Vybíráme nejlepší digestoře – jaro/léto 2019

Pořízení digestoře vám pomůže vytvořit ideální prostředí pro vaření a trávení času v kuchyni. Kuchyňská digestoř vám zpříjemní vaření tím, že odfiltruje molekuly tuku, odvede páru a neutralizuje zápach a tím udržuje vaší kuchyni svěží a čistou. Existuje několik faktorů, které je třeba vzít v úvahu při hledání nejlepší digestoře – od typu vaší kuchyně až po prostředí vašeho kuchyňského prostoru.

Žádná digestoř se neobejde bez varné desky/sporáku. Typ a velikost varné desky bude do značné míry diktovat, jaký druh digestoře nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Jaký typ varné desky vyberete, bude mít obrovský dopad na velikost digestoře, kterou byste si měli vybrat. Oba přístroje by totiž měly fungovat ruku v ruce.

Nejprodávanější digestoře 2019

V tabulce naleznete nejoblíbenější digestoře dle Heureka.cz k březnu 2019.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
Mora OV 680 G94%9 690 - 10 005 KčRecenze
Beko CTB 6407 X86%1 732 - 2 690 KčRecenze
Mora OP 610 X70%1 399 - 1 945 KčRecenze
Mora OP 620 W77%1 350 - 1 949 KčRecenze
Electrolux LFP216S83%1 890 - 2 175 KčRecenze
Gorenje WHC 623E14X88%1 990 - 3 290 KčRecenze
Mora OT 631 X80%1 967 - 2 490 KčRecenze
Klarstein Zola 90 cm 635 m3/h88%3 799 - 5 799 KčRecenze
BOSCH DFR 067A5097%7 699 - 9 990 KčRecenze
Mora OP 512 W83%1 022 - 1 529 KčRecenze

Typy digestoří

Existuje 5 typů digestoří, které si jednotlivě popíšeme.

Komínové/Nástěnné digestoře

Nástěnné digestoře jsou někdy nazývány komínovými, protože často připomínají tvar komínu. Tyto digestoře jsou vespod širší a směrem nahoru se zužují. Obvykle stojí o něco víc, ale je to nejlepší volba instalování nad sporák. Navíc jsou tyto typy digestoří nejvíce doporučovanou variantou. Komínové digestoře jsou napojeny na potrubí, které vede ven z kuchyně, například do větrací šachty, či rovnou do komínu

Ostrůvkové digestoře

Ostrůvkové digestoře jsou největším a také nejdražším typem odsavačů. Umísťují se nad takzvané ostrůvky s varnou plochou, které se nachází uprostřed kuchyně. Jelikož nejsou součástí linky, tak potrubí nemůže vést do zdi, ale stropem.

Vestavné digestoře

Je to typ digestoře, kdy se odtahové potrubí zabuduje do horních skříněk kuchyňské linky. Vše je schováno a nikde nic nepřekáží. Tyto digestoře jsou ale považovány za méně efektivní volbu na tomto seznamu. Při pořízení věnujte zvýšenou pozornost rozměrům.

Výsuvné digestoře

Hodí se spíše do menších kuchyní. Výsuvné digestoře se většinou aktivují vysunutím přední části. V nevysunutém stavu jsou nenápadné a nenarušují vám design kuchyně.

Podvěsné digestoře

Tento typ digestoří se umísťuje pod horní skříňky linky. Fungují na principu recirkulace vzduchu, kdy je nasávaný vzduch filtrován přes filtr s aktivním uhlím a také přes pachový filtr a vracen zpět do místnosti.

Jak vybrat nejlepší digestoř?

Poté, co jsme si popsali jednotlivé typy digestoří, tak v následujícím kroku se zaměříme na to, podle čeho digestoř vybrat.

Hluk – Většina digestoří je hlasitá, co si budeme povídat. Když jsme se koukali na recenze různých modelů, tak jedna z nejčastějších stížností byla hluk. Některé modely výrobců si kladou za cíl, být alespoň o něco tišší, než jejich konkurenti. Pokud máte kuchyň spojenou s obývací části, tak vybírejte takové digestoře, aby hladina hluku na nejvyšší rychlostní stupeň digestoře nebyla vyšší než 60 dB. Samozřejmě i tady platí rčení „čím míň, tím líp“.

Typ ventilace – Velmi důležitým bodem při výběru digestoře je typ ventilace. Tu rozlišujeme do dvou skupin. Digestoře recirkulační, které nepotřebují žádný vývod z domu směrem ven. Tyto typy digestoří do sebe natáhnou zapáchající vzduch, filtry jej pročistí a takto vyčištěný jej vrací zpět do místnosti. Druhým typem jsou digestoře odtahové. Používají se v kuchyních, kde je možnost odvádění „znečištěného“ vzduchu ven z místnosti. A to pomocí odtahového potrubí, které vede do větracího otvoru, nebo do komínu, který je určený pro odsávání.

Funkce – Světla – Samozřejmostí vybavení digestoří by měla být kvalitní osvětlení s minimálně jednou žárovkou. Ujistěte se, že žárovky jsou umístěny kolmo na pracovní plochu.

Kontrolka filtru – na některých modelech digestoří můžete najít kontrolky, které vám signalizují, kdy je potřeba vyměnit, popřípadě vyčistit filtry.

Rychlost ventilátoru – Většina digestoří nabízí několik rychlostních stupňů. Pokud vaříte složitější jídla, ze kterých se uvolňuje ne příliš voňavé aroma, určitě oceníte možnost zapnout si digestoř na co nejvyšší rychlostní stupeň. Pokud nechcete doma hluk, stačí ji zapnout na nejmenší rychlostní stupeň. Určitě ale stojí za to mít pár možností výběru rychlostí ventilátoru. Obvykle postačí 2 až 3 rychlosti. Některé modely však nabízí více.

Sací výkon – Dalším velice podstatným bodem je sací výkon digestoře. Tady platí jednoduché pravidlo. Čím větší vaše kuchyň je, tím vyšší výkon by měla mít digestoř. Zpravidla se doporučuje výkon kolem 450 m3/hodinu v prostorech do 15 m2. Od 15 m2 do 20 m2 je to výkon kolem 550 m3/hodinu a výkon pro prostory od 20 m2 do 30 m2 by měl být zhruba 770 m3/hod.

Nejlepších 5 digestoří za rozumnou cenu

Mora OV 680 G

Mora OV 680 GKomínová neboli závěsná digestoř Mora OV 680 G byla v roce 2017 oceněna produktem roku. Digestoř disponuje 4 stupni výkonu, dotekovým ovládáním a extra tichým chodem. Dále je digestoř vybavena ukazatelem znečištění filtru, halogenovým osvětlením nebo kovovým filtrem proti mastnotám. Digestoř spadá do energetické třídy D a výkon odsávané páry je 720 m3/hod. Výhodou je možnost programování odsávání. Jak už jsme se zmínili, tak digestoř je vybavena extra tichým chodem, to znamená, že její hlučnost se pohybuje v 62 dB. Bonusem je krásný design digestoře, vyrábí se v ergonomické šikmém tvaru.

Pro

 • Tichý chod
 • Krásný design
 • Česká značka

Proti

 • U této digestoře jsme nenalezli žádná negativa

Najít nejnižší cenu

Gorenje WHC 623E14X

Gorenje WHC 623E14X - nejlepší digestořeJako druhou jsme vybrali komínovou digestoř v nižší třídě od Gorenje WHC 623E14X, která spadá do energetické třídy C se spotřebou energie 61,5 kWh za jeden rok. Výkon odsávání je 408 m3 za hodinu. Digestoř je vybavena 3 rychlostmi, ukazatelem nasycení tukového a uhlíkového filtru a LED osvětlením. Hlučnost je udávána v 65 dB. Samozřejmostí je zpětná klapka a český návod digestoře. K ovládání digestoře slouží malá tlačítka, která jsou zabudovaná na digestoři.

Pro

 • LED osvětlení
 • Nízká hlučnost
 • Přehledný návod

Proti

 • Není vhodný pro prostory nad 26m2.

Najít nejnižší cenu

Beko CTB 6407 X

Beko CTB 6407 XBeko CTB 6407 je vestavná digestoř, která se hodí do menších kuchyní. Digestoř má výsuvnou část, která slouží pro zvětšení účinnosti odtahu. Příkon digestoře je 220 W a spadá do energetické třídy E. Digestoř Beko disponuje 3 rychlostními stupni a výkon odsávání je 375 m3 za hodinu. Samozřejmostí je osvětlení digestoře dvěma 40 W žárovkami. Dva filtry, které jsou vyrobeny z hliníku účinně zachycují tuk, který, odchází spolu s párou. Tyto filtry se pak dají snadno odmontovat a vyčistit. Hlučnost digestoře udává výrobce v 64 dB.

Pro

 • Vysouvací část, která nepřekáží, pokud ji nepoužíváte
 • Příjemná intenzita osvětlení
 • Pěkný design

Proti

 • Digestoř je hlučnější

Najít nejnižší cenu

Mora OP 620 BR

Mora OP 620 BRDalší digestoř jsme vybrali od české značky Mora, model OP 620 BR. Digestoř spadá do energetické třídy E a její odsávací výkon je 320 m3 za hodinu. Jedná se o výsuvný typ digestoře. Vybrat si můžete ze 3 rychlostních odsávání. Digestoř disponuje 2 filtry, které zachycují vypařující se tuk, dále osvětlením na jednu žárovku a světelnou signalizací provozu odsavače. Digestoř vyniká tichým provozem a to 53 dB. Výhodou je přední skleněná náběhová lišta.

Pro

 • Dobrý výkon
 • Tři rychlosti
 • Jednoduchý design

Proti

 • Problematická montáž

Najít nejnižší cenu

Whirlpool AKR 749 NB

Whirlpool AKR 749 NBWhirpool AKR 749 NB je výsuvná digestoř, která spadá do energetické třídy E s příkonem 130 W a roční spotřebou 127 kWh. Orientační náklady na elektrickou energii jsou okolo 603 Kč za jeden rok. Odsávací výkon je 372 m3 za hodinu. Digestoř je vybavena dvěma 20 W halogenovýma žárovkami, dvěma tukovými filtry, ovládacími tlačítky a 3 rychlostmi. Hlučnost digestoře je 64 dB. Digestoř také disponuje zpětnou klapkou a recirkulací vzduchu. Prodávána je v černé barvě a moderním designu.

Pro

 • Dostačující výkon
 • 3 rychlosti
 • Krásný design

Proti

 • Absence displeje

Najít nejnižší cenu

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *