Vybíráme nejlepší herní myši pro rok 2020

Vybrat nejlepší herní myš není jednoduchý úkol, a proto jsme pro vás připravili nákupního průvodce, který vám výběr zjednoduší. Finální rozhodnutí však vždy bude čistě na vás a na vašich potřebách.

Hned zkraje je potřeba si uvědomit, že ani nejlepší herní myši z vás neudělají drasticky lepší hráče. Do jisté míry samozřejmě s výkonem ve hrách pomůžou, ale nejdůležitější jsou vaše schopnosti a zkušenosti. Pokud vám nyní hraní určité hry příliš nejde a myslíte si, že za to může pouze vaše stávající myš (pokud je plně funkční), tak raději ušetřete peníze a spíše se věnujte tréninku.

Ačkoliv mohl předcházející odstavec vyznít negativně, herní myši rozhodně nejsou zbytečnosti, za které se nevyplatí vyhazovat peníze. Naopak, kvalitní myš je nejdůležitější periferii. Pojďme se spolu vrhnout na test herních myší.

Nejprodávanější herní myši 2020

V tabulce naleznete nejprodávanější herní myši dle Heureka.cz k říjnu 2020.

Jak vybrat nejlepší herní myš?

Výběr a doporučení vhodné herní myši, pokud přesně nevíte, co potřebujete, je velmi obtížný. Na následujících řádcích si představíme důležité koncepty a vlastnosti herních myší, které je potřeba při výběru zvážit.

Ergonomie a typ úchopu myši

Jedním z prvních faktorů, který byste měli při výběru myši zohlednit, je váš preferovaný styl úchopu myši. Důvodem je fakt, že většinou je myš ideálně tvarovaná pro konkrétní typ úchopu. V zásadě se rozlišují 3 základní úchopy, pro něž se i u nás vžily anglické názvy.

Palm Grip

Při tomto úchopu leží dlaň na myši a tlačítka mačkáte celými prsty. Jedná se o nejpohodlnější a nejčastější úchop. Jeho nevýhoda spočívá v menší přesnosti oproti ostatním úchopům. Téměř u všech myší lze tento úchop bez větších potíží použít. Výjimkou mohou být menší myši.

Claw Grip

Claw grip je úchyt, při němž sice opět dlaň nebo její část leží na myši, ale tentokrát jsou prsty hráče pokrčeny a tlačítek se dotýkají pouze špičky prstů. Jméno úchytu je odvozeno právě o pokrčených prstů, které připomínají pařáty. Úchop umožňuje rychlé a přesné pohyby.

Finger Grip

U posledního úchopu se využívají k ovládání a držení myši pouze konečky prstů. Zbytek ruky je po celou dobu ve vzduchu. Tento úchop je vhodný zejména pro majitelé dlouhých prstů nebo u menších myší, které neumožní pohodlnější úchop.

Nikdo by vám neměl diktovat, jaký úchop zvolit. Volte vždy ten, který je pro vás nejpohodlnější, nebo se kterým máte nejlepší výsledky. Pokud máte možnost navštívit kamennou prodejnu a některou z vámi vybraných myší si “osahat”, tak to jistě udělejte, protože ani myš za 3000 Kč nebude sedět všem.

Další důležitým faktorem ergonomie je fakt, zda jste zvyklí používat myš pravou nebo levou rukou. Většina myší je designovaná pro praváky, takže levákům budou buď špatně sedět, nebo budou naprosto nepoužitelné.

Senzor

Kuličkové myši jsou již naštěstí zaváté písky času a na trhu tak najdeme převážně myši s optickým nebo laserovým senzorem.

Myši s laserovým senzorem dokáží pracovat téměř na jakémkoliv povrchu. Ke snímání pohybu se používá laserový paprsek. Laserová myš nabídne vyšší přesnost než myš optická.

Optický senzor má pak problémy s velmi hladkými povrchy jako je např. sklo. Nejlépe pak fungují na kvalitní podložce pod myš. Ke snímání pohybu se používá tradiční červené LED světlo, díky kterému optickou myš poznáte na první pohled. Optické myši jsou zpravidla levnější než myši laserové.

Predikce

Predikce je schopnost myši odhadnout úmysly uživatele a usnadnit mu tak určitou činnost. Typicky se jedná o pomoc při “kreslení” rovných čar. Pokud myš vyhodnotí, že se snažíte provést zcela rovný pohyb, dojde k vyhlazení pohybu. Při hraní her o takovou funkci ve většině případů nestojíte, jelikož kurzor přesně nekopíruje váš pohyb myší.

Akcelerace

Akcelerace u myší spočívá v tom, že pokud myší pohnete rychle, kurzor na obrazovce urazí větší vzdálenost, než kdybyste myší pohnuli pomalu. V praxi to znamená, že s akcelerací si nikdy přesně nenacvičíte stejně dlouhé pohyby myší, protože vám kurzor skočí pokaždé o kus jinam. Z toho jasně vyplývá, že pro seriózní hraní rozhodně nechcete koupit myš, u které by akcelerace nešla úplně vypnout. Nezapomeňte, že zejména herní porty z konzolí mívají často akceleraci myši defaultně zapnutou přímo ve hře.

LOD

LOD neboli lift-off distance, je vzdálenost, do které senzor snímá pohyb, dojde-li ke zvednutí myši nad podložku. Při hraní her, ale i u práce většinou chcete tuto vzdálenost minimalizovat. Není nic otravnějšího, než myš, která snímá povrch podložky, ještě když ji držíte 2 cm nad povrchem. Nejkvalitnější myši mají tuto vzdálenost nastavitelnou.

Polling Rate

Polling rate je označení pro frekvenci komunikace myši s PC. Standardní hodnota bývá u USB portů 125Hz. Při této hodnotě vzniká 8ms zpoždění, které je pro mnohé hráče nepřijatelné. Většina herních myší vám umožní nastavit vyšší hodnotu, která obratem sníží odezvu. Negativem je však zvýšení využití procesoru počítače.

Software

Herní myši jsou zpravidla doplněny o software výrobce, který vám jednak umožní změnit nastavení myši, a za druhé přinese i užitečné prvky jako jsou profily a možnost programovat tlačítka dle potřeby.

Hmotnost

Hmotnost myši je opět o preferencích každého hráče. Někdo preferuje těžší myši, které pevně sedí na podložce, někdo preferuje myši lehčí. Některé myši umožňují úpravu váhy pomocí drobných závaží.

Počet tlačítek

Větší počet tlačítek je důležitý zejména pro hráče MMORPG her jako World of Warcraft nebo MOBA her jako DOTA a League of Legends. Hráči FPS tlačítka navíc většinou oželí.

Výrobce

Mezi hráči v ČR jsou oblíbeny zejména výrobky firem Logitech, Razer a SteelSeries. Z dalších výrobců můžeme jmenovat např. A4tech, který osloví především nízkou cenou, Asus nebo Zowie.

Cena

Cena je jistě důležitým faktorem, který je potřeba zohlednit. Za velmi kvalitní herní myš zaplatíte zpravidla okolo 1500 Kč. V obchodech ale naleznete i myši, které stojí i dvojnásobek této ceny, ale většinou se o nich nedá říci, že by byly dvakrát lepší. Existují samozřejmě i daleko levnější herní myší, jejichž cena začíná již někde na 400 Kč. Pro méně náročné hráče mohou být i tyto levnější modely dobrou volbou. Je nutné počítat s horšími materiály a menší přesností.

Nejlepších 5 herních myší

Na následujících řádcích si představíme 5 výborných herních myší. Zastoupeny budou jak levnější, tak i dražší a kvalitnější modely.

Razer DeathAdder Elite

Razer DeathAdder Elite - test herních myšíRazer DeathAdder je po právu jednou z nejoblíbenějších herních myší všech dob. Ergonomický tvar této optické myši umožňuje používat jakýkoliv typ úchopu. Matný plastový povrch sice není tak příjemný na dotek jako pogumování u jiných modelů, ale pro zamezení klouzání funguje i tak výborně a zároveň se s ním ruce tolik nepotí.

Myš váží 105 gramů, což pro většinu hráčů téměř ideální hmotnost. Výbava skýtá, dá se říci, tradiční počet tlačítek – tedy 7, kde 2 z nich ovládáte palcem. Oproti starším verzím DeathAdder má DeathAdder Elite upravené skaty, které zajišťují lepší klouzání po podložce.

Pro nastavování myši je k dispozici software Razer Synapse. Myš bohužel nedisponuje vlastní pamětí pro nastavení tlačítek nebo kalibraci a tak je nutné mít software stále zapnutý.

Najít nejnižší cenu

SteelSeries Rival 310

SteelSeries Rival 310 62433Rival 310 je jedním levnějších modelů populárního výrobce SteelSeries. Tato kabelová myš je vybavena 5 tlačítky a samozřejmě kolečkem, které funguje i jako 6. tlačítko. Hlavní tlačítka jsou vybavena mechanickými spínači s garantovanou životností 50 mil. kliknutí.

Myš má pěkný jednoduchý design. Téměř celé tělo tvoří černý matný plast s výjimkou boků a kolečka, které jsou pokryté šedým silikonem. Požitý plast nepůsobí nijak levně a vypadá, že něco vydrží. Kvalitně působí silikonové části, které nejdou jednoduše poškrábat nehtem ani odloupnout od plastového těla.

