Domů » Auto - moto » Vybíráme nejlepší nosiče kol pro rok 2024

Vybíráme nejlepší nosiče kol pro rok 2024

Také patříte k nadšencům, kteří kdykoliv mohou, tak mění čtyři kola za dvě? V poslední době se stala obrovským trendem cyklistika a cykloturistika. Tento sport se těší obrovské popularitě. Lidé nakupují speciální kola, dresy, oblečení, speciální batohy a další různá vybavení k pohodové jízdě.

Někdo se ovšem chce vydat dál do zajímavějších míst, která chce projet na kole, ale přesun tam na kole samotném by byl zdlouhavý anebo i nemožný. V tom případě kolo naložíte na auto a jede se. A jsme doma, v tento okamžik potřebujete nosič kol, to víte. Ale otázkou je, jak jej vybrat a jaký je nejlepší nosič kol na auto? My vám poradíte a přidáme k tomu ještě pár tipů na koupi přímo podle recenzí kupujících.

Doporučujeme, abyste při výběru nosiče kola byli velmi obezřetní, neboť díky špatné volbě či instalaci můžete způsobit nehezkou dopravní nehodu. Proto dbejte na kvalitu výrobku, zbytečně nešetřete, přesvědčte se, že jste vše řádně a dobře namontovali a volte adekvátní nosič k váze kol, nikdy váhu nepřekračujte, jezděte podle předepsané rychlosti, kterou daný nosič povoluje. Určitě také při sestavování postupujte pode návodu a dobře si jej pročtěte. A v neposlední řadě určitě po pár ujetých kilometrech zastavte a zkontrolujte, zda je vše s koly na nosiči v pořádku, vše bezpečně drží a nic nepovolilo.

Nejprodávanější nosiče kol 2024

V tabulce naleznete 10 nejoblíbenějších nosičů kol dle Heureka.cz pro rok 2024.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Thule VeloCompact 3 (926)9513 790 – 20 305 KčRecenze
Thule ProRide 598962 890 – 5 010 KčRecenze
Thule VeloCompact 3 (926) + adaptér 926-1 na 4 kolo9515 999 – 19 790 KčRecenze
Thule VeloCompact 2 (924)9611 190 – 17 520 KčRecenze
Thule VeloSpace XT3 (939)9816 990 – 24 721 KčRecenze
Thule ProRide 591942 480 – 3 049 KčRecenze
Thule EasyFold XT2 (933)9517 300 – 21 779 KčRecenze
Thule FreeRide 532911 560 – 2 779 KčRecenze
Thule EuroWay G2 920948 790 – 9 999 KčRecenze
Hakr Trip 2 Elektro846 700 – 8 490 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší nosič kol?

Typ nosiče

Existují tři základní druhy nosičů kol – nosiče kol na střechu, nosiče kol na tažné zařízení a nosiče kol na páté dveře. Každý z těchto druhů má své pro a proti.

Nosiče kol na střechu jsou asi nejpopulárnější verzí, možná i proto, že je nejlevnější. Každopádně na něm zcela bez problému přepravíte 3 i třeba 4 kola. Nevýhodou je, že pro něj bezpodmínečně musíte mít střešní zahrádku a že automobil přítomnost kol zpomaluje, což vede ke větší spotřebě. A z hlediska manipulace s koly je to taky trochu tělocvik.

Nosiče kol na tažné zařízení. Co se těchto nosičů týče, zde si také můžete vybrat ze dvou typů. Těmito typy jsou – plošinový nosič a nosič závěsný. Oba dva typy jsou ovšem uchyceny na tažném zařízení vozu „na kouli“.

 • Plošinový nosič – Tento typ nosičů se pouze nasazuje na kouli. Většinou (ne vždy) je dodáván vcelku jako jeden kus, a tak není instalace nijak náročná, pouze se nasadí a utáhne (u některých nosičů je ovšem potřeba i speciálního nářadí k přimontování). Můžete mít verzi na 2 – 4 kola anebo si koupit přídavný nástavec na další kolo. Výhodou je, že tyto nosiče mohou být sklapovací, tudíž se pokud si takový pořídíte, pak se dostanete s klidem i do kufru. Nevýhodou pak je, že tyto nosiče bývají obecně dost těžké.
 • Závěsný nosič – Tyto nosiče se také nasazují na kouli. Rozdíl je v tom, že kola visí na ramenech. Ramena by také měla mít kolíbky na umístění rámu kol, což zabraňuje případnému pohybu. Tento typ nosiče může být také dodáván jako jeden kus anebo se musí skládat.

