Domů » Malé spotřebiče » Vybíráme nejlepší elektronický šicí stroj pro rok 2024

Vybíráme nejlepší elektronický šicí stroj pro rok 2024

V dřívější době byl šicí stroj nedílnou součástí většiny domácnosti. Regály obchodů nepřetékaly oblečením ani povlečením a proto si ženy často výbavu do šatníku či skříně šily samy, nehledě na fakt, že to vycházelo i levněji. Tento šikovný pomocník posléze upadl trochu do zapomnění, ale naštěstí se začíná opět vracet do módy. Díky modernizaci jej nyní zvládne ovládat opravdu téměř každý. Nevíte si rady s výběrem? Nevadí, přinášíme Vám seznam užitečných rad a tipů, jak ten nejlepší šicí stroj vybrat a zároveň i seznam nejlepších šicích strojů podle recenzí uživatelů.

Ptáte se, k čemu je vůbec dobré šicí stroj mít? Za zmínku stojí především 2 důvody. Mnoho lidí nezvládá ruční šití, ať už kvůli zručnosti, zraku, časové náročnosti, třesu v rukou nebo čemukoliv jinému, a proto je pro ně velmi obtížné si cokoliv spravit nebo i ušít v rukách. Šicí stroj drží linii, hravě zvládne jakoukoliv látku, věci nejen sešije, ale i olemuje a vyzdobí. Hravě si tedy zvládnete sami ledacos spravit, zúžit, zmenšit či zkrátit a už nebudete muset hledat švadlenu v okolí. Dalším neméně důležitým důvodem je, že nebudete muset být odkázáni na nabídku obchodů. Ušijete si cokoliv přesně tak, jak se Vám to líbí a ještě tím získáte originální kousek, který nikdo jiný nemá a v lepší kvalitě, než nabízí mnohé obchody.

Nejprodávanější elektronické a mechanické šicí stroje 2024

Pokud vás zajímá, které přístroje jsou na českém trhu nejoblíbenější mezi zákazníky dle Heureka.cz, mrkněte se na tabulku níže.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
SILVERCREST SNM 33 C1902 699 KčRecenze
SINGER C 620 L944 799 KčRecenze
Veritas Elastica II784 899 – 6 001 KčRecenze
Singer SMC 3323934 259 – 5 951 KčRecenze
HomeLife Fast Stitch FS-10186149 – 249 KčRecenze
Janome 415935 899 – 6 940 KčRecenze
Lucznik Mini931 470 – 2 090 KčRecenze
Janome JUNO E1015943 399 – 4 726 KčRecenze
Singer SIMPLE 3210943 238 – 3 730 KčRecenze
BROTHER 2104D967 290 – 11 125 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší šicí stroj?

Při výběru elektrického šicího stroje je vhodné vzít v potaz několik faktorů, na které se spolu nyní podíváme.

Účel – Jako u spousty jiných výrobků i v tomto případě se musíme napřed rozhodnout, za jakým účelem budeme šicí stroj pořizovat. Začátečníkům a těm, co jej budou používat pouze příležitostně nebo k jednoduchých opravám oděvů, postačí obyčejný přístroj se základními funkcemi. Na funkce náročnější pak budou ti, kteří se věnují či budou chtít šití věnovat do budoucnosti jako koníčku a budou chtít šít různé druhy oděvů. Nejnáročnějšími pak budou ti, kteří se šitím živí nebo se na to chystají.

Funkce a stehy – Obecně platí – čím více, tím lépe. Začátečníkům ovšem nedoporučujeme pořizovat přístroj s přemírou funkcí, neboť se budou moci potýkat se složitým ovládáním, což je jen zbytečně odradí od používání šicího stroje.

Základními stehy, se kterými si začátečník či občasný uživatel vystačí, jsou steh rovný, entlovací a různé druhy pružných stehů. Navíc pak máme variace stehů ozdobných anebo vyšívacích. Stroje už zvládnou hravě vyšívat i nejrůznější tvary a dokonce také písmena.

Co se funkcí týče, šicí stroje nyní zvládají obšívat knoflíkové dírky, přišívat knoflíky, všívat zipy, samy navlékat nitě či šít dvojjehlou. O většině funkcí ale rozhodují patky. Patky jsou přídavné díly, díky nimž je možno látku nařasit, různě ohnout, olemovat, všít skrytý zip, gumu a podobně. Více patek znamená více možností anebo patka dělá šicí stroj.

Overlock – Overlock je velmi šikovný steh, který neumí každý šicí stroj. Používá se, aby se netřepily konce látky. U stroje bez overlockového stehu musíte prvně ušít rovný šev a následně nůžkami ostřihnutý materiál  oentlovat stehem klikatým. Šicí stroje vybavené overlockem zvládají tento proces najednou.

Materiál – Než si jakýkoliv šicí stroj koupíte, vždy se nejprve ujistěte, jaké materiály zvládne tento stroj zpracovat. Ať už je účel koupě a vaše plány do budoucna se šitím jakékoliv, doporučujeme vždy vybírat pouze přístroje, které sešijí kromě obyčejné látky i látku elastickou, látky hrubší a určitě i džínovinu.

Další součásti balení – Určitě si předem zjistěte, co všechno je součástí balení šicího stroje. Správné balení by určitě mělo mimo přístroje obsahovat také jehly, nitě a různé patky, abyste mohli šít konkrétní stehy. Ne všechna balení obsahují toto vybavení a pak je musíte shánět a dokupovat.

Volné rameno – Volné rameno není samo o sobě úplnou nezbytností, je ale nesmírně užitečné. Volné rameno znamená, že spodní část stroje se dá odpojit a zůstane tedy pouze úzká část, na kterou se dá navléci rukáv či nohavice a dají se tak pohodlněji sešít.

Další faktory – Další faktory, na které je nutné se podívat při koupi, jsou například – materiál, ze kterého je stroj vyroben, kvalita, váha, světlo. Pokud nejste profesionální švadlena, pak se strojem budete určitě manipulovat, vytahovat a schovávat jej. A proto je důležité přihlédnout i na jeho hmotnost, aby manipulace byla spojena s co nejmenší námahou. Ne druhou stranu, pokud je šicí stroj příliš lehký, znamená to, že je vyroben celý z plastu a tudíž nebude ani moc kvalitní. Průměrná váha je od 7kg. V neposlední řadě nám práci velmi usnadní také instalované světlo.

Doporučené šicí stroje

Na následujících řádcích se podíváme na 5 kvalitních a pozitivně hodnocených elektronických šicích strojů z různých cenových hladin.

Brother CS10S

Šicí stroj Brother CS10SBrother CS105 jsme vybrali jako zástupce menších a jednodušších šicích strojů v nižší cenové kategorii. Šicí stroj disponuje 40 programy, 7 patkami, automatickým navlékačem nitě a volným ramenem. Dále je vybavený overlockovým stehem, možností šití dvoj-jehlou a rotačním chapačem. Samozřejmostí je osvětlení plochy LED diodami a praktický displej, na kterém vidíte aktuální vybraný steh, doporučenou patku pro steh a šířku a délku stehu. Součástí příslušenství je 7 patek, náhradní jehly, šroubovák, štěteček, páraček a český návod.

Pro

 • Overlockový steh
 • Český návod
 • Dostačující programy

Proti

 • Absence automatického odstřihu nitě

Najít nejnižší cenu

Brother NV 15

Brother NV 15Jako další v pořadí jsme vybrali jedno jehlový šicí stroj Brother NV 15 s příkonem 42 W. Na výběr máte ze 16 šicích programů a 3 druhů knoflíkových dírek. Na přehledném LCD displeji se vám ukáže, jaký program je aktuálně nastavený. Šicí stroj disponuje automatickým navíjením cívky spodní nitě, tlačítkem pro zafixování polohy, automatickým zapošitím nebo LED diodovým osvětlením. Oceňujeme také možnost šití s volným ramenem. Samozřejmostí je overlockový steh a praktický kufřík k uložení příslušenství. Bonusem je jeho tichý chod.

Pro

 • Velmi tichý chod
 • Dostatečně dlouhý přívodní kabel pedálu
 • Dostatečné příslušenství

Proti

 • Menší počet vyšívacích stehů

Najít nejnižší cenu

Singer SMC 9960

Singer SMC 9960Jako dalšího zástupce šicích strojů jsme vybrali Singer SMC 9960 s příkonem 50 W. U tohoto stroje máte na výběr až ze 600 programů včetně 13 druhů knoflíkových dírek, 5 druhů abeced či quiltovací stehy. Co oceníte je přehledný široký LCD displej, na kterém se zobrazuje aktuální nastavení.

Z funkcí se musíme zmínit o šití dvoj-jehlou, automatické zapošití a polohování jehly. Samozřejmostí je kvalitní a naprosto dostačující osvětlení stroje. Líbí se nám také systém Snap On/Off, což je rychlé měnění patky. Šicí stroj využijete jak na rychlé, jednoduché šití, tak na složitější šicí práce.

Pro

 • Rozsah funkcí
 • Regulovatelná rychlost
 • Tichý chod

Proti

 • Návod na CD

Najít nejnižší cenu

Brother Innov-Is A150

Brother Innov-Is A150Brother Innov-Is A150 je jednoduchý šicí stroj s příkonem 40 W. Vybrat si můžete ze 150 programů včetně 9 druhů knoflíkových dírek. Vybraný program se vám objeví na displeji s doporučením patky a nastavenou délkou stehu a šířkou cvaku.

Šicí stroj je dále vybavený automatickým navlékačem nitě, volným ramenem, automatickým odstřihem nitě či automatickým zapošitím. Velkou výhodou tohoto stroje je tlačítko pro zafixování polohy patkou, pokud chcete přešít vysoké švy. Máte také možnost šití dvoj-jehlou. Bonusem je jasné světlo s LED diodami při šití. Z dalších funkcí musíme dále vyzdvihnout polohování jehly či možnost šití bez pedálu.

Pro

 • Plně automatické navlékání nitě
 • Velice tichý
 • Jednoduchá ovladatelnost

Proti

 • Slabší osvětlení pracovního prostoru

Najít nejnižší cenu

Garudan GHE-1207

Garudan GHE-1207Garudan GHE – 1207 je „malý, velký“ šicí stroj, který klame svým vzhledem. Svými funkcemi a vybaveností se řadí mezi špičky na trhu. Tento šicí stroj je vybavený 207 programy, ze kterých si vyberou i náročnější švadlenky. Pro zpříjemnění a usnadnění práce šicí stroj disponuje funkcemi jako automatický navlékač nitě, regulátor rychlosti šití, rychloupínací systém patek nebo automatickou funkcí jehly nahoře po došití a mnoha dalšími. Bonusem je jeho velká paměť, kam se vejde až 60 míst na vytvoření nápisů, ozdobných řetězců a funkce zrcadlového otočení. Samozřejmostí je také výrazné LED osvětlení pracovní plochy.

Pro

 • Velký výběr programů
 • Vysoký výkon
 • Tichý chod

Proti

 • Absence dvoj-jehly ve výbavě

Najít nejnižší cenu

Závěr

Test elektronických šicích strojů je u konce a my doufáme, že vám náš nákupní rádce pomohl s výběrem toho nejlepšího stroje.