Design je myši je poměrně univerzální a lze ji použít jak s claw gripem, tak i s palm gripem. Problémy mohou mít snad jen ti z nás, kdo mají větší ruce. S hmotností 88 gramů ji můžeme zařadit mezi lehké myši.

O skvělý herní výkon se stará i optický senzor TrueMove3 s maximální citlivostí 12 000 DPI. Ten poskytuje snímání 1:1. Citlivost lze měnit tlačítkem na horní straně myši. Přepínat můžete mezi dvěma uloženými hodnotami citlivosti.

Vzhledem k současné nízké ceně budete jen těžko hledat myš s lepším poměrem cena-výkon.

Najít nejnižší cenu

Logitech G502 Proteus Spectrum

Logitech G502 Proteus SpectrumLogitech má dlouhodobě nejen u nás pověst jednoho z nejlepších výrobců počítačových periferii a platí to i pro jejich herní myši. G502 Proteus Spectrum se od dřívějšího modelu liší prakticky jen přidaným RGB podsvícením, ale i tak se spolehlivě řadí mezi nejlepší herní myší vhodné zejména pro MMORPG nebo DOTA hry.

Myš je se svou hmotností 168 gramů zástupcem těžké váhy, což nemusí vyhovovat hráčům FPS. Hmotnost je možné regulovat 5 dodávaným závažími o hmotnosti 3,6 g.

Senzor je opět optický s maximálním DPI o hodnotě 12 000, kdy tlačítkem lze přepínat mezi 5 uloženými hodnotami. Ve výbavě najdeme celkem 11 programovatelných tlačítek. K programování tlačítek lze použít software Logitech Gaming Software. Nastavení je možné uložit do interní paměti myši.

Najít nejnižší cenu

Razer Naga Trinity

Razer Naga Trinity RZ01-02410100-R3M1Razer Naga trinity není klasická mainstreamová herní myš. Naga Trinity je modulární a defacto se jedná vlastně o 3 myši v 1. Můžete si zvolit jeden ze tří různých bočních krytů, kde každý kryt nabízí jiný počet a jiné uspořádání tlačítek. Např. když budete hrát nějakou rychlou střílečku ala Overwatch, s největší pravděpodobností neoceníte 12 tlačítek pod palcem, a tak si zvolíte kryt se dvěma tlačítky. Střední cestu pak představuje kryt se 7 tlačítky upořádanými do kruhu. Může se sice zdát, že je to vše překombinované, ale musíme říct, že to funguje skvěle a jediným minusem tohoto konceptu je fakt, že si na 3 různé rozložení budete muset díle zvykat.

K naprogramování tlačítek a vytvoření profilů pro jednotlivé hry můžete použít software Razer Synapse 3. Dále v něm můžete měnit i nastavení citlivosti optického snímače od 100 do 16 000 DPI nebo upravit RGB osvětlení myši.

Výměnný systém Trinity z původní Nagy udělal myš s téměř univerzálním využitím. Tvar a velikost těla myši však zůstaly víceméně stejné jako u původní Nagy a tak by stále mohla zajímat primárně hráče MMPORG, kteří ocení větší a pohodlnější myši.

Najít nejnižší cenu

A4Tech Bloody Gaming V8

A4Tech Bloody Gaming V8 Core 2 V8M - levná herní myšBloody Gaming V8 je nejlevnější herní myš z našeho seznamu, ale zároveň se se jedná o jednu z vůbec nejoblíbenějších myší na českém trhu. Ačkoliv kvalitou nedosahuje předešlých 4 uvedených modelů ostatních výrobců, rozhodně se jedná v této cenové kategorii o jednu z nejlepších herních myší na trhu. Za cenu okolo 400 Kč dostanete kvalitní optickou myš s citlivostí až 3200 DPI. Velkou výhodou oproti konkurenci je použití kovových “pacek”, které se neopotřebovávají tak rychle, jako teflon nebo plast a přitom jsou stále dostatečně kluzké.

Myš je vybavena celkem 7 tlačítky – dvě klasická tlačítka plus kolečko, které funguje jako prostřední tlačítko, dále tlačítka vpřed a zpět na levé straně a tlačítko pro změnu citlivosti na horní straně.

Z dalších specifikací vypíchneme hmotnost 155 gramů, odezvu 1 ms a integrovanou paměť 160 K pro uživatelské makra. Kabel myši je opleten textílii v kombinaci černé a červené barvy.

S myši je dodáván software CORE ve verzi 2 nebo 3 podle toho, kterou variantu zakoupíte.

Najít nejnižší cenu

Závěr

Na závěr bychom chtěli ještě jednou zdůraznit, že ani nejlepší myš z vás neudělá nejlepšího hráče. Abyste byli nejlepší, musíte trénovat jako nejlepší.

Náš nákupní rádce je pro dnešek u konce. Věříme, že jste si vybrali tu nejlepší myš a těšíme se na vás u dalších článků.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *