. Zde je nutné podotknout, že přísavky budou dobře fungovat jen na hladké ploše. Pokud tedy máte kuchyňskou desku s drsnějším povrchem, přísavky na ní držet nejspíše nebudou.

Pro

  • Nízká cena
  • Dobrý poměr cena výkon
  • Solidní zpracování

Proti

  • Někteří zákazníci si stěžují na problémy s ustavovacími přísavkami
  • Typický produkt Lidlu – není dostupný trvale

Najít nejnižší cenu

ETA 2094 90000

Kráječ ETA 2094 90000Další kráječ, který si dnes představíme pochází ze stáje společnosti ETA. Konkrétně se jedná o model 2094.

Krájecí kotouč značky RSG Solingen je vyroben z nerezové oceli a má průměr 170 mm. Kotouč má klasické vlnkovité ostří. V případě potřeby lze nůž jednoduše odejmout. To oceníte zejména při čištění kráječe, které byste měli správně provádět po každém použití. O pohon kotouče se stará motor s příkonem 150 W.

Tloušťku řezu lze nastavit pomocí otočného voliče v rozmezí 0–15 mm. Na rozdíl od některých jiných kráječů, nemá ETA 2094 nakloněnou plochu. Nakrájené plátky tak mohou o něco hůře odpadávat od nože. Plusem je však fakt, že součástí kráječe je i plastový tác pro zachytávání nakrájených plátků. Podobné řešení není u všech kráječů samozřejmostí.

Co se týče obsluhy přístroje, nejedná se nic složitého. Nastavíte si tloušťku řezu, potravinu uchytíte do posuvného vozíku a kráječ zapnete. Spouštěcí tlačítko je zapuštěno hlouběji do těla kráječe, což do jisté míry zlepšuje bezpečnost přístroje.

O stabilitu kráječe se starají protiskluzové gumové nožky.

Pro

  • Celokovové provedení
  • Kvalitní krájecí kotouč
  • Prodloužená záruka na motor

Proti

  • Krájecí plocha není nakloněná
  • Chybí bezpečnostní pojistka
  • Oproti konkurenci jen maximálně 15 mm tloušťka řezu

Najít nejnižší cenu

Gorenje R 506

Gorenje R 506Gorenje R 506 byl ke květnu 2021 druhý nejpopulárnější kráječ dle pořadí na srovnávači Heureka.cz. Jedná se o kráječ určený pro domácí použití vybavený motorem o příkonu 160 W. Oproti dříve zmiňovanému kráječi z Lidlu nabídne o něco menší maximální tloušťku řezu. Ukrojíte tak plátky o maximální tloušťce 15 mm. Pokud neholdujete dřevorubeckým krajícům, tak Vám 15 mm s největší pravděpodobností bude stačit.

Kráječ je vyroben převážně z kovu a je vyveden v pěkném nerezovém provedení. Krájecí plocha je nakloněná tak, aby mohly potraviny padat pryč od krájecího kotouče. Součástí balení však není miska na zachytávání nakrájených potravin, a tak si budete muset vymyslet vlastní řešení.

Samotný krájecí kotouč má průměr 19 cm a vybroušen je do vlnitého ostří, které je u kuchyňských kráječů typické.

O bezpečnost Vašich rukou se stará posuvný vozík, díky kterému se ruce nedostanou do blízkosti rotujícího nože. Pro krájení menších potravin je v balení speciální držák. Přístroj nedisponuje bezpečnostní pojistkou a do chodu se uvádí prostým sepnutím tlačítka. Ostří se pak otáčí dokud, tlačítko zase nepřepnete. V případě, že by náhodou vypadl v době krájení proud, je potřeba kráječ tlačítkem vypnout. Jinak se po obnovení proudu nůž opět roztočí. Spínací tlačítko je naštěstí zapuštěno do těla kráječe tak, aby nemohlo dojít k nechtěnému spuštění.

Celkově se jedná o jednoduchý a levný přístroj, jenž dobře poslouží zákazníkům, kteří chtějí ušetřit.

Pro

  • Dobrá cena
  • Snadná obsluha
  • Kovová konstrukce

Proti

  • Chybí miska na potraviny
  • Nemá bezpečnostní pojistku
  • Maximálně 15 mm plátky

Najít nejnižší cenu

KLUGE 493.5

KLUGE 493.5 - oblíbený elektrický kráječ potravinTento kráječ je vybaven motorem s příkonem 200W. Oproti ostatním kráječům zaujme poměrně tichým chodem. Nepřetržitě může být motor v provozu po dobu 10 minut. Běžně se u kráječů setkáváme s nepřetržitým provozem maximálně po dobu 5 minut.

Kráječ je vyroben převážně z kovu, nicméně nalezneme na něm i plastové prvky. Barevně je laděn do kombinace nerezu a černé barvy.

Krájecí kotouč lze nastavit tak, aby krájel plátky s tloušťkou v rozmezí 0 až 15 mm, což je poměrně běžné číslo, ale některé jiné kráječe umožňují krájet i 20 mm plátky. Kotouč můžete samozřejmě odejmout, což usnadní jeho čištění. V základním balení nalezneme kotouč s vlnkovým ostřím. Dokoupit však lze i druhý kotouč, který se hodí na extra tenké krájení šunky a sýrů.

Na rozdíl od řady jiných kráječů, je Kluge 493.5 vybaven bezpečností pojistkou. V praxi to funguje tak, že musíte nejprve spouštěcí tlačítko zmáčknout a poté posunout do spouštěcí polohy. Díky tomu se zamezí nechtěnému spuštění kráječe.

Krájecí vozík je nakloněn o několik stupňů a nakrájené plátky se tak snadněji oddělují od kotouče. Zachytávat je můžete pomocí záchytného tácu, který je součástí balení.

Pro

  • Kvalitní zpracování
  • Výkonný motor
  • Tichý chod

Proti

  • Vyšší cena
  • Nepříliš moderní design

Najít nejnižší cenu

Concept KP 3531

Concept KP 3531Concept KP 3531 je kuchyňský kráječ potravin, který se mezi kráječi určenými pro domácí použití vymyká možností krájet až 23 mm silné plátky. Naprostá většina domácích kráječů totiž umožňuje jen 15 nebo 20 mm. Motor kráječe má příkon 130, což je naopak nižší hodnota než u řady konkurenčních kráječů.

Krájecí kotouč je vyroben z kvalitní oceli Solingen a v průměru má 170 mm. Ostří nože je klasicky vlnité, což poslouží dobře jak pro pečivo, tak i pro šunku nebo sýr.

Kráječ disponuje bezpečnostní pojistkou v podobě blokovacího tlačítka, které neumožní nechtěné spuštění kráječe.

Posuvná deska je nakloněná, a tak nakrájené plátky snadněji odpadávají od nože. Ke sběru nakrájených potravin můžete použít dodávaný tác. Deska rovněž disponuje vysunovatelným nástavcem, díky kterému je snazší nakrájet rozměrnější potraviny.

Pro

  • Snadná obsluha
  • Až 23mm plátky
  • Kvalitní nůž

Proti

  • Vyšší cena
  • Krátký a nevzhledný napájecí kabel
  • Vzhled neoslní

Najít nejnižší cenu

Lodos Trend

Lodos Trend - ruční kráječPokud dáváte přednost klasice, tak by Vás mohl zaujmout tento kvalitní ruční kráječ. Nedisponuje samozřejmě žádným motorem. Poháněn je pěkně postaru klikou. Umožňuje ukrojit až 18 mm široké plátky. O krájení se stará 17 cm široký kotouč s vlnitým ostřím.

Co se týče použitých materiálu, tak je na kráječi použit kov, dřevo i plast. K dispozici je v několika barevných provedeních. Nejkonzervativnější je klasická bílá barva. Naopak nejšílenější je barva vyřvaně zelená.

Pro

  • Kvalitní provedení
  • Snadná obsluha
  • Pestrá nabídka barevných provedení

Proti

  • Cena je vyšší než u některých elektrických kráječů

Najít nejnižší cenu

Výhody kuchyňských kráječů

Přemýšlíte o tom, jaké má kuchyňský kráječ výhody? Sestavili jsme pro Vás rychlý přehled výhod.

Rychlost

I když mistrně ovládáte kuchyňský nůž, kráječ bude vždy rychlejší než vaše ruce. Pokud Vás nebaví každý den pro celou rodinu krájet ručně krajíce chleba, tak Vám kráječ dokáže ušetřit spoustu času.

Stejnoměrnost

I kdybyste se snažili nožem krájet podle pravítka, nikdy nedosáhnete takové stejnoměrnosti jednotlivých plátků jako při použití kvalitního kuchyňského kráječe.

Možnost krájet tenčí plátky

Některé potraviny se na opravdu tenké plátky krájejí ručně velmi obtížně. Příkladem může být i cibule. Díky kráječi potraviny snadno nakrájíte na tenčí plátky, než když se o to budete snažit ručně.

Úspora peněz

Nakrájené potraviny ze supermarketu jsou většinou dražší než potraviny nakoupené vcelku ve větším množství. Díky kráječi si je pak doma nakrájíte sami

Jednoduchost

Krájení s elektrickým kuchyňským kráječem je snazší než krájení nožem.

Nevýhody kuchyňských kráječů

Aby to nevyznělo tak, že jsou kuchyňské kráječe naprosto dokonalé a nepostradatelné spotřebiče, sestavili jsme pro Vás několik jejich nevýhod.

Pořizovací cena

Kráječ je jednoduše dražší než kuchyňský nůž, a navíc na jeho provoz potřebujete elektřinu, která také něco stojí.

Nároky na prostor

Ano, kuchyňský kráječ je další spotřebič, který Vám ukrojí kus místa na kuchyňské lince. To může být problém zejména v menších kuchyních v bytech. Jestliže se rozhodnete kráječ schovávat někam do skříňky, je dost možné, že Vás po nějakém čase přestane bavit jej neustále ze skříňky vytahovat, a nakonec jej přestanete používat úplně.

Údržba

Ne, že by starost o kráječ byla kdovíjak složitá, ale po čase Vás může přestat bavit a raději sáhnete po noži.

Bezpečnost kuchyňských kráječů

Používání kráječů vyžaduje dodržovaní jistých bezpečnostních zásad. Přeci jen se jedná prakticky o pilu, která Vám v případě nepozornosti s přehledem zvládne uříznout kus prstu. Na následujících řádcích naleznete několik důležitých zásad, které byste měli dodržovat. Podrobné zásady naleznete v návodu spotřebiče a rozhodně byste měli strávit těch pár minut jejich přečtením.

  • Pokud potřebujete jakkoli manipulovat s kotoučem kráječe, ujistěte se, že je kráječ odpojen od elektrické sítě. To samé platí i při čistění kráječe nebo jeho demontáži.
  • Při použití kráječe zajistěte, že se do něj při chodu nemůže nic zachytit. Jako příklad můžeme uvést dlouhé vlasy, volné oblečení, řetízky, nebo i kravaty.
  • Při krájení za žádných okolností nedržte krájené potraviny holýma rukama. Kráječe jsou vybaveny držáky na potraviny, které zajistí, že se při krájení nezraníte.
  • Pokud kráječ nepoužíváte, nenechávejte jej zapojený do elektrické sítě.
  • Pokud není ve specifikaci nebo návodu uvedeno jinak, nepokoušejte se krájet tvrdé potraviny a předměty jako jsou kosti, skořápky ořechů, ovoce s velkými peckami (např. mango, broskev, nektarinka…), nebo mražené potraviny.

Často kladené otázky

Mohu kráječ používat ke krájení syrového masa?

Ano, kráječ samozřejmě můžete používat ke krájení masa. Po krájení syrového masa však nezapomeňte kráječ dobře očistit, aby nedošlo ke kontaminaci následně krájených potravin.

Mohu kuchyňský kráječ používat i na krájení masa s kostí?

Pokud není v návodu přístroje uvedeno jinak, tak kuchyňské kráječe nejsou zpravidla designovány na krájení kostí. Krájením kostí můžete přístroj poškodit a případně i sebe zranit.

Lze kráječem krájet zmrzlé maso a jiné zmrzlé potraviny?

Pokud jste četli našeho průvodce, tak jistě již víte, že na trhu je celá řada kráječů s různými parametry. Je tedy nutné si toto ověřit u konkrétního kráječe v návodu, jinak může dojít k vašemu poranění a nebo k poškození kráječe.

Lze kráječem krájet ovoce a zeleninu?

Ano, ovoce a zelenina nepředstavuje pro kráječ žádný problém. Skvěle poslouží pro krájení okurek, cuket, nebo i cibule.

Lze kráječem krájet sýr?

Ano, lze, záleží však i na konkrétním sýru. Některé měkčí sýry se mohou na kotouč lepit nebo se pří krájení trhat. Sýry s konzistencí jako má např. eidam nakrájíte bez problémů.

Vyplatí se koupě kuchyňského kráječe?

To záleží čistě na Vás. Pokud kupujete např. šunku, salámy nebo sýry ve větším množství a v kuse, tak Vám kráječ ušetří spoustu času a nervů, než kdybyste měli potraviny krájet ručně nožem. To samé platí i při krájení pečiva. Pokud však máte nízkou spotřebu podobných potravin, tak koupě kráječe nedává smysl.