Domů » Elektronika a počítače » Vybíráme nejlepší herní myši pro rok 2024

Vybíráme nejlepší herní myši pro rok 2024

Vybrat nejlepší herní myš není jednoduchý úkol, a proto jsme pro vás připravili nákupního průvodce, který vám výběr zjednoduší. Finální rozhodnutí však vždy bude čistě na vás a na vašich potřebách.

Pokud se nechcete zdržovat čtením, tak doporučujeme zvážit myš Razer DeathAdder v2.

Hned zkraje je potřeba si uvědomit, že ani nejlepší herní myši z vás neudělají drasticky lepší hráče. Do jisté míry samozřejmě s výkonem ve hrách pomůžou, ale nejdůležitější jsou vaše schopnosti a zkušenosti. Pokud vám nyní hraní určité hry příliš nejde a myslíte si, že za to může pouze vaše stávající myš (pokud je plně funkční), tak raději ušetřete peníze a spíše se věnujte tréninku.

Ačkoliv mohl předcházející odstavec vyznít negativně, herní myši rozhodně nejsou zbytečnosti, za které se nevyplatí vyhazovat peníze. Naopak, kvalitní myš je nejdůležitější periferii. Pojďme se spolu vrhnout na test herních myší.

Nejprodávanější herní myši 2024

V tabulce naleznete nejprodávanější herní myši dle Heureka.cz.

Nejlepších 5 herních myší

Na následujících řádcích si představíme 5 výborných herních myší. Zastoupeny budou jak levnější, tak i dražší a kvalitnější modely.

Razer DeathAdder V2

Pro

  • Ergonomie
  • Výborný senzor
  • Nově disponuje vlastní pamětí
  • Spínače s životností 70 mil. kliknutí
Proti

  • Nižší hmotnost nemusí sedět všem
  • Cena

První myší ze stáje Razer, kterou si dnes představíme je model DeathAdder V2. Myší řady DeathAdder se ve světě prodalo již více než 10 milionů kusů, což svědčí o velké popularitě této řady.

V2 pokračuje v tradicí původních verzí DeathAdder a zachovává si osvědčený ergonomický tvar. Myš se díky svému tvaru perfektně hodí pro palm grip, ale lze ji pohodlně používat i s claw nebo fingerip gripy. Nová verze shodila pár gramů ze své hmotnosti a nyní váží pouhých 82 gramů, což nemusí vyhovovat hráčům upřednostňujícím těžší myši.

Senzor je optický a nabídne citlivost až 20 000 DPI. Odezva je pak skvělých 0,2 ms.

Na rozdíl od starších verzí DeathAdder V2 má vlastní paměť, do které je možné uložit 5 profilů konfigurací. Není tak zapotřebí mít neustále zapnutý software Razer Synapse. Po požadovaném nastavení můžete Synapse klidně i odinstalovat.

DeathAdder je skvělou volbou nejen na hraní her, ale díky své výborné ergonomii se hodí i pro kancelářskou práci.

Razer Mamba Elite

Pro

  • Vynikající senzor
  • Nastavitelnost
  • Opletený kabel
Proti

  • Kluzký povrch po stranách myši
  • Vysoká cena

Mamba Elite je počinem jednoho z nejvěhlasnějších výrobců herních myší – společnosti Razer.

Myš je vybavena optickým snímačem Razer 5 s maximální citlivostí 16 000 DPI. Odezva je pak 1 ms. Citlivost lze přesně přednastavit v softwaru Razer Synapse. Stejně tak lze nakonfigurovat všechna tlačítka, kterých na myši nalezneme celkem 9.

Samozřejmostí je RGB podsvícení, které lze opět nastavit v rámci Razer Synapse.

Myš disponuje dvoumetrovým kabelem, který je opletený a není nepříjemně tuhý jako se občas stává u některých levnějších myší.

Se svou hmotností 96 gramů se řadí někde na pomezí lehkých a středně těžkých myší.

Logitech G502 Hero

Pro

  • Spousta programovatelných tlačítek
  • Kvalitní zpracování
  • Výborný snímač
Proti

  • Nepříliš vhodná pro velké ruce
  • Cena

Logitech má dlouhodobě nejen u nás pověst jednoho z nejlepších výrobců počítačových periferii a platí to i pro jejich herní myši. Tato verze myši G502 je vybavena přepracovaným optickým senzorem Hero 16K s rozsahem 100 – 16 000 DPI, který Logitech v době vydání označoval jako svůj nejpřesnější senzor. Aby toho nebylo málo, k dispozici je také update firmwaru, který ještě zvyšuje horní limit DPI na 25 600. To znamená, že z Hero 16K se stává Hero 25K.

Myš je vybavena 11 plně programovatelnými tlačítky. Vysoký počet tlačítek jistě ocení hráči MMORPG a her ve stylu DOTA. K programování tlačítek lze použít software Logitech Gaming Software. Nastavení je možné uložit do interní paměti myši.

V základu myš váží pěkných 121 g. Hmotnost je možné dále regulovat pomocí 5 závaží o hmotnosti 3,6 g, jenž jsou součástí balení.

Razer Naga Trinity

Pro

  • Vyměnitelné boční tlačítka
  • Ergonomie
  • Velký počet tlačítek
Proti

  • V některých případech došlo k rychlému opotřebovávání tlačítek – myš pak dělá dvojkliky
  • Cena

Razer Naga trinity není klasická mainstreamová herní myš. Naga Trinity je modulární a defacto se jedná vlastně o 3 myši v 1. Můžete si zvolit jeden ze tří různých bočních krytů, kde každý kryt nabízí jiný počet a jiné uspořádání tlačítek. Např. když budete hrát nějakou rychlou střílečku ala Overwatch, s největší pravděpodobností neoceníte 12 tlačítek pod palcem, a tak si zvolíte kryt se dvěma tlačítky. Střední cestu pak představuje kryt se 7 tlačítky upořádanými do kruhu. Může se sice zdát, že je to vše překombinované, ale musíme říct, že to funguje skvěle a jediným minusem tohoto konceptu je fakt, že si na 3 různé rozložení budete muset díle zvykat.

K naprogramování tlačítek a vytvoření profilů pro jednotlivé hry můžete použít software Razer Synapse 3. Dále v něm můžete měnit i nastavení citlivosti optického snímače od 100 do 16 000 DPI nebo upravit RGB osvětlení myši.

Výměnný systém Trinity z původní Nagy udělal myš s téměř univerzálním využitím. Tvar a velikost těla myši však zůstaly víceméně stejné jako u původní Nagy a tak by stále mohla zajímat primárně hráče MMPORG, kteří ocení větší a pohodlnější myši.

Upozornění – u této myši řada uživatelů reportovala problémy s životností tlačítek. Někteří reklamovali už po půl roce, což u myši s takovou cenovkou není dobrou vizitkou.

A4Tech Bloody Gaming V8

Pro

  • Vynikající poměr cena/výkon
  • Kovové packy
  • Příjemný povrch
Proti

  • Opletený kabel se rád zasekává o hranu stolu
  • Software je zastaralý
  • Drážky po stranách jsou magnetem na nečistoty

Bloody Gaming V8 je nejlevnější herní myš z našeho seznamu, ale zároveň se se jedná o jednu z vůbec nejoblíbenějších myší na českém trhu. Ačkoliv kvalitou možná zcela nedosahuje předešlých 4 uvedených modelů ostatních výrobců, rozhodně se jedná v této cenové kategorii o jednu z nejlepších herních myší, jakou si můžete koupit. Za cenu okolo 400 Kč dostanete kvalitní optickou myš s citlivostí až 3200 DPI. Velkou výhodou oproti konkurenci je použití kovových „pacek“, které se neopotřebovávají tak rychle jako teflon nebo plast a přitom jsou stále dostatečně kluzké.

Myš je vybavena celkem 7 tlačítky – dvě klasická tlačítka plus kolečko, které funguje jako prostřední tlačítko, dále tlačítka vpřed a zpět na levé straně a tlačítko pro změnu citlivosti na horní straně.

Z dalších specifikací vypíchneme hmotnost 155 gramů, odezvu 1 ms a integrovanou paměť 160 K pro uživatelské makra. Kabel myši je opleten textílii v kombinaci černé a červené barvy.

S myši je dodáván software CORE ve verzi 2 nebo 3 podle toho, kterou variantu zakoupíte.

Jak vybrat nejlepší herní myš?

Výběr a doporučení vhodné herní myši, pokud přesně nevíte, co potřebujete, je velmi obtížný. Na následujících řádcích si představíme důležité koncepty a vlastnosti herních myší, které je potřeba při výběru zvážit.

Ergonomie a typ úchopu myši

Jedním z prvních faktorů, který byste měli při výběru myši zohlednit, je váš preferovaný styl úchopu myši. Důvodem je fakt, že většinou je myš ideálně tvarovaná pro konkrétní typ úchopu. V zásadě se rozlišují 3 základní úchopy, pro něž se i u nás vžily anglické názvy.

Palm Grip

Při tomto úchopu leží dlaň na myši a tlačítka mačkáte celými prsty. Jedná se o nejpohodlnější a nejčastější úchop. Jeho nevýhoda spočívá v menší přesnosti oproti ostatním úchopům. Téměř u všech myší lze tento úchop bez větších potíží použít. Výjimkou mohou být menší myši.

Claw Grip

Claw grip je úchyt, při němž sice opět dlaň nebo její část leží na myši, ale tentokrát jsou prsty hráče pokrčeny a tlačítek se dotýkají pouze špičky prstů. Jméno úchytu je odvozeno právě o pokrčených prstů, které připomínají pařáty. Úchop umožňuje rychlé a přesné pohyby.

Finger Grip

U posledního úchopu se využívají k ovládání a držení myši pouze konečky prstů. Zbytek ruky je po celou dobu ve vzduchu. Tento úchop je vhodný zejména pro majitelé dlouhých prstů nebo u menších myší, které neumožní pohodlnější úchop.

Nikdo by vám neměl diktovat, jaký úchop zvolit. Volte vždy ten, který je pro vás nejpohodlnější, nebo se kterým máte nejlepší výsledky. Pokud máte možnost navštívit kamennou prodejnu a některou z vámi vybraných myší si „osahat“, tak to jistě udělejte, protože ani myš za 3000 Kč nebude sedět všem.

Další důležitým faktorem ergonomie je fakt, zda jste zvyklí používat myš pravou nebo levou rukou. Většina myší je designovaná pro praváky, takže levákům budou buď špatně sedět, nebo budou naprosto nepoužitelné.

Senzor

Kuličkové myši jsou již naštěstí zaváté písky času a na trhu tak najdeme převážně myši s optickým nebo laserovým senzorem.

Myši s laserovým senzorem dokáží pracovat téměř na jakémkoliv povrchu. Ke snímání pohybu se používá laserový paprsek. Laserová myš nabídne vyšší přesnost než myš optická.

Optický senzor má pak problémy s velmi hladkými povrchy jako je např. sklo. Nejlépe pak fungují na kvalitní podložce pod myš. Ke snímání pohybu se používá tradiční červené LED světlo, díky kterému optickou myš poznáte na první pohled. Optické myši jsou zpravidla levnější než myši laserové.

Predikce

Predikce je schopnost myši odhadnout úmysly uživatele a usnadnit mu tak určitou činnost. Typicky se jedná o pomoc při „kreslení“ rovných čar. Pokud myš vyhodnotí, že se snažíte provést zcela rovný pohyb, dojde k vyhlazení pohybu. Při hraní her o takovou funkci ve většině případů nestojíte, jelikož kurzor přesně nekopíruje váš pohyb myší.

Akcelerace

Akcelerace u myší spočívá v tom, že pokud myší pohnete rychle, kurzor na obrazovce urazí větší vzdálenost, než kdybyste myší pohnuli pomalu. V praxi to znamená, že s akcelerací si nikdy přesně nenacvičíte stejně dlouhé pohyby myší, protože vám kurzor skočí pokaždé o kus jinam. Z toho jasně vyplývá, že pro seriózní hraní rozhodně nechcete koupit myš, u které by akcelerace nešla úplně vypnout. Nezapomeňte, že zejména herní porty z konzolí mívají často akceleraci myši defaultně zapnutou přímo ve hře.

LOD

LOD neboli lift-off distance, je vzdálenost, do které senzor snímá pohyb, dojde-li ke zvednutí myši nad podložku. Při hraní her, ale i u práce většinou chcete tuto vzdálenost minimalizovat. Není nic otravnějšího, než myš, která snímá povrch podložky, ještě když ji držíte 2 cm nad povrchem. Nejkvalitnější myši mají tuto vzdálenost nastavitelnou.

Polling Rate

Polling rate je označení pro frekvenci komunikace myši s PC. Standardní hodnota bývá u USB portů 125Hz. Při této hodnotě vzniká 8ms zpoždění, které je pro mnohé hráče nepřijatelné. Většina herních myší vám umožní nastavit vyšší hodnotu, která obratem sníží odezvu. Negativem je však zvýšení využití procesoru počítače.

Software

Herní myši jsou zpravidla doplněny o software výrobce, který vám jednak umožní změnit nastavení myši, a za druhé přinese i užitečné prvky jako jsou profily a možnost programovat tlačítka dle potřeby.

Hmotnost

Hmotnost myši je opět o preferencích každého hráče. Někdo preferuje těžší myši, které pevně sedí na podložce, někdo preferuje myši lehčí. Některé myši umožňují úpravu váhy pomocí drobných závaží.

Počet tlačítek

Větší počet tlačítek je důležitý zejména pro hráče MMORPG her jako World of Warcraft nebo MOBA her jako DOTA a League of Legends. Hráči FPS tlačítka navíc většinou oželí.

Výrobce

Mezi hráči v ČR jsou oblíbeny zejména výrobky firem Logitech, Razer a SteelSeries. Z dalších výrobců můžeme jmenovat např. A4tech, který osloví především nízkou cenou, Asus nebo Zowie.

Cena

Cena je jistě důležitým faktorem, který je potřeba zohlednit. Za velmi kvalitní herní myš zaplatíte zpravidla okolo 1500 Kč. V obchodech ale naleznete i myši, které stojí i dvojnásobek této ceny, ale většinou se o nich nedá říci, že by byly dvakrát lepší. Existují samozřejmě i daleko levnější herní myší, jejichž cena začíná již někde na 400 Kč. Pro méně náročné hráče mohou být i tyto levnější modely dobrou volbou. Je nutné počítat s horšími materiály a menší přesností.

Závěr

Na závěr bychom chtěli ještě jednou zdůraznit, že ani nejlepší myš z vás neudělá nejlepšího hráče. Abyste byli nejlepší, musíte trénovat jako nejlepší.

Náš nákupní rádce je pro dnešek u konce. Věříme, že jste si vybrali tu nejlepší myš a těšíme se na vás u dalších článků.