Domů » Velké spotřebiče » Test nejlepších automatických praček pro rok 2024

Test nejlepších automatických praček pro rok 2024

Chystáte se pořídit si nebo někomu z rodiny novou pračku a nevíte si s výběrem rady? Nedivíme se vám. Vybrat si tu nejlepší pračku na českém trhu není jednoduchou záležitostí a vzhledem k ceně spotřebiče je nutné koupi pořádně zvážit. Právě pro vás jsme si připravili test automatických praček pro rok 2024. Při sestavování žebříčku jsme volili nejlepší automatické pračky na základě testů časopisů (jako je např. dTest), různých organizací a také názorů zákazníků.

Právě recenze automatických praček podle zkušeností zákazníků vám většinou nejlépe napoví o kvalitě daného produktů. Je však nutné procházet podrobnější hodnocení, jinak se může stát, že vám nějaký zápor nebo klad unikne.

Pojďme se spolu podívat na nejprodávanější automatické pračky pro rok 2024 a pak se hned vrhneme na rady, které vám se samotným výběrem pomůžou. Následně se podíváme podrobněji na 5 nejlepších praček. Pokud si chcete pořídit pračku se sušičkou, pak vězte, že jim bude věnován jeden z dalších článku na našem webu.

Nejprodávanější pračky za rok 2024

Následující tabulka zobrazuje ty nejprodávanější modely za rok 2024.

FotoModelHodnoceníOrientační cenaInfo
LG FA94V5UVW09512 480 – 30 990 KčRecenze
Whirlpool FFS 7259 B EE987 049 – 10 864 KčRecenze
Samsung WW90TA046AE/LE979 890 – 17 008 KčRecenze
Beko WUE 6511 BS915 450 – 6 449 KčRecenze
AEG LFR71862BC9211 690 – 17 370 KčRecenze
Hoover HWP437AMBC/1-S968 139 – 10 990 KčRecenze
Gorenje WNHEI74SAS887 489 – 8 990 KčRecenze
AEG L6SNEU26IWC919 590 – 12 490 KčRecenze
Whirlpool TDLRBX 6252BS899 912 – 14 104 KčRecenze
Philco PLDS 127 DG905 890 – 8 290 KčRecenze

Jak vybrat nejlepší pračku?

Když se chystáte koupit novou pračku, chcete mít jistotu, že za své peníze získáte tu nejlepší, jakou jen můžete mít. V závislosti na množství peněz, které máte k dispozici, můžete být schopni vybrat takový model, který má vše, co požadujete, anebo budete muset učinit jisté kompromisy a upřednostnit to, co je opravdu důležité. Například, nemělo by smysl kupovat pračku s obrovskou slevou, jen abyste zjistili, že přístroj je tak hlučný, že z vašeho života udělá peklo.

Níže je uveden seznam klíčových bodů, o nichž si myslíme, že je nutné je při výběru té nejlepší pračky zvážit.

Typ pračky

Pračky můžeme rozdělit do dvou základních typů – pračky s přením plněním a pračky s vrchním plněním. Pračky s vrchním plněním jsou vhodné pro domácnosti s omezeným prostorem a věnován jim bude jeden z budoucích článků.

Většina domácnosti preferuje pračku s předním plněním a na ty budou dnešní recenze praček zaměřeny.

Kapacita a velikost bubnu

Standardní kapacita pro pračku je 5 – 6 kg prádla. To je dostačující pro menší domácnost, ale většina nejprodávanějších modelů v má větší kapacitu, než je tato. Model s kapacitou 7 kg bude pravděpodobně vhodný pro většinu rodin a 8kg pro větší rodiny (4+ osob). Mějte na paměti, že v bubnu musí zůstat trocha místa, aby se prádlo mohlo v bubnu pohybovat. Většinou se doporučuje plnění do zhruba 80% kapacity. Proto pokud víte, že budete prát většinou 6 kg prádla, pořiďte si model s 8 kg kapacitou.

Mít větší kapacitu je velkou výhodou pro většinu lidí, protože nebudete muset prát několikrát denně, abyste vyprali všechno špinavé prádlo. Jedinou možnou nevýhodou je, že model s větší kapacitou potřebuje více elektřiny a vody, takže je méně úsporný, pokud pračku nenaplníte celou.

Pokud se chystáte pořídit si i sušičku, doporučuje se zvolit model se stejnou kapacitou jako pračka.

Náklady na provoz

Náklady na provoz jakéhokoliv spotřebiče je jeden z faktorů, který zajímá nejvíce lidí. Nemá smysl kupovat pračku, která by stála o 1000 Kč méně, kdyby dražší, ale za to úspornější pračka za 2 roky provozu danou tisícovku ušetřila. Průměrnou spotřebu by měli výrobci uvádět na speciálním štítku EEI s hodnotami od A po G. Většina dnešních praček dosahuje velmi dobrých hodnot od A až po A+++.

Obecně platí, že úspornější modely stojí o něco více, než ty neúsporné.

Hlučnost

Je sice fajn mít úspornou super výkonnou pračku za málo peněz, ale pokud při praní pračka řve jako uragán, něco je špatně. Pokud žijete v rodinném domě, tak hluk většinou problém není, ale v bytě s na vás vaši sousedé mohou začít stěžovat. Bohužel však hodnoty udávající hlučnost pračky nejsou vždy k dispozici. V případě, že je výrobce udává, doporučujeme vybrat si takovou pračku, která svým hlukem nepřesáhne hranici 78.

Samozřejmě je nutno počítat s tím, že při odstřeďování bude hluk daleko větší než při normálním chodu. Většina moderních praček se svou hlučností drží okolo 55 dB při běžném chodu. Při odstřeďování dochází k navýšení hluku až na hodnoty okolo 75 dB.

Počet programů a funkcí

Někoho (zpravidla muže) počet funkcí a programů vůbec nezajímá a prostě pračku zapnou a jdou pryč, ale některé programy vám ulehčí práci a zefektivní praní. V základě by každá pračka měla mít programy zohledňující materiál, z něhož je prádlo ušito. Bavlna obecně potřebuje nejintenzivnější praní, zatímco syntetické látky potřebují poněkud jemnější zacházení.

LCD displej

Dříve byly LCD displeji vybavovány jen dražší modely, v dnešní době už je však mají i méně drahé pračky. S LCD displejem je jednodušší provést nastavení potřebných parametrů pro praní a zároveň velice rychle zjistíte, co zrovna pračka dělá a jak dlouho ji to ještě bude trvat.

Rychlost otáčení

Rychlost otáček se u nejlepších praček pohybuje v rozmezích od 1000 do 1600 otáček za minutu. Proč je tato hodnota důležitá? Je to jednoduché – čím rychleji se dokáže buben otáčet, tím více dokáže z prádla vypudit vody. Prádlo je pak rychleji suché ať už jej sušíte venku na šňůře nebo v sušičce prádla.

Většina praček má minimálně dvě rychlosti ždímání, které se nastavují v závislosti na nastaveném programu. Bavlna potřebuje rychlejší otáčky než umělé materiály jako polyester.

Nejlepší automatické pračky pro rok 2024

Na následujících řádcích se podíváme na několik modelů praček, které stojí za zvážení (bez určitého pořadí). U každého modelu si uvedeme, jaké jsou jeho výhody a nevýhody.

Beko WUE 6536 CSX0C

Beko WUE 6536 CSX0CBeko WUE 6536 CSXOC je automatická pračka s předním plněním, která se řadí do energetické třídy A+++. Pračka disponuje 19 programy, mezi které patří například program Woolmark, který se postará o vlněné oblečení. Líbí se nám přidaný chytrý sensor OptiSense, který vyhodnotí náplň pračky a následně optimalizuje spotřebu vody a energie. Nízkou spotřebu, nízkou míru hluku a dlouhou životnost zajišťuje invertorový motor.

Velkou výhodu vidíme ve funkci Automatický restart. V případě náhlého výpadku proudu si pračka zapamatuje moment, kde program skončil a po znovu zapnutí proudu pokračuje v praní. Bonusem je speciální program pro alergiky, kdy pračka je schopna odstranit všechny alergeny na oblečení.

Pro

 • Tichý provoz
 • Možnost zkracování programu
 • Přehledné a srozumitelné ovládání

Proti

 • Hlučnější čerpadlo

Najít nejnižší cenu

AEG ProSteam L7FBE48SC

AEG ProSteam® L7FBE48SCPračka od značky AEG pojme až 8 kg prádla. Zařazuje se mezi nejúspornější pračky díky energetické třídě A+++. Samozřejmostí jsou i rychlé otáčky a to 1400 za minutu. Technologie Pro Steam zaručí méně pomačkaných košil. Technologie ProSense pokaždé zváží špinavé prádlo a upraví program na míru.

Funkce SoftPlus zajištuje aviváži, aby se dostala do každého kusu prádla. Oblečení je pak měkčí na dotek a hladší. Program Eco TimeSave vám zajistí nejkratší a nejúspornější praní co se týče energie. Pračka je dále vybavena dětským zámkem a ochranou proti přetečení.

