Domů » Dům a zahrada » Vybíráme nejlepší fotopast pro rok 2024

Vybíráme nejlepší fotopast pro rok 2024

Fotopast je automatická digitální kamera, která pořizuje jak denní, tak noční záznamy pohybu v její blízkosti ve formě fotografií či videí. Jednodušeji řečeno, jde o kameru, která se umístí do prostoru a v okamžiku, kdy zaznamená ve své blízkosti nějaký pohyb, se sama automaticky zapne.

Fotopast je skvělý prostředek pro monitorování pohybu zvěře či lidí na pozemcích, pro odhalení škodné, zlodějů a celkově pro ochranu majetku.

Díky vzrůstu zájmu o fotopasti je dnešní trh zahlcen všemi možnými fotopastmi a je velmi těžké si nějakou vybrat. Pojďte se s námi podívat, na jaké faktory se zaměřit při výběru nejlepší fotopasti pro váš účel a zároveň se inspirovat výběrem 5 nejlepších fotopastí na základě recenzí uživatelů.

Nejprodávanější fotopasti 2024

V tabulce naleznete nejoblíbenější fotopasti dle Heureka.cz.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Bentech TC03941 789 – 2 102 KčRecenze
Bunaty Mini Full HD932 790 – 7 450 KčRecenze
Wachman Mini Full HD?999 KčRecenze
Bentech 4.0CG LTE1005 890 – 7 060 KčRecenze
Evolveo StrongVision Mini751 099 – 1 790 KčRecenze
Bunaty FULL HD GSM936 990 – 8 990 KčRecenze
Hikmicro M15775 200 – 5 500 KčRecenze
Evolveo StrongVision LTE593 432 – 5 807 KčRecenze
Evolveo StrongVision Pro A1001 951 – 3 129 KčRecenze
ForestCam LS870932 239 – 5 180 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší fotopast?

Nejdříve ze všeho je nejdůležitější si uvědomit, za jakým účelem si past pořizujeme a pro jaké prostředí, od toho se budou odvíjet nároky a požadavky na daný produkt.

Jde vám o monitorování domu, když tam nejste? Nebo o sledování skladu? Lesa? Jde o to, abyste si uvědomili, zda v daném prostoru bude třeba úplná tma, zda monitorujete objekt, který je statický nebo objekt, který se hýbe a podobně.

Nejdůležitější kritéria pro výběr kvalitní fotopasti tedy jsou:

Rozlišení – Vyšší rozlišení znamená kvalitnější snímky. Průměrné rozlišení kamer levnějších fotopastí bývá okolo 5-7 MP. Existuje samozřejmě i ještě nižší rozlišení, ale ta už bychom nedoporučovali, snímky a videa pak nejsou vůbec kvalitní. Zlatý střed je někde mezi 9 – 12 MP a nejvyšší rozlišení fotopastí se může vystoupat až na 20 – 30 MP.

PIR čidlo – PIR čidlo je tepelné čidlo, které zaznamenává přítomnost objektu. Jakmile se objekt vyskytne v blízkosti fotopasti, past se spustí a pořídí snímek nebo video. Většina pastí má citlivost velice podobnou, zaregistruje objekt na vzdálenost 10-15 metrů, u nejvyspělejších fotopastí až 25 metrů. Záleží pak i na umístění pasti, pokud je zavěšena příliš vysoko, pak je vzdálenost, na kterou je past schopna zaznamenat objekt výrazně kratší. Ideální výška zavěšení je 1,8 – 2,5 metru.

Infračervené přisvětlení – Infra přísvit se týká nočních snímků. Na trhu nalezneme dva typy produktů, fotopasti s přísvitem o vlnové délce 850 a 940 nm. Rozdíl je v tom, že přísvit 850 nm může být viditelný, díky začervenání diod. Proto je past s tímto přísvitem vhodnější k monitorování zvěře, protože pokud ji pověsíte dostatečně vysoko (od 2 metrů výše), pak si ji zvíře navzdory diod nemusí povšimnout. Je také lepší na větší vzdálenosti.

O fotopastech s přísvitem 940 nm můžeme říci, že jsou v podstatě neviditelné, jsou tedy vhodné i na monitorování lidí. Jejich nevýhodou ovšem je, že nejsou schopny zaznamenat objekt ve větší dálce. Bezchybně fungují na vzdálenosti do 12 metrů.

Baterie – Baterie jsou velmi důležitým prvkem. Ať už budete monitorovat cokoliv, bylo by velmi nepříjemné přijít a zjistit, že kamera nepořídila žádný záznam sledovaného objektu, protože se baterie vybily a přístroj se vypnul. Většina fotopastí využívá 6 – 12 baterií. Doporučujeme si vybrat takovou, která je minimálně na 8 baterií, tím se vyhnete nepříjemnému překvapení. Ideální je pak používat lithiové nejlépe dobíjecí baterie. Celková výdrž se pak odvíjí od toho, co monitorujete, jak často bude kamera pořizovat záznamy a také na teplotě prostředí.

Paměť – Fotopasti ukládají pořízené záznamy obvykle na paměťovou kartu. Při výběru dbejte na to, aby byla kapacita paměti dostatečně velká. Pamatujte, že čím větší rozlišení fotoaparátu, tím větší nároky na paměť. Většina fotopastí je kompatibilní s paměťovým zařízením o velikosti 32 GB. Celkově se ale možné rozmezí pohybuje od 8 – 128 GB.

GSM modul – Kromě ukládání snímků na paměťovou kartu, mohou dražší modely fotopastí snímky rovnou odesílat MMS zprávou nebo emailem pomocí GSM modulu. Fotopasti s touto funkcí jednoduše vybavíte SIM kartou a nastavíte, jak vám záběry mají být odesílány. Tato funkce je skvělá zejména, když fotopast máte na ochranu svého domova, jste tak okamžitě informováni o pohybu okolo.

Maskování – Každá fotopast by měla být nenápadná a splývat s okolím. Pokud by byla příliš lehce zahlédnutelná, hrozilo by riziko jejího odcizení. Proto si vybírejte barvu podle prostředí, kam ji máte v plánu umístit. Na trhu je velké množství různých barev. Dále si dejte pozor, aby na sobě fotopast měla co nejméně, nejlépe žádné lesklé části. Lesklé částice mohou díky odlesku přitáhnout pozornost a past může být lehce odhalena.

Displej – Některé fotopasti disponují displejem, což umožňuje zkontrolovat si pořízené záznamy přímo na místě bez nutnosti nosit past domů a zase zpět. Hned vidíte, jestli je třeba past jinak natočit nebo posunout. Displej obvykle bývá schován pod krytem. Jednak aby byl chráněn před počasím a jednak, aby bylo zabráněno odleskům a tím i odhalení kamery.

Další funkce – Některé fotopasti mohou mít různé funkce navíc, jako například – wifi, bluetooth, USB, zámek nebo možnost pořizování časosběrných snímků, které oproti videím šetří místo a baterie.

Cena – Cena se pohybuje v rozpětí 2000 – 10 000 a více korun. Odvíjí se od pokročilosti a vybavenosti fotopasti. Za kvalitní a dobře vybavenou fotopast pak dáte v průměru okolo 6000 korun.

Nejlepších 5 fotopastí za rozumnou cenu

Bunaty FULL HD GSM

Bunaty FULL HD GSMBunaty Full HD GSM je Full HD fotopast s rozlišením 1080P a dokonalou izolací proti nepříznivým podmínkám. Fotopast je vybavena LCD displejem, který je umístěn na přední části pasti pod krytem. Dále fotopast disponuje PIR nastavitelnou citlivostí a IR dosvitem, který je až 15 m. Zorné pole je 52 stupňů. Napájení přístroje se provádí 8 tužkovými bateriemi. Pokud odklopíte přední kryt, tak na velkém displeji uvidíte stav baterií. U této fotopasti oceníte také časovač, kde si navolíte od jaké doby a do jaké doby má být fotopast v pohotovosti. Výhodou je neviditelný přísvit, který snižuje případné odlesky za denního světla.

Pro

 • Kvalitní provedení těla
 • Velmi dobrá kvalita fotek v noci
 • Laserové ukazovátko

Proti

 • Krátká výdrž baterie

Najít nejnižší cenu

ScoutGuard SG520 PRO

ScoutGuard SG520 PRO - test fotopastíJako první fotopast jsme vybrali ScoutGuard SG520 PRO. Jedná se o velmi malý přístroj, který je maskován tak, aby unikl jak před zraky zvěře, tak zraky lidí. Fotopast je vybavená LCD obrazovkou o velikosti 1,44 palců, dále PIR čidlem, jež zachytí jakýkoliv pohyb až na 15 metrů a 4 LED diody na noční focení. Focení si můžete nastavit v intervalu 5 sekund až po dobu 60 minut. K ovládání slouží 3 tlačítka, což je zapnutí/vypnutí, vstup do menu a manuální focení. Ještě se musíme zmínit o rozlišení fotografií, což je 5/10/12MP. Bonusem je české menu.

Pro

 • Miniaturní, dobře maskovaná, nenápadná
 • Kvalitní denní i noční fotografie s dostatečně vysokým rozlišením
 • Jednoduchost obsluhy

Proti

 • Absence USB

Najít nejnižší cenu

UOVision UM 595

UOVision UM 595UOVision UM 595 je fotopast s rozlišením až 12 MP. Maximální dosah PIR je 15 až 20 m při 25 stupních. Fotopast disponuje neviditelným osvětlením s dosvitem až 16 m a také LCD barevným displejem. Napájení se provádí 12 tužkovými bateriemi. Výhodou je podpora Wifi SD a také podpora Bluetooth. V balení najdete anténu, upínací popruh, návod, který je v českém jazyce , baterie, 16 GB SD kartu a digitální měřič baterií. Bonusem je GSM brána, která odesílá snímky.

Pro

 • Kvalita záznamu
 • Voděodolnost
 • Dostačující přísvit

Proti

 • Nastavení gsm nutno provést přes PC

Najít nejnižší cenu

Bunaty Mini Full HD

Fotopast Bunaty Mini Full HDJednu fotopast značky Bunaty jsme si již představili. Nyní se podíváme i na jejího menšího sourozence – Bunaty Full HD Mini.

Tato fotopast se řadí vůbec mezi nejprodávanější fotopasti na našem trhu. Jedná se o velmi kvalitní fotopast s příznivou cenou, která se pohybuje okolo 3 000 Kč.

Aktuální verze pro rok 2023 nabídne řadu vylepšení z níž můžeme vyzdvihnout větší maximální rozlišení pořizovaných fotografií a to konkrétně 32 MPx. Fotopast má možnost nastavení sériového snímání fotografií, takže při detekci pohybu zvládne vyfotit 3 snímky za sebou.

Jak vyplývá z názvu, videozáznám má rozlišení Full HD, tj 1920×1080 pixelů. Délku záznamu lze nastavit až na 10 minut, nicméně je nutné počítat s tím, že při takovéto délce záznamu dojde k rychlejšímu vybití baterií.

Výhodou této kamery je i displej umístěný na přední straně. Díky tomu zcela přesně vidíte, jakou scénu bude kamera při aktivaci zabírat. U jiných modelů bývá běžné, že je displej na zadní straně, což pak zhoršuje možnosti přesného zaměření např. při instalaci na kmen stromu.

Samozřejmostí je infračervené přisvícení, bez kterého by kamera nemohla pořizovat zaznámy v noci.

Pro

 • Malé rozměry
 • Jednoduché ovládání
 • České prostředí
 • Příznivá cena
 • Snadná instalace díky displeji na přední straně

Proti

 • Bez podpory GSM, ale to najdete u vyšších modelů

Najít nejnižší cenu

Ltl Acorn 5310 MC

Ltl Acorn 5310 MC - Jak vybrat fotopast?Jako poslední fotopast jsme vybrali Ltl Acorn 5310 MC s rozlišením 12 Mpix. Tento model na rozdíl od jeho staršího předchůdce 5210MC má lepší osvětlovací jednotku s mnohem větším dosvitem, a to konkrétně 10 m. U fotopasti oceníte tmavé LED diody s neviditelným nočním snímáním o vlnové déle 940nm. Samozřejmostí je PIR nastavitelná citlivost. Rychlost spouště je pak 0,8 s a délka videa až 60 s. Napájení se provádí 8 bateriemi AA. U tohoto modelu je možnost dokoupení GSM modulu pro odesílání fotografií.

Pro

 • Kvalita pořízeného fota a videozáznamu
 • Snadné nastavení
 • Dosah snímaného okolí

Proti

 • Krátká výdrž baterií

Najít nejnižší cenu

Závěr

Doufáme, že pro vás byly naše tipy přínosné a nezapomeňte si pořádně nastudovat všechny parametry fotopasti, nad kterou uvažujete, abyste zjistili, zda je tou nejlepší pro účel, pro jaký ji zamýšlíte pořídit.