Domů » Elektronika a počítače » Nejlepší makro objektivy pro fotoaparáty Canon

Nejlepší makro objektivy pro fotoaparáty Canon

Fototechnice jsme se na našem webu poměrně dlouho nevěnovali a dnes to do jisté míry napravíme. Podíváme se spolu na nejlepší makro objektivy pro fotoaparáty značky Canon a to jak pro zrcadlovky, tak i bezzrcadlovky řady EOS RF a EF-M.

Makrofotografie s dlouhodobě čadí mezi nejoblíbenější druhy fotografie. Není se čemu divit. Pohled zblízka do říše květin nebo hmyzu je fascinující, a kromě makro objektivu a fotoaparátu nic více nepotřebujete. Na rozdíl například od krajinářské nebo wildlife fotografie máte nespočet objektů k focení prakticky kdekoliv se podíváte.

Makrofotografie není samozřejmě jen o fauně a flóře. Makro objektivy najdou své uplatnění i například v produktové fotografii nebo při fotografování jídla.

Jak vybrat nejlepší makro objektiv pro fotoaparát Canon?

Makro fotografie
Borůvky; Zdroj: Pixabay.com

Na následujících řádcích se s Vámi podělíme o několik zásadních faktorů, které je vhodné při výběru makro objektivu zohlednit. Posléze Vám i některé nejkvalitnější objektivy představíme.

Bajonet fotoaparátu

Canon má ve svém portfoliu aktuálně 4 bajonety. Dva z nich jsou bajonety klasických digitálních zrcadlovek. Konkrétně jsou to EF-S u fotoaparátu s APS-C senzory jako např. Canon EOS 90D a bajonet EF u full frame zrcadlovek jako je např. Canon EOS 5D Mk. IV. Důležité je si uvědomit, že objektivy určené pro EF bajonet můžete použít i pro EF-S fotoaparáty, ale opačně to nejde.

Zbývající dva bajonety jsou bezzrcadlovkové. Konkrétně se pak jedná o bajonet EF-M u starších APS-C bezzrcadlovek a bajonet RF u relativně nové řady plnoformátových bezzrcadlovek.

Aby se situace ještě více zkomplikovala, pro bezzrcadlovky existují adaptéry, které umožňují použití zrcadlovkových objektivů. Nicméně adaptér není úplně šťastné řešení a pokud vyloženě nepotřebujete konkrétní objektiv, tak je zpravidla lepší řešení použít objektiv nativní, tj. určený pro daný systém.

Poměr zvětšení

Když vyslovíme sousloví „makro objektiv“, myslíme tím zpravidla objektiv se poměrem zvětšení 1 ku 1. Co to znamená? Znamená to, že fotografovaný objekt se na snímač fotoaparátu promítne ve své životní velikosti. Pokud budeme fotit například mravence s délkou 0,5 cm, tak i na snímači zabere onoho půl centimetru. Takovéhoto zvětšení se dosáhne při nejkratší zaostřovací vzdálenosti.

1:1 je u makro objektivů víceméně standard Najdou se však i objektivy, které nabídnou zvětšení jiné. Dříve bylo standardem spíše zvětšení 1:2, což znamenalo, že se objekt na snímač promítnul v poloviční velikosti. Většího zvětšení se pak dosahovala použitím mezikroužků nebo měchů.

Na druhou stranu jsou však dnes k dispozici i specializovaní objektivy s větším zvětšením. Příkladem může být Canon MP-E 65mm, který nabídne zvětšení až 5:1.

Pokud s makro fotografii začínáte, doporučili bych spíše objektiv se zvětšením 1:1 než specializovaný objektiv, jako je uvedeny MP-E 65mm nebo Laowa 25mm.

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost u makro objektivu zásadně ovlivňuje dvě věci. První je minimální zaostřovací vzdálenost. Druhou je pak úhel záběru.

Makro objektiv s ohniskovou vzdálenosti 150 mm a zvětšením 1:1 bude mít větší minimální zaostřovací vzdálenost než objektiv s ohniskovou vzdáleností 50 mm. Je tento rozdíl zásadní? Pro někoho zcela jistě ano, pro někoho ne. Pokud se chystáte primárně fotit hmyz nebo jiné živočichy, které snadno vyplašíte, tak je lepší zvolit objektiv s delším ohniskem. Nicméně někteří zkušení makrofotografové zvládnou fotit makro 1:1 i s 15 mm makro objektivem, kdy je objekt od předního optického členu vzdálen jen několik milimetrů.

Co se týče úhlu záběru, tak ten je samozřejmě u kratších ohnisek větší. To může být velké plus, pokud chceme fotografovaný objekt zobrazit i s prostředím, ve kterém se nachází. U delších ohnisek kvůli užšímu úhlu záběru a menší zjevné hloubce ostrosti okolní prostředí významně potlačeno.