Programy pračky: bavlna, syntetika, jemné, vlna/hedvábí, pára, antialergický, 20 minut, 3kg, outdoor, lůžkoviny, džíny.

Pro

 • Jednoduché programy
 • Možnost zkrácení programů
 • Doživotní záruka na motor

Proti

 • Hlučnější především při odstřeďování

Najít nejnižší cenu

AEG ProSense L6FBG68SC

AEG ProSense L6FBG68SCAEG ProSense je automatická pračka německé značky s příkonem 2200 W, která spadá do energetické třídy A+++. Jak už názve napovídá ProSense, jedná se o pračku s šestým smyslem. Pračka si sama zváží náplň a poté rozhodne o volbě programu na míru. Tím ušetříte vodu a energii. Funkce SoftPlus zajistí měkčí a hedvábnější prádlo. Program Eco a Time Save Vám ušetří spoustu času a hlavně peníze za energii. Pračku naplníte maximálně 8 kg prádla a spotřeba vody na jeden prací cyklus vyjde na 52 l. V neposlední řadě se pračka vyznačuje nízkou hladinou hluku – pouhých 50 dB.

Pro

 • Extrémně tichá
 • Kapacita 8 kg a velký plnící otvor
 • Přehledné ovládání

Proti

 • Senzorová tlačítka displeje jsou méně citlivá, ale jde víceméně o zvyk

Najít nejnižší cenu

Whirlpool FWSF61053W

Whirlpool FWSF61053WJako další pračku jsme vybrali Whirpool FWSF61053W s energetickou třídou A+++. Pračka disponuje 14 programy, které si navolíte na přehledném ovládacím panelu. Díky inteligentní technologii pračky ušetříte spoustu elektrické energie a vodu. Chytré senzory zváží množství prádla a vyberou ten nejvhodnější program. Pračka disponuje 40 litrovým bubnem, do kterého se vejde až 6 kg prádla a poměrně malým rozměrem, což zaručí, že se vejde i do toho nejmenšího bytu.

Pro

 • Jednoduché ovládání
 • Malá, nezabere moc prostoru
 • Dostatek programů

Proti

 • Nedostatečný návod

Najít nejnižší cenu

LG FW84J6TY0

LG FW84J6TY0Do naší pětice jsme zařadili také pračku značky LG, která se řadí do energetické třídy A+++ s roční spotřebou 132 kWh. Díky páře, která má za úkol vydezinfikovat oblečení od alergenu je pračka vhodná také pro alergiky. Absenci hluku a vyšší výkon zajišťuje Inverter Direct Drive motor, který je připojený k bubnu. Pomocí tlačítka Start/Pauza snadno přidáte zapomenuté prádlo. Bonusem je funkce Tag On, kdy za pomocí chytrého telefonu snadno stáhnete nové prací programy, které ihned můžete na pračce aplikovat. Samozřejmostí je rovněž dětská pojistka.

Pro

 • Tichý chod
 • Přehledné a snadné ovládání
 • Parní praní

Proti

 • Místy nejasný a nepřehledný návod

Najít nejnižší cenu

Philco PPL 162

Philco PPL 162Philco PPL 162 je automatická pračka s předním plněním v nižší cenové kategorii, která se řadí do energetické třídy A++. Pračka je vybavena 24 přehlednými programy, které si navolíte na praktickém ovládacím panelu za pomocí otočného kolečka. Využít můžete jak krátkodobé programy na každodenní praní, tak i speciální složitější programy. Bonusem je také speciální program, se kterým vyčistíte buben pračky. Oceníte rovněž dětskou pojistku, která zamezuje nedovolenému otevření pračky.

Pro

 • Jednoduché ovládání
 • Nízká hlučnost
 • Krátké programy

Proti

 • Návod by mohl být srozumitelnější

Najít nejnižší cenu

Závěr

Doufáme, že se vám náš výběr nejlepších automatických praček s předním plněním líbil a pomohl vám s vašim rozhodováním.

Pokud by vás zajímalo, která pračka se stala vítězem testu praček dTest pro rok 2015, vězte, že je to Samsung WW10H9600EW s monstrózní kapacitou 10 kg, vysokými otáčkami a také nízkou spotřebou. Na druhou stranu monstrózní je také cena pračky – pod 40 000 Kč ji nekoupíte, a i proto jsme ji do našich doporučených modelů nezahrnuli, protože preferujeme dobrý poměr cena-výkon.

Pokud máte k našemu testu praček 2024 nějaké připomínky, neváhejte nás kontaktovat.