Nosiče na páté dveře jsou nosiče, které se upevňují pomocí rychloupínacího zařízení na dveře kufru. Montáž je poměrně jednoduchá a cena nosiče jen o něco málo vyšší než nosiče na střechu. Nevýhodou je, že se při přepravě kol nedostanete do kufru, a že přes kola není dobře vidět zadním oknem.

Množství kol k přepravě

Převážná většina nosičů kol je určena k přepravě 2,3 anebo 4 kol. S výjimkou střešních nosičů, které lze pořídit i pro jedno jediné kolo. Na některé nosiče lze dokoupit i adaptér na další kolo.

Uzamykatelnost nosiče

Existují nosiče, ke kterým se dá kolo uzamknout a taky nosiče, které se dají navíc ještě uzamknout k autu. Zloděje v dnešní době sice nezastaví nic, ale určitě je to značně zpomalí.

Cena

Cena se v tomto případě docela dost projevuje na kvalitě. Rádoby skvělému nosiči za podezřele nízkou cenu určitě nevěnujte pozornost. Je totiž dost možné, že takovýto nosič bude šizen třeba na materiálu či provedení a za dopravní nehodu anebo jiné nepříjemnosti to určitě nestojí. Mimo to se cena odvíjí i od množství kol, pro kterou je nosič vyroben a na typu nosič.

Nosiče kol na střechu jsou nejlevnější. Můžete si koupit co kolo, to nosič, ale i balení s více kusy najednou. Cena se pohybuje většinou okolo 1000 korun za kus.

Nosiče na tažná zařízení jsou už dražší, zde dáte za nosič pro 2 kola okolo 5000. Pro 3 od 5000 korun výš. Toto jsou ovšem ceny minimální, za ty nejlevnější nosiče kol na trhu.

Průměr ceny nosičů na zadní dveře se pohybuje okolo 2000 korun.

Nosnost

Zejména nosiče na tažná zařízená a na páté dveře mají danou konkrétní maximální hmotnost, kterou je možné na ně naložit. Proto si předem zjistěte, kolik kilogramů váží vaše kolo nebo kola. Hmotnostní limit nepřekračujte, pokud chcete dojet i s koly a kufrovými dveřmi či koulí.

Thule ProRide 598 2x

Thule ProRide 598 2xJako první nosič kol jsme vybrali novinku roku 2016 od firmy Thule, ProRide 598 2x. Firma Thule je švédská značka, která je světovou jedničkou v poskytování řešení přepravy aktivním rodinám. U tohoto modelu se firma zaměřila především na jednoduchou montáž a kvalitní design. První krok je nasazení kola na nosič a zajištění pootočením speciální růžice. Druhým krokem je uzamčení nosiče a připevnění pláště kol řemínky.

Bonusem jsou sjednocené zámky, které se zamykají jedním klíčem. Omezovač točivého momentu se soustřeďuje na sílu, která je vyvinuta na rám a tím zabraňuje poškození. Výhodou je snadné přemístění kola z jedné strany na druhou. Hmotnost samotného nosiče je 4,45 kg a maximální zatížení je 20 kg. Maximální doporučená přeprava jednoho jízdního kola na střeše auta.  Nosič splňuje normy CityCrash a jeho záruka je 5 let.

Pro

 • Jednoduchá a rychlá montáž
 • Nízká hmotnost
 • Kvalitní provedení

Proti

 • Vyšší cena

Najít nejnižší cenu

Thule VeloCompact 926

Thule VeloCompact 926Thule VeloCompact 926 je nosič určený pro 3 jízdní kola, ale přidáním adaptéru můžete přepravovat až 4 jízdní kola. Jeho maximální zatížení je 60 kg a sám o sobě váží 19 kg. Výhodou tohoto nosiče je, že ho koupíte předem sestavený, tudíž nepotřebujete k němu žádné nářadí. Navíc se dá jednoduše složit a vejde se pohodlně do zavazadlového prostoru auta. Kola jednoduše upevníte pomocí popruhů pro připevnění ráfku kol, které snadno utáhnete pomocí přezky.

Jako u předchozího modelu, tak i u tohoto nosiče lze kola uzamknout k nosiči a nosič uzamknout k tažnému zařízení. Zámky jsou samozřejmě součástí balení. Systém sklápění, které ovládáte nožním pedálem, zaručuje snadný přístup do zavazadlového prostoru auta, i tehdy, když jsou připevněna kola. I tento model splňuje standardy CityCrash.

Pro

 • Jednoduchá instalace produktu na tažné zařízení
 • Lehce skládací
 • Úhel sklopení při vstupu do kufru auta

Proti

 • Vyšší cena oproti ostatním

Najít nejnižší cenu

Peruzzo Parma 3

Peruzzo Parma 3Peruzzo Parma 3 je sklopný nosič kol na tažné zařízení, který je určený pro přepravu 3 jízdních kol. Nosič je uzamykatelný k tažnému zařízení. Hmotnost nosiče je 17,38 kg a maximální hmotnost jednoho přepravovaného kola může být 17 kg. Jako u předchozích nosičů, tak i tady nepotřebujete žádné nářadí.

První kolo se připevňuje pomocí stahovacího pásku a 2 a 3 držák kola je součástí balení. Peruzzo Parma 3 garantuje vysokou odolnost vůči aerodynamické turbulenci při rychlé jízdě. Součástí balení je i zásuvka na 13 pinů a TÜV certifikát.

Pro

 • Snadné připojení
 • Přijatelná cena
 • Integrované stahovací pásky kol na držáku

Proti

 • Relativně těžší

Najít nejnižší cenu

Peruzzo SIENA 3

Peruzzo SIENA 3Peruzzo Siena 3 je nosič kol určený k převozu 3 jízdních kol. Tento nosič zajišťuje snadnou a rychlou montáž k jakémukoliv tažnému zařízení ISO. Při montáži je nutné zvednout jízdní kola do malé výšky nad zem. Maximální zatížení nosiče je 51 kg. Hmotnost celého nosiče je 14,74 kg. Nevýhodou je absence zámku nosiče kol, ten je možno ale dokoupit.

U tohoto nosiče můžeme zaručit vysokou odolnost proti aerodynamické turbulenci při rychlejší jízdě. Samozřejmostí nosiče kol jsou zadní světla nebo 13 – pólová zástrčka pro připojení elektrické instalace.

Pro

 • Kvalita výrobku
 • Jednoduchá montáž
 • Nízká hmotnost

Proti

 • Absence zámku proti odcizení

Najít nejnižší cenu

Wjenzek Alfa Plus 3+1

Wjenzek Alfa Plus 3+1Poslední jsme vybrali českou značku nosiče jízdních kol pro tažná zařízení Wjenzek Alfa 3+1. Je vhodný k přepravě 3 jízdních kol a čtvrtého pomocí přídavného adaptéru, který je možno kdykoliv odmontovat a znovu namontovat. Hmotnost nosiče je 18,5 kg a lze na něm přepravovat maximálně 60 kg.

Nosič je bezpečný a upevní se k tažnému zařízení pomocí šroubu, který se utáhne klíčem. Klíč je součástí balení. Jakmile našroubujete krycí plastové kolečko se zámkem, můžete nosič uzamknout. Nosič je vybaven sedmi-pólovou elektro zástrčkou. Pomocí adaptéru lze měnit na 13 – ti pólovou.

Pro

 • Český výrobce
 • Jednoduchá montáž, funkčnost
 • Nosnost až 60 kg

Proti

 • Větší hmotnost při manipulaci

Najít nejnižší cenu

Závěr

Test nosičů kol je u konce. Věříme, že vám nákupní rádce pomohl s výběrem.