Kontakty

Moderní objektivy jsou většinou vybaveny kontakty, díky kterým může fotoaparát s objektivem komunikovat. Z hlediska makrofotografie je tento přenos důležitý zejména pro ovládání clony objektivu. Jestliže tělo s objektivem komunikuje tak zpravidla dochází k přiclonění až při stisknutí spouště. Díky tomu je obraz v hledáčku fotoaparátu jasný. Některé makro objektivy jsou však plně manuální a clona se ovládá pomocí prstence na objektivu. U zrcadlovek to znamená, že obraz v hledáčku bude velmi tmavý a zaostření na konkrétní objekt tak bude obtížnější.

U bezzrcadlovek je použití plně manuálních objektivů o poznání snazší, protože elektronický hledáček Vám ukazuje obraz, tak jak bude vypadat na výsledné fotografii a snížení přenosu světla zacloněním je tak vykompenzováno.

Ostření

Makro objektivy nalezneme na trhu jak s automatickým ostřením, tak i plně manuální. Jestliže se chystáte fotit převážně se zvětšením 1:1 a více, nemusíte na ostření klást příliš velký důraz. Naprostá většina makro fotografů zaostřuje na fotografovaný objekt tak, že si nastaví požadované zvětšení a pak ostří přibližováním, respektive oddalováním fotoaparátu.

Když bychom opět měli sklouznout k bezzrcadlovkám, tak u nich nalezneme řadu funkcí, které práci s manuálním objektivem značně zjednoduší. Je to zejména možnost si obraz v hledáčku zvětšit. A dále pak možnost nechat si zvýraznit oblast, na kterou je zaostřeno – z angličtiny tzv. focus peaking.

Automatické ostření můžete ocenit v případech, kdy budete chtít makro objektiv využívat i pro jiné než makro účely. Makro objektivy s ohniskem okolo 100 mm jsou například skvělou volbou pro portréty.

Stabilizace

Některé, zejména ty dražší objektivy, jsou vybaveny stabilizací, která kompenzuje vibrace a pohyb a umožní Vám tak fotit bez stativu i delší expozice, než které byste za normálních okolností zvládli. U makro fotografie však stabilizace není až tak účinná jako u normální fotografie.

Cena

Makro objektivy zpravidla nepatří mezi nejlevnější objektivy na trhu. Počítejte s tím, že za makro objektiv zaplatíte minimálně okolo 10 000 Kč. Jeden z nejoblíbenějších makro objektivů pro fotoaparáty Canon je Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM. U něj se cena pohybuje okolo 25 000 Kč.

Pokud potřebujete ušetřit, nabízí se koupě objektivu z druhé ruky. V tomto případě bychom jednoznačně doporučili osobní předání s vyzkoušením.

Nejlepších 5 makro objektivů pro Canon

Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM

Canon EF 100mm f2.8L Macro IS USMTento objektiv je na trhu již přes 10 let a za tu dobu nabyl až téměř legendární status. Jedná se vůbec o jeden z nejostřejších makro objektivů napříč systémy. Jeho téměř jediná vada na kráse je jeho vysoká pořizovací cena, která zcela jistě řadu začínajících makro fotografů odradí.

Objektiv nabídne zvětšení 1:1 s úhlem záběru 23,4 stupně. Vybaven je stabilizací, která poměrně dobře funguje i ve vyšších zvětšeních.

Oproti levnějším makro objektivům nabídne také utěsnění proti povětrnostním vlivům, což oceníte například při fotografování v lehkém letním deštíku.

Důležité parametry

  • Bajonet: Canon EF
  • Formát: Full frame
  • Ohnisková vzdálenost: 100mm
  • Světelnost: 2,8
  • Zvětšení: 1:1
  • Minimální zaostřovací vzdálenost: 30,5 cm
  • Hmotnost: 625 g
  • Průměr filtrů: 67 mm
  • Stabilizace: Ano
  • Přenos clony: Ano
  • Automatické ostření: Ano

Pro

  • Výborná ostrost
  • Stabilizace
  • Utěsnění

Proti

  • Vysoká cena

Najít nejnižší cenu

Laowa 100 mm f/2,8 2x Ultra Macro APO

Laowa 100mm f2.8 2x Ultra Macro APO Canon EFLaowa je značka objektivů čínské společnosti Venus Optics, která se zaměřuje na netradiční objektivy. Stejně tomu tak je i u tohoto objektivu, jehož hlavním lákadlem je zvětšení až 2:1. Možná si řeknete, že to nic není, když MP-E 65 mm zvládne i zvětšení 5:1. Laowa 100 mm si však na rozdíl od něj zachovává možnost zaostřit na nekonečno, takže vám nic nebrání objektiv využít i například k fotografování portrétů.

Objektiv je manuální.  Automatické ostření zde nenajdete. EF verze je vybavena elektrickými kontakty, díky nímž lze ovládat clonu z těla objektivu. Laowa na trh uvedla dvě verze pro EF bajonet, jedna verze kontakty má a druhá ne. Při koupi se tak ujistěte, že kupujete tu verzi, kterou chcete. U RF verze kontakty nejsou vůbec.

Důležité parametry

  • Bajonet: Canon EF i Canon RF
  • Formát: Full frame
  • Ohnisková vzdálenost: 100mm
  • Světelnost: 2,8
  • Zvětšení: 2:1
  • Minimální zaostřovací vzdálenost: 25 cm
  • Hmotnost: 638 g (EF verze)
  • Průměr filtrů: 67 mm
  • Stabilizace: Ne
  • Přenos clony: Ano (pouze EF verze)
  • Automatické ostření: Ne

Pro

  • Zvětšení až 2:1
  • Vynikající ostrost
  • Nízká cena

Proti

  • Plně manuální ovládání nemusí každému vyhovovat

Najít nejnižší cenu

Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra-Macro

Laowa 25mm f2.8 2,5-5X Ultra Macro Canon EFAno vidíte správně, další makro objektiv značky Laowa. A opět se jedná o velmi specifický produkt. Tento objektiv totiž nabídne zvětšení v rozsahu 2,5 až 5:1. Dosáhne tedy na stejné zvětšení jako populární Canon MP-E 65mm. Na rozdíl od něj je však daleko menší, váží téměř o polovinu méně a v neposlední řadě je také skoro třikrát levnější. Nenechte se cenou zmýlit, protože co se týče ostrosti, je dle testů tento objektiv plně srovnatelný, ne-li lepší.

Laowa 25 mm je skvělou volbou pro pokročilé fotografy, kteří chtějí fotit ultimátní detaily. Začátečníkům bychom jej však příliš nedoporučovali, jelikož focení v takovémto zvětšení již kvůli extrémně malé hloubce ostrosti vyžaduje praxi a po prvních neúspěších byste mohli objektiv rychle odložit. Kromě toho nelze tento objektiv využít pro jiný typ fotografie, než je makro, protože nedokáže zaostřit na nekonečno.

Důležité parametry

  • Bajonet: Canon EF i Canon RF
  • Formát: Full frame
  • Ohnisková vzdálenost: 25mm
  • Světelnost: 2,8
  • Zvětšení: 2,5 – 5:1
  • Minimální zaostřovací vzdálenost: 17,3 cm
  • Hmotnost: 400 g (EF verze)
  • Průměr filtrů: –
  • Stabilizace: Ne
  • Přenos clony: Ne
  • Automatické ostření: Ne

Pro

  • Zvětšení až 5:1
  • Vynikající ostrost
  • Nízká cena oproti srovnatelnému objektivu Canon

Proti

  • Plně manuální ovládání nemusí každému vyhovovat
  • Nemá filtrový závit, což znesnadňuje použití makro blesků

Najít nejnižší cenu

Sigma 105 mm f/2,8 EX DG OS HSM MACRO

SIGMA 105mm f2.8 EX DG OS HSM Macro CanonPodobně jako L-kový makro objektiv od Canonu i tento objektiv značky Sigma je na trhu již poměrně dlouho. Nic to nemění na faktu, že se jedná o dobrou volbu, pokud si nemůžete L-kový objektiv dovolit.

Sigma vyráběla 105 mm makro objektiv již dříve. Obrazově byl sice velmi dobrý, ale trpěl řadou neduhů, které se u novějšího modelu podařilo odstranit. Nejdůležitější změnou je fakt, že na rozdíl od svého populárního předchůdce nedochází k vysouvání přední části objektivu. Oceníte to zejména v případech, kdy fotíte například hmyz, který by mohl vysunutý objektiv vyplašit.

Stejně jako objektiv od Canonu, i tento model od Sigmy nabídne stabilizaci.

Důležité parametry

  • Bajonet: Canon EF
  • Formát: Full frame
  • Ohnisková vzdálenost: 105 mm
  • Světelnost: 2,8
  • Zvětšení: 1:1
  • Minimální zaostřovací vzdálenost: 17,3 cm
  • Hmotnost: 725 g (EF verze)
  • Průměr filtrů: –
  • Stabilizace: Ano
  • Přenos clony: Ano
  • Automatické ostření: Ano

Pro

  • Výborný poměr cena/výkon
  • Vynikající ostrost
  • Interní ostření

Proti

  • Vyšší hmotnost
  • Pomalejší a hlučné automatické ostření

Najít nejnižší cenu

Tamron AF SP 90 mm f/2,8 Di Macro VC USD

Tamron AF SP 90mm f2.8 Di Macro VC USD CanonJako poslední si představíme 90 mm makro objektiv značky Tamron. Podobně jako Sigma, i Tamron už měl podobný objektiv v nabídce. Novější generace objektivu je však daleko ostřejší a směle tak konkuruje i objektivu Canon 100mm f2.8 L. Přitom je o několik tisícikorun levnější.

Kromě nového designu, který známe již z jiných objektivů Tamron G2, dostala nová verze do vínku také stabilizaci. Objektiv nabídne zvětšení až 1:1 s minimální zaostřovací vzdáleností 30 cm. Zaostřování je interní a přední část objektivu se tak nevysouvá.

Na těle objektivu naleznete 3 přepínače.  Prvním se zapíná a vypíná stabilizace. Druhý slouží k přepínání mezi manuálním a automatickým ostřením. A konečně třetí slouží k omezení rozsahu vzdálenosti, na kterou bude objektiv automaticky ostřit. Na výběr je plný rozsah, 0,5 metrů až nekonečno a 0,3 – 0,5 metrů.

Důležité parametry

  • Bajonet: Canon EF
  • Formát: Full frame
  • Ohnisková vzdálenost: 90 mm
  • Světelnost: 2,8
  • Zvětšení: 1:1
  • Minimální zaostřovací vzdálenost: 30 cm
  • Hmotnost: 600 g
  • Průměr filtrů: –
  • Stabilizace: Ano
  • Přenos clony: Ano
  • Automatické ostření: Ano

Pro

  • Nižší cena než srovnatelný objektiv Canon
  • Vynikající ostrost
  • Interní ostření

Proti

  • Cena rozhodně není nejnižší
  • Chromatická aberace by mohla být lépe korigovaná

Najít nejnižší cenu

Další alternativy

Pokud Vás nezaujaly žádné z 5 uvedených objektivů, máme pro vás ještě několik tipů, které by mohly stát za zvážení.

Canon MP-E 65 mm f/2,8 1-5 Macro Photo

Tento legendární makro objektiv u nás ve stavu nového kusu již téměř není k sehnání. Občas jej však najdete za rozumnou cenu v bazarech.

Objektiv nabídne zcela unikátní rozsah zvětšení od 1:1 až po 5:1. Výhodou oproti námi doporučovanému objektivu Laowa 25 mm je zejména přenos clony.

Canon RF 100 mm f/2,8 L Macro IS USM

Tento objektiv je novinkou pro fotoaparáty s bajonetem Canon RF a je to defacto nástupce oblíbeného L-kového 100 mm objektivu pro Canon EF. Jedná se sice o po všech stránkách skvělý objektiv, nicméně při současné ceně jej považujeme, za předražený. Pokud však nemáte problém utratit 40 000 Kč za makro objektiv, jedná se o jednu z nejlepších voleb pro Canon RF.

Najít nejnižší cenu

Laowa 65mm f/2.8 2x Ultra Macro Canon EF-M

Jestliže vlastníte fotoaparát s bajonetem Canon EF-M, může pro vás být zajímavou volbou tento 65milimetrový makro objektiv značky Laowa. Jeho hlavní předností je velké zvětšení v poměru 2:1, podobně jako u dříve zmíněného objektivu Laowa se 100 mm ohniskem. Objektiv nemá elektrické kontakty a nedochází tak k přenosu clony. Vzhledem k tomu, že EOS M jsou bezzrcadlovky, není to pro makro fotografii nijak zásadní nedostatek. Samozřejmě se nekoná ani autofokus.

Najít nejnižší cenu

Canon EF 100 mm f/2,8 Macro USM

Tento ne-L-kový makro objektiv byl na trh uveden již před více než 20 lety. Na rozdíl od novějšího L-kového bráchy měl poloviční cenu. V současnosti je již téměř žádný eshop nenabízí ve stavu nového kusu, je tedy možné, že se přestál vyrábět. Nemusí však být vůbec špatnou volbou, pokud jej najdete v pěkném stavu na bazaru.

Canon EF 180mm f/3.5L Macro USM

Tento objektiv je skvělou volbou, pokud potřebujete od fotografovaného objektu větší odstup. Minimální zaostřovací vzdálenost je zde 48 cm. Poměr zvětšení objektivu je až 1:1. Problém může být s dostupností, protože se jedná o objektiv, který již má na kontě 25 let a dle několika na internetových portálech zpráv byla jeho výroba k roku 2021 ukončena. V době psaní tohoto článku nebyl nikde v českých eshopech skladem a jedinou volbou tak zůstávají bazary nebo zahraniční eshopy.