Vybíráme nejlepší elektronický šicí stroj

V dřívější době byl šicí stroj nedílnou součástí většiny domácnosti. Regály obchodů nepřetékaly oblečením ani povlečením a proto si ženy často výbavu do šatníku či skříně šily samy, nehledě na fakt, že to vycházelo i levněji. Tento šikovný pomocník posléze upadl trochu do zapomnění, ale naštěstí se začíná opět vracet do módy. Díky modernizaci jej nyní zvládne ovládat opravdu téměř každý. Nevíte si rady s výběrem? Nevadí, přinášíme Vám seznam užitečných rad a tipů, jak ten nejlepší šicí stroj vybrat a zároveň i seznam nejlepších šicích strojů podle recenzí uživatelů.

Ptáte se, k čemu je vůbec dobré šicí stroj mít? Za zmínku stojí především 2 důvody. Mnoho lidí nezvládá ruční šití, ať už kvůli zručnosti, zraku, časové náročnosti, třesu v rukou nebo čemukoliv jinému, a proto je pro ně velmi obtížné si cokoliv spravit nebo i ušít v rukách. Šicí stroj drží linii, hravě zvládne jakoukoliv látku, věci nejen sešije, ale i olemuje a vyzdobí. Hravě si tedy zvládnete sami ledacos spravit, zúžit, zmenšit či zkrátit a už nebudete muset hledat švadlenu v okolí. Dalším neméně důležitým důvodem je, že nebudete muset být odkázáni na nabídku obchodů. Ušijete si cokoliv přesně tak, jak se Vám to líbí a ještě tím získáte originální kousek, který nikdo jiný nemá a v lepší kvalitě, než nabízí mnohé obchody.

Nejprodávanější elektronické a mechanické šicí stroje 2020

Pokud vás zajímá, které přístroje jsou na českém trhu nejoblíbenější mezi zákazníky dle Heureka.cz, mrkněte se na tabulku níže.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
SILVERCREST SNM 33 C191%2 699 KčRecenze
SINGER S1010L PFAFF 1230OL77%4 499 KčRecenze
Singer 323293%3 067 - 8 000 KčRecenze
Singer SMC 828088%2 680 - 3 690 KčRecenze
HomeLife FASHION URF-70598%1 399 KčRecenze
Singer SMC 332191%3 890 - 4 590 KčRecenze
HomeLife FAST STITCH FS-10196%249 KčRecenze
Brother NV 1595%7 990 KčRecenze
Singer SMC 225988%2 950 - 4 113 KčRecenze
Brother BQ 250094%4 660 - 4 759 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší šicí stroj?

Při výběru elektrického šicího stroje je vhodné vzít v potaz několik faktorů, na které se spolu nyní podíváme.

Účel – Jako u spousty jiných výrobků i v tomto případě se musíme napřed rozhodnout, za jakým účelem budeme šicí stroj pořizovat. Začátečníkům a těm, co jej budou používat pouze příležitostně nebo k jednoduchých opravám oděvů, postačí obyčejný přístroj se základními funkcemi. Na funkce náročnější pak budou ti, kteří se věnují či budou chtít šití věnovat do budoucnosti jako koníčku a budou chtít šít různé druhy oděvů. Nejnáročnějšími pak budou ti, kteří se šitím živí nebo se na to chystají.

Funkce a stehy – Obecně platí – čím více, tím lépe. Začátečníkům ovšem nedoporučujeme pořizovat přístroj s přemírou funkcí, neboť se budou moci potýkat se složitým ovládáním, což je jen zbytečně odradí od používání šicího stroje.

Základními stehy, se kterými si začátečník či občasný uživatel vystačí, jsou steh rovný, entlovací a různé druhy pružných stehů. Navíc pak máme variace stehů ozdobných anebo vyšívacích. Stroje už zvládnou hravě vyšívat i nejrůznější tvary a dokonce také písmena.

Co se funkcí týče, šicí stroje nyní zvládají obšívat knoflíkové dírky, přišívat knoflíky, všívat zipy, samy navlékat nitě či šít dvojjehlou. O většině funkcí ale rozhodují patky. Patky jsou přídavné díly, díky nimž je možno látku nařasit, různě ohnout, olemovat, všít skrytý zip, gumu a podobně. Více patek znamená více možností anebo patka dělá šicí stroj.

Overlock – Overlock je velmi šikovný steh, který neumí každý šicí stroj. Používá se, aby se netřepily konce látky. U stroje bez overlockového stehu musíte prvně ušít rovný šev a následně nůžkami ostřihnutý materiál  oentlovat stehem klikatým. Šicí stroje vybavené overlockem zvládají tento proces najednou.

Materiál – Než si jakýkoliv šicí stroj koupíte, vždy se nejprve ujistěte, jaké materiály zvládne tento stroj zpracovat. Ať už je účel koupě a vaše plány do budoucna se šitím jakékoliv, doporučujeme vždy vybírat pouze přístroje, které sešijí kromě obyčejné látky i látku elastickou, látky hrubší a určitě i džínovinu.

Další součásti balení – Určitě si předem zjistěte, co všechno je součástí balení šicího stroje. Správné balení by určitě mělo mimo přístroje obsahovat také jehly, nitě a různé patky, abyste mohli šít konkrétní stehy. Ne všechna balení obsahují toto vybavení a pak je musíte shánět a dokupovat.

Volné rameno – Volné rameno není samo o sobě úplnou nezbytností, je ale nesmírně užitečné. Volné rameno znamená, že spodní část stroje se dá odpojit a zůstane tedy pouze úzká část, na kterou se dá navléci rukáv či nohavice a dají se tak pohodlněji sešít.

Další faktory – Další faktory, na které je nutné se podívat při koupi, jsou například – materiál, ze kterého je stroj vyroben, kvalita, váha, světlo. Pokud nejste profesionální švadlena, pak se strojem budete určitě manipulovat, vytahovat a schovávat jej. A proto je důležité přihlédnout i na jeho hmotnost, aby manipulace byla spojena s co nejmenší námahou. Ne druhou stranu, pokud je šicí stroj příliš lehký, znamená to, že je vyroben celý z plastu a tudíž nebude ani moc kvalitní. Průměrná váha je od 7kg. V neposlední řadě nám práci velmi usnadní také instalované světlo.

Doporučené šicí stroje

Na následujících řádcích se podíváme na 5 kvalitních a pozitivně hodnocených elektronických šicích strojů z různých cenových hladin.

Janome 603 DXL

Janome 603 DXLŠicí stroj Janome 603 DXL s příkonem 35 W je vybavený 60 programy a 120 šicími technikami. Dále šicí stroj disponuje automatickým navlékačem nitě, intuitivním displejem, elektrickým ručním spouštěčem nebo automatickou senzorovou knoflíkovou dírkou. Velmi oceňujeme jednoduché navolení stehů pomocí tlačítek. Součástí šicího stroje je rovněž praktický kufřík na příslušenství. Velkou výhodu vidíme v průhledném krytu chapače, což umožňuje perfektní přehled o tom, jaké množství spodní nitě vám ještě zbývá. Samozřejmostí je praktické a silné osvětlení nad šicí plochou.

Pro

 • Velký výběr stehů
 • Tichý chod
 • Možnost zvolit rychlost šití

Proti

 • Kostra je z plastu

Najít nejnižší cenu

Brother NV 15

Brother NV 15Jako další v pořadí jsme vybrali jedno jehlový šicí stroj Brother NV 15 s příkonem 42 W. Na výběr máte ze 16 šicích programů a 3 druhů knoflíkových dírek. Na přehledném LCD displeji se vám ukáže, jaký program je aktuálně nastavený. Šicí stroj disponuje automatickým navíjením cívky spodní nitě, tlačítkem pro zafixování polohy, automatickým zapošitím nebo LED diodovým osvětlením. Oceňujeme také možnost šití s volným ramenem. Samozřejmostí je overlockový steh a praktický kufřík k uložení příslušenství. Bonusem je jeho tichý chod.

Pro

 • Velmi tichý chod
 • Dostatečně dlouhý přívodní kabel pedálu
 • Dostatečné příslušenství

Proti

 • Menší počet vyšívacích stehů

Najít nejnižší cenu

Singer SMC 8770

SINGER 8770Singer SMC 8770 vážící 7,9 kg je vybavený 225 programy 7 druhy knoflíkových dírek. Podsvícený LCD displej vás informuje o aktuálním kroku. Šicí plocha je osvětlena třemi LED žárovkami.

Z funkcí musíme vyzdvihnout – automatickou senzorovou knoflíkovou dírku, automatický navlékač horní nitě, ořez nitě na bočním krytu, šití dvojjehlou, které se hodí pro ozdobné šití nebo třeba automatická spojka pro rychlé navíjení cívky spodní nitě. Pomocí směrových tlačítek si snadno navolíte steh, jaký chcete. Maximální šířka stehu je 7 mm. Bonusem je celokovová konstrukce těla stroje.

Pro

 • Jednoduché navlékání nití
 • Dostatečně osvětlený
 • Cena

Proti

 • Absence českého návodu (dostupný ke stažení na internetu)

Najít nejnižší cenu

Veronica Inspira 600

Pokud dáváte přednost typicky českým produktům, pak oceníte šicí stroj Veronica Inspira 600. Je to moderní stroj se 197 programy. I na tomhle stroji se můžete věnovat patchworku, nebo třeba vyšívání, látání a šití dekorativních stehů a textů.

Na LCD displeji najdete všechny funkce, které stroj nabízí. Tlačítko Start a Stop je pro pohodlné šití bez přítomnosti pedálu. Zvětšená pracovní plocha s možností rozšíření o pracovní stolek zaručí pohodlné šití. A automatický navlékač nitě ocení každá žena.

Pro

 • Česká značka
 • Relativně tichý chod
 • Cenově výhodný

Proti

 • Šroubováky jsou velmi měkké

Najít nejnižší cenu

JANOME SKYLINE S5

Janome Skyline S5 - test šicích strojůPoslední jsme vybrali japonský šicí stroj Janome Skyline S5. Nabízí až 496 šicích programů a výběr ze stehů jak základních, elastických, overlockových, plastických, quiltovacích a vyšívání monogramů. S podsvíceným LCD displejem máte přehled o aktuálním nastavení stroje. Hmotnost tohoto stroje je 14,1 kg, tudíž to není žádný drobeček.

Z funkcí nabízí automatický navlékač nití, automatické vytažení spodní nitě pomocí tlačítka pro polohu jehly, šití dvojjehlou, ořez nitě na bočním krytu stroje nebo třeba automatickou senzorovou knoflíkovou dírku a spoustu dalšího.  V příslušenství například najdete patky – obrubovací, pro slepý steh, knoflíková atd., dále sadu jehel, cívky, stehovou desku pro rovné šití, kolení páku a další potřebné věci k šití.

Pro

 • Snadná obsluha
 • Tichý chod
 • Možnost velkého výběru stehů

Proti

 • Vysoká cena

Najít nejnižší cenu

Závěr

Test elektronických šicích strojů je u konce a my doufáme, že vám náš nákupní rádce pomohl s výběrem toho nejlepšího stroje.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *