Vybíráme nejlepší elektronický šicí stroj

V dřívější době byl šicí stroj nedílnou součástí většiny domácnosti. Regály obchodů nepřetékaly oblečením ani povlečením a proto si ženy často výbavu do šatníku či skříně šily samy, nehledě na fakt, že to vycházelo i levněji. Tento šikovný pomocník posléze upadl trochu do zapomnění, ale naštěstí se začíná opět vracet do módy. Díky modernizaci jej nyní zvládne ovládat opravdu téměř každý. Nevíte si rady s výběrem? Nevadí, přinášíme Vám seznam užitečných rad a tipů, jak ten nejlepší šicí stroj vybrat a zároveň i seznam nejlepších šicích strojů podle recenzí uživatelů.

Ptáte se, k čemu je vůbec dobré šicí stroj mít? Za zmínku stojí především 2 důvody. Mnoho lidí nezvládá ruční šití, ať už kvůli zručnosti, zraku, časové náročnosti, třesu v rukou nebo čemukoliv jinému, a proto je pro ně velmi obtížné si cokoliv spravit nebo i ušít v rukách. Šicí stroj drží linii, hravě zvládne jakoukoliv látku, věci nejen sešije, ale i olemuje a vyzdobí. Hravě si tedy zvládnete sami ledacos spravit, zúžit, zmenšit či zkrátit a už nebudete muset hledat švadlenu v okolí. Dalším neméně důležitým důvodem je, že nebudete muset být odkázáni na nabídku obchodů. Ušijete si cokoliv přesně tak, jak se Vám to líbí a ještě tím získáte originální kousek, který nikdo jiný nemá a v lepší kvalitě, než nabízí mnohé obchody.

Nejprodávanější šicí stroje 2019

Pokud vás zajímá, které přístroje jsou na českém trhu nejoblíbenější mezi zákazníky dle Heureka.cz, mrkněte se na tabulku níže.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Singer SMC 332392%2 982 - 5 990 KčRecenze
Singer SMC 618079%3 879 - 5 400 KčRecenze
Singer SIMPLE 321094%1 874 - 3 600 KčRecenze
Brother BQ 250093%4 230 - 4 290 KčRecenze
Janome JUNO E101593%3 154 - 3 657 KčRecenze
TEXI JOYLOCK 2/493%5 261 - 5 590 KčRecenze
Brother NV 1596%7 390 - 7 850 KčRecenze
Singer SMC 332193%2 810 - 5 500 KčRecenze
BROTHER 2104D95%7 390 - 7 490 KčRecenze
JANOME 92093%5 260 - 5 260 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší šicí stroj?

Při výběru elektrického šicího stroje je vhodné vzít v potaz několik faktorů, na které se spolu nyní podíváme.

Účel – Jako u spousty jiných výrobků i v tomto případě se musíme napřed rozhodnout, za jakým účelem budeme šicí stroj pořizovat. Začátečníkům a těm, co jej budou používat pouze příležitostně nebo k jednoduchých opravám oděvů, postačí obyčejný přístroj se základními funkcemi. Na funkce náročnější pak budou ti, kteří se věnují či budou chtít šití věnovat do budoucnosti jako koníčku a budou chtít šít různé druhy oděvů. Nejnáročnějšími pak budou ti, kteří se šitím živí nebo se na to chystají.

Funkce a stehy – Obecně platí – čím více, tím lépe. Začátečníkům ovšem nedoporučujeme pořizovat přístroj s přemírou funkcí, neboť se budou moci potýkat se složitým ovládáním, což je jen zbytečně odradí od používání šicího stroje.

Základními stehy, se kterými si začátečník či občasný uživatel vystačí, jsou steh rovný, entlovací a různé druhy pružných stehů. Navíc pak máme variace stehů ozdobných anebo vyšívacích. Stroje už zvládnou hravě vyšívat i nejrůznější tvary a dokonce také písmena.

Co se funkcí týče, šicí stroje nyní zvládají obšívat knoflíkové dírky, přišívat knoflíky, všívat zipy, samy navlékat nitě či šít dvojjehlou. O většině funkcí ale rozhodují patky. Patky jsou přídavné díly, díky nimž je možno látku nařasit, různě ohnout, olemovat, všít skrytý zip, gumu a podobně. Více patek znamená více možností anebo patka dělá šicí stroj.

Overlock – Overlock je velmi šikovný steh, který neumí každý šicí stroj. Používá se, aby se netřepily konce látky. U stroje bez overlockového stehu musíte prvně ušít rovný šev a následně nůžkami ostřihnutý materiál  oentlovat stehem klikatým. Šicí stroje vybavené overlockem zvládají tento proces najednou.

Materiál – Než si jakýkoliv šicí stroj koupíte, vždy se nejprve ujistěte, jaké materiály zvládne tento stroj zpracovat. Ať už je účel koupě a vaše plány do budoucna se šitím jakékoliv, doporučujeme vždy vybírat pouze přístroje, které sešijí kromě obyčejné látky i látku elastickou, látky hrubší a určitě i džínovinu.

Další součásti balení – Určitě si předem zjistěte, co všechno je součástí balení šicího stroje. Správné balení by určitě mělo mimo přístroje obsahovat také jehly, nitě a různé patky, abyste mohli šít konkrétní stehy. Ne všechna balení obsahují toto vybavení a pak je musíte shánět a dokupovat.

Volné rameno – Volné rameno není samo o sobě úplnou nezbytností, je ale nesmírně užitečné. Volné rameno znamená, že spodní část stroje se dá odpojit a zůstane tedy pouze úzká část, na kterou se dá navléci rukáv či nohavice a dají se tak pohodlněji sešít.

Další faktory – Další faktory, na které je nutné se podívat při koupi, jsou například – materiál, ze kterého je stroj vyroben, kvalita, váha, světlo. Pokud nejste profesionální švadlena, pak se strojem budete určitě manipulovat, vytahovat a schovávat jej. A proto je důležité přihlédnout i na jeho hmotnost, aby manipulace byla spojena s co nejmenší námahou. Ne druhou stranu, pokud je šicí stroj příliš lehký, znamená to, že je vyroben celý z plastu a tudíž nebude ani moc kvalitní. Průměrná váha je od 7kg. V neposlední řadě nám práci velmi usnadní také instalované světlo.

Doporučené šicí stroje

Na následujících řádcích se podíváme na 5 kvalitních a pozitivně hodnocených elektronických šicích strojů z různých cenových hladin.

JANOME 607

JANOME 607Janome je kvalitní japonská značka šicích strojů. S tímto modelem můžete bez problému vyšívat libovolné vzory a písmena. Má zabudované automatické odstřihávání nitě. To znamená, že nůž, který je zabudovaný u chapače ustřihne spodní i horní nit. Jelikož obsahuje i speciální výbavu pro patchwork, tak se k tomuto účelu hojně využívá. Najdete u něj 392 programů a 8 typů knoflíkových dírek. Přehledný LCD displej vás informuje o aktuálním nastavení stehu. Když už jsme u nastavení stehu, tak to provedete pomocí tlačítek – stačí si jen vybrat číslo stehu a šijete.

Tento šicí stroj má spoustu funkcí, a proto vyzdvihneme jen ty nejzajímavější. Například: automatický navlékač horní nitě, automatická senzorová knoflíková dírka, extra silný vpich jehly do materiálu nebo třeba speciální program pro látání. Maximální rychlost šití je 800 s/min.

Pro

 • Velké množství funkcí
 • Přizpůsoben pro patchwork
 • Intuitivní ovládání

Proti

 • Vysoká pořizovací cena

Najít nejnižší cenu

Brother NV 35

Tento šicí stroj Brother NV 35 nabízí 70 programů, z toho 7 typů knoflíkových dírek. Velké plus je přehledná tabulka až se 70 typy stehů. LCD displej vám například zobrazí, kterou patku máte použít na vámi vybraný steh. Navlékání jehly bude snadnější pomocí automatického navlékače.

V příslušenství tohoto šicího stroje najdete například patku na knoflíkovou dírku, patku overlokovou, zipovou patku, patku pro slepý steh a pro našívání knoflíků, šroubováky a spoustu dalšího. Záruka na stroj je 3 roky.

Pro

 • Tichý chod
 • Samonavlékání nitě
 • Snadná manipulace

Proti

 • Výroba v Číně

Najít nejnižší cenu

Singer SMC 8770

SINGER 8770Singer SMC 8770 vážící 7,9 kg je vybavený 225 programy 7 druhy knoflíkových dírek. Podsvícený LCD displej vás informuje o aktuálním kroku. Šicí plocha je osvětlena třemi LED žárovkami.

Z funkcí musíme vyzdvihnout – automatickou senzorovou knoflíkovou dírku, automatický navlékač horní nitě, ořez nitě na bočním krytu, šití dvojjehlou, které se hodí pro ozdobné šití nebo třeba automatická spojka pro rychlé navíjení cívky spodní nitě. Pomocí směrových tlačítek si snadno navolíte steh, jaký chcete. Maximální šířka stehu je 7 mm. Bonusem je celokovová konstrukce těla stroje.

Pro

 • Jednoduché navlékání nití
 • Dostatečně osvětlený
 • Cena

Proti

 • Absence českého návodu (dostupný ke stažení na internetu)

Najít nejnižší cenu

Veronica Inspira 600

Pokud dáváte přednost typicky českým produktům, pak oceníte šicí stroj Veronica Inspira 600. Je to moderní stroj se 197 programy. I na tomhle stroji se můžete věnovat patchworku, nebo třeba vyšívání, látání a šití dekorativních stehů a textů.

Na LCD displeji najdete všechny funkce, které stroj nabízí. Tlačítko Start a Stop je pro pohodlné šití bez přítomnosti pedálu. Zvětšená pracovní plocha s možností rozšíření o pracovní stolek zaručí pohodlné šití. A automatický navlékač nitě ocení každá žena.

Pro

 • Česká značka
 • Relativně tichý chod
 • Cenově výhodný

Proti

 • Šroubováky jsou velmi měkké

Najít nejnižší cenu

JANOME SKYLINE S5

Janome Skyline S5 - test šicích strojůPoslední jsme vybrali japonský šicí stroj Janome Skyline S5. Nabízí až 496 šicích programů a výběr ze stehů jak základních, elastických, overlockových, plastických, quiltovacích a vyšívání monogramů. S podsvíceným LCD displejem máte přehled o aktuálním nastavení stroje. Hmotnost tohoto stroje je 14,1 kg, tudíž to není žádný drobeček.

Z funkcí nabízí automatický navlékač nití, automatické vytažení spodní nitě pomocí tlačítka pro polohu jehly, šití dvojjehlou, ořez nitě na bočním krytu stroje nebo třeba automatickou senzorovou knoflíkovou dírku a spoustu dalšího.  V příslušenství například najdete patky – obrubovací, pro slepý steh, knoflíková atd., dále sadu jehel, cívky, stehovou desku pro rovné šití, kolení páku a další potřebné věci k šití.

Pro

 • Snadná obsluha
 • Tichý chod
 • Možnost velkého výběru stehů

Proti

 • Vysoká cena

Najít nejnižší cenu

Závěr

Test elektronických šicích strojů je u konce a my doufáme, že vám náš nákupní rádce pomohl s výběrem toho nejlepšího stroje